Kafa derisinde kızarıklık

Kızarıklık denilince akla ekzama gelir.Egzama vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır,yapısı gereği en sık rastlanan yerlerden biriside kafa derisidir.Tam bir alerjik reaksiyon olmasa da klinik bulgular alerjiye çok benzer.Saçlı deri egzamasının sebebi çok açık değildir ama aşırı yağlanma olması ve hastaların % 60 kadarında mantar (malassezia furfur) görülmesi hastalığın mantar ve yağ metebolizmasından olduğunu düşündürür.Bunun dışında stres,tahriş edici şampuan kullanımı,saç ilaçları kullanımı,boya ve benzeri kimyasallar,jöle kullanımı gibi saçlı deriye uygulanan maddelerle de olabileceği bilinmektedir.

Klinik olarak deride kırmızılık,kaşıntı,aşırı kepeklenme,yağlanma ve nemlilik vardır.Seyrek olarak bu bulgulara saç dökülmesi de eşlik eder.

Kafa Dersinde Kızarıklık Nasıl Geçer? Yukarıda bahsedildiği gibi en sık sebep egzama ve mantardır, bu mantarı yok etmek için mantar öldürücü etkisi en iyi olan climbazol adlı maddeyi içeren şampuan kullanılmalıdır. Şikayet çok şiddetliyse tek başına şampuan yeterli gelmeyebilir bu durumda ek olarak dermotto losyon gibi bitkisel kortizon içeren solusyonlar kullanılabilir. Saç egzaması tedavisi TTO ve meyan kökü extractı içeren solusyonlar ve kortizon içeren solusyonlarla yapılır.

Uygun ilaçlarla tedavi yapılmazsa egzama daha fazla tekrarlama eğilimindedir.

Kafa Derisi Yağlanması; Genellikle kızarıklıkla birliktedir ve yaklaşık aynı nedenlerle olşur. Yani eşlik eden egzama da vardır. Seyrek olarak bazı kişilerde egzama olmadan da aşırı yağlanma olabilir. Hafif yağlanmada yağlanmaya etkili şampuanlar yeterli olabilir. Yağlanma ve kızarıklık çok belirginse seboreik dermatit olup olmadığının netleşmesi için dermatoloji uzmanına muayene olmak doğru olur.

saçta yağlanmaKafa Derisi Kabuklanması; Normalde cilt sürekli yenilenen bir organdır. Yenilenme üstteki ölü tabakanın dökülmesi alttan yeni genç tabakaların gelmesidir. Bu değişim 20-40 günde bir tekrarlar. Genellikle bu değişim hafif kepek şeklinde hissedilir. Ancak sedef, seboreik dermatit gibi hastalıklarda bu değişim hızı arttığı için pul pul kabuklanma olur. Yani abartılı kabuklanma varsa özellikle sedef hastalığı (psöriazis) olabileceği düşünülerek kesin teşhis için cildiye uzmanıyla görüşülmelidir. Bu şekilde kabuklanmalar sıradan şampuanlarla düzelmez. Günlük şampuan olarak climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Kafa Derisi Neden Kaşınır? Aslında yukarıda bahsedilen kızarıklık, kabuklanma, ıslaklık hissi ve aşırı kepek gibi durumların hepsi kaşınmaya neden olur çünkü hepsi birer deri hastalığıdır ve deriyi hassaslaştırır. Tedaviyle kaşınma da düzelir.

Kafa Derisinde Sivilce; kıllı alan olduğu için buradaçıkan sivilceler daha çok kıl dibi iltihabı şeklinde karşımıza çıkar. Bölgenin çok iyi kanlanması sayesinde sivilceler kısa sürede kendiliğinden geçer ama yenileri çıkar. Seyrek olarak bu sivilceler yaygınlaşır ve büyüyerek derinleşir. Sivilce derin iltihap halini alırsa saç köklerine zarar vererek kalıcı dökülmeye neden olabilir. Saç ekimi sonrası sivilce çıkması çok farklı bir yolla oluşur ve ayrı sayfada incelenmiştir.

69 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba kızım 12 yaşında saçında büyük büyük kepekler çok yağlanıyor akşam yıkıyor sabaha kadar yağlanıyor hafif de saç dökülmesi var ayrıca biraz kilo problemi var. Ve kafasında ayrı ayrı noktalarda yağlı ve ıslaklık olusuuir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa göstermenizi öneririm

 2. Hocam 18 yaşındayım kafamın ortası sürekli kaşınıyor kaşındıgım zamanda saçlarım alimde kaldı son 1 aydır da kafamın kaşınan kısmında kızarıklık oluştu dökülme durdu ama tekrar başlar diye endişeliyim Hocam bi yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünün o alanda seboreik dermatit olabilir

 3. hocam kolay gelsin.başımda küçük bir sivilce çıktı ve bu bölgede saç dökülmesi.saç diplerinde kızarıklık oluştu.bazen o sivilceye dokunulmayacak kadar acıyor ve belli bir süre sonra tekrar o bölgede saçlar çıkıp düzeliyor.şuan tekrar aynı sorunu yaşıyorum bu 3.cü kez oluyor.cildiye doktoruna gittim ilk başlarda saçkıran dedi fakat sivilce ve dökülme sürekli aynı bölgede olup düzeliyor.elimle dokunduğumda sivilcenin dibi yumuşak duruyor sanki su toplaması olmuş gibi.bu konuda bilgi verebilir misiniz.bu sorunum için genel cerraha mı yoksa cildiye uzmanına mı görünmem gerek.cildiye doktoru döküntüyü görünce saçkıran deyip geçiştiriyor.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünmelisin

 4. mrb hocam 2 sene once berberde sacimi kestim ve o gunden sonra basimin arka tarafinda bi kasinti hissettim zamanla on tarfada yayildi ve arka taraf ile on kisimlarin belirli taraflarinda saclar dokuldu ve devam ediyor kasintida var beyazladida kepek yok yaglanma yok islakken normal yikadiktan sonra kuruyup belirli alanlarda dokuluyor yuzumde kasinmaya basladi bi tutlrlu cozum bulamadim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetiniz biraz seboreik dermatit düşündürüyor,ama mantarda olabilir.dermatologa görünün

 5. Merhaba Hocam . saç düzeştirme kremi kullandıktan hemen sonra saç derim kızardı ve yara oldu. 2 gün sonra yaralar kabuk bağladı tavsiyeniz nedir
  Dr.Atilla Kaya
  kremi kullanmayı kesmelisin.

 6. Saç dökülmesinden dolayı kendime kendi kafama göre KMAN AKTAR jojobalı denilen fıs fıs dan aldım icindekilere bakarsak yararlı görünüyor sarımsak yağı,ceviz,ısırgan otu yağı vs baba kel değil fakat dayı kel olmasa bile ön sacları az ırsiğ bir durum olursa bir cozum bulma sansimiz varmi ? Fıs fısı kullanmamı terciğ edermisniz cevap yazana kadar fis fisi kullanmicam Teşekkür ederim yardım edermisniz.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülmen yoksa herhangi birşey kullanmana gerek yok

 7. merhaba degerli hocam hocam saçımın ön kısmında küçük kızarıklık vardı 2 aydır aynı yerde duruyo ve kabuklanma yapıyo sanki bugun kopardım kızarıklık ve haff kaşıntı oldu hocam kafaya çok tkan birisiyim sizce ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  egzama olabilir.dermatologa görünmenizi öneririm

 8. Merhaba hocam 18 yasindaym kafamin ortasinda yaklask 3 4 aydir acilmalar ve son 2 haftadir da baya kasiniyor ve kafamin tamami banyodan sonra kizariyo sizce bunun sebebi ne olabilir ve sizce ne yapmaliyim. Tesekkur ederim
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünmelisin

 9. Hocam Merhaba daha öncesinde saçlarımla ilgili hiçbir sıkıntı yasamamamistim son 4 aydir aşırı dökülme kaşıntı ve kepek sorunum var sacim 2 günde yaglaniyor saçlarımin yanlari çok açıldı 4 ayda ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetleriniz seboreik dermatite benziyor.dermatologa görünmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018