Ekim Sonrası Hangi Şampuan Kullanılır

Aslında saç ekimi sonrası şampuan kullanımını iki bölüme ayırmak gerekir. Ekimden hemen sonraki yıkamalar ve daha sonraki dönemde dökülmeye yönelik şampuan seçimi. Dökülme döneminde de ekim sonrasında da kullanılacak şampuanların çok önemi yoktur. Her ne kadar ekim yapan klinikler kendi sattığı ürün varsa ısrarla onun kullanılmasını önerse de şampuanların ciddi farkları yoktur çünkü hiçbir şampuan dökülmeyi durdurmaya yeterli gelmez  ve şampuanların hiçbiri ekilen saçlara zarar vermez.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkamada Hangi Şampuan Kullanılır?

Tabi burada ilk yıkama değilde kabuklar tamamen temizleninceye kadar aynı şekilde yıkamak daha doğrusu aynı ürün tarzını kullanmak daha doğru olur. Eskiden saç ekim merkezleri ekimi yaptıktan sonra hastalarına normal cilt postop setnemlendiricisi bepanthol losyon ve sıradan şampuan yazardı, daha ticari düşünen klinikler ise uyanık davranıp abartılı fiyatlara sattıkları şampuanı satarlardı. İşlem yaptıran kişi de “aman saçlarım zarar görmesin” diye yurtdışında 10-20 TL ye satılan şampuana 200-300 TL verip alırdı. İnsanlar bu durumu öğrendikçe klinikler bu uygulkamayı bırakıp sadece yaptığı işlemden para kazanma prensibine döndü. Bu uygulama değişikliğinin bir sebebi de Türkiye’de saç konusunda uzmanlaşmış bir firma ekimden sonraki temizliğe özel bir set geliştirdi adı Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti. Bu set çıktıktan sonra yenilikleri yakından takip eden tüm klinikler bu seti önermeye başladı. Burada ayrıntılı bahsetmeye gerek duymadığım set tamamen ihtiyaca özel üretildiği için iltihaplanmayı engellemesi, kolay uygulanması, kolay temizlenmesi, yan etkisinin olmaması, şişmeyi azaltması, yara iyileşmesini hızlandırması ve bunlar gibi bir çok avantaj getirmiştir. Set jel ve hazır köpük şampuanından oluşuyor.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Şampuan Kullanılır?

Ekimden sonra 10-12 günde kabuklar ve işleme ait tüm sorunlar aşağı yukarı tamamen düzelmiş olur. Bu dönemden sonra artık özel şampuanlar kullanmaya gerek yoktur. İşelm öncesi kullanılanla devam edilebilir. Yani gerek ekilenleri gerekse önceden var olanları şampuanlarla korumak mümkün değildir. Eğer dökülme devam ediyorsa buna yönelik ilaç kullanılmalı temizlik için kullanılan bir ürünün dökülmeyi durdurması beklenmemelidir.

İyi de saç dökülmesi için çok sayıda şampuan var bunlara ne demeli, tabiî ki tamamen ticari yaklaşım demek lazım. Çünkü saçı yıkayıp 30 saniye sonra duruladığınız bir maddenin köke olumlu etki yapması yada ekilmiş saçın köküne ulaşması mümkün değildir. Reklamlarda söylenen sözleri Yudum ayçiçek yağı reklamındaki Yudum kullanan ailenin hafiflikte uçmasından farklı düşünmeyin.

Şampuanlar saç dökülmesini durdurmasa da illa da bir şampuan tercih edilecekse kırılarak dökülmeyi azalttığı bilinen biotinli (tercihen yoğun biotinli) veya saç dökülmesi tedavisinde etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış saw palmetto içeren (tercihen aktif formu olan LSSRE) şampuan kullanılabilir.Kullanırken de normal şampuan gibi köpürtüp hemen durulamamalı ve birkaç dakika kafada tutmalıdır,bu şekilde ciddi etkisi olmasa da kısmen etkili olması beklenebilir.

Ekim sonrası bepanthol losyon en sık önerilen bir üründür, ben bu güne kadar yaptığım binlerce ekim hastama önermedim ve önerenlerinde ne amaçla önerdiğini hiç anlamadım.

Kullanılan şampuandan çok nasıl kullanıldığı önemlidir, ekim sonrası ilk yıkamalarda kafayı hafif okşar şekilde yıkamak gerekir yoksa kökler zarar görebilir.Bu konu ayrıca işlenecektir.

.

LSSRE

Bu haber 31 Ekim 2013 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 25 Yorum yapılmış

Ekim Sonrası Hangi Şampuan Kullanılır için 25 yorum yapılmış


Serkan
30 Nisan 2017

Merhaba hocam sac ektireli 4 ay olucak son zamanda dokulmeler oldukca artti xpecia tablet ve bioblas sampuan kullaniyorum birde b 12 ve d vitamini damla aliyorum ama hala sac dokulmesi devam ediyor sanki ekilen saclarda dokuluyor gibi 20 gun once prpde yaptirdim ama dokulmem durmadi alkol sac dokerm tesekkurler simdiden
Op.Dr.Atilla Kaya
ekilen saçların dökülmesi normal çünkü şok dökülmeye uğruyor.

Ulas
04 Nisan 2017

Hocam saç ektireli 35 gün oldu sigara kullanıyorum sizce bu süreçteki etkisi nedir sigaranın?
Op.Dr.Atilla Kaya
sigara dokularda kanlanmayı azaltır.saçın gelişimi bu durumdan olumsuz etkilenecektir

lütfi
01 Nisan 2017

sacımda yaglanma var hocam kökü incelerek dökülme yapıyo hafif sert sivilcelerde var ne öneriyosunuz bunun icn
Op.Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünmelisin sivilceler için antibiotik tedavisi gerekebilir.yağlanma içinde climbazol içeren şampuan kullanabilirsin

Atilla
30 Mart 2017

Hocam merhaba saç ektilereli 1ay 7gün oldu 1.aydan snra normal sampuan kullanıyrm bir sakıncası olur mu bide belli noktalarda damarlar kalınlasmıs gibi hissediyrm yanma hissi ve kasınma hissi veriyor bu durum normal mi
Op.Dr.Atilla Kaya
şampuanın çok önemi yok.saçlı deriyi tahriş eden duyarlılığınız olan bir şampuan olmadığı sürece.hala iyileşme süreci devam ettiği için farklı şeyler hissetmeniz normal

Erkan
27 Mart 2017

Hocam saç ektıreli 1 hafta oldu ense bölgem okadar geriliyorkı agrısndan uyuyamıyorum 5 gündür aynı sampuandan dolayı reaxıon olmustur farklı marka kullan dediler ducray aldım sizce iyimi bu rahatlatırmı benı yada sizin önerdiğiniz başka biley varmı
Op.Dr.Atilla Kaya
bepanten krem kullanman daha iyi olur.gerginliği azaltır

Gencay
30 Ocak 2017

Hocam yeni saç ektirdim zeytin yağlı şampuan kullana bilirmiyim
Op Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin

Murat
30 Ocak 2017

Hocam mrb sac ekimi yapılmalı 4.5 ay oldu alkol almak zarar veririmi saça
Op Dr Atilla Kaya
hayır vermez

Eren kucukyavuz
29 Ocak 2017

Hocam 3 gun oldu sac ektireli bana enozone diye bir set sattilar sizce alayimmi yoksa sizin onerdiginiz postop mu alayim
Op Dr Atilla Kaya
postop enfeksiyon açısından da daha uygun olur

Hünkar Balcı
24 Ocak 2017

Hocam merhaba saç ekiminin 17. Günü kaplıcaya gidiyorum bone ile girmeyi düşünüyorum. Sizce bi sakıncası olurmu
Op Dr Atilla Kaya
sakıncası yok.

Furkan
23 Ocak 2017

Hocam merhabalar, saç ekiminde 1. ayımı doldurdum ve sebamed kullanıyorum şampuanı değiştirmeme veya önerdiğiniz başka bir markaya geçmeme gerek varmı ? Birde hocam daha kaliteli ve sağlıklı olması açısından önereceğiniz vitamin hapı var mı ? Şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin Hocam.
Op Dr Atilla Kaya
xpecia tablet ve sawpoo şampuan kullanabilirsin

Gökhan
23 Ocak 2017

Hocam merhabalar saç ekiminden sonra minoxil %5 sAç spreyi kullanmalımıyız,kullanacaksak ne kadar süre sonra kullanAlım ? Saç ekeli 2 ay oldu kullanmamda sakınca var mı ?
Op Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin,saç kaliteni arttırır

hakan
13 Ocak 2017

Hocam ekim sonrası şampuan olarak bioxcin forte mi, prozinc plus mu?
Dr.Atilla Kaya
farketmez.sadece iyice durulamalısın

Emre
07 Aralık 2016

Hocam saç ekiminde 15. Günümdeyim,önerdikleri bepanthol losyonu kullanmadım . Sorun olur mu?
Op dr Atilla Kaya
sorun olmaz

melij
30 Eylül 2016

hocam merhaba. insanlara faydalı olmanız adına çok faydalı ve güzel bir şey yapıyorsunuz .
saç ektireli 3 gün oldu hocam. bugün yıkama için bepantol losyon ve sebamed repair sampooo yu 10 gün kullanım için verdiler. 10 günden sonrası için prozinc plus şampuan ve piorin 180 tablet verdiler. fakat internetten araştırma sonucunda piorin yerine xpecia almaya karar verdim .peki şampuan olarak prozinc plus muadili yada öneriniz nedir ? hocam cevabınıza şimdiden teşekkürler .
Op Dr Atilla Kaya
Saç ekimi sonrası temizlik için özel olarak üretilmiş ürün varken neden hala sıradan cilt nemlendiricisi ve sıradan şampuan önerirler anlamıyorum.
Yapabiliyorsanız postop saç ekimi sonrası temizlik seti alın, yoksa prozinc in elidordan tek farkı daha pahalı olmasıdır, bence bu bütün şampuanlar için geçerli.

cezmi arslan
19 Ağustos 2016

hocam ben yeni saç ektirdim ve bana proscar önerdiler sizce kullanmalı mıyım? ayrıca medobiohtin kullanmamı tavsiye eder misniz?
OP Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin

Halim
27 Haziran 2016

Hocam sac ekimi 40 gün oldu bioxsin şampuan kulanabilirmiyım
Op Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin

emrah
05 Kasım 2015

Öncelikle kolay gelsin. Ben saç ektireli 3 ay oldu, bundan sonraki süreçte saçlarımı her gün yada 2 günde bir yıkamalımıyım, yıkamalıysam ne kadar bir zaman daha gerekli.
Op.Dr.Atilla KAYA
zararlı kimyasal içermeyen şampuanlarla istediğin sıklıkta yıkayabilirsin

cengiz findikci
03 Kasım 2015

Hocam Merhaba ben saç ektirdikten 17 gun sonra sacimi 3 numara makinaya traş ettim ve zaman zaman kaşıdim saçma zarar vermismidir
Op.Dr.Atilla KAYA
vermemişsindir

murat
08 Mart 2015

Hocam ben saç ekeli 1 ay oldu ektirmeden önce kafamın belirli bölgeleinde kaşıntı ve deride pul pul dökülme oluyordu ektirdikten sonra arttı ekeli tam 1 ay oldu ketoral şampuan ve momecon losyon kullanmamın sakıncası olur mu kafada seboreik dermatit var lütfen yardmcı olun teşekkrler
Op.Dr.Atilla KAYA
Op.Dr.Atilla KAYA
dermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm.

muharrem
07 Mart 2015

merhaba hocam saç ekimi yaptıralı beş ay oldu hangi şanpuanı önerirsiniz
Op.Dr.Atilla KAYA
sawpoo


Yorum yapın


monyet