Badem yağının faydaları

Badem yağının dökülmeye etkisi
İki tür badem yağı vardır.tatlı ve acı badem yağı, genellikle bakımında tatlı badem yağı kullanılır.Badem yağı içersinde E vitamini,potasyum,kalsiyum,magnezyum ve fosfor bulundurur.
Dökülme tedavisi dendiğinde halk arasında ilk akla gelen şey yağlardır.Bunlarda badem yağı ve zeytin yağı.Fakat yağlar ciltten emilemeyecek kadar büyük moleküllerdir ve saç köküne asla ulaşamazlar. Doğal olarak dökülme saç kökünden kaynaklanıyorsa hiçbir etkisi olmaz.Yani genetik (ailesel) dökülmede saç kökünü DHT denilen hormon tahrip eder,kıl kökü zarar görür,bu nedenle olan dökülmelerde yağların etkisi olmaz.Ayrıca badem yağının içeriğinde DHT oluşumunu engelleyecek herhangi bir madde yoktur.
Badem yağı daha çok kuru saçlarda kuruluğa bağlı olarak oluşan kırılarak dökülmeleri durdurur.Yağ saçın kalitesini artırır ve kırılma,çatallanma gibi sorunlar düzelir.Özellikle bayanlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir kısmı kırılarak dökülmedir ve badem yağından yarar görebilir.
Kırılarak dökülmeler dışında genetik dökülme,kansızlığa bağlı dökülme de, guatr hastalığı nedeniyle dökülme,gebelik ve doğum sonrası görülen dökülmelerde yağların faydası olmaz.
Badem yağı ve saç bakımında kullanılan diğer yağlar direk olarak saç uzamasını hızlandırmaz ancak saça faydalı bu doğal yağlar ile düzenli olarak yapılacak bakım saçları güçlendirip saç derisini yumuşatarak saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Sağlıklı uzayan saçlar ise koparak dökülmelere ve kurumaya karşı dayanıklı olur. Bu sayede uçlardaki kırıklar azalacağı için 4-6 haftada bir uçlarını kestirmek zorunda kalmayacağınız için daha kısa sürede daha uzun saçlara kavuşabilirsiniz.
Cildin nemlenmesi için badem yağıyla saç derisine masaj yapabilirsiniz. Bu masajla cilt üzerindeki ölü hücrelerde temizlenerek saç köklerinin hava alması ve saçın uzaması önündeki engellerin ortadan kalkması sağlanabilir.
Saçın normalden daha yavaş uzamasına ve saç derisinin aşırı kurumasına neden olan egzama, cilt mantarı gibi rahatsızlıkların olumsuz etkilerine karşı badem yağını kullanabilirsiniz. Kuruyan saç derisinde sebum üretimi azaldığı için saç telleri de kurur ve kırılmalar artar. Badem yağıyla saç derisine düzenli olarak yapılacak masaj ile bunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca badem yağı ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar ve boyanın yarattığı kuruluğa karşı da etkili bir doğal çözüm olarak kullanılabilir.
Saçların nem ihtiyacını gidererek daha parlak ve canlı gözükmelerini sağlar.
Saç derisindeki kuruluğa bağlı olan saç dökülmesini önler.
Uzun saçlarda uçlarda görülen saç kırıklarını önler.
Saçı tabaka halinde sararak kötü hava şartlarından korur.
Saç tellerini kökten uca kadar nemlendirdiği için saç yapısının korunmasında etkilidir.
Daha ahenkli ve dolgun saçlara kavuşmak için badem yağından faydalanılır.
Saç tellerindeki kuruluğu gidererek ufak darbelerde dökülmesini ve kırılmasını engeller.
Uzun süre işlem görmüş saçlar için etkili bir kurtarıcıdır. Düzenli uygulanan tatlı badem yağı işlem görmüş boyalı saçları onarır.
Nemli saçlar, kuru saçlara göre daha güçlü ve kırılmalara karşı daha dayanaklıdırlar. Badem yağı saçları nemlendirerek daha sağlam hale getirir.
Saçları yumuşattığı için, saçlara şekil verilmesini kolaylaştırır.
Saçlar güçlendiği ve saç kırılmaları da azaldığı için saç dökülmesi de dolaylı olarak azalmaktadır.
Badem yağı saç çıkarma amacıyle kullanılmaz. Badem yağının sadece saçların güçlenmesine destekte bulunduğu unutulmamalıdır.Hastalıklara bağlı,ailesel gibi nedenlerle ciddi saç dökülmesi problemlerinde doktora danışılması gerekir.
Ayrıca badem yağının bazı kişilerde, kafa derisinde çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açtığı görülmüştür.saç dökülmesi için badem yağı

 

 

Share

Bu haber 19 Aralık 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 1 Yorum yapılmış

Badem yağının faydaları için 1 yorum yapılmış


durukan
28 Aralık 2015

hocam badem yağını günlük dışarı çıktığımız zaman bir nevi saç kremi veya jöle kullandığımız gibi fakat az miktarda kullanabilir miyiz? kabarma veya kokma durumu olur mu?
Op Dr Atilla KAYA
kullanabilrsiniz.kokmaz


Yorum yapın


anjing