Vitamin İhtiyacı

Vitaminler bütün organ ve hücrelerin fonksiyonlarında etkilidir.Dökülme ve kalite artışı için bütün  vitaminler sayılabilir çünkü her vitaminin hücre düzeyinde etkileri vardır ancak direk etkili vitamin dendiğinde bunların en bilineni B7 yada bazı ülkelerdeki adıyla H vitamini akla gelir.B7 vitamini biotin olarak anılır ve yapı olarak benzeşen deri ve tırnak yapımında da direk ko faktör olarak etkili olur.

Eksikliğinde dökülme olan hatta yokluğunda saç ve tırnakların oluşamadığı (biotidinaz eksikliği hastalığı gibi) tek vitamin B7 vitamini yani biotindir.Biotin genellikle gıdalardan alınır ve bu miktar sıklıkla yeterli olmaktadır.Bağırsaklarda bakteriler tarafından üretilen biotinin emilmediği düşünülmektedir.Saç ve tırnak kalite kayıplarında ilk akla gelmesi gereken biotin eksikliği olmalıdır.

Biotin ile saç tırnak ilişkisi parklardaki çimlerle gübrenin ilişkisine benzetilebilir.Çimler normalde yaşamlarını sürdürür yıllar içinde giderek azalabilir ama gübre verildiğinde çimlerin yaprakları kalınlaşır,büyüme hızı artar,renkleri daha yeşil hale gelir.Biotin hap olarak ya da şampuan içinde kullanıldığında saçlar gübre verilmiş çim gibi daha kaliteli hale gelir.

Provitamin B5 daha çok şampuan ve dökülme ilaçlarında kullanılır ve lokal olarak etkilidir.

E vitamini (tokoferol)e bir diğer saç dökülmesi için vitamindir. Kafa derisinde kan hareketini sağlayarak köklerinin besin almasına destek olur.

Bir çok internet sitesinde C vitamini,B1,B2,B12 vitaminlerinin saça faydalı olduğu yazsa da direk ilişkileri çok fazla değildir ve eksikliklerinde saç sorunu oluşmamaktadır.

Bunun dışında B5 vitamini (panthotenic asit),B9 vitamini (folik asit) sayılabilir ancak saç üzerinde en etkili olan B7 vitaminidir.

Saçı besleyen ,kalitesini artıran vitamin dışı maddelerde vardır bunlar;keratin,L-sistin,silica,çinko,magnezyum.

 

1 Comment

Add a Comment
  1. merhaba hocam. ben hp biotin 3mg almayı istiyordum bi ara gösteriyordu hair pharma sitesinde lakin şimdi göremiyorum acaba kalktı mı 3mg olanı? 5mg alayım dedim ama şimdi bunu alınca fazla su içmek gerekli gibi şeyler okudum ama doğruluğu hakkında emin değilim. Birde hocam belki çok saçma bir soru olacak ama beni aydınlatırmısınız, nerde okudum bilmiyorum ama şöyle bir yazı hatırlıyorum, saçlar hayat boyunca atıyorum 30kez(rakamı unuttum) dökülüp yeniden çıkar diyordu eğer bu doğruysa biotin kullanınca saçlar daha hızlı uzuyor ya ozaman daha çabuk uzayıp daha çabuk ömrü bitceği anlamına mı geliyor bu? belkide çok saçma sordum ama kafamdaki soru işaretini yazayım dedim 😀
    Op.Dr.Atilla Kaya
    3 mg biotin yok.saçlar yaşam boyunca 10-12 kez dökülür ve yeniden çıkar.uzama hızının artması saçın dökülmenin erken olmasına neden olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018