Kafa derisinde kızarıklık

Kızarıklık denilince akla ekzama gelir.Egzama vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır,yapısı gereği en sık rastlanan yerlerden biriside kafa derisidir.Tam bir alerjik reaksiyon olmasa da klinik bulgular alerjiye çok benzer.Saçlı deri egzamasının sebebi çok açık değildir ama aşırı yağlanma olması ve hastaların % 60 kadarında mantar (malassezia furfur) görülmesi hastalığın mantar ve yağ metebolizmasından olduğunu düşündürür.Bunun dışında stres,tahriş edici şampuan kullanımı,saç ilaçları kullanımı,boya ve benzeri kimyasallar,jöle kullanımı gibi saçlı deriye uygulanan maddelerle de olabileceği bilinmektedir.

Klinik olarak deride kırmızılık,kaşıntı,aşırı kepeklenme,yağlanma ve nemlilik vardır.Seyrek olarak bu bulgulara saç dökülmesi de eşlik eder.

Kafa Dersinde Kızarıklık Nasıl Geçer? Yukarıda bahsedildiği gibi en sık sebep egzama ve mantardır, bu mantarı yok etmek için mantar öldürücü etkisi en iyi olan climbazol adlı maddeyi içeren şampuan kullanılmalıdır. Şikayet çok şiddetliyse tek başına şampuan yeterli gelmeyebilir bu durumda ek olarak dermotto losyon gibi bitkisel kortizon içeren solusyonlar kullanılabilir. Saç egzaması tedavisi TTO ve meyan kökü extractı içeren solusyonlar ve kortizon içeren solusyonlarla yapılır.

Uygun ilaçlarla tedavi yapılmazsa egzama daha fazla tekrarlama eğilimindedir.

Kafa Derisi Yağlanması; Genellikle kızarıklıkla birliktedir ve yaklaşık aynı nedenlerle olşur. Yani eşlik eden egzama da vardır. Seyrek olarak bazı kişilerde egzama olmadan da aşırı yağlanma olabilir. Hafif yağlanmada yağlanmaya etkili şampuanlar yeterli olabilir. Yağlanma ve kızarıklık çok belirginse seboreik dermatit olup olmadığının netleşmesi için dermatoloji uzmanına muayene olmak doğru olur.

saçta yağlanmaKafa Derisi Kabuklanması; Normalde cilt sürekli yenilenen bir organdır. Yenilenme üstteki ölü tabakanın dökülmesi alttan yeni genç tabakaların gelmesidir. Bu değişim 20-40 günde bir tekrarlar. Genellikle bu değişim hafif kepek şeklinde hissedilir. Ancak sedef, seboreik dermatit gibi hastalıklarda bu değişim hızı arttığı için pul pul kabuklanma olur. Yani abartılı kabuklanma varsa özellikle sedef hastalığı (psöriazis) olabileceği düşünülerek kesin teşhis için cildiye uzmanıyla görüşülmelidir. Bu şekilde kabuklanmalar sıradan şampuanlarla düzelmez. Günlük şampuan olarak climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Kafa Derisi Neden Kaşınır? Aslında yukarıda bahsedilen kızarıklık, kabuklanma, ıslaklık hissi ve aşırı kepek gibi durumların hepsi kaşınmaya neden olur çünkü hepsi birer deri hastalığıdır ve deriyi hassaslaştırır. Tedaviyle kaşınma da düzelir.

Kafa Derisinde Sivilce; kıllı alan olduğu için buradaçıkan sivilceler daha çok kıl dibi iltihabı şeklinde karşımıza çıkar. Bölgenin çok iyi kanlanması sayesinde sivilceler kısa sürede kendiliğinden geçer ama yenileri çıkar. Seyrek olarak bu sivilceler yaygınlaşır ve büyüyerek derinleşir. Sivilce derin iltihap halini alırsa saç köklerine zarar vererek kalıcı dökülmeye neden olabilir. Saç ekimi sonrası sivilce çıkması çok farklı bir yolla oluşur ve ayrı sayfada incelenmiştir.

103 Comments

Add a Comment
  1. Seboreik deematitiniz varsa ve uzun süre tedavi edilmemişse neden olabilir. Ama açıklığın ön bölgeden olması aynı zamanda erkek tipi dökülmeyi de düşündürüyor. Seboreik dermatit için dermotto losyon ve seboderm şampuan,saç dökülmenizi önlemek içinde xpecia tablet başlayabilirsiniz.
    Op. Dr. Atilla Kaya

  2. xpecia kullanıyorum 1 haftadır gunde 2 defa tok karnına alıyorum bi etki yaptığını göremedim 2. haftam saç derime dokunmayınca dökülme olmuyor ama deriye temas ve kaşımayla dökülme oluyor üstler seyrekleşti hocam

  3. Hafta saçla ilgili tedavilerde sonuç almak için çok kısa, ortalama 3 ayda anlamlı sonuçlar çıkar. Minyatürleşen saçların dökülmesi normal.
    Op. Dr Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018