Sabun saç dökermi

Sabun kullanımı vücudun kendini soğuk, hava kirliliği, küçük sıyrılmalar gibi doğal zararlara karşı korumak için salgıladığı yağ tabakasını kaldırır. Aynı etki kafa derisinde salgılanan yağ için de geçerlidir. Saçı koruyan, kırılmalara karşı dayanma gücünü artıran,saça parlaklık veren yağ tabakasını temizleyerek yok eder.

Sabun Saç Döker mi?
Sabunun bu etkileri saçta kuruluk, parlaklığında azalma, tararken kırılmalara sebep olabilir ancak sabunun saç dökmesi mümkün değildir yani kırılarak dökülmede artışa sebep olsa da kökten dökülme yapmaz. Dökülme sebebplerin ve nasıl olduğu iyi değerlendirilirse sabunun böyle bir etkisinin olması beklenmez. Herkes annelerinin, anneannelerinin uzun yıllar sabun kullandığını dökülmenin değil tam tersi o yaşına rağmen saçlarının durduğunu görür. Yan, tam tersi olabileceği bile söylenebilir. Bazı kişiler şampuanların içindeki zararlı kimyasallardan çekindiği için sabun kullanmayı tercih etmektedir ancak yeni nesil şampuanlarda bu zararlılar kaldırılmış yada azaltılmıştır.

en etkili bıttım sabunu

Sabun Saç Çıkarır mı?
Özellikle bıttım sabunu, defne sabunu kullanıcıları genellikle çok memnun olduklarını söylemektedir, saçınızda sorun yaratmıyorsa sabunu tercih edebilirsiniz. 2-3 hafta kullanmaya rağmen kuruluk, kırılma, kaşıntı yağlanma gibi sorunlar yaşıyorsanız saçınıza uygun bir şampuan seçmeniz daha iyi olacaktır.
Zaman içinde çok sayıda hastamdan bıttım ve defne sabunları sayesinde dökülmelerinin durduğunu, yeni saçlarının çıktığını duydum ama bunu destekleyen veya bu durumu izah eden herhangi bir bilimsel çalışma görmedim. Bilimsel çalışma yapılmamış olması veya yapıldıysa benim bu çalışmayı okumamış olmam saçı dökülenler arasındaki bilginin yanlış olduğunu göstermez.
Yukarıda yazdığım saçta kuruluk, kırılma, kepeklenme ve kaşıntı gibi sorunlar hangi sabunlarda olur fikrim yok ama bıttım veya defne yağından yapılanlarda da olabilir.

en iyi defne sabunu

Sabunmu Şampuanmı Daha İyidir
Her ne kadar doğal beslenme, doğal ürün kullanma konusunda hassas insanlar aksini söylese de bence şampuanlarda kullanılan her madde uzun araştırmalar sonucunda tespit edildiği için bana göre şampuan kullanmak daha doğrudur. Saçta kullanılacak sabunun (el, yüz, vücut için üretilenler farklıdır) pek çeşidi yokken şampuanlar çok değişik sorunlara yönelik olarak üretilmektedir ve herkes kendine uygunu kullanabilmektedir. Çok seçenek olması herkesin kendine uygun olanı seçebilmesini sağlamaktadır.

7 Comments

Add a Comment
 1. mrb hocam ben defne sabunu kullanıyorum. yalnız saçım daha çok dökülüyormuş gibi oluyor ama dediğinize göre saçı kırıyormuş dökme yapmıyormuş doğru mu anladım hocam ??? 2 3 hafta böyle devam ederse bırakmam gerekiyor dediğinize göre
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sabun grubu ile yıkamada saçlı deriden temizlenmede zorluk yaşarsınız.bu nedenle saçınıza uygun şampuan kullanmalısınız.dökülme için HPbiotin 5mg yada xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 2. Şampuanların içindeki kimyasalların zararları nelerdir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  http://www.sampuan.com.tr/sampuanlardaki-zararli-kimyasal-maddeler bu linkten bakabilirsiniz

 3. Ellerinizi yikadigimiz beyaz sabunla yikiyorum saçlarımı zararı var mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kurutur ama zarar vermez

 4. ben saf sabun kullandım hacışakir ilk kullanmam fakat çok sert ve bakımsız duruyo saçlarım sizce devam ediyim mi yoksa defne veya bıttım sabunu mu kullanıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sabun bakımsız gösterir ama hepsi için geçerli bir durum

 5. defne mi bıttım mı daha iyi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence ciddi bir farkı yok

 6. cok memnun kaldim

 7. cok guzel bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018