Fön çekmek dökülme yaparmı

Yaygın bir kanı olsa da aslında fön kafa derisini yakacak kadar sıcak değilse zarar vermez.Deriyi yakacak kadar sıcağa dayanmak mümkün değildir ve kişi buna müsaade etmez.Peki bu yanlış düşüncenin doğruluk payı nedir? Fönün çok sıcak uygulaması ve bunun yanı sıra fırça kullanımı sonucu saçlar zarar görür ama burada zarar gören saç kök değil saçın gövdesidir ve bu zarar saçta kırılmaya sebep olur.
Yani sıcak fön uygulamak saçı dökmez saçı kırarak yada saçı daha kırılgan hale getirerek kırılmayla dökülen saç miktarında artmaya sebep olur.Saç dökülmesi artar ama bu kökten dökülme değil kırılarak dökülmedir.Kırılarak olan saç kaybı kalıcı kayıp değildir,saç kökü sağlıklı olduğu için aynı saç tekrar çıkacaktır.Kırılma yanı sıra saçın dış kılıfı olan parlak keratin yapısı bozularak saç mat hale gelebilir,uçlardan çatallanma olabilir..
Peki bu zarardan korunmak için ne yapılmalıdır?
Öncelikle kurutma işlemini tümüyle föne bırakmamalı havluyla olabildiğince ıslaklığı alınmalıdır,özellikle dipleri havluyla kurutulmaya çalışılmalıdır.Hava çok sıcak değil ılık uygulanmalıdır,aynı anda fırça kullanılacaksa olabildiğince az travmatik kullanılmalıdır.tarak veya fırça ihtiyacını azaltmak ve saçın üzerinde rahat kaymasını sağlamak için mümkünse durulama öncesi krem kullanılmalıdır.Kaliteli fön makinesi tercih edilmelidir.
sıcak fön saça zarar verirmi

2 Comments

Add a Comment
  1. Hocam 19 yaşındayım fönü çok tutuyorum önlerde açılma vr saçımda seyrelme oldu ve çok solgun duruyo eski dolgun parlak saçlarıma nasıl kavuşabilirim lütfen yardım
    Dr.Atilla Kaya
    HPbiotin 10 mg başlayabilirsiniz.ısıl işlemlerden uzak durmalısınız

  2. hocam 22 yaşındaym benim de bu fön yüzünden dökülmelerim var açılmalar oldu ön tarafta ne önerirsiniz
    Op.Dr.Atilla KAYA
    fön kullanmayı bırakırsanız düzelmesi bekenir ama doğrusu fönün ciddi zarar vermesi beklenmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018