Baş bitinden kurtulma yolları

Baş biti pire ve kene gibi yanla beslenen bir tür parazittir. Parazitin kendisi, yumurtası (sirke) ve yavrusuyla (yavşak) direkt bir kişiden diğerine bulaşarak yayılır. bitten kurtulma yöntemleriKreş, askeri, kışla anaokulu gibi kalabalık ve yakın ilişkinin olduğu ortamlarda sık rastlanır. Kolaylıkla tedavi edilebilir. Saç bitinden kurtulmanın bir çok yolu vardır.
Saç bitinden kurtulma yolları etkinlik, ilaçların yan etki oranı, uygulama pratikliği ve yaygın kullanımları açısından şu şekilde sıralanabilir.
Silikon gurubu ilaçlar ;bitten kurtulma yolları doğal
% 4 dimetikon % 96 siklometikon içerirler. Siklometikon kolay buharlaşır geride kalan dimetikon biti tümüyle kaplar ve hava geçirmez bir örtü oluşturur. Solunum yapamayan bit havasız kalır ve ölür. Dimetikon içeren ilaçlar en etkili saç biti ilacı gurubundadır ve % 100 yakın başarı gösterir. Aktif madde bitin nefes borusunu tıkadığı için yıllar içinde etkisi azalmaz. Zehir gurubu ilaçlarda bu önemlidir çünkü parazit yıllar içinde nesillere aktardığı saç bitinden kurtulma yollarıbilgi sayesinde ilacı etkisiz hale getirir. Dimetikon içeren ilaçlar hiçbir yan etki göstermezler, bilimsel çalışmalarda yan etkisi belirlenememiştir. Bu gurup ürünler sprey, şampuan ve solüsyon olarak 3 formda üretilmektedir. Saç bitine kesin çözüm denilebilir.
Zehir gurubu bit ilaçları ;
Tarlalarda ve bahçelerde tarım ilacı, şehir içinde sivrisinekle saç bitine kesin çözümmücadele gibi alanlarda da kullanılır. Permetrin, malation gibi farklı gurupları vardır. Farklı dozlarda tüm canlılar için öldürücüdür, biti de zehirleyerek öldürür. Parazit zamanla savunma mekanizmaları geliştirdiği için % 40 a varan etkisizlik vakaları olabileceği konusunda bilimsel çalışmalar vardır. Yumurtalar etkilenmediği bir süre sonra yeniden uygulanması gerekir yoksa yumurtalardan yeniden canlılar ortaya çıkar. Zehirli olduğu için özellikle çocuklarda kullanılacaksa çok dikkatli olunmalıdır. İçilmesi son derece tehlikelidir, acil tıbbi yardım gerekir.
bit zehiriZehir gibi etkili olanlar; Bu gurup daha çok vücut (elbise) ve kasık biti tedavisi için kullanılır,
Gamma Benzen gurubu, sinir sistemini felç ederek etki gösterir, yasaklanmıştır
Benzil Benzoat ; sıkça tahriş görüldüğünden önerilmemektedir.
Fenotrin –Sumitrin ; Gün ve lamba ışığında hızla bozulur ve etkisini kaybeder.
Bit için kullanılan tabletler ; Kullanım zorluğu, tedavinin uzun sürmesi ve yan etkileri sebebiyle kullanımı azdır.
Sulfamethoxazole / Trimethoprim (bactrim)
Ivermectin
Albendazole (mebandazol)
Saç bitinden kurtulma yolları araştırılırken kullanılacak en etkili bit ilacı hangisidirilaçlarda şu özellikler aranmalıdır.
Sonuç% 100 olmalıdır
Pis kokmamalıdır
Yan etki yapmamalıdır.
Zehirli olmamalıdır

saçları kesmeyi gerektirmemeli

Saç biti bitkisel tedavileri anlamlı sonuç vermemeleri hatta gereksiz yere zaman kaybına sebep olduğu için bu guruptan söz edilmemiştir. Bu gurupta üzerine bilimsel çalışma yapılan tek bitki krizantem çiçeğidir o da ancak fabrika ortamında etkili hale getirilebilmektedir.

bit nasıl anlaşılır

Share

Bu haber 22 Eylül 2015 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


ular