Ekilen saç dökülürmü

Bu sorunun cevabı hem evettir hem hayırdır, şöyle ki şok dökülme denilen geçici dökülmeyi ayrı düşünürsek sonraki dönemde ileriki yıllarda dökülme olması kaçınılmazdır.
Her ne kadar saç ekimi yapan yerler “asla dökülmez” dese de ekilen saçlar dökülür. Sebebi şu şekilde izah edilir; DHT hormonuna duyarlı olan üst kısımlar dökülür ancak ense kısmı DHT ye dirençli olduğu için DHT etkisiyle dökülmez. Ancak ileri yaşlarda yani 60 lardan sonra testosteron hormonu köke zarar vermeye başlar ve enseden de dökülme olur. Testosteronun zararlı etkisi DHT ye göre çok daha düşük olduğu için ense kısmından dökülme daha az olur ve asla tepe kısmı gibi tam kel hale gelmez.
Ekim yapılsın yada yapılmasın, saç dökülme sorunu olsun yada olmasın hiç kimsenin ense saç sıklığı 18 yaşıyla 60 yaşında aynı değildir bu ensedeki saçların da zamanla dökülebileceğinin en önemli kanıtıdır.
Tabi burada 60 yaşından sonra ekilen saçların dökülmesi önemsenmediği için dökülmez denir. Tabi 70 yaşında saç ektirenler de vardır.
Yaşlanmaya bağlı olarak ekilen saçların dökülmesi ;
60 lı yaşlardan sonra yaşlanmaya bağlı olarak doku beslenmesi azalır ve hücre yenilenme hızı yavaşlar. Hücre yenilenme hızının yavaşlaması doku yenilenmesini de yavaşlatır ve ense bölgesi ve ekilenler dahil kafanın her yerinden kayıp olur.
Ekilen saçların dökülmesi önlenebilirmi
DHT nin zararlı etkisini, önleyen çok sayıda ilaç olmasına rağmen testosteronun zarını engelleyen ürün pek bulunmamaktadır yani uzun vadede olacak dökülmeyi engellemek mümkün değildir.
Ancak gerek yaşın ilerlemesine bağlı gerekse testosterona bağlı zayıflama saç ve tırnak vitamini olarak ta bilinen B7 vitamini alınarak azaltılabilir, saçlar güçlendirilebilir.
Ekilen saçların dökülmesinin bir diğer sebebi de geçici şok dökülmedir. Şok dökülme kılın dönem değişiminden kaynaklanan bir durumdur ve çoğu hastada görülür. Yine 10 mg B7 vitamini alınarak dökülme miktarı azaltılabilir.

ekilen saç dökülürmü

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

Share

Bu haber 23 Ekim 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


gajah