Saç ekiminin yaşı varmı ?

Ekim estetik bir uygulamadır ve bütün estetik uygulamalar gibi belirli yaşta olması aranır ama burada önemli olan sorunun ne olduğu ve nasıl oluştuğudur.Örneğin burnunda kemer olan birine 13 yaşında ameliyat yapılmaz çünkü 18-20 yaşına kadar burunda şekil değişiliği devam edebileceği bilinir.Şekil değişimi hoş olmayan bir görüntüye sebep olup yeniden ameliyata ihtiyaç duyulabilir ama sorun doğuştan varsa ve gelecekte değişiklik beklenmiyorsa 1 yaşında bile bu ameliyat yapılabilir.

Saç ekimi kaç yaşında yapılmalıdır şeklinde sorunun cevabı da duruma göre değişir.

   Saç ekiminde yaşın önemi yoktur her yaşta yapılabilir önemli olan yaş değil ekim planıdır.Buna şöyle bir örnek verilebilir; 21 yaşında saç ekimi düşünen birine 17 yaşındaki saç çizgisine göre plan yapılır ve buraya ekim yapılırsa ilk birkaç yıl güzel görünür ama saç dökülmesi 28 yaşına kadar yoğun olarak devam edebileceğinden dökülüp ekim yapılan yerin gerisi açılırsa bu onarılması çok zor bir kötü görünüme sebep olur.

   Dökülme problemi kalmamış kafasında geniş açıklığı olan birine sonraki seanslarda geri kalan alana ekilir diyerek sadece ön 2 cm lik banta sık ekim yapılır ve sonra ekilebilecek kök kalmazsa bu durumda da önde şapka gölgeliği gibi bir görünüm olur,yine çok geniş açıklığı olan birine az sayıda ekim yapıldığında özellikle yatık ekilmemişse çok seyrek ve suni bir görünüm olurki bu da kişide ciddi rahatsızlığa sebep olabilir.

   Saç dökülmesinden en çok rahatsızlık duyulan yaşlar 20-25 yaşlarıdır ve genellikle öne 1-3 cm lik çizgi şeklinde ekimle eski görünüme kavuşma beklentisi vardır ama bu yaşlarda çok öen yapılacak ekim sonraki yıllarda dökülmenin devam etmesine bağlı olarak geriler açıldığında kişide görsel çirkinliğe sebep olmaktadır.Saç ektirdiğine pişman olanların çoğu bu şekildedir.

   Birde tepeye ekim sorun olabilmektedir aşağıdaki resimde de görüleceği gibi tepede dar bir alana ekilen saçlar etrafının dökülmesi sonucu denizin ortasındaki palmiye adası gibi görünmektedir.

   Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

   Saç ekiminde önemli olan yaş değil doğru plan yapabilmektedir.18 yaşında bile ekim yapılabilir ama gelecekte olabilecek dökülmeler öngörülerek ekim iyi planlanmalıdır.Tabiki plan yapılacak diğer önemli bir konuda kişiden ne kadar saç kökü alınabileceğidir.Kişinin ense sıklığı ,sakalından ve göğsünden alınabilecek kök sayısı kabaca tahmin edilip ona alınabilecek kökler belli bir plan dahilinde yapılmalıdır.

Saç ekimi yaptıracak kişinin yaşı 27 den daha düşükse ve dökülmesi erkek tipi dökülmeyse ekim planı bu bilgiler ışığında yapılmalıdır.Özellikle öne ekim yaptıracak kişi mümkün olduğunca kendisine en yakışan ve en geriden olacak şekilde bir ön çizgi belirlemelidir.

İleri yaş hastalar da ekimin yaş sınırı yoktur,makul ve mantıklı olmak kaydıyla 80 yaşında kişiye bile ekim yapılabilir.

saç ekimi için uygun yaş kaçtır

Dökülmenin devam edeceği planlanmadan tepeye ekim yapılmış daha sonra etrafı dökülünce ekilen saçlar kötü bir görünüme sebep olmuş.Ekim yaşı böyle durumlarda önem arzaeder.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

Share

Bu haber 6 Haziran 2013 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


burung