Kafa derisinde kızarıklık

Kızarıklık denilince akla ekzama gelir.Egzama vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır,yapısı gereği en sık rastlanan yerlerden biriside kafa derisidir.Tam bir alerjik reaksiyon olmasa da klinik bulgular alerjiye çok benzer.Saçlı deri egzamasının sebebi çok açık değildir ama aşırı yağlanma olması ve hastaların % 60 kadarında mantar (malassezia furfur) görülmesi hastalığın mantar ve yağ metebolizmasından olduğunu düşündürür.Bunun dışında stres,tahriş edici şampuan kullanımı,saç ilaçları kullanımı,boya ve benzeri kimyasallar,jöle kullanımı gibi saçlı deriye uygulanan maddelerle de olabileceği bilinmektedir.

Klinik olarak deride kırmızılık,kaşıntı,aşırı kepeklenme,yağlanma ve nemlilik vardır.Seyrek olarak bu bulgulara saç dökülmesi de eşlik eder.

Kafa Dersinde Kızarıklık Nasıl Geçer? Yukarıda bahsedildiği gibi en sık sebep egzama ve mantardır, bu mantarı yok etmek için mantar öldürücü etkisi en iyi olan climbazol adlı maddeyi içeren şampuan kullanılmalıdır. Şikayet çok şiddetliyse tek başına şampuan yeterli gelmeyebilir bu durumda ek olarak dermotto losyon gibi bitkisel kortizon içeren solusyonlar kullanılabilir. Saç egzaması tedavisi TTO ve meyan kökü extractı içeren solusyonlar ve kortizon içeren solusyonlarla yapılır.

Uygun ilaçlarla tedavi yapılmazsa egzama daha fazla tekrarlama eğilimindedir.

Kafa Derisi Yağlanması; Genellikle kızarıklıkla birliktedir ve yaklaşık aynı nedenlerle olşur. Yani eşlik eden egzama da vardır. Seyrek olarak bazı kişilerde egzama olmadan da aşırı yağlanma olabilir. Hafif yağlanmada yağlanmaya etkili şampuanlar yeterli olabilir. Yağlanma ve kızarıklık çok belirginse seboreik dermatit olup olmadığının netleşmesi için dermatoloji uzmanına muayene olmak doğru olur.

saçta yağlanmaKafa Derisi Kabuklanması; Normalde cilt sürekli yenilenen bir organdır. Yenilenme üstteki ölü tabakanın dökülmesi alttan yeni genç tabakaların gelmesidir. Bu değişim 20-40 günde bir tekrarlar. Genellikle bu değişim hafif kepek şeklinde hissedilir. Ancak sedef, seboreik dermatit gibi hastalıklarda bu değişim hızı arttığı için pul pul kabuklanma olur. Yani abartılı kabuklanma varsa özellikle sedef hastalığı (psöriazis) olabileceği düşünülerek kesin teşhis için cildiye uzmanıyla görüşülmelidir. Bu şekilde kabuklanmalar sıradan şampuanlarla düzelmez. Günlük şampuan olarak climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Kafa Derisi Neden Kaşınır? Aslında yukarıda bahsedilen kızarıklık, kabuklanma, ıslaklık hissi ve aşırı kepek gibi durumların hepsi kaşınmaya neden olur çünkü hepsi birer deri hastalığıdır ve deriyi hassaslaştırır. Tedaviyle kaşınma da düzelir.

Kafa Derisinde Sivilce; kıllı alan olduğu için buradaçıkan sivilceler daha çok kıl dibi iltihabı şeklinde karşımıza çıkar. Bölgenin çok iyi kanlanması sayesinde sivilceler kısa sürede kendiliğinden geçer ama yenileri çıkar. Seyrek olarak bu sivilceler yaygınlaşır ve büyüyerek derinleşir. Sivilce derin iltihap halini alırsa saç köklerine zarar vererek kalıcı dökülmeye neden olabilir. Saç ekimi sonrası sivilce çıkması çok farklı bir yolla oluşur ve ayrı sayfada incelenmiştir.

93 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar, hafta sonu saçımı boyadım ve yaklaşık 7 yıldır da saçımı boyuyorum. Ama bu sefer ilk kez saç diplerim çok fazla yandı acı hissettim, saç boyası diplerimde etki etmemekle beraber saç diplerimde kırmızı lekeler çıktı. Kırmızı hafif şiş. Kafamın sadece üst kısmında var yaklasık 7-8 yerde yan ve arka kısımda hiçbir şey yok. Sanırım ben onu patlattım sıvı bir şey aktı parmağım nemlendi. Acilen dermatoloğa gitmeli miyim? Cevabınız için teşekkürler şimdiden.

  1. Boyanın içeriği değişmiş alerjiye neden olmuş olabilir, Bazen bu ürünler yıllarca alerji yapmayıp daha sonraki uygulamalar da alerjiye neden olabilir. Dermatologa görünen, boşver patlayıcı zaman enfeksiyon koparsa kalıcı saç kaybına neden olabilir.
   Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba, ense köküme yakın saç diplerimde kızarıklık ve kızarıklığın olduğu yerlerde saç diplerimde ağrı var. sürekli bir ağrı ve saçımı toplamayan biriyim hep açık bırakıyorum bu yüzden. tepe kısmındaki şaçlarımda da aynı ağrıyı hissediyorum. yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyorum. ne yapmalıyım , tanısı nedir? saç çekme dürtüm var, bunnla ilgili olabilir mi? nasıl geçer?

  1. Saçınızı gergin bir şekilde topluyorsanız bu saç diplerinde tramvaya, kızarıklık ve ağrıya neden olabilir. Bu uygulama saç kaybına neden olabilir. Saçınızı sürekli toplu kullanıyorsanız kısa kestirmenizi öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. kafamda sürekli sivilce çıkıyor ve ağrı yapıyor. Sivilce patlayınca rahatlıyor başka bir yerden tekrar çıkıyor

  1. Antibiotik tedavisi başlamalı, dermatologa görünmelisin

 4. Kafamda yeni yeni üçtane koromuzu nokta çıktı ne yapabilirim

  1. 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin değerlendirelim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Merhabalar. Bende saç derisinde parça parça kızarıklık var.ve kızarıklık olan yerlerde kepek gibi kabuklanma ama az bu kabuklanma kızarıklığın bazı yerlerinde.kaşıntı yok.normalde saçım hep çok yağlıydı.ne önerirsiniz

  1. seboreik dermatitiniz var.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.losyonu şikayetlerinizin yoğunluğuna göre haftada 3-4 defa uygulayın 4 saat bone takarak bekletin sonra yıkayın
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. evet uzun süre şapka takmak saç dökülmesine neden olabiliyor.fakat kısın dışarda şapka takmak saç dökülmesine neden olmaz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Atilla Bey,biraz bilimsellikten uzak bir cevap olmadı mı?Kıșın sogukta disarida takinca dokmez obur turlu doker diyorsunuz..Sapka takmak dokecekse icerdede disarda da ayni degil mj?Șapka dokuyorsa bere de dokmez mi?Sayet dokuyorsa sebepleri nelerdir?Bilimsel izahini yazarsanjz sevinirim..Tșk. ederim..

 8. şapka askerlerin taktığı tarzda şapkalar dökülmeye neden olur.sadece soğuk nedeniyle dışarda takılan şapka dökülmeye neden olmaz.zaten uygun ısıda olan yerlere girince şapkayı çıkarıyorsunuzdur.24 saat şapkalı dolaşmıyorsunuz.saçlı derinin havalanmamasına bağlı dökülme olur
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018