Saç neden beyazlaşır

Melanin denilen pigment melanosit hücrelerinden salgılanan boyar maddedir sayesinde renklidir.Vücuttaki beyaz dışındaki tüm renkler iki pigmentle olur biri melanin diğeri kanın rengini veren hem dir.Saçın asıl yapı taşı olan keratin tırnak renginde yani beyazdır.Saçta rengi oluşturan madde melanindir.Melaninin saç kökündeki melanosit isimli hücreler tarafından salgılanır ve kılın yapısına karıştırılarak renklendirilir.

Saç neden beyazlaşır

Saç beyazlaması “yaşlanmak” olarak tanımlanmamalıdır çünkü çok ileri yaşlarda ortaya çıkabildiği gibi genç yaşlarda da saç beyazlaması görülür.Bu durum kişinin genetik yapısıyla ilgilidir yani anne ve babadan alınan genetik bilgilere göre değişir.Saç kökündeki melanositler yıllar içerisinde ölür ve saça rengini veremez bu durum saçta beyazlamanın tek sebebidir.Melanositlerin hangi sebeple öldüğü veya sayısının neden azaldığı bilinmemektedir.Melanositin hiç olmadığı durum olan albinizm hastalığında saçlar doğuştan beyazdır.

Saç beyazlamasını önleme

Saç beyazlaması bilimsel olarak önlenemez bir süreçtir ancak uygun dozda metiyonin (metionin), biotin (B7 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) alınması durumunda uzun yıllar ertelenebileceği yönünde bilimsel çalışmalar vardır..Piyasada çeşitli ürünler olsa da beyazlamayı engellemenin yada tedavi etmenin doğal,bitkisel veya ilaçla tedavisi yoktur ve bu ürünler bir çeşit boyadır.

saç beyazlaması nasıl durdurulur

Share

Bu haber 17 Ağustos 2013 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


babi