Saç biti nasıldır

Baş biti vücudun kıl olan her yerinde görülebilen bitlerden sadece kafada yaşayanıdır,biraz daha farklı bir parazit olsa da aynı adla “pediculozis” anılır.Etek bölgesi,kaş hatta kirpikte bile bit görülebilir.Saç biti saçlı deriden beslenip saça tutunarak duran, küçük, kanatsız, kan emerek yaşayan bir parazittir.Pediculozis kapitis diye anılır.Saçlı deriden beslenirken hastada kaşınmaya sebep olur bazen kaşınma dayanılmaz düzeylerde olabilir.Yavşak denilen yumurta bırakır ve yumurtadan çıkışı 10 gün civarıdır.Yakın ilişkideki kişilere direk bit olarak bulaşabileceği gibi yavşaklarıyla da (larva) bulaşır.Tedavide bu durum göz önünde bulundurularak ya evdeki herkes birlikte tedavi olmalı yada şikayeti olmayan kişilerin saçlı derisi dikkatle incelenmelidir.

Baş bitinin bulaşma şekli

Baş biti, genellikle başında bit olan bir kişinin saçından doğrudan temasla bulaşır. Bit, daha çok kız çocuklarında olmak üzere 12 yaş altı çocuklarda daha sık görülmektedir. Baş biti, kirli veya temiz saç ayırt etmeden insandan insana bulaşabilir. Bu, oyun sırasında, sarılmayla ya da birlikte yakın bir şekilde çalışırken yaşanabileceği gibi ortak kullanılabilen şapka, bone, başörtüsü,yastık benzeri eşyalar yolu ile de gerçekleşebilir. Saçın kısa veya uzun olması çok fark etmez, her uzunlukta saçlarda yaşayabilirler.

Baş biti, çok hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları okullar, kamplar, çocuk yuvaları, bakım evleri gibi yerlerde daha kolay bulaşabilmektedir.Baş biti diğer vücut bitlerinden yapı olarak farklıdır.

Bit görünüşü şu şekildedir

saç biti nasıldır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018