Saçkıran tedavisinde yeni bir madde SADBE

Alopecia areata sebebi hakkında bir çok şey söylense de bütün dünyada  kabul edilen görüş vücutta kökteki hücreleri öldüren madde üretildiği yönündedir. Oto immün yani vücudun kendi kendine zarar vermesi şeklindedir.

Sarımsak, procapil, minoxidil gibi maddeler daha çok saçkıran bölgesindeki kan dolaşımını artırır kortizon ise vücudun reaksiyonunu azaltır ve bunlar genel olarak tedavide yetersiz kalır çünkü temel sorun çözülmemektedir.

Saçkıran tedavisi için yeni geliştirilen madde SADBE (Squaric Acid Di Butyl Ester) vücudun oluşturduğu saç köküne zarar veren maddenin oluşumunu ve köke zararını engellemektedir. Yani sorunu kökünden çözmektedir.

Birçok bilimsel çalışmada SADBE nin % 100 lere yakın başarı elde etmeyi sağladığı yönündedir.

Saçkıran tedavisinde kullanılan uygulamalar ve başarı oranları şöyledir;

  • Kendiliğinden düzelme ; Burada hastanın inanışının etkili olduğu düşünülmektedir önemsenecek düzeyde bir kısmı % 20-30 kadarı kendiliğinden geri düzelip yaklaşık eskisi gibi olur.
  • Dışardan kortizon kullanımı; % 40-45; Çok etkili değildir yine hastanın inanışını güçlendirme etkisi olduğu düşünülmektedir.
  • Sarımsa Kullanımı; % 45-55, tek etkisi bölgeyi tahriş ederek gelen kan miktarını ve buna paralel kökün beslenmesiniş artırır. Son derece ucuz ve pratik bir tedavi olduğu için kullanılmalıdır ve çok yaygındır.
  • Minoxidil solusyonları; % 5 solusyonlarda % 50, % 15 solusyonlarda %60 lar düzeyinde olumlu sonuç alınır. Türkiye’de % 5 likten daha fazla yoğunlukta yoktur.
  • Dökülme bölgesine kortizon enjeksiyonu; en yaygın uygulananlardandır % 80-85 oranında başarılı sonuç vermesi beklenir. Çok fazla yapılırsa deride incelmeye (atrof) ve çökmeye neden olabilir. Dikkatli olunmalıdır.
  • DPCP (difen sipron – di phen ci piron) % 95-100 civarındadır. Mutajenik etkisi (vücuttaki gen yapısını bozma) gibi ciddi bir yan etkisi olduğu için doktorlar tercih etmemektedir.
  • SADBE (squaric acid di butyl ester) ; Başarısı DPCP gibi % 95-100 arasındadır, DPCP den sonra geliştirilmiş ve onun yan etkisinden arındırılmıştır. Güvenle kullanılabildiği için dermatologların en falz tercih ettiği ilaçtır.

Aynı üründe farklı sonuçlar çıkmasının sebebi farklı kliniklerce yapılmasından kaynaklanmaktadır. 01.05.2014

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere öncelikle tedavide başarılı olunacağına inanılmlaıdır, kişinin inancı son derece önemlidir, ilaçlar dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır, % 100 etkili bitkisel içerikli iddialarıyla satılan şarlatan ürünleriyle vakit kaybedilmemeli ve bir dermatoloji uzmanından yardım alınmalıdır.

Kişisel fikrim şöyle bir silsile izlenebileceği yönündedir;

Önce sarımsak kullanılmaya başlanmalı 2 ayda herhangi bir değpişim olmadıysa başka yönteme geçilmelidir. Az da olsa cevap alındıysa 1 ay daha devam edilmelidir. Bu 3 ayın sonunda anlamlı etki yoksa yine başka yönteme geçilmelidir.

İkinci sırada kortizonlu iğne yapılmasıdır ancak kortizonun kalıcı yan etkisi sebebiyle pahalı olsa da daha etkili yöntem olan S.A.D.B.E kullanmak daha mantıklı gelmektedir. Bu ilaç temin edilemiyorsa difen sipron kullanılabilir.

Share

Bu haber 1 Mayıs 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 7 Yorum yapılmış

Saçkıran tedavisinde yeni bir madde SADBE için 7 yorum yapılmış


Sercan
01 Ocak 2018

Hocam bu sadbe’nin geri getirdiği kıllar yine stresli dönemlere girilirse tekrar dökülebilirler mi aynı yerden? Bide saçkıran sakalkıran gibi şeylere önlem için bağışıklık sistemini güçlendirmek için önereceğiniz bir multivitamin,hap,şurup farketmez birşey var mı güzel?
Op.Dr.Atilla Kaya
aynı yerdende farklı yerlerdende dökülme olabilir,hiç olmayabilirde.immün sistemi güçlendiren ürünler kullanabilirsiniz.bu tür ürünleri doktor önerisiyle kullanmak gerekir.bir dermatologa görünün

saban
20 Ocak 2016

Hocam iyi gunler 1 buçuk senedir bnden saç kiran var bır sefer geldi tekrar gittii sadbe kullanıyor suan kaplan yerler var kaslrimada sürüyorlar kirpiklerim için bisy önere bilirmisinz sadbeyle birlikte xpeca kullanarak bisy olurmu
Op Dr Atilla Kaya
xpecia ile kullanmanızın sakıncası olmaz ama saçkıranda xpecia ya gerek yok bence.krpikler için ne yapılır bilmiyorum ama sadbe uygulanabilirmi acaba bir deneyebilirsiniz, diğer yerlerde etkili olduğu için krpikte de etkili olabilir

Hasan
12 Temmuz 2015

Hocam doktor sackiran oldumu söyledi iki krem verdi iğne yaptı m furo ve acnelyse verdi başka bir şey yapmama gerek varmi
Op.Dr.Atilla KAYA
squarik asit di butil ester (SADBE) ve difensipron (DPCP) adlı maddeler en etkili olanlardır onlarla vakit kaybetmek yerine bunları araştırın

beyaz
12 Nisan 2015

Merhaba hocam kulak arkamda dokulme oluyor hafif acilma oldu sac kiran diye supheleniyorm ne kullanmam lazim ve dokulenler geri cikar mi
Op.Dr.Atilla KAYA
yinede dermatologa görünmeni öneririm.saçkıran ise sadbe kullanabilirsin

Mesut
17 Şubat 2015

Hangi eczane yapıyor bu ilacı
Op.Dr.Atilla KAYA
cerrahpaşa civarındaki eczaneler yapıyormuş

Selçuk
15 Ocak 2015

Hocam bu ilacı nasıl temin edebiliriz?
Op.Dr.Atilla KAYA
sanırım hazırı yok eczacı hazırlayıp veriyor

yalçın
16 Kasım 2014

Hocam bu madde sakaldada etkili olur nu acaba
Op.Dr.Atilla KAYA
saklada saçkıransa tabi en etkili ilaç budur


Yorum yapın


ular