Kafada mantar hastalığı

Normalde kafa derisinde zarar vermeden mantarlar vardır. Çeşitli sebeplerle bu mantarların sayısı artıp hastalık düzeyine gelebilir. Bu durumu bağırsakta binlerce mikrop olmasına rağmen seyrek olarak mikrobik ishal olmamıza benzetebiliriz.
Mantar genellikle deri ve tırnak gibi dokulara yerleşen bir tür mikroptur.Seyrek olarak organlarda da hastalık yapabilir.Saçlı deride mantar karşımıza daha çok yağlanma, kepeklenme, kaşıntı, kırmızılık, ıslaklık hissi gibi şikayetler çıkar. Diğer vücut alanlarındaki mantar hastalıkları zor tedavi edilse de saçtaki mantarlar daha kolay tedavi edilebilir.
Bilimsel çalışmalarda tespit edilen mantar türü en sık pitriazis sporum (malessezia furfur) dur bunun alt gurupları da vardır.
Hastalık çeşitli şekillerde karşımıza çıkar; aşırı kepek ve yağlı egzamanın en önemli sebebi mantarlardır, kepek rahatlıkla tedavi edilebilirken yağlı egzama ( seboreik dermatit ) tekrarlama eğilimindedir. Her iki hastalıkta daha çok cildin yüzeyindedir. Bunların dışında bir de kıl köküne ilerleyen mantar hastalığı vardır hastalık ilerlediğinde mikroplarda eklenir ve kıl kökünde öldürücü hasar bırakır. Bir bölge tamamen boşalacağı gibi ciddi düzeyde seyrelmeye de sebep olabilir.
Kafada mantar nasıl tedavi edilir ;
Hastalığın düzeyine göre tedavi planlanır, hafif yağlı egzama ve yoğun kepek varlığında % 1 climbazol içeren şampuanlar tedavide yeterli olmaktadır, bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olduğu için tedavi sonrası kullanıma devam edildiğinde hastalığın tekrarı engellenir. Daha ağır yağlı egzama olgularında tek başına şampuan yeterli olmayabilir bu durumda ek olarak kortizon içeren krem yada bitkisel kortizon içeren dermotto benzeri ürünler kullanılabilir. Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için uzun süre kullanılmaması gerekir. Dermotto bitkisel orijinli olması sebebiyle yan etki olması beklenmez.

kafa mantarıkafada mantar geçermikafada mantar saçları dökermi

4 Comments

Add a Comment
 1. MErhaba saçlarımda 1aydır aşırı kaşıntı ve dayanılmaz bir acı var . Saçlarım traş edilmiş gibi bütün doktorları dolaştım stresten deyip geçtiler .yardımlarınızı rica ederim

  1. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. HP biotin 10 mglık tablette kullanın hem saç dökülmesini önler hemde cildin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Losyonu haftada 4 defa uygulayın, saçlı deride bone takarak 3-4 saat bekletin sonra seboderm şampuan ile yıkayın. Tableti günde bir tane almanız yeterli.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhabalar ayni hastalik eshimde de var kafasinda mantar enfifsionu ve turkiyeli olmadimiz iicin bi domtor vulamiyoruz eyyer bubrahatsizli biri gecirsiyse lutfen bize ulasin

  1. Deri hastalıkları uzmanına muaye2ne olmalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018