Kansızlığa bağlı dökülme

Kansızlık bir çok sebeple ortaya çıkabilen vücuttaki kan miktarının azaldığı bir durumdur.En sık sebebi demirin beslenmede az alınmasına veya adet kanamasıyla kaybın fazla olmasına bağlı olarak gelişen demir eksikliği anemisidir.Kadınlardaki saç dökülmelerinde en sık teşhis edilen hastalıktır.Saç köklerinin yeterince beslenememesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.Ancak gerçekte genellikle kansızlık yanı sıra hastada tespiti yapılmayan bir çok sebep eşlik edebilmektedir. Telogen effluvium gurubu saç dökülmelerine girer.

Demir eksikliği anemisine bağlı saç dökülmesinde görülebilen diğer eksiklikler;

Çinko eksikliği

Biotin eksikliği

B5 vitamin eksikliği

Keratin sentezinin azlığı

Magnezyum eksikliği

Tedavide tüm bunların eksik olabileceği düşünülerek ilaç seçilmelidir.Kadın saç dökülmelerinin tek tabletle tedavisi için geliştirilmiş xpecia tablet demir dahil tüm bu maddeleri içermektedir,bunlara ek olarak kökün beslenmesini artıran ginkgo biloba,L-sistin, saw palmetto gibi saç kalitesiyle ilgili ürünlerde içermektedir.

Demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerinde kullanılan bir çok saç ürünü yanı sıra demir ilacı da almak gerekirken xpecia tablette demir olduğu için ayrıca demir ilacı almak gerekmez.Kadın tipi saç dökülmesi tedavisi için yazılan ilacı almadan mutlaka içeriğine ve içerdiği maddelerin miktarına bakıp karar vermelisiniz.Bunun yanı sıra adet kanamaları fazla yada uzun oluyorsa ayrıca jinekologun görüşü alınmalıdır.

Kansızlığa bağlı saç dökülmesi erkeklerde çok seyrek görülür.

Anemiye bağlı saç dökülmesi görünümü

kansızlığa bağlı saç dökülmesi

121 Comments

Add a Comment
  1. Hocam 2 yıldır saçlarım dökülüyor. Sacimin sol yan tarafinda bir cizgi halinde geriye kadar acilma oldu. Bircok kez dermatolaga gittim. Stresten oldugunu soyleyen oldu. Son gittigimde demir eksikligi ve d vitamini eksikligi cikti. 1.5 aydir demir hapi d vitamini ve kerozan tablet kullaniyorum. Ayrica doktorum ducray allopexy minoxidil %5 sprey verdi. Spreyin icinde kadinlar kullanamaz yaziyor fakat doktor sorun olmaz kullan dedi. Sizcede bu spreyi kullanmam sorun olmazmi. Demir haplarini kullanirken ilk bir ay dokulmem asiri bir sekilde devam etti fakat simdi daha azaldi. Dokulen saclarim geri gelirmi kerozan ve spreyi kullnmaya devam etmelimiyim.
    Op.Dr.Atilla Kaya
    spreye ek ben xpecia tablet kullanmanızı öneririm.daha iyi sonuç alırsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018