kafada sivilce çıkması

Kafa derisinde sivilce seyrek rastlanan bir durumdur ve daha çok kıl dibi iltihabı şeklinde karşımıza çıkar.Normal şartlarda bu sivilceler ciddi sorun yaratmadan kendiliğinden düzelir ancak bazen iltihap derinleşerek saç köklerini öldürecek kadar zarar verebilir.Bu şekilde yoğun sivilce olduğunda en kısa sürede ya dermatologla görüşmeli yada antibiotik başlanmalıdır.

Saçlı derinin kanlanması çok yoğun olduğu için iltihap riski çok düşüktür ancak seyrekte olsa yoğun iltihaplanma görürüz işte bu yoğun iltihaplanma köklere zarar vererek parça parça saç kayıplarına sebep olabilir.İltihap tamamen düzeldikten sonra saçlar güve yeniği gibi kayıplarla çıkar.

Kafadaki iltihap ilerleme yani diğer bölgelere bulaşma riskide taşır,bu ilerleme fark edilirse zaman kaybetmeden uzman doktor muayenesi yaptırılmalıdır.

Seboreik dermatitte görülen sivilcemsi görünüm çok farklı bir durumdur ve tedavisi de farklıdır.

Sivilcelenmenin en sık görüldüğü durum saç ekildikten sonraki 3-8 aylık dönemde ekilen saçların yolunu şaşırarak cilt altında uzaması şeklinde karşımıza çıkar.Bu konu saç ekimi sonrası sivilce çıkması konusunda ayrıntılı incelenecektir.

Sivilce kafa dışında sakal gibi kılların olduğu alanlarda da görülebilir.

kafada sivilce

Bu haber 4 Kasım 2013 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 3 Yorum yapılmış

kafada sivilce çıkması için 3 yorum yapılmış


Varol
23 Ağustos 2014

Roakutame 250mg. Anti biotik!!için o her şeyi kuruturuyor 3 ay içmeli!!

aslı
17 Ağustos 2014

benim saçlarımda da böyle sivilceler çıktı ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olun
Op.Dr.Atilla KAYA
muayene olsanız iyi olur sivilce kökü öldürebilir

nuray
08 Mart 2014

benım kızımında kafa drısı boyle gıt gıde cogalıyor doktora goturdum hepsı losyon ve ayrı ozel sanpuan verdıler ama sonuc cok kotu ne yapabılırım lutfen yardımcı olurmusunuz kızım 9 yasında
Op.Dr.Atilla KAYA
burdan öneride bulunulmaması gereken düzeyde ciddi bir sorun,sonuçta çocuk olduğu için daha dikkatli olmak gerek.bence bir dematologun kontrolünde olmalısınız


Yorum yapın


sapi