Menopozda saç dökülmesi tedavisi

Menopoza giren kadında çok önemli fizyolojik değişiklikler olur bunların da en önemlisi yumurtalıkların görevini kaybetmesi sonucu kadınlık hormonu olan östrojen in azalması yada tamamen bitmesidir. Bu hormon dengesindeki bozulma bir çok rahatsızlık yapabilir bunlardan biri de saç kalite kaybı ve dökülmesidir. Saçtaki bu olumsuzlukların en önemli sebebi östrojenin azalmasıdır ancak buna ek yaşam biçiminin değişmesine bağlı diğer saç besleyiciler olan biotin (B7 vitamini ), pantotenat ( B5 vitamini), keratin, L-sistin gibi maddelerin azalması da saç sorununda etkilidir.

Menopozda saç dökülmesi diğer besleyicilere ek östrojen hormonu verilebilir ancak özellikle meme kanserini arttırması sebebiyle tercih edilmez onun yerine soyadan elde edilen isoflavon östrojen gibi etki eder ama östrojene bağlı yan etkilere sebep olmaz. Östrojen yerine izoflavon kullanımı salataya tuz atmaması gereken hipertansiyon hastasının tuz yerine limon miktarını artırmasına benzer.

İsoflavon Yan Etkileri
Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. İsoflavon sıcak basması,terleme,kemik erimesi ve benzeri menopoz sıkıntılarının tedavisinde rutin kullanılan bir bitkisel östrojendir. Bu amaçla isoflavon alan kadınlarda saç dökülmesinin durduğu ve kalite artışı olduğu gözlendiği için menopoz dönemi saç sorunu ürünlerinin içeriğine fitoöstrojen olan soya isoflavonu da eklenmektedir. İzoflavon testosteronun kök üzerindeki öldürücü etkiyi engeller.

Menopoz Döneminde Saç Dökülmesi
menopoza bağlı dökülmüş saçErkek tipi yani hormonal denilen tipte dökülme, bu tarz dökülmenin özelliği daha çok yepe, önler ve üsttedir. En büyük ayırt edici özelliği budur. Ayrıca testler veya tahliller yapmak yol göstermez. Bu bölgelerdeki kayba ense de kısmen eşilik eder ve seyrelir ancak üst kısım gibi değildir. Yine bu yaşam döneminde yaşın ilerlemesiyle beyazlama da olur. Dökülmenin şekli yanı sıra ince ayrıntılı özellikleri de vardır. Şöyle ki; birden bire dökülmez saçlarda kalite kaybı, uazama hızında yavaşlama, cansızlaşma, incelme, çabuk kırılma gibi sorunlar da görülüğr. Bu sorunlar minyatürizasyon olarak tanımlanmaktadır. Yani kayıp aniden değil zamana yayılmış bir şekildeolur. Bunlar da tipik genetik dökülme ile uyumludur. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu yaşam döneminde sadece östrojen hormonu azlığı sorunu değil başka beslenme sorunları da olabilir. Keratin, biotin, methionin, L sistin gibi saçın yapım maddelerinin alımı veya bağırsaklardan emilimi de azalabilir. Bu durumda kandaki miktarları da azalmış olur. Bir diğer fark ta şudur. Bilindiği gibi saçın oluşumu keratinocit adlı hücrelerin çoğalarak dışarı doğru uzaması şeklindedir yani hücreler bölünerek çoğalıp saçı oluşturur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak hücre bölünme hızı yavaşlar ve buna bağlı olarak uzama hızında yavaşlama olur.
Menopozda Saç Dökülmesi Tedavisi
Erkek tipi (aynı anlama gelen diğer tanımlamalar AGA, andro genetik alopecia, genetik, hormonal, ırsi) dökülmeler gibi tedavi edilmelidir. En önemli şey köklere zarar veren testosteronun engellenmesidir, bunun için isoflavon yeterlidir ve başarısı % 85 ler düzeyindedir. Buna ek olarak yukarıda ayrıntılı olarak belirttiğim, keratin, pantetonat, biotin, çinko, methionin, L sistin maddelerin alınması başarıyı daha yukarılara taşır. Tüm bu maddeleri içeren Türkiye’deki tek ilaç Menopecia Tablettir. İlk 6 ay günde iki sonraki dönemde günde bir tablet yeterli olur. Çok yoğun dökülme yoksa bölgesel olarak sprey kullanmaya gerek yoktur.
Bu tür dökülmeye yönelik çok sayıda tablet vardır ancak içerik açısından en dengeli ve zengin olan Menopecia Tablet görünmektedir.

Menopoz’a bağlı saç dökülmesi sorunları hakkında daha fazla bilgi ve tedavi yöntemleri için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz. http://www.sacdokulmesitedavisi.net

Share

Bu haber 10 Temmuz 2013 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 4 Yorum yapılmış

Menopozda saç dökülmesi tedavisi için 4 yorum yapılmış


Hülya
28 Ekim 2017

Slm ben 2 kutu bitirdim hayatım boyunca bu hapi kullanacak miyim?
Op.Dr.Atilla Kaya
erkek tipi dökülmeniz varsa kullnmanız gerekir

sengul
04 Mayıs 2017

60 yasindayim asiri dokulme ve incelme var. menopozdan sonra hiz kazandi. naapmaliyim?

hangi vitaminleri kullanmaliyim saclarimin dort ucunu kaybettim. tsk.
Op.Dr.atilla Kaya
menopecia tablet kullanabilirsiniz

mine
05 Ekim 2015

41 yaşındayım. Climen ostrojen ilacı kullanıyorum aynı zamanda saç dökülmesi sebebi ile menopocia tablet aldım. 2 ilacı birlikte kullanabilir miyim? Tşk.
Op.Dr.Atilla KAYA
Kullanabilirsiniz sorun olmaz, iyi cevap almanız beklenir

emine
11 Ağustos 2015

emine 51 yaşında menepoza girdim saçım çok dökülüyor ne yapmalıyım çok şampuan denedim olmadı nereye gitmeliyim cildiye normal diyor şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
Tabiki normal değil, menopoz dönemi saç dökülmesi ve kalite kaybı için üretilen menopecia tableti araştırın
şampuanlardan beklentiniz olmasın


Yorum yapın


gajah