Dökülenler geri çıkarmı

Dökülen kıllar geri çıkarmı

Genel olarak bu sorunun cevabı “hayır çıkmaz” gibi verilse de gerçek böyle değildir.Dökülenlerin geri çıkıp çıkmaması neden döküldüğü ve dökülmenin üzerinden ne kadar süre geçtiğiniz bağlı olarak değişir.

Şöyleki;hamilelik veya doğum sonrası görülen dökülmeler genellikle hiçbir şey yapılmasa da geri çıkar ancak B7 vitamini yada xpecia gibi formülasyon ürünler alındığında daha erken ve kaliteli çıkma sağlanır.

Saçkıranda dökülenlerin % 30-35 i si hiçbir şey yapılmasa da çıkar, sarımsak kullanıldığında % 50 olumlu sonuç alınır, kortizon enjeksiyonu yapılırsa bu başarı % 85 ler düzeyine çıkarılabilir, SADBE adlı madde kullanıldığında % 95-97 ihtimalle çıkar. Az bir kısmı asla çıkmayabilir.

En sık görülen ailesel yada diğer adıyla erkek tipi dökülmede kökler tamamen ölmemişse yani kafa derisi tam parlak hale gelmemişse doğru tedavilerle % 95 oranında ciddi düzeyde geri kazanım elde edilebilir ancak kökler tamamen öldüyse geri çıkması mümkün değildir.Bu tip dökülmelerde önemli olan kökler ölmeden önce tedaviye başlamaktır.

Diğer dökülme sebepleri guatr,kansızlık gibi saç dökülmelerinde ise asıl hastalık tedavi edildiğinde dökülenlerin çıkması beklenir, ek olarak saç kalitesini artıran ilaçlar kullanılırsa daha erken ve daha yüksek oranda çıkması beklenir.

Sonuç olarak; Önemli olan sebep ve tedavinin doru ve ciddi bir şekilde uygulanmasıdır.

dökülen saç

2.032 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam ben sınava hazırlanırken baya döküldü hala devam ediyor elma sirkesi önerdiler durdurur mu bide dökülen saçların tekrar çıkar mı

  1. Merhaba,
   Dökülme hangi alandan oldu? bu tedavi de önem arzeder.saçlı derinin her bölgesinden döküldü ise stres ,sıkıntı veya kansızlık gibi hastalıklar neden olabilir ama tepe bölgesinden döküldü ise dökülme erkek tipi dökülmedir ve tedavi farklılık gösterir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. hocam benm saçlarım aşırı kaşınarak kepekle beraber yağlanıp dökülüyo üst kısımda azcık seyrekleşme yanlarda dökülme mevcut ama yanlarda küçücük uzamayan birsürü saç var. doktora gittim eğ kafanı dedi eğdim yanlara baktı erkek tipi dedi bişey sormadan ben kaşıntıdan ve kepekden dolayı seboraik dermatit olduğunu dşünüyorum ne yapmalıyım?

  1. merhaba,
   şikayetiniz seboreik dermatit düşündüyor.
   Egzama için: dermotto losyon ve seboderm şampuan
   Saç dökülmesi için : Xpecia tablet ve biotin tablet 10 mg kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam iyi günler saçımda zeytin yağı ile karışık sarımsak sürdüm ve saçlarım döküldü açılmalar oldu bu saçlarım cikarmi?

  1. çıkması beklenir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam saçlarimda yoğun bir dökuĺme vardı.doktor b12 eksikliği nedeniyle dökülme olduğunu söyledi.ve genetik bir dökülme olduğunuda söyledi.B12 desteği alıyorum.b12 seviyem artinca dökülen saçlarım tekrar cikar mı?

  1. Genetik dökülme varsa çıkması beklenmez. B iş eksikliği sadece dökülme sürecini hızlandırır, genetik dökülmeye yönelik tedavi olmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  2. Hocam ben 17 yaşındayım. Yaklaşık 2bucuk senedir saçlarım dökülüyor. Kansızlık ve Hepatit B var. Saçlarım çok incelmiş, duştançıkınca havluyla kurutamaz oldum, çok dökülüyor. Kan değerlerim ise temiz çıkıyor, genetikde değil hem anne hem baba tarafı saçlarda hiçbir problem yok. Ne yapmam gerekiyor?

   1. Ailede genetik dökülme görülmemesi sende olmayacağı anlamına gelmez. Fakat bu arada troid hormonların da baktırabilirsin.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam merhabalar bana yol gösterirseniz çok hoşnut olurum.ben 21 yaşındayım. Dökülen,sık, hiç açıklık olmayan saçlarım vardı. Ben bir cahillik ettim dökülen saçı 7. Ay kulak mememe kadar uzattım. Kestirdiğimde ise hiç beklemediğim bir sonuçla karşılaştım. saçlarımın arkası soldan sağa doğru yatay şekilde açılmış. Tam arkası yani kafanin tam üstü erkeklerde döner derler ya işte o kısımlar. baktığımda kelim belli oluyor ama seyrelmişmi yoksa kökler tamamen dökülmüşmü idrak edemiyorum. Ama kelim belli oluyor. Akrabalarım keldir hep.hocam tekrar saçlarım çikarmi ? Yada bu süreçte ne yapılmalı? Aileme anlatıyorum sende birşey yok diyorlar sanki duvara konuşur gibi oluyorum. Halbuki saclarimda gözle görülür seyrelme var.

  1. Tepe bölgesi genetik dökülmenin ilk başladığı alanlardan, xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018