Saçkıran’a Önlem Almak

Alopecia areata da denilen hiçbir sorun yokken kısa sürede yuvarlak şekilli dar bir alanda tamamen dökülme yapan hastalıkdır.Kıl olan her yerde görülebilir.Sebebi bilimsel olarak izah edilememiştir.Pelad da denilen hastalık en çok kafa derisinde daha az kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir hastalıktır. Kafa derisinde yama veya bozuk para şeklinde tam kel alanlar görülür. Bu saçsız alanlar bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir.

Saçkıran

Saçkıran en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür.Her iki cinstede görülür ancak erkeklerde daha fazla kıllı alan olduğu için daha sık rastlanır. Hastaların çoğu 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında aile öyküsü araştırıldığında başka hastalarında olduğu tesbit edilebilir.
Saçkıran hastalığının nedenleri bilinmemektedir.En kabul edilebilir görüş kişinin kendi kök hücrelerine karşı madde üretmesidir (bu gurup hastalıklara oto immün hastalıklar denir).

Ancak stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Saçkıran hastalarında tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir.Bunların saçkıran yaptığı kesin değildir çünkü bu hastalıkları olupta saçkıran olmayanlar daha fazladır.
Saçkıranın hastalığının seyri ; genellikle iyileşme ile sonuçlanır.Saçkıran büyük oranda kendiliğinden düzelebilen bir hastalıktır.Tüm saçlı alanı kaplayan saçkıran vakalarında kendilişğinden düzelme ihtimali daha azdır.
Saçkıranda tırnak hastalıklarıda (tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler gibi) varsa bu durumda hastalık daha ağır seyredebilir.Benzer şekilde birden fazla yerde olmasıda tedavinin daha zor olacağını gösterebilir.
Saçkıran hastalarında rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.Biopsi hastalığın sebebini değil kesin teşhis konmasını sağlar.
Saçkıran olan hastanın yakınları bulaşıcı olabileceğinden korkabilirler saçkıran kesinlikle kişinin kendisinin başka bölgelerine veya bir başka şahsa bulaşma ihtimali yoktur.
Saçkıran tedavisi bölgesel uygulamalar şeklinde yapılır.Bölgesel olarak kortizon kremleri,kortizon enjeksiyonu,ciltte dolaşımı artıran ilaç veya bitkisel ürünler etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018