Saçı kazıtmak faydalımı

Özellikle dökülme sorunu olan kişiler arasında yaygın bir şekilde kazıtmanın canlandırma sağlayacağı yönünde bir inanış vardır.Bazen çocuklarda hatta kaş dökülme sorunu olanlarda da dökülmeyi durdurmak veya kalite artışı sağlamak amacıyla kazıtılmaktadır.
Saç kazıtmanın etkisini araştırmak amaçlı yapılan bilimsel çalışmalarda hiçbir yararı olmadığı görülmüştür, zaten mantıklıda değil çünkü saç dökülme problemi kökte olan olaylarla ilgilidir vücudu terk etmiş saç cansız bir yapıdır.
Peki Saçı Kazıtmak saç dökülmesini durdurduğu inancı nereden kaynaklanıyor ?Yanılgının temel sebebi şudur;Saç uzunken dökülen saçlar banyoda, lavaboda, yastıkta rahatlıkla görülebilir ve özellikle çok uzun saçlarda bu görsellik daha belirgin olur oysa kazınmış saç ta aynı şekilde dökülür ama ne banyoda ne lavaboda nede yastıkta bu dökülen saçlar görülemez.Dökülenleri görmeyen kişi de saç dökülmesinin durduğunu sanı ama ne yazık ki gerçek böyle değildir.Kısa saçlar da aynı sayıda dökülür ama ne kadar döküldüğü algılanamaz.
Burada saçın nasıl kısaltıldığın da bir önemi yoktur,sıfır numara yapılsa da ustura veya jiletle kazıtılsa da sonuç değişmez.
Saç dökülmesi konusunda saçı kısaltmanın bir tek yararı olur o da ilaç kullanılıyorsa uzun saçtan daha rahat uygulanır.

saçı kazıtmak saça faydalımı

Share

Bu haber 12 Şubat 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 1 Yorum yapılmış

Saçı kazıtmak faydalımı için 1 yorum yapılmış


aylin
23 Temmuz 2014

Hocam hâlâ cevap alamadım yazdığım soruyuda bulamadım. Saçı kazıtmanın saçın çıkmamasına sebep olduğu saçın seyreklesebilecegini söylüyorlar böyle bir şey söz konusu olabilir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
hayır kazıtmanın zararı olmaz


Yorum yapın


ayam