Saçkıran bulaşırmı

Dökülme sebepleri arasında sebebi net bir şekilde bulunamamış hastalıklar arasındaddır.Sebep olarak en kabul edileni vücudun kökteki hücreleri öldüren madde salgıladığı görüştür.Bu görüşe göre saçkıran otoimmün yani kendi kendine zarar verme şeklindedir.Bunun dışında sebep olarak stres gösterilmektedir ki aslında tıpta sebebi tanımlanamamış tüm hastalıkların temelinde stres faktörü olabileceği bilinmektedir.
Bilindiği gibi bulaşıcı hastalıkların temelinde mutlaka mikrop olması gerekir, bu mikrop bakteri mantar veya virüs olabilir.Hiçbir saçkıran hastasında mikrop tespit edilemez yani saç kıranın bulaşıcı olmadığı net bir şekilde söylenebilir.
İyi de bu yargı nasıl ortaya çıkmış;Halk arasına tam tanımlanamamış olması ve bazı mantar iltihabına bağlı saç dökülmelerine benzemesi sebebiyle konu hakkında bilgisi olmayan kişiler bulaşıcı olabileceği tedirginliği yaşarlar ama bunun hiçbir bilimsel desteği yoktur.
Bulaşıcı olduğu yönünde şüphe olmasının bir diğer sebebi de ailede bir kişide çıktıktan bir süre sonra başka birinde çıkmasıdır.Bu sebebi izah edilememiş bir durumdur ama anlaşılan o ki kardeşlerin genetik benzerliği yada olmayan kardeşin bu konuda strese girmesidir.Stres alopecia areatının başlatıcı ve ilerlemesine sebep olan faktörler arasında sayılır.
Sonuç olarak;
Saçkıran diğer adıyla alopecia areata vücudun kıl olan her yerinde görülebilen bir hastalıktır,bir insandan başka insana veya aynı kişinin bir yerinden başka bir yerine asla bulaşmaz çünkü bulaşıcı bir hastalık değildir.
Benzer bir hastalık olan vitiligo ( vücutta beyaz alanların oluşması hastalığı ) hakkında da böyle bir şüphe vardır ve vitiligo da asla bulaşmaz.ayn şekilde vitiligo da otoimmün kabul edilir ve stresin artırdığı bilinir.Saçkıranda doğru tedaviyle % 98 ler düzeyinde başarı elde edilebilirken vitiligoda başarı daha düşüktür.

Saçkıran görüntüsü saçkıran bulaşırmı

 

Share

Bu haber 14 Mayıs 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


kuda