Climbazol İçeren şampuan

Kafadaki kaşıntı, aşırı mantarlanma, seboreik dermatit birbirine yakın klinik bulguları olan % 60  oranında mantarlarla ortaya çıkan sorunlardır. Bu sorunların çözümünde tek başına ya da başka ürünlerle birlikte anti mikotikler kullanılır. En yaygın kıullanılan mantarı öldürücü bu maddeler
Climbazol
Ketokonazol
İtrakonazol
adlı maddelerdir.
Climbazole kafa derisi mantarı tedavisinde kullanılan en etkin mantar ilacıdır. Yoğun kepek olan hastaların ve yağlı egzaması olan hastaların %70-80 kadarında asıl sebep malessezia furfur adlı manatardır ve mutlaka içeriğnde mantar ilacı bulunan şampuanlar tercih edilmelidir.

Climbazol üretilmeden önce ketokonazol, itrakonazol adlı mantar ilaçları kullanılıyordu ancak uzun yıllardır kullanılmasına bağlı olarak mantarlar bu maddeleri tanımış ve eskiye göre etkinlikleri azalmıştır. Bu gurup ürünler yan etkileri sebebiyle genellikle haftada 2 defa kullanımla sınırlıdır oysa climbazol istenilen sıklıkta kullanılabilen bir maddedir.

Şiddetli seboreik dermatit vakalarında görülen yoğun kepeğin tedavisinde egzamaya bağlı tedaviler ( Dermotto Losyon, Emovac losyon vs)  uygulanmalı buna ek olarak şampuan kullanılmalıdır hastalığın tekrarını engellemek için de climbazole içeren şampuanlardan biri kullanılmalıdır. Egzamanın düzeyi çok ileri değilse yani orta düzeylerdeyse sadece şampuanlardan birini kullanmak yeterli olabilir. Yeterli gelmezse o zaman yukarda parantez içinde belirttiğim ilaçlardan biri kullanılmalıdır.

Burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor kullanımı rahatsız edici şampuanlar saçta parlaklığını kaybetme, kurutma gibi sorunlara sebep olmaktadır. Bu tür şampuanlar yerine günlük kullanıma uygun ama içinde mantarı öldüren şampuanlar tercih edilmelidir. Günlük kullanıma uygun kaliteli şampuan içeriği yanı sıra climbazol içeren şampuanlar diğer egzama şampuanları gibi tedavi etme etkileri yanı sıra saç kalitesini koruma ve saçı besleme özelliğine de sahiptir.

İçeriğnde climbazole adlı antimikotik madde olan şampuan çeşitleri

climbazol içeren şampuanlar

Bu tür şampuanlar saçların özünde sorunlu olmaları sebebiyle daha kaliteli içerikle hazırlanmakta ve zararlı olabilecek kimyasallar kullanılmayan şampuanlardır.

3 Comments

Add a Comment
 1. Hocam Allah rızası için yardım edin ya. Saçlarım kaşınıyor kızarıklık vr ön ve tepe bölgesinde kaşıyınca dökülüyor saçlarım cansız bunun sebebi nedir hocam Bi yardım edin ya

  1. Seboreik dermatit düşündürüyor. DermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.beraberinde HP 5mg Biotin tablette almalısınız. Uzun süre tedavi edilmeyen egzama saç dökülmesine neden olur.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Slm. 25 yaşındayım ve son senelerde saçıma daha fazla önem vermeye başladım. Fazla yağlanan bir saçım var. Saboderm şampuan ile sawpoo şampuan arasında kaldım. Önce yağlanma ve 3-5 sivilce de çıkıyor bunu tedavi amaçlı saboderm şampuan mı başlamam daha doğru olur ve daha sonra mı sawpoo başlasam? Sanırım 2si aynı anda olmaz, yani eğer aynı anda olmassa saboderm’i tedavi bitene kadar mı kullanmalıyım sadece çünkü bu anladığım kadarıyla özelliklerinde belirtilen sorunlar için sadece, ozaman bu sorunlar biterse sadece sawpoo kullanmam şampuan için yeterli olacakmıdır? Tabi sizin yorumunuza göre yola çıkacağım, mesela 1gün onu, 1gün onu kullan da dersiniz belki bilmiyorum cevabınızı bekliyorum hocam. Hergün 1 kere yıkıyorum saçımı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dönüşümlü kullanmanız daha iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018