DUPA tipi dökülme

Diffuz Un Patterned Allopecia (DUPA) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş “sebebi tanımlanamayan tüm kafada yaygın dökülme” anlamına gelen bir hastalıktır. Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi belirli alanlardan değil yaygındı, kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinste de görülür. Ense kısmında da kayıp vardır ve üst kısımlar düzeyindedir.
Diffuz un patterned allopecia belirtileri
Tüm kafada yaygın şekilde ciddi kalite kaybı ve seyrelme vardır, kökün mikroskopik incelemesi yada saç analizinde ek bir belirti saptanamaz. Saçkıranın bir tipi olan alopecia totalisle karıştırılabilir ancak alopecia totaliste aniden tamamen kayıp olur ve parlak cilt meydana çıkar.
D.U.P.A. saç dökülmesinin sebepleri
Sebebi bilinmemektedir ancak şunlar akla gelir ve ona göre önlem alınır ; Kansızlık (anemi), Guatr (tiroid hastalığı), Bağ dokusu hastalıkları, Hormonal hastalıklar, Şiddetli duygusal sorunlar, Yoğun stres, Yoğun diyet uygulamaları, Dökülme yapan ilaçlar

dupa görselleri
DUPA saç dökülmesi tedavisi ;
D.U.P.A. tedavisinde en doğru yaklaşım tespit edilebiliyorsa sebebin (guatr,kansızlık,diğer hormonal bozukluklar,diyet,stres gibi) tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır. Sebep bulunamıyorsa geniş spektrumlu saç tabletleri kullanılabilir, bölgesel ilaç önerilmez ancak önemli bir sorun olduğu için % 3 procapil içeren spreyler denemelidir.
Saç ekimi asla önerilmez çünkü enseden alınıp dökülme alanına ekilen saçlarda zamanla döküleceğinden ekilenler de dökülür. Sakaldan kök alınarak ekim yapılabilir. Sakal ve göğüs kılları DUPA dan etkilenmediği için sakal ve göğüs kısımlarından kök alınarak saç ekimi yapılabilir. Açıklık geniş olduğu ve alınabilecek kök sayısı fazla olmayacağı için beklenti oldukça sınırlı olmalıdır.

dupa görseli

3 Comments

Add a Comment
  1. Kahraman…. Hocam bende yaklaşık 2 senedir..dupa tipi sac dökülmesi var….ne yapmaliyim…xpecia kullansam tedavi edebilir miyim? Pekiya dökülen saçlar geri kazanmak mümkün mu? Hocam yaşım 25 hocam ne kullanmaliyim…ve ne kadar sure kullanmaliyim….hocam bide doktora gittim tahlillerim temiz cıktı…şimdiden ilginize teşekkür ederim….
    Op.Dr.Atilla KAYA
    xpecia veya benzeri geniş spektrumlu tabletler kullanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018