Saç vitamin

Vitaminler vücuttaki bütün metabolik olaylarda aracılık eden biyokimyasal yapılardır.Çok sayıda vitamin kimyasal adıyla, harflerle ve harfle birlikte rakamlarla adlandırılmıştır.Bu vitaminlerin bir kısmı keratine etkisi sebebiyle saç sorunlarında kullanılmaktadır.Kullanım ve etkinlik sırasına göre vitaminler sayfaya eklenecektir.

B7 vitamini (Biotin-H vitamini)

Saç dendiğinde akla ilk gelen vitamindir.Türkiye de HP biotin, solgar biotin, GNC biotin, swanson biotin (sahte ürünlerin isimleri eklenmemiştir) adlarıyla satılmaktadır.Her ne kadar eksikliği seyrek görülse de eksikliğinde ciddi saç ve tırnak sorunları yaşanmasına sebep olur.Bunların en belirgin olanı saçın kalite kaybedip tüy  halini almasıdır.Suda eriyen vitamin olduğu için güvenle kullanılabilir,fazlası idrarla atılır.Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.Sorunun şiddetine göre günde 1 mg ile 10 mg dozlarında alınabilir.

Biotin alırken kutu içeriği daha fazla olan tercih edilmelidir çünkü biotin tedavisini en az 3 ay devam etmek gerekir.

B5 Vitamini Pantotenic asit;pantothenat, kalsiyum pantotenat olarakta adlandırılmaktadır.Saç oluşumunda kullanılan enzimlerin etkili olabilmesi için gerekli olan vitamindir.En önemli etkisi saçın anagen süresini uzatmasıdır.Bilindiği gibi saçın 3 dönemi vardır katagen ve telogen saçın deşim için dökülme ve dinlenme dönemleri anagen ise saçın büyüme,kalınlaşma ve uzama dönemidir.Anagen süresinin uzamasını kişi saç dökülmesinin durması gibi algılar.Pantotenik asit direk dökülme üzerine etkili değildir.Bu konuda bir çok bilimsel yayın vardır.

Folik asit (B9 vitamini);Hücre yenilenme hızını arttıran bir vitamindir,bir çok saç ve diğer dermatolojik üründe vardır.Direk saça ve saç dökülmesine etkisi yoktur.

B6 vitamini ; DHT oluşumunu engelleyerek saç dökülmesini durdurduğu yönünde internette dolaşan çok sayıda yazı olsa da DHT ile ilgili olduğu yönünde bir tek bilimsel yayın yoktur,saç dökülmesi tedavisinde kullanmanın hiçbir anlamı yoktur.

Vitamin sınıfına girmeyen saçta kalite artışı sağlayan diğer maddeler;

Keratin;

L-Sistin;

Methionin(metiyonin);

Metiyonin ve L-sistin amino asittir ve saçın yapı taşı olan keratini oluştururlar.Gerek keratinin gerekse metiyoninle sistinin dışardan alınması saçta ciddi kalite artışı sağla ve kırılarak dökülmelerde kesin çözüm sağlar.Bu maddeler genellikle tek başına değil formülaston şeklinde (xpeci gibi) tabletlerde bulunur.

9 Comments

Add a Comment
 1. Slm hocam. Ben saç dökülmesi için artık tedaviye başlama kararı aldım ve hair forte sipariş vereceğim sanırım. Lakin bundan önce vitamin değerlerime baktırmak istiyorum. Bunun için hangi bölüme gitmeliyim ve ne demeliyim doktora. Arkadaşım yaptırmış devlet hastanesinde ama çinko falan değerleri gözükmez demiş doktor. Bu çinko-biotin-b12 vs başta olmak üzere bütün değerlerime baktırmak için acaba özel hastanede muayene ücreti hariç ekstra ücret isterler mi? genel sağlık sigortam var
  Dr.Atilla Kaya
  bilemiyorum.

 2. Hocam biotini dişimle kırıp içiyorum dağılabiliyor, sorun olur mu yani etkisi azalır mı?
  Op.Dr Atilla Kaya
  sorun olmaz

 3. merhaba hocam
  saçlarımın gürleşmesi için napmalıyım ?
  Dr Atilla Kaya
  öncelikle seyrekliğin nedneini araştırmalısınız

 4. hocam, xpecia kullanıyorum yanında 5 mg b7 alsam kaliteye iyi katkı yapar mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  Kalite üzerinde olumlu etkisi olur ama xpeciada biotin olduğu için çok gerekli değil

 5. Meraba
  Hocam ben vitamine biotin b7 ve B5 ayni anda kullaniyorum , sac kalitesi ve dokulmemesi icin , sizin gorusunuz nedir sizce dogru mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  B7 vitamini yeterli

 6. Mrb Atilla hocam yasim 25 bir ara fön kullandim sacim kirli dahi olsa asiri fon cekerdim ve saclarim 1gun icerisinde asiri sekilde dokuldu sonra fönu biraktim fakat saclarim yaklasik 2.5 senedir bi gidip bi geliyo ve bu durum boyle tekrar ediyo sebebi ne olabilir ne yapmaliyim hocam?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  föne bağlamak zor
  aslında bir durup bir artan dökülme de çok sık rastlanan bir durum değil yani izahı zor bir durum

 7. Hocam mrh ben 30 yaşındayım 7 aydır saclarim çok dökülüyor seyrelmeler çok fazla acik ve net görünüyor bir çok bitkisel şampuanlar kullandim etki etmedi 1 aya yakındır panplus kullaniyorum gunde 3 kere alıyorum kapsül ayriyeten B12 apikobal kullaniyorum. Hocam sizce dökülen saclarim cikarmi yoksaaa başka bir şey bana önerirmisiniz.ltfnnnnnn yardımcı olun hocam. Psikolojim cok bozuldu her elimi sacima attigimda bisürü saç geliyor beyaz köklü bir şekilde. Tşkler hocam…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmenin daha yoğun nereden olduğunu yazsaydınız ona göre öneride bulunabilirdim ama şampuanlardan beklentiniz olmasın panplus saç dökülmesine etki etmez

 8. Hocam dht yi bloke etmıyor dıyelım peki içeriğindeki Vitaminler saç çıkarmak için yeterli değilmi saçın ihtiyaç duyduğu herşey kabak çekirdeğinde var çünkü. Değerli yorumlarınız için teşekkürler….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç kalitesini artırmada tabiki etkisi olur ama asıl köke zarar engellenmezse bir süre sonra kalitesini artıracak kıl kökü kalmaz.

 9. ATİLLA Hocam sorum kabak çekirdeği içerdiği vitaminler çinko e vitamini demir magnezyum var ve içindeki cucurbitin” adlı bileşen sayesinde saçlara çok iyi geldiği düzenli tüketimde genetik değilse dökülme saç çıkardığı bildiriliyor ve dht yi doğal yollarla bloke ettiği söyleniyor zengin çinko içeriği sayesinde. TECRÜBE VE YORUMLARINIZI PAYLAŞMANIZI RİCA EDİYORUM HOCAM BU KONUDAKİ
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Erkeklerde genetik olmayan dökülme % 3-4 civarında dır bu sebeple çok anlamlı değil,Bu tür “DHT yi bloke eder” denilen bitkiler arasına her gün yenileri ekleniyor,yakında DHT yi engellemeyen bitki kalmayacak 🙂 .Bilimsel çalışma olup olmadığına bakmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018