Saç Dökülmesi Tabletleri

Tabletle dökülme tedavisi kökten besleme mantığıyla düşünülmüş bir tedavi şeklidir ve uygun kombinasyonla ciddi olumlu sonuçlar alınabilmekte ayrıca bölgesel uygulanan spreyle tedaviye ek olarak alındığında cevap çok daha yüz güldürücü olabilmektedir. Sayfada kombine formüllü ürünler ve tek madde içeren ürünler alta doğru sıralanacaktır. Tek madde içerenler madde ve kutu adıyla(örneğin finasterid-propecia) kombine ürünler yani çok sayıda aktif madde içerenlerse kutu adıyla eklenecektir.

Saç Dökülmesi için Tablet Önerileri;

Biotin tablet; B7 vitamini, H vitamini,saç tırnak vitamini isimleriyle de anılır .Keratin yapısında olan saç, tırnak ve cilt kalitesini artırır.Saçın ve tırnağın uzama hızını artırır. Birçok yerde dökülme tedavisinde önerilse de gerçekte dökülme üzerine ciddi bir etkisi yoktur. Bir çok firma tarafından değişik içerikte üretilemektedir, Hair Pharmanın ürettiği 1-2-5 ve 10 mg lık 4 form dışında, solgar 5 mg, GNC 0.6 mg,swanson 10 mg lık markaları vardır .Satın alırken 100 tabletlik kutular tercih edilmelidir çünkü saçtaki değişim en erken 3 ayda görülebilirmektedir.

Biotin tabletlerin içindeki aktif madde mil gram (mg) veya micro gram (mcg) olarak yazılmaktadır.1 mg = 1000 mcg dir.Çok sayıda taklit ve çakma ürün olduğu için biotin alırken üretici firmanın güvenilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

Menopecia tablet; Orta yaşı geçen bayanlarda menopoz döneminde östrojen hormonu azalır ve buna bağlı olarak bütün dokular etkilenir.En fazla etkilenen organsa saçlardır,menoppoza giren kadında saç dökülmesi,saçın yavaş uzaması,saçta kalite kaybı,çabuk kırılma gibi sorunlar yaşanır.Menopecia tablet tüm bu sorunlar planlanarak üretilmiş gibi görünüyor.İlk bakışta şunlar söylenebilir,isoflavon östrojen gibi etki ederek eksikliği kapatır,metionin saç beyazlamasını yavaşlatır,keratin, methionin ve L-Sistin ( sistein olarakta bilinir )saçta kalite artışı sağlar,ginkgo biloba kan dolaşımını artırarak beslenmesini artırır.Diğer vitamin ve elementlerin olması da menopoz dönemi saç sorunlarının tedavisinde menopecia yı öne çıkarıyor.

Menopecia hakkında daha detaylı bilgi için : 

 

Propecia ( finasterid ) ;Prostata hastalığının tedavisinde günlük 5 mg kullanan hastalarda saç dökülmesinin durduğu ve tüyleşmiş saçlarda kalite artışı olduğu fark edilince saç dökülmesi tedavisi için 1 mg lık tabletleri yapılmıştır.Etkisi dökülmenin asıl sebebi olan DHT (di hidro testosteron) hormonunun oluşumunu engellemesidir.Bunu 5 alfa redüktaz enzimi üzerinden yapar.Günlük 1 mg finasterid kullanan saç dökülmesi sorunu olan 100 kişiden 70 inde saç dökülmesi durur.Daha düşük dozda kullanım halinde bu başarı düşmektedir 0.5 mg kullanıldığında % 60 başarı elde elde edilir.Erkekte cinsel istek azalması,memelerde büyüme ve sızlama,erken boşalma,ereksiyon kesilmesi gibi yan etkileri vardır.

Dutasterid (avodart); Finasteridden daha üstün olduğu yönünde bilgiler yayınlanmış ancak daha sonra yan etkilerinin de daha fazla olduğu görülmesi üzerine saçta kullanımı önerilmemeye başlanmıştır.

Pantogar kapsül ; Bir çok madde içermektedir.Gıda takviyesi şeklinde önerilmektedir,bitkisel ürünler açısından zengindir.Bilimsel olarak etkinliği en iyi olduğu bilinen B7 vitamini hiç içermemektedir ki bu önemli bir eksiktir.Saç ve tırnak kalitesine etkili olabilecek  sitsin ve keratin içerir.Günde 3 kapsül alınması hem kullanımını zorlaştırmakta hemde çok pahalıya gelmektedir.Almanyadan ithal ediliyordu ithalatı durdurulu yerine pan-plus kapsül ithal edilmeye başlanmıştır.Pan plus bulgaristanda üretilip İsviçre üzerinden Türkiyeye ithal edilmektedir.İçerik aynı olduğu için pan plus ayrıca yazılmayacaktır.

Xpecia tablet : Benzerlerinden farklı olarak kadın ve erkek formu şeklinde iki formu vardır içerik olarak değerlendirildiğinde etkinliğinin iyi olması beklenir.Özellikle kadınlarda sık görülen kansızlığa bağlı saç dökülmesi tedavisi için ek bir ürüne ihtiyaç duyulmaması için demir eklenmiş olması ve erkeklerde sık görülen genetik saç dökülmesini köktenten çözecek isoflavon ve yeterli dozda saw palmetto içermesi xpecia yı benzerlerinin önüne geçirmektedir.Tek başına kullanımda % 70-75 ihtimalle saç dökülmesini durdurup tüyleşmişlerde kalite artışı sağlaması beklenebilir. Belirlenmiş yan etkisi yoktur.

Telovium Kapsül ;pantogar üreticisinin ürettiği bir üründür, keratin ve metiyonin yeterli miktarda kullanılmıştır,saç kalite artışı için yeterince etkili olması beklenebilir. Üreticinin resmi sitesinde ve tanıtım broşüründe saç dökülmesi tedavisi için önerilmemiştir.

Folixir tablet;

Dr.Meral Şaşoğlunun formülünü belirlediği ve ürettirdiği bir haptır,içeriğinde yeterince ürün var,kişisel formülasyon olarak eklediği kısımda ne var bunu bilmek mümkün değil ama diğer maddeler saçta kalite artışı sağlasa da dökülme üzerinde etkili bir ürün yok. Bölgesel olarak kullanılan bilimsel ürünlere ek olarak alınmasında yarar var.

Shen min ; Abartılı iddialarla piyasaya verilmiş ancak beklenen sonuç alınamayınca ithalatı büyük oranda azalmıştır buna bağlı olarak eczane satışı bitmiş birkaç internet sitesinde satışı devam etmektedir.Narecza adlı sitede 71 TL olan ürün kampanyayla 61 TL ye satılırken gittigidiyor adlı sitede 36 TL ye satılıyor olması ürüne güveni sarsmaktadır.Bu veriler ışığında içeriğini değerlendirmek anlam ifade etmemektedir.

 

.

yeni ürünlerle devam edecek

39 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba Hocam ben 25 yaşındayım. Son 3 yıldır ciddi saç dökülmesi yaşıyorum. Normalde aşırı gür olan saçlarımda artık açılmalar mevcut.Çikolata kistim var. Şimdi de punplus kullanıyorum. Başka nasıl bir tedavi önerirsiniz?

  1. Söylediğiniz durum erkek tipi dökülmeye neden olur. Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz, fakat asıl sorunu da çözmelisiniz
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba.
  Uzun yillardr sac dokulme sorunum var. Gur saclarim seyreldi. Tahliller yapildi ama spesifik olatak bi sebep gosterilmedi. En son prp ve mezoterapi yapildi. 3 aydr xpecia erkek kullaniorum. Dokulme baya azaldi. Fakat bayagi seyreldi azaldi saclarim ve cok kuru kalitesizlesti. Yeniden gurlesmesi icin ne yapabilirim ? ve bir kadin olarak Xpecia erkek tablet kullaniyor olmam normal mi, xpecia kadin kullanmam gerekmez mi ? Bu iki sorumu yanitlarsaniz cok sevinirim. Tesekkur ederim.

  1. Keşek kendinizle ilgili daha detaylı bilgi verseydiniz. Kaç yaşındasınız, aneminiz, troid hastalığı, över hastalıkları var mı? Dökülmesin hangi bölgeden? Bunları bilirsem daha kolay yardımcı olabilirim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam iyi günler. 40 yaşındayım. Önlerde ki dökülme çok rahatsız etmese de son 3 ayda tepede seyrekleşme başladı. Bende destek amaçlı nutraxin veya xpecia tablet ve şampuan olarak da sawpoo, alopecia, evocapil yada mcg kapigen şampuan düşünüyorum. Hepsinde procapil mevcut. Hangi kombinasyonu tavsiye edersiniz.

  1. Size içeriği zengin ve yeterli dozu içerdiği için Hairforte sprey + xpecia tablet+sawpoo şampuan kullanmanızı önerişim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam.ben 30 yaşındayım yaklaşık 10 yıldır saclarim dokuluyor.2011 den itibarende tepe bölgesi dökülmeye başladı.su an tepe iyice açıldı ön çizgide geriye geldi.doktora gittiğim zaman ailende akrabalarında varmı diye soruyorlar var deyince hiç test felan yapmadan genetik dökülme diyorlar.dökülmenin sebebini bulmak için hangi testi yaptırmalıyım ?

  1. Sizin herhangi bir test yaptırmanıza gerek yok, genetik dökülme gözle muayene ile tanısı konulabilecek bir durumdur ve ailenizde olması bu tanıyı güçlendiriyor zaten.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam traşsız saç ekimi yaptırdım 3. Haftadan sonra edilenlerle beraber mevcut saçımda inanılmaz bir dökülme var doktorum normal olduğunu saçımın 3. Ay da çıkacağını söyledi ama kafama cok takıyorum bunu sizce de normal mi yoksa saç köklerine zarar mı verdiler.

  1. merhaba Fuat bey
   ekim olayı mikro travmaya neden olduğu için dökülme olabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  2. Fuat bey.saçlarınızım arasına mı ekim yaptrıdınız be de düşümüyüroum zarar görürmü kendi saçlarım.

 6. merhaba ben 18 yaşındayım 2 yıldır sınav stresinden dolayı bir dökülmem var ama aynı zamanda demirim de çok düşük hem demir serumu alıyorum hem xpecia kullanıyorum hem de l-recapin şampuan kullanıyorum saç dökülmem durdu daha hızlı gürleştirmek için ne yapmam gerekir doktorum kerozan tablet önerdi sizce almalı mıyım xpecia kadar etkili midir

  1. xpecia tablete devam edebilirsin.kan değerlerini arada kontrol ettirmelisin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. hocam biotin tabletlerde minoxsil gibimidir kullanmayı bırakınca tekrar saç güçsüzleşirmi bide b12 vitamin eksikliğim çıktı dökülme sebebim bundan kaynaklı herhalde biotin kullansam kalıcı faydası olurmu

  1. biotin eksikliğiniz yoksa sorun olmaz.neden vitamin eksikliği olabilir ama erkek tipi dökülme yönünden de uyanık olmak gerekir önlem almak için
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. hocam önde seyrelmeler 6 7 yıldır vardı şimdi arttı saç zayıfladı tepeler de seyreklik hissi var önce kaşınıyor yağlanıyor ve dökülme gerçekleşiyor xpecia başladım. ne önerirsiniz yaş 28

  1. beraberinde hairforte sprey de başlarsanız tedaviniz daha başarılı olur ve daha kısa sürede daha iyi sonuç alırsınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Hocam merhaba
  Ben yaklasik 7 aydir propecia kullaniyordum ve saclarim inanilmaz guclendi. Destek olsun diye xpecia basladim. Ama ilginctir 1 haftadir inanilmaz dokulme basladi. Acaba xpeci ile ilgili olabilirmi

  1. dönem değişikliği olabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018