Kansızlığa bağlı dökülme

Kansızlık bir çok sebeple ortaya çıkabilen vücuttaki kan miktarının azaldığı bir durumdur. En sık sebebi demirin beslenmede az alınmasına, emilememesine veya adet kanamasıyla kaybın fazla olmasına bağlı olarak gelişen demir eksikliği anemisidir. Kadınlardaki saç dökülmelerinde en sık teşhis edilen sebep olan hastalıktır.
Görseller için instagram.com/sacdokulmesitedavisi
Saç köklerinin yeterince beslenememesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak gerçekte genellikle kansızlık yanı sıra hastada tespiti yapılmayan bir çok sebep eşlik edebilmektedir. Telogen effluvium gurubu saç dökülmelerine girer.

Demir Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Demir eksikliği anemisine bağlı saç dökülmesinde görülebilen diğer eksiklikler;

Çinko eksikliği

Biotin eksikliği

B5 vitamin eksikliği

Keratin sentezinin azlığı

Magnezyum eksikliği

Tedavide tüm bunların eksik olabileceği düşünülerek ilaç seçilmelidir. Çünkü bir kişide bir elementin eksikliğinden sorun çıkıyorsa başka elementelrde de ekdskilikler olabileceği düşünülür. Tüm bu elementleri tahlil etmek yerine gıda takviyesi olarak almak akıllıca yaklaşım olur. Kadın saç dökülmelerinin tek tabletle tedavisi için geliştirilmiş xpecia tablet demir dahil tüm bu maddeleri içermektedir, bunlara ek olarak kökün beslenmesini artıran ginkgo biloba, L – sistin, saw palmetto gibi saç kalitesiyle ilgili ürünlerde içermektedir.

Demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerinde kullanılan bir çok saç ürünü yanı sıra ferrum ilacı da almak gerekirken xpecia tablette demir olduğu için ayrıca demirle ilgili ilaç almak gerekmez. Kadın tipi saç dökülmesi tedavisi için yazılan ilacı almadan mutlaka içeriğine ve içerdiği maddelerin miktarına bakıp karar vermelisiniz. Bunun yanı sıra adet kanamaları fazla yada uzun oluyorsa ayrıca jinekologun görüşüp gerekiyorsa onunla ilgili olarak da tedavi alınmalıdır.

Kansızlığa bağlı saç dökülmesi erkeklerde çok seyrek görülür. K/E oranı % 95 / % 5 civarıdır.

Anemiye bağlı saç dökülmesi görünümü

kansızlığa bağlı saç dökülmesi

Demir Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi Tedavisi

Tabiki tedavide öncelik eksiğin tamamlanmasıdır. Burada doğru yaklaşım ilgili doktorun önereceği ilaçları önerdiği dozda kullanmak, devam eden dönemde yine önerilen sıklıkta kan tahlilleri yaptırarak drumu doktorla paylaşmaktır.
Buna ek olarak kan yapıcı olarak bilinen gıdalar tüketmektir.
Kan yapıcı gıdalara güvenerek ilaç almamak sorunun çok uzun sürede düzelmesine hatta hiç düzelmemesine neden olabilir bu sebeple özellikle anemi derin anemi şeklindeyse mutlaka uzmanın önerdiği ilaçlar alınmalı gıdaları destek gibi düşünülmelidir.
Şu gidalar alışıldıktan daha doğrusu o güne kadar tüketilenden daha fazla tüketilebilir
Kırmızı et
Sakatat
Tavuk eti
Balık eti
Siyah kuru üzüm
Pekmez
Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Karahindiba
Bakliyatlar
Domates

141 Comments

Add a Comment
  1. Otomatik yazılmdan dolayı yanlışlık olmuş genetik olacaktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018