Başkasından saç nakli

Böbrek nakli uzun yıllardır yapılıyor,akciğer, karaciğer, kalp nakli derken son yıllarda kol bacak nakli ve özellikle yüz nakli hızla yaygınlaşmıştır.Akla şu soru geliyor “neden her organ başkasından naklediliyor da saç nakli yapılmıyor ? “.
Tabiki tüm organlar gibi saç ta başkasından kök alımıyla saç nakli şeklinde yapılabilir ama burada çok ciddi bir sorun vardır.Bu güne kadar nakledilen organlar daha çok hayati organlardır,yani kazanım çok fazladır bu kazanımı fazla olması sebebiyle nakil sonrası kullanılan ve çok yan etkisi olan ilaçları kullanmaya değmektedir.
Organ nakli sonrası kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri yanı sıra aylık 5 000-20 0000 TL arasında bedelleri vardır ve sigorta kurumları bu bedelleri % 100 oranında karşılamaktadır.
Saç ekimi sonrası bu yan etkilere ve bu bedeller katlanmak mantıklı ve pratik değildir çünkü saç eksikliği hayati bir sorun değildir bu sebeple başkasından saç nakli teknik olarak yapılsa bile pratikte yapılması mümkün değildir.
Başkasından saç nakli sadece bir durumda yapılabilir o da tek yumurta ikizleridir.Tek yumurta ikizlerinde doku uyumu % 100 olduğu için nakil yapılabilir.
başkasından saç nakli yapılabilirmi

Share

Bu haber 26 Şubat 2014 tarihinde tarafından Bıyık Dökülmesi ve Ekimi kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 1 Yorum yapılmış

Başkasından saç nakli için 1 yorum yapılmış


Anonim
15 Mayıs 2014

Zaten tek yumurta ikiziyse biri kelse diğeri de keldir ve nakil mümkün olmaz 🙂
Op.Dr.Atilla KAYA
ama birinin kafasının bir kısmı yanmış olabilir
gerçi Cüneyt Arkın filmlerinde diğeri de yanıyor ama 🙂


Yorum yapın


kucing