Ekim Sonrası Hangi Şampuan Kullanılır

Aslında saç ekimi sonrası şampuan kullanımını iki bölüme ayırmak gerekir. Ekimden hemen sonraki yıkamalar ve daha sonraki dönemde dökülmeye yönelik şampuan seçimi. Dökülme döneminde de ekim sonrasında da kullanılacak şampuanların çok önemi yoktur. Her ne kadar ekim yapan klinikler kendi sattığı ürün varsa ısrarla onun kullanılmasını önerse de şampuanların ciddi farkları yoktur çünkü hiçbir şampuan dökülmeyi durdurmaya yeterli gelmez  ve şampuanların hiçbiri ekilen saçlara zarar vermez.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkamada Hangi Şampuan Kullanılır?

Tabi burada ilk yıkama değilde kabuklar tamamen temizleninceye kadar aynı şekilde yıkamak daha doğrusu aynı ürün tarzını kullanmak daha doğru olur. Eskiden saç ekim merkezleri ekimi yaptıktan sonra hastalarına normal cilt postop setnemlendiricisi bepanthol losyon ve sıradan şampuan yazardı, daha ticari düşünen klinikler ise uyanık davranıp abartılı fiyatlara sattıkları şampuanı satarlardı. İşlem yaptıran kişi de “aman saçlarım zarar görmesin” diye yurtdışında 10-20 TL ye satılan şampuana 200-300 TL verip alırdı. İnsanlar bu durumu öğrendikçe klinikler bu uygulkamayı bırakıp sadece yaptığı işlemden para kazanma prensibine döndü. Bu uygulama değişikliğinin bir sebebi de Türkiye’de saç konusunda uzmanlaşmış bir firma ekimden sonraki temizliğe özel bir set geliştirdi adı Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti. Bu set çıktıktan sonra yenilikleri yakından takip eden tüm klinikler bu seti önermeye başladı. Burada ayrıntılı bahsetmeye gerek duymadığım set tamamen ihtiyaca özel üretildiği için iltihaplanmayı engellemesi, kolay uygulanması, kolay temizlenmesi, yan etkisinin olmaması, şişmeyi azaltması, yara iyileşmesini hızlandırması ve bunlar gibi bir çok avantaj getirmiştir. Set jel ve hazır köpük şampuanından oluşuyor.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Şampuan Kullanılır?

Ekimden sonra 10-12 günde kabuklar ve işleme ait tüm sorunlar aşağı yukarı tamamen düzelmiş olur. Bu dönemden sonra artık özel şampuanlar kullanmaya gerek yoktur. İşelm öncesi kullanılanla devam edilebilir. Yani gerek ekilenleri gerekse önceden var olanları şampuanlarla korumak mümkün değildir. Eğer dökülme devam ediyorsa buna yönelik ilaç kullanılmalı temizlik için kullanılan bir ürünün dökülmeyi durdurması beklenmemelidir.

İyi de saç dökülmesi için çok sayıda şampuan var bunlara ne demeli, tabiî ki tamamen ticari yaklaşım demek lazım. Çünkü saçı yıkayıp 30 saniye sonra duruladığınız bir maddenin köke olumlu etki yapması yada ekilmiş saçın köküne ulaşması mümkün değildir. Reklamlarda söylenen sözleri Yudum ayçiçek yağı reklamındaki Yudum kullanan ailenin hafiflikte uçmasından farklı düşünmeyin.

Şampuanlar saç dökülmesini durdurmasa da illa da bir şampuan tercih edilecekse kırılarak dökülmeyi azalttığı bilinen biotinli (tercihen yoğun biotinli) veya saç dökülmesi tedavisinde etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış saw palmetto içeren (tercihen aktif formu olan LSSRE) şampuan kullanılabilir.Kullanırken de normal şampuan gibi köpürtüp hemen durulamamalı ve birkaç dakika kafada tutmalıdır,bu şekilde ciddi etkisi olmasa da kısmen etkili olması beklenebilir.

Ekim sonrası bepanthol losyon en sık önerilen bir üründür, ben bu güne kadar yaptığım binlerce ekim hastama önermedim ve önerenlerinde ne amaçla önerdiğini hiç anlamadım.

Kullanılan şampuandan çok nasıl kullanıldığı önemlidir, ekim sonrası ilk yıkamalarda kafayı hafif okşar şekilde yıkamak gerekir yoksa kökler zarar görebilir.Bu konu ayrıca işlenecektir.

.

LSSRE

Share

Bu haber 31 Ekim 2013 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 70 Yorum yapılmış

Ekim Sonrası Hangi Şampuan Kullanılır için 70 yorum yapılmış


durmus
27 Mart 2018

Hocam ekim yaptirali 20. Günüm calistigim ortam tozlu
Saçlar kirlenme çok oluyor her aksam yikiyorum ama
Bir sıkıntı olurmu sampuan olarak est in zeytinyagli sampuanini kullaniyorum
Siz ne onerirsiniz
Op.Dr.Atilla Kaya
çok önemi yok ama sawpoo kullanabilirsin,saçın ihtiyacı olan maddelerin karşılanması için xpecia tablet kullanmanı öneririm

M Çakır
17 Mart 2018

Merhaba hocam. 85 gun once sac ekimi yaptirdim. Sac ekim merkezim hicbirsey kullanmama gerek olmadigini soyledi ilk yikamyi ve 11. Yikamayi kendi yapti 5 kez prp yapti suan.hangi sampuani kullansam, xpecia iyi gelirmi daha iii sonuc almam icin neler yapmam gerekir . Simdiden cok tesekkur etkim .
Op.Dr.Atilla Kaya
xpecia tablet kullanabilirsiniz,sawpoo şampuan olabilir

Hakan
06 Mart 2018

Hocam ekim yapali 35 gün oldu biotin hapi kullaniyorum yorumlarda xpecia hapini okudum onuda kullanmami tavdiye edermidiniz? Birde klinikin verdigi sampuan bitmek üzere hangi sampuani tavsiye edersiniz yada alirken neye dikkat etmek gerek. Tsk
Dr.Atilla Kaya
sawpoo şampuan başlayabilirsin,xpecia daha iyi olur

Enis
28 Şubat 2018

merhaba hocam,
geçtiğimiz cuma saç ektirdim.operasyondan 1 hafta sonra yani 5.yıkama gününde ekim yapan yer 1 er saat bekleyerek 4 kez hiç yıkamadan losyon sürüp 4 saatin sonrasinda kabuk alma işlemi yapacakmış. 5. yıkama kabuk alma için çok erken değil mi genelde 10.yıkama öneriliyor diye biliyorum(bu arada her gün bir kez losyonlanıp beklenip sampuanla ykanıyor saçlar ekim yapan yer tarafından)
Op.Dr.Atilla Kaya
10.gün biraz erken

Murat
24 Şubat 2018

Hocam ekim yaptirali 10gun oldu xpecia tableti bugun kullanmaya başladım daha iyi sonuclar almam icin onerileriniz nelerdir bide sampuan olarak ne kullanmam daha iyi olur
Op.Dr.Atilla Kaya
sawpoo şampuan kullanabilirsin.ilk 3 ay xpecia tableti 2 doz kullanabilirsin

Ümit şengül
24 Şubat 2018

Merhabalar,5. Günüm saç ekim bölgemde çatlak gibi görüntü oluşuyor derimin gerildiğini hissediyorum normalmidir
Dr.Atilla Kaya
normal.ödem nedeniyle

Tunahan
18 Şubat 2018

Merhaba hocam saç ekimi yapılalı bir buçuk ay oldu günde 1 tane 0,5 mg biotin , minoksidil ve neutracy nin şampuanını kullanıyorum ekim yaptıran arkadaşımın tavsiyesiyle doğal zeytinyağlı sabun kullanmaya başladım sizce bu konuda tavsiyeniz ne olur?
Dr.Atilla Kaya
sabun ciltten zor temizlenir bu nedenle çok iyi durulamalısınız.benim önerim içeriğinde zararlı kimyasalları içermeyen bir şampuan kullanmanız.kullandığınız biotininde dozu çok düşük ,kullanmasanızda olur.minoxil kullanmaya devam edebilirsiniz

Ejmer
16 Şubat 2018

Hocam merhabalar. Ben 27 gün önce saç ektirdim.
2 günde 1 yarım tablet proscar ve günlük 1 biotin 5 mg tablet alıyorum.
Biotinli şampuan (dermoskin) ve phyto pyhtologist 15 sampunim var hangisini kullanmamı önerirsiniz.
Birde saydığım ürünler kullanımı bakım için yeterli mi?
*Sabırla herkese cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Op.Dr.Atilla Kaya
hepsi kullanabileceğiniz ürünler.devam edebilirsiniz

Suat
12 Şubat 2018

Hocam Merhaba saç ektireli 17 gün oldu fakat saçımda
kepeklenme ler var kabuk dökme işlemini 10.gun yaptık ama Dustan sonra kabuklar oluşuyor küçük küçük acaba neden kaynaklanabilir .Şampuani felan mi değiştirmeliyim.
Op.Dr.Atilla Kaya
pul pul kabuklanma ekilen deri parçaları nedeniyledir.onlar tam olarak temizlendiği zaman bu sorunun ortadan kalkması beklenir

Fatih
09 Şubat 2018

Hocam ben 2 kez saç ektirdim. İlk saç ekimimden çok fazla memnun kalmadım. Şuanda 2.saç ekiminin 7.günündeyim şuan eskiden kalan saç losyonumu saçıma sürüyor herhangi bir şampuanla yıkıyorum bunun ilerisi için kötü bir etkisi olur mu? Benim çok çabuk ve yoğun şekilde yağlanan saçlarım var. Bana daha öncesinde Proscar ve Minoxil verdiler ancak kullanımı bırakınca hepsi tekrardan dökülüyor saçların, hocam bana bu 7.günden itibaren kullanmam gereken faydalı olacak
(Saç Losyonu, Çabuk ve çok yağlanan saçlar için Şampuan, Saç için Vitamin vede Sprey tavsiye etmenizi rica ediyorum) bunları alacağım.
Op.Dr.Atilla Kaya
genetik dökülmede tedavide kullanılan ilaçları bıraktığınız zaman saçlarınız dökülür.saçınızın varolmasını istediğiniz sürece bu ürünleri kullanmak zorundasınız.ekimden sonra saçta kalite artışını sağlayan bu ürünler aynı zamanda dökülen saçlarınızında geri çıkmasını sağlayacağı için bıraktığınızda saçınız dökülecek,tekrar seyreklik olluşacak ve sadece ekilen saçlar geride kalacaktır.genetik dökülme tedavisine başlarken bu ilaçların uzun süreli kullanılması gereketiğini bilerek kullanmaya başlamalısınız

Ozo
07 Şubat 2018

Merhaba hocam. Ben 4 ay oldu sac ektireli ön kisimlara .yalniz hala prp yaptirmadim.curegen diye bir sprey vermislerdi ilk bir ay . Simdi tepe bolgesinde ekim olmayan yerde dokulmeler var .minoksil kullansam olurmu yalnizca ekilmeyen bolgeye ? Ama ben ekimden once iki ay minoksil kullanmistim ve alerji olmustu pullanma ve ciddi kasintilar olusmustu.sac ekimine kadar bu devam etti ekimden sonra pullanma ve kasinti gecti. Tekrar baslasam minoksil e sorun olurmu yine? Ne yapmam lazim ?
Op.Dr.Atilla Kaya
evet sorun olur.kullanma.sadece günde 2 adet xpecia tablet alabilirsin

Tan Sarp
01 Şubat 2018

Merhaba. Ekim yapılalı bugun 5.gün. Tepede gerginlik hissi var. Ensemde yanma ve agri. Bu agrilar ne zaman gecer? Diger sotun; Şuan sebamed sampuan ile yikiyorum. Siz sawpoo onermissiniz. Ayrica hairforte ve Xpecia tablet. Bunlardan hangileri olmazsa olmaziniz?
Tsk
Op.Dr.Atilla Kaya
tepedeki gerginlik ödeme bağlı.şişlik inince gerginlik geçecek.ensedeki yanma ve ağrıda travmaya bağlı,hepsi ortalam 21 günde toparlar ama sizin kişisel iyileşme sürecinizde önemli.xpecia tablet kullanabilirsiniz

ümit öksüz
30 Ocak 2018

merhabalar sevgili hocam öncellikle tek tek herkeze cevap verdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim. sorum şu olacak hocam ekimin üzerinden 25 gün geçti daha öncede kullandığım SEBAMED ANTİ HAİR LOSS kullanmamda sorun oluşturur mu ?bu şampuanın içerisinde ginko biloba ve kafein gibi maddeler olduğundan kanlanma yapıyor ve bununla beraber 20 dklık kızarıklık yapıyor ekilen köklere zararı olur mu acaba ? teşekkürler.
Op.Dr.Atilla Kaya
zararı olmaz.kullanabilirsin

Ömer YILDIZ
14 Ocak 2018

Hocam mrb.ekimin 28. Günündeyim Şampuana doğum kontrol hapı katıp kullansam ekim bölgesine bir zararı olur mu.
Op.Dr.Atilla Kaya
olmaz ama anlamsız bir uygulama

UFUK
11 Ocak 2018

Hocam son bir sorum olucak ben 37 yaşındayım sawpoo sampuan + minoxidil+ xpecia kullanmalıyım tamam ama bugün nette araştırdım biraz hairforte spreyde procopil var sizce minoxidilmi hairfortemi hangısıni önenirsiniz yada 1 ay birini bir ay diğerinimi kullanıyım şimdiden teşekürler hocam.
Op.Dr.Atilla Kaya
hairforte kullanmanız daha iyi olur.çünkü içeriği zengin.sadece kanlanmayı arttırmıyor beraberinde DHT yi baskılıyor .bunun yanısıra içeriğinde saç için gerekli vitaminler ve saw palmetto var

UFUK
10 Ocak 2018

Hocam ben saç ektireli 20 gün oldu minoxil sprey ekilen bölgeye 1 ay sonra kullan dediler sizin bazı tavsiyelerenizde hemen kullanabilirsiniz demişsiniz şuan başlasam kullanmaya olurmu bir ayı doldurmalımıyım şimdiden teşekkürler
Op.Dr.Atilla Kaya
ilk yıkamadan sonra kullanmaya başlasaydınız şok dökülmeyi azaltırdı.ne kadar erken kullanırsanız saçlarınız daha iyi besleneceği için o kadar iyi olur

deniz
01 Ocak 2018

hocam sac ektireli 16 gün oldu. fakat 16. gün alkol ve cınselgüc artırıcı ilac aldım. seks yaptım kafamda kızarıklar ve saclarımın döküldüğünü gördüm. bu normalmır yoksa saclarım zarar ğörmüşmüdür, tsk
Op.Dr.Atilla Kaya
bu dönem şok dökülmenin olduğu dönem olduğu için normal

Mustafa
25 Aralık 2017

Hocam merhaba 3 gün önce ekim yapıldı ilk yıkama yı yaptılar yalnız CUREGEN seti önerdiler 6 aylık 1200 tl acaba almazsam bi problem olur mu ve siz ne önerirsiniz
Op.Dr.Atilla Kaya
xpecia tablet kullanmanızı öneririm.daha kısa sürede daha kaliteli bir şekilde saçınız çıkar

Semih Kahya
04 Aralık 2017

Merhaba ben 6 ay önce saç ekimi yaptırdım sizce hangi şampuanı kullanmalıyım.
Op.Dr.Atilla Kaya
sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

Cengiz
26 Kasım 2017

Hocam mrb sac ekimi yaptirila 25 gün saçlarımda mevsimsel geçişler olduğu için aşırı kepek var sebamed kullanıyorum
Kepeklenme sac ekilen yere zarar verirmi tskler
Dr.Atilla Kaya
vermez


Yorum yapın


kadal