Saç Dökülmesi Tabletleri

Tabletle dökülme tedavisi kökten besleme mantığıyla düşünülmüş bir tedavi şeklidir ve uygun kombinasyonla ciddi olumlu sonuçlar alınabilmekte ayrıca bölgesel uygulanan spreyle tedaviye ek olarak alındığında cevap çok daha yüz güldürücü olabilmektedir. Sayfada kombine formüllü ürünler ve tek madde içeren ürünler alta doğru sıralanacaktır. Tek madde içerenler madde ve kutu adıyla(örneğin finasterid-propecia) kombine ürünler yani çok sayıda aktif madde içerenlerse kutu adıyla eklenecektir.

Saç Dökülmesi için Tablet Önerileri;

Biotin tablet; B7 vitamini, H vitamini,saç tırnak vitamini isimleriyle de anılır .Keratin yapısında olan saç, tırnak ve cilt kalitesini artırır.Saçın ve tırnağın uzama hızını artırır. Birçok yerde dökülme tedavisinde önerilse de gerçekte dökülme üzerine ciddi bir etkisi yoktur. Bir çok firma tarafından değişik içerikte üretilemektedir, Hair Pharmanın ürettiği 1-2-5 ve 10 mg lık 4 form dışında, solgar 5 mg, GNC 0.6 mg,swanson 10 mg lık markaları vardır .Satın alırken 100 tabletlik kutular tercih edilmelidir çünkü saçtaki değişim en erken 3 ayda görülebilirmektedir.

Biotin tabletlerin içindeki aktif madde mil gram (mg) veya micro gram (mcg) olarak yazılmaktadır.1 mg = 1000 mcg dir.Çok sayıda taklit ve çakma ürün olduğu için biotin alırken üretici firmanın güvenilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

Menopecia tablet; Orta yaşı geçen bayanlarda menopoz döneminde östrojen hormonu azalır ve buna bağlı olarak bütün dokular etkilenir.En fazla etkilenen organsa saçlardır,menoppoza giren kadında saç dökülmesi,saçın yavaş uzaması,saçta kalite kaybı,çabuk kırılma gibi sorunlar yaşanır.Menopecia tablet tüm bu sorunlar planlanarak üretilmiş gibi görünüyor.İlk bakışta şunlar söylenebilir,isoflavon östrojen gibi etki ederek eksikliği kapatır,metionin saç beyazlamasını yavaşlatır,keratin, methionin ve L-Sistin ( sistein olarakta bilinir )saçta kalite artışı sağlar,ginkgo biloba kan dolaşımını artırarak beslenmesini artırır.Diğer vitamin ve elementlerin olması da menopoz dönemi saç sorunlarının tedavisinde menopecia yı öne çıkarıyor.

Menopecia hakkında daha detaylı bilgi için : 

 

Propecia ( finasterid ) ;Prostata hastalığının tedavisinde günlük 5 mg kullanan hastalarda saç dökülmesinin durduğu ve tüyleşmiş saçlarda kalite artışı olduğu fark edilince saç dökülmesi tedavisi için 1 mg lık tabletleri yapılmıştır.Etkisi dökülmenin asıl sebebi olan DHT (di hidro testosteron) hormonunun oluşumunu engellemesidir.Bunu 5 alfa redüktaz enzimi üzerinden yapar.Günlük 1 mg finasterid kullanan saç dökülmesi sorunu olan 100 kişiden 70 inde saç dökülmesi durur.Daha düşük dozda kullanım halinde bu başarı düşmektedir 0.5 mg kullanıldığında % 60 başarı elde elde edilir.Erkekte cinsel istek azalması,memelerde büyüme ve sızlama,erken boşalma,ereksiyon kesilmesi gibi yan etkileri vardır.

Dutasterid (avodart); Finasteridden daha üstün olduğu yönünde bilgiler yayınlanmış ancak daha sonra yan etkilerinin de daha fazla olduğu görülmesi üzerine saçta kullanımı önerilmemeye başlanmıştır.

Pantogar kapsül ; Bir çok madde içermektedir.Gıda takviyesi şeklinde önerilmektedir,bitkisel ürünler açısından zengindir.Bilimsel olarak etkinliği en iyi olduğu bilinen B7 vitamini hiç içermemektedir ki bu önemli bir eksiktir.Saç ve tırnak kalitesine etkili olabilecek  sitsin ve keratin içerir.Günde 3 kapsül alınması hem kullanımını zorlaştırmakta hemde çok pahalıya gelmektedir.Almanyadan ithal ediliyordu ithalatı durdurulu yerine pan-plus kapsül ithal edilmeye başlanmıştır.Pan plus bulgaristanda üretilip İsviçre üzerinden Türkiyeye ithal edilmektedir.İçerik aynı olduğu için pan plus ayrıca yazılmayacaktır.

Xpecia tablet : Benzerlerinden farklı olarak kadın ve erkek formu şeklinde iki formu vardır içerik olarak değerlendirildiğinde etkinliğinin iyi olması beklenir.Özellikle kadınlarda sık görülen kansızlığa bağlı saç dökülmesi tedavisi için ek bir ürüne ihtiyaç duyulmaması için demir eklenmiş olması ve erkeklerde sık görülen genetik saç dökülmesini köktenten çözecek isoflavon ve yeterli dozda saw palmetto içermesi xpecia yı benzerlerinin önüne geçirmektedir.Tek başına kullanımda % 70-75 ihtimalle saç dökülmesini durdurup tüyleşmişlerde kalite artışı sağlaması beklenebilir. Belirlenmiş yan etkisi yoktur.

Telovium Kapsül ;pantogar üreticisinin ürettiği bir üründür, keratin ve metiyonin yeterli miktarda kullanılmıştır,saç kalite artışı için yeterince etkili olması beklenebilir. Üreticinin resmi sitesinde ve tanıtım broşüründe saç dökülmesi tedavisi için önerilmemiştir.

Folixir tablet;

Dr.Meral Şaşoğlunun formülünü belirlediği ve ürettirdiği bir haptır,içeriğinde yeterince ürün var,kişisel formülasyon olarak eklediği kısımda ne var bunu bilmek mümkün değil ama diğer maddeler saçta kalite artışı sağlasa da dökülme üzerinde etkili bir ürün yok. Bölgesel olarak kullanılan bilimsel ürünlere ek olarak alınmasında yarar var.

Shen min ; Abartılı iddialarla piyasaya verilmiş ancak beklenen sonuç alınamayınca ithalatı büyük oranda azalmıştır buna bağlı olarak eczane satışı bitmiş birkaç internet sitesinde satışı devam etmektedir.Narecza adlı sitede 71 TL olan ürün kampanyayla 61 TL ye satılırken gittigidiyor adlı sitede 36 TL ye satılıyor olması ürüne güveni sarsmaktadır.Bu veriler ışığında içeriğini değerlendirmek anlam ifade etmemektedir.

 

.

yeni ürünlerle devam edecek

59 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar. Saçlarım oldukça zayıf ve seyrek ailemdeki diğer saç türleri de böyle. Ancak bende ekstra pcos sendorumu tip olarak var. Yani reglim düzenli iki çocuğum var. O açıdan sıkıntı yaşamadım. Ancak saçlarım risk altında 🙁 Ve bu ara inanılmaz bi dökülme var. Olanı korusam kafi. Ne yapabilirim?

  1. PCOS olduğu sürece erkek tipi dökülmesin olacaktır. Korunmak için düzenli xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhabalar iyi çalışmalar Ekim sonrası 1 gün hairforte sprey yada minicik sprey kullanımı ekilmiş saça zarar verirmi yoksa aradan belli vir suremi geçmesi lazım

  1. İlk yıkamadan sonra kullanabilirsiniz. Kanlanmayı artıracağı için şok dökülme yaşamazsınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba sac dokulmesi tirnak ve cilt sorunun da solgar biotin mi kullanilmali yoksa kerozan mi ?
  Tesekkurler

  1. öncelikle neden araştırılması, tedavi ona göre başlamalı, ailesel dökülme yada sistemik hastalığını var mı araştırmalısınız. Asıl nedeni tedavi etmeden sonuç alamazsınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. benim 3 senedir saçlarım tüm bölgelerden yoğun olarak dökülüyor.Lise 2’de aniden başladı ve saçımın yarısını kaybettim,7 aydır hairforte kullanıyorum saç çıkışı oluyor ama bir kısmı tekrar dökülüyor.Saçlarımda bir kalite kaybı yok.Stres ortadan kalkıncaya kadar saç dökülmesi devam eder mi? Hormon testlerim normaldi,genetik olma ihtimali var mıdır? nasıl ayırt edebilirim? ve hairforte kullanmadan önce çıkan saçım yoktu,varsa bile fark edilmeyecek kadar azdı.

  1. Troid değerlerinize ve yumurtalık USG de yaptırmalısınız.Eğer tepe ve önlerden dökülme yaşıyorsanız bu genetik tip olabilir fakat yumurtalıklardan kaynaklanan PCOS sendromuda olabilir.Şimdilik enfeksiyon riski olduğu için Xpecia tablet ve HP Biotin tablet başlayın.Risk ortadan kalkınca murlaka söylediğim testleri yaptırın.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 5. Merhaba hocam yaşım 25 ve saç dökülmesi sorunu yaşıyorum minoxil forte ve panplus kullanıyorum. Xpecia ve panplusı birlikte kullansam sıkıntı yaşar mıyım panplusda biotin yok o yüzden düşünüyorum. Panplus günde 3 xpecia günde 2 tane yerine panplus 2 xpecia 1 taplet tüketmeyi düşünüyorum.
  Bide minoxil forte saçta yağlı gibi bi görüntü oluyor minoxil yerine baska hangi ürünü kullanabilirim. Cvblarsanız çok sevinirim.

  1. Panplus tek , Xpecia tableti 2 tane kullanın , Minoxil yerine de hairforte spreyi deneyebilirsiniz
   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba hocam bende seboreik dermatit ve genetik dökülme var daha 19 yaşındayım. Benim sorum xpecia finasterid gibi ürünler daha yaşım itibariyle boy uzaması ve sakal gelişimine(bazı bölgelerde çıkmadı) olumsuz yöde etki yapar mı? İyi günler

  1. Finasteeid kullanmanı önermem.Xpecia tablet 11 yaşından itibaren kullanılabilir. Hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin
   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. revigen tablet’i önerirmisiniz?İçerik olarak nasıl ?Saç çıkardığını ve telleri kalınlaştırdıgını söyleyen ve yorumlarını iyi buldugum bir kaç kişi var.Sizce nasıl ?Ya da xpecia’ ya tablete göre iyimidir?

  1. her ikisinin diçeriğini kıyaslayın,hangisi daha zengin ve yeteeli ise onu kullanın.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Saç ekimi sonrası klinikten verilen Evocapil in kapsül ve şampuan kullanıyorum buna ek Xpecia kullansam sıkıntı olur mu

  1. Kullanabilirsiniz. Daha etkili olur. Çünkü xpecia tablet saç için gerekli tüm vitaminleri içerir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Biotin sadece saç için gerekli vitaminlerden biridir. Fakat saç dökülmesi tedavisinde Xpecia tablet saça yönelik tüm vitamin, mineral, protein ve diğer elementleride içerdiği için daha başarılı olur.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Peki günde 2 tane biotin kullanıyorum. Ayrıca xpecia kullanırsam sıkıntı olur mu?

 11. Sıkıntı olmaz. Biotin vücutta sentezlenen, suda çözünen ve vücutta birikmeyen fazlası idrarla atılan birvitamindir. Saça yönelik tüm vitamin, mineral ve diğer elemenüleri de yeterli miktarda içeren Xpecia tableti saç dökülmesi tedavisinde alabilirsiniz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018