Günde kaç tel dökülmesi normaldir

Aslında dökülme kelimesini kullandığımızda tabiî ki normali sıfırdır ancak her kılın belli bir düzen içinde yaşamı vardır,çıkar, büyür, uzar ve yenisi çıkmak üzere dökülür yani buradaki olay dökülme değil değişimdir.Bu durumu süt dişinin yerine yeni diş çıkmasına benzetebiliriz,süt dişi bir defa değişirken normal şartlarda hayat boyu devam eden bir şekilde saçlar 12-20 defa değişir.

Saç çıkar anagen faz dediğimiz süre boyunca uzar bu dönem saç dökülme sorunu olmayan kişilerde 6-10 yıldır ve bu süre boyunca uzar değişmek üzere katagen denilen faza geçer,bu faz 1-2 ay sürer ve saç yeniden oluşmaya başlar bu yeniden oluşma dönemine telogen denir bu dönemde 1-2 ay sürer.İşte bu şekilde devam eden değişim sebebiyle günde 70 kadar saç teli vücuttan ayrılır.Bu sayı 70 i geçiyorsa saç dökülmesi açısından muayene olmakta yarar vardır.

Günde dökülen saç teli sayısının 100 e kadar normal olduğunu kabul eden görüşlerde vardır,50 den fazlaysa saçlar seyrelmeye başlamıştır diyen görüşlerde vardır ama en yaygın görüş 70 saç teline kadar normal olduğu yönündedir.Biotin (B7 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) kullanımın anagen fazı uzattığı ve bu yolla günde değişen saç sayısının azaldığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır.

günde kaç saç dökülür

Share

Bu haber 12 Ekim 2013 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 6 Yorum yapılmış

Günde kaç tel dökülmesi normaldir için 6 yorum yapılmış


Ümit
15 Şubat 2017

Hocam bu evrelerin süresi ve günlük olağan dökülme sayısı niye her yerde farklı? Örneğin saç 2-3 yıl uzar diyen de var,6-10 yıl diyen de var, günlük 150 dökülme normal diyen de var, 50 çok diyen de var, bunların izahı ve doğrusu nedir? Teşekkürler.
Op.Dr Atilla Kaya
ortalama süreden bahsedilir.yaşla birlikte saçın değişim süresi kısalır.dökülme oranları yaşla birlikte farklılık gösterir

Miraç
07 Şubat 2017

Hocam saçlar 12-20 kere mi değişir yoksa 10-12 kere mi?
Op Dr Atilla Kaya
10-12

Mete
11 Ocak 2017

Onu biliyorum hocam,Ben iyileştirilip saç olmuş tüylerin de anageni 8-12 yıl mı olur diye sordum.
Dr.Atilla Kaya
kişisel cevap çok değişir, bu süreç biraz kısalabilir

Mete
09 Ocak 2017

Teşekkürler hocam , bu süre minyatürizasyonu iyileştirilenler için de geçerli midir hocam ,yani onlar sağlıklı saç niteliğinde midirler?
Dr.Atilla Kaya
minyatürleşmiş kıllarda dökülme sıklığı artmış,anageni kısalmış kıllardır genetik dökülmeye etkili ilaçlar bu kılları etkiler

Mete
08 Ocak 2017

Hocam 2-4 ay derken anlamadım,anagen faz 6-10 yıl demişsiniz ya onu sordum.
Op Dr Atilla Kaya
🙂 sağlıklı saçta 8-12 yıl arasında değişir

Mete
07 Ocak 2017

Anagen süresi doğru mu hocam ? 2-10 ,3-8 ,4-6 gibi farklı görüşler var da merak ettim.
Op Dr Atilla Kaya
Kişiye göre çok değişir ama sık süre 2-4 aylardır.


Yorum yapın


siput