Dökülme hakkında genel bilgiler

Saç DökülmesiBu yazımızda dökülme problemini ele alarak bu ve ilgili diğer konularda ise problemin nedenleri ve önlenmesine yönelik olarak yapılması gerekenleri ele alacağız. Aynı zamanda kafanıza takılan sorularınızı aşağıdaki yorum formundan ileterek çözüm bulacaksınız. Dilerseniz ilk olarak dökülmenin tanımını yaparak başlayalım.

Saç Teli Değişimi Sizi Yanıltmasın
Saçlar devamlı yenilerek güçlenirler. Bu sebeple bazen günle 30-50 arası tel dökülmesi görülebilir. Bu sizi kel kalma korkusuna sevketmemeli çünkü normal kıl kökü değişimlerinden birisidir. Ama yukarda belirttiğim miktar’ı aşan sayıda dökülme yaşıyorsanız zaman kaybetmeden saç dökülmesi için gerekli tedavi süreci başlatılmalıdır.

Kadın ve Erkeklerde Görülebilir
Özellikle erkeklerde daha fazla görülsede kadınlardada saç dökülmesi problemi görülmektedir. Erkeklerde görülen dökülme tepe ve şakaklarda görülmektedir. Ense kısmı daha yoğun ve güçlü olması nedeniyle dökülme çok nadir yaşanır.

Saçlar Neden Dökülür?
En önemli faktör bir çok hastalıkta olduğu gibi genetik problemdir. Ailenizde kellik problemi varsa sizinde bu sorun’a yatkınlığınız %95 oranında gelişmektedir. Geriye kalan %5’lik kesim ise hastalık, hormonel denge bozukluğu, ilaç kullanımı ve günlük hayatta yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır.

DHT Hormonu ve Saç Dökülmesindeki Rolü
Yapılan araştırmalar sonucunda dünyada geçerli en etkin sebeplerden birisi DHT Hormonudur. DHT hormonu saç köklerinde yer alan hücrelere zarar vererek zamanla saçınızın kalitesiz, güçsüzleşmesi nedeniyle tüy haline gelip dökülmesine neden olur.

DHT Bloke Edilmelidir
Evet sorunu tespit ettiğimize göre bu sorunu bertaraf etme yada etkisiz hale getirmenin yolunu inceleyelim. DHT hormonunu bloke etmeden dünyada en çok kullanılan maddeleri aşağıdaki liste halinde belirteceğim.

 • Procapil
 • Finasteride
 • Minoxidil
 • Saw Palmetto

Saç dökülmesine karşı sprey yada tablet kullanacaksanız mutlaka yukarda belirttiğim bilimsel maddelerin alacağınız üründe olmasına ve miktarı önemlidir. Örnek bir üründe en az %3 – %5 procapil içermesi gerekir. Aksi halde çok düşük miktarlardaki karışım yeterli gelmeyecektir.

Saç Dökülmesi Sorularınız

Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar sonraki konularda ise sorunun çözümüne yönelik bilgilerle devam edeceğiz. Dileyen arkadaşımız aşağıdaki yorum formundan faydalanarak saç dökülmesi problemi konusunda sorularınızı Op. Dr. Atilla Kaya’ya iletebilirsiniz. Yine aynı sayfada cevabı yayınlanacaktır.

154 Comments

Add a Comment
 1. hocam merhaba.ben hari forte ve minoxidil hakkında bilgi almak istiyorum.ikisinden birini alacakak hangisini öneririsiniz.hangisini kullanmalıyım

  1. Her ikisininde içeriğini kıyaslayın,ben hairforte kullanmanızı öneririm, çünkü içeriği zengin ve yeterli, vitamin desteğide var.minoxidil sadece kanlanmayı artırır. Bir süre sonra sadece kanlanmanın artmazına bağlı görülen saç kalitesindeki artış azalmaya başlar. hairforte ise içeriğindeki 3 yönlü etkileyen procapil, vitamin ve diğer bitkisel extractlarla daha iyi ve kalıcı kalite artışı sağlar.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhabalar 6 aydır Hairforte kullanıyorum fakat yeni şişesinde öncekilerden farklı olarak açık pembe değilde beyaza yakın ve kokusunda bir değişim farkettim sahtemi diye baktım şişenin alt Kısmında kabartma var ayrıca içinden damlalık ve sprey 2 formuda çıktı yani gerçek gibi ben şimdi kullansammı bu şişeyi kullanmasam mı kararsız kaldım

  1. Içeriğindeki bitkisel extractlar temin edildiği ülkeye göre renk farklılığına neden olabiliyor.gönül rahatlıüı ile kullanabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhabalar hocam, saçlarımın üst kısmındaki bazı tellerdeki incelme ve şakaklarımdaki çok hafif açılmayı farkederek doktora gittim ve doktor erkek tipi dökülme başlangıcı diyerek xpecia tablet önerdi. Ben saç konusunda biraz takık olduğum için minoxdil, finasteride gibi ilaçları da kullanayım mı diye sordum fakat doktor şuanlık gerek olmadığını, henüz dökülmenin ilk aşamasında olduğumu söyledi. Tableti 25 gündür kullanıyorum fakat vücut geliştirme sporu ile uğraştığım için bu tabletin kas gelişimimde herhangi bir kötü etki yapmasından korkuyorum. Sizce vücudumu kötü mana da etkiler mi ve tablet dışında minoxdil gibi başka bir tedaviye de başlamalı mıyım ? Son olarak saçlı derime her gün elimle masaj yaparak ve baş aşağı durarak saçlardaki kan akışını arttırmaya çalışıyorum, sizce bunun da bir faydası olur mu?
  Teşekkürler.

  1. Xpecia tablet bitkisel extraclardan oluştuğu için zarar vermez.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba.Doktorum kaşlarımda seboreik dermatit için 3 kutu betnovate yazdı.Bunları 2 günde 1 kullanıp bitirdikten sonra yenisini almalı mıyım yoksa bırakmalı mıyım?

  1. Iyileşmişse bırakabilirsin

 5. Hocam merhaba hairforte sprey le uzun süre çok soğuk ortamda durmak durumunda kaldım (Erzurum soğuğu ) acaba etkinliğinde değişiklik olur mu ?zarar gördümü ?teşekkürler

  1. hayır sorun olmaz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. hocam 2 yıldır minoxil kullanıyorum bugun kafa derimde kızarıklık ve bi kaç sivilcelenme farkettim.Ne yapmalıyım?

  1. çok rahatsız edici değilse devam edin,bırakmanız halinde çıkan saçlarınız dökülür,ama rahatsız edici ise bırakmalısınız.günde 2 tablet xpecia kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Merhabalar hocam iki hafta önce doktora gittim dermatoloji ye kadın ilk görüşte erkek tipi dedi sonra tahlil yaptirdi kan sonucun düşük çıktı ve bana iki tane ilaç yazdı diğeri apikobal ve bana ducrayin sampuanlrini yazdı vede nekdr kullancagimi söylemedi tekrarda gel demedi sinirlerimi acayip bozdu 21 yaşındayım saclrimin arksi bile seyreklesiyor sizce ne yapmaliyim

  1. erkek tipi dökülme kolay tanımlanır.kulakların tepe kısmının üstünden bir çizgi çekersek bunun üst kısmından dökülme varsa erkek tipidir.eğer bu alanda dökülme daha fazla ise ve enseden de dökülme olmuşsa hem erkek tipi hemde kansızlığa bağlı dökülme olabilir.hem anemi hem de genetik dökülme tedavisi almalısınız.genetik dökülmede tek başına şampuan yeterli olmaz,xpecia tablet ve hairforte sprey başlamanızı öneririm.eğer erkek tipi dökülme varsa düzenli ürün kullanmanız gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018