Kafada mantar hastalığı

Normalde kafa derisinde zarar vermeden mantarlar vardır. Çeşitli sebeplerle bu mantarların sayısı artıp hastalık düzeyine gelebilir. Bu durumu bağırsakta binlerce mikrop olmasına rağmen seyrek olarak mikrobik ishal olmamıza benzetebiliriz.
Mantar genellikle deri ve tırnak gibi dokulara yerleşen bir tür mikroptur.Seyrek olarak organlarda da hastalık yapabilir.Saçlı deride mantar karşımıza daha çok yağlanma, kepeklenme, kaşıntı, kırmızılık, ıslaklık hissi gibi şikayetler çıkar. Diğer vücut alanlarındaki mantar hastalıkları zor tedavi edilse de saçtaki mantarlar daha kolay tedavi edilebilir.
Bilimsel çalışmalarda tespit edilen mantar türü en sık pitriazis sporum (malessezia furfur) dur bunun alt gurupları da vardır.
Hastalık çeşitli şekillerde karşımıza çıkar; aşırı kepek ve yağlı egzamanın en önemli sebebi mantarlardır, kepek rahatlıkla tedavi edilebilirken yağlı egzama ( seboreik dermatit ) tekrarlama eğilimindedir. Her iki hastalıkta daha çok cildin yüzeyindedir. Bunların dışında bir de kıl köküne ilerleyen mantar hastalığı vardır hastalık ilerlediğinde mikroplarda eklenir ve kıl kökünde öldürücü hasar bırakır. Bir bölge tamamen boşalacağı gibi ciddi düzeyde seyrelmeye de sebep olabilir.
Kafada mantar nasıl tedavi edilir ;
Hastalığın düzeyine göre tedavi planlanır, hafif yağlı egzama ve yoğun kepek varlığında % 1 climbazol içeren şampuanlar tedavide yeterli olmaktadır, bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olduğu için tedavi sonrası kullanıma devam edildiğinde hastalığın tekrarı engellenir. Daha ağır yağlı egzama olgularında tek başına şampuan yeterli olmayabilir bu durumda ek olarak kortizon içeren krem yada bitkisel kortizon içeren dermotto benzeri ürünler kullanılabilir. Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için uzun süre kullanılmaması gerekir. Dermotto bitkisel orijinli olması sebebiyle yan etki olması beklenmez.

kafa mantarıkafada mantar geçermikafada mantar saçları dökermi

16 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba saçkıran var iğne tedavisi oluyorum ama hala dökülüyor saçlarım daha ne yapmam gerek

  1. Merhaba,
   Sadbe losyon ve günlük HP biotin 10mg tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba benim ayak parmaklarımda mantar vardı ve orayı kaşıya kaşıya doğal olarak saçıma da gidiyordu elim ve 3 yıldır dökülüyor saçımı sola attığım için sağ tarafında dah çok dökülmüş şuan kaşıntı vb acaba mantar mı egzema mı

  1. Dermatologa görünmelisin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   1. Merhaba benimde saçımın diplerinde kaşıntı kepeklenme ve kaşıdığımda sarı bir su çıkıyor ayrıca saçım seyreldi dökülmekten bu kaşıntı terlediğim zaman şiddetleniyor kaşırsam acıyor bu zamanlarda saçım yağlı oluyor terleyince egzamadan şüpheleniyor doktorlar ben bulaşıcı olduğunu düşünüyorum çünkü kızımdada çıktı muhtemelen tarağımı kullanmış ordan olduğunu düşünüyorum bu saç hastalığının göğüs arasında kızarıklık kaşıntı çok sıcaklarda su kabarcığı şeklinde göğüs üzerinde de çıkması olabilirmi ben bütün vücudumda mantar hastalığı olduğunu düşünüyorum olabilirmi

    1. Her ikinizde dermatologa görünen mantar olabilir.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Kafamda aynı zamanda belli yerlerde topak topak şeyler oluyor. Tırnağımla sıyırıp atıyordum bu sefer saçıma dağıtıyordu. Ben kepek sanıyordum ama mantardan dolayı olduğu söylendi.

  1. Egzemada olabilir, Sen bir dermatologa muayene olmalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba
  20 yaşındayım 4 yıldır saçımın arka kısmında iltihaplı dökülmeler oluyor. Doktorlar mantar diyor ama bi türlü tedavi edemiyolar.
  Lütfen yardımcı olun

  1. Dermotto losyon ve seboderm şampuanı deneyin, etkili olabilir. Dökülmeye önlemek için Xpecia tablet günde iki tane hem cildin daha kolay iyileşmesi hem de saç kalitesi için HP biotin 10 mg lık tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Merhaba,
  20 yaşındayım ergenlik zamanı saçımın ön kısmında kızarıklık kaşıntı oldu. Sonra da o bölgede saçım seyreldi, kısaldı, normal saç gibi değil sağlıksız. O aralar el tırnağımın birinde de mantar oluşmuştu. O zaman gittiğim doktor ketoral vermişti. Ama işe yaramadı. Ne yapmam lazım, azalan saçım geri gelir mi, bozulan saçlarım düzelir mi?

  1. Xpecia tablet ve biotin 5mg tablet başlayın. Saç kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. MErhaba saçlarımda 1aydır aşırı kaşıntı ve dayanılmaz bir acı var . Saçlarım traş edilmiş gibi bütün doktorları dolaştım stresten deyip geçtiler .yardımlarınızı rica ederim

  1. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. HP biotin 10 mglık tablette kullanın hem saç dökülmesini önler hemde cildin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Losyonu haftada 4 defa uygulayın, saçlı deride bone takarak 3-4 saat bekletin sonra seboderm şampuan ile yıkayın. Tableti günde bir tane almanız yeterli.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Merhabalar ayni hastalik eshimde de var kafasinda mantar enfifsionu ve turkiyeli olmadimiz iicin bi domtor vulamiyoruz eyyer bubrahatsizli biri gecirsiyse lutfen bize ulasin

  1. Deri hastalıkları uzmanına muaye2ne olmalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018