Saçta incelme

Canlı dokular sürekli beslenmesi gereken ve kalitesini korumak için bir çok madde ve vitamine ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur veya hücreler tarafından yapılır. Saç kökü de canlı bir doku olduğu için beslenmesi gerekir. Saça kalite veren bu maddelerin azalması kişide saç dökülmesi ve saçta kalite kaybı şeklinde ortaya çıkar. Kalite kaybının ilk belirtisi saçta incelme, çabuk kırılma, uzmama, saçta çökme, şekil verememe ve renk açılması gibi sorunlar görülür.

saç tellerinde incelme

Normal ve minyatürize saçlar

Saçta Kalite Artışı Sağlayan Maddeler;
Keratin
B7 vitamini (biotin)
L-Sistin
Methionin
Çinko
Magnezyum
B5 vitamini (Panthotenik asit )

Saçta İncelme Nedenleri; Bu maddelerin yetersiz alınması saçta incelme yapar, incelmenin bir diğer sık rastlanan sebebi ise saç dökülmesinin nedeni olan DHT hormonudur. DHT sebebiyle olan incelme tedavi edilmezse dökülme yani kellikle sonuçlanır bu sebeple yukarıdaki maddelere ek olarak DHT oluşumunu azaltan saw palmetto da alınması uygun olur saw palmetto gibi etki eden kimyasal madde finasterid (propecia, proscar, alofin ) vardır ancak cinsellik üzerinde ciddi yan etki yapar. Tüm bunlarla birlikte ginkgo biloba alınması köke gidecek kan miktarını artıracağından daha iyi beslenecektir. Gingko biloba özellikle beslenme ihtiyacının arttığı saç ekimi sonrasında da önemlidir.  Kansızlık varsa bunlara ek olarak demir alınması da gerekir.

Saç İncelmesi Tedavisi; Tüm bu maddelerin en etkili alma yolu ağızdan hap olarak almaktır, saç dökülmesi için kullanılan tabletler genel olarak değerlendirildiğinde bu içerikler açısından xpecia tablet öne geçmektedir. Tablete ek olarak bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış spreyler kullanmak başarıyı çok daha yukarılara taşır.

Saçın incelmesinin diğer önemli bir sebebi de dökülmenin başlamasıdır. Genetik yani ailesel dökülme incelerek kalite kaybı şeklinde olur bu dökülme şekline minyatürizasyon denir. Minyatürizasyon başşladıysa zaman kaybetmeden etkili tedavi başlanmalıdır çünkü ilaç kullanılmazsa minyatürizasyonun sonu mutlaka kelliktir. Doğru ilaç kullanımıyla % 95 ihtimalle minyatürizasyon geriler ve dökülme durur. Ne yazıkki hala % 100 etkili ürün bulunamamıştır. Bazı bitkisel adıyla çıkarılan işe yaramaz ürünler dökülmeyi % 100 durdurur, 3600 yeni saç teli çıkarır gibi akla, mantığa ve bilime aykırı sözler söylese de bunlar tuzak olmanın ötesinde değildir.

Saçı Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı;

Dışarıdan uygulanacak badem yağı, sarımsak gibi kürler önerilse de asılnda bunlar kök etkilemeyeceği için pek yararı olmaz. Sebep bulunabiliyorsa sebep ortadan kaldırılmalı veya ona göre önlem alınmalıdır, sebep bulunamıyorsa en akıllıca yaklaşım direk saçın kalitesi ile ilgili vitamin olan B7 vitamini (diğer adı biotin, H vitamini de denir) alınmalıdır. B7 vitamini kullana kişilerde kaybedilmiş saç kalitesi yeniden kazanılır. Biotin kullanıcılarının en çok aklına takılan soru “biotin vücut kıllarını kalınlaştırır mı” sorusudur. Biotin kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır kalitesi değişmemiş vücut kıllarını yada lazerle yok edilmiş vücut kıllarının kalitesini olumlu yada olumsuz etkilemez.

279 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba,19 yaşındayım saçlarım 3-4 sene öncesine kadar gürdü fakat sonradan kalıcı olarak azalmaya başladı ve şimdi eskiye göre saçlarım çok daha az. Aynı zamanda saçımın ön tarafında seyreklikler var aynı seyreklik halalarımda da var. Genetik olduğunu düşünüyorum. Eski haline getirmem mümkün müdür ? Neler yapmam gerekiyor ?

  1. Erkek tipi dökülme tarif ediyorsunuz. Dermatologa görünmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba saçlarımda 2gün den sonra ful yağlanma oluyor normalde asla sacim bu kadar incellemzdi ama oluyor gittikçe.her yıl boyuyorum ama düzenlese kesiyorum.ve saçım aşırı yağlı önleyemiyorum bunu.bu yüzden uzun saçlarımı hep kesiyorum bakımı çok zor oluyor okula gidiyorum bazen yetişmiyor bile.ısı yok denilecek kadar az kullanıyorum şuana kadar hiç bir ilaç kullanmadım sac icin

  1. Saçta 48 saat sonra yaşlanma normal kabul edilebilir. Seboderm şampuan kullanabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam 19 yaşındayım saçımı her gün yıkıyorum ve dön çekiyorum yıkayınca dökülme görüyorum ama saça bakınca bir şey yok ve saçım inceldi ne yapmalıyım

  1. Sürekli fön yapma. Destekleyici tedavi başlayabilirsin. XPECIA TABLET kullanabilirsiniz,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. 21 yaşındayım.saclarımın sag ve sol tarafında artan dökülmeler var ve saç dibinde incelmeler gorüyorum ,dökülen yerlerde gozle görülür açıklık var. Kan degerlerimde bir anormallik çıkmadı ,saç derisinde de hafif kizariklik var ama kasinti filan yok ,sebebi ne olabilir?

  1. Egzama olabilir, dermatologa görünmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam 25 yaşindayim saçlarım çok inceldi bir ara dökülüyordu şimdi dökülme durdu ama açıklık var 2 yaşına kadar anne sütü içtim çok kuvvetli idi bir sene içersinde oldu her şey ne yapabilirim

  1. Açıklık hangi bölgede? Eğer tepe bölgesinde ise genetik dökülmedir. Genetik dökülme tedavisi almanız gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Dr bey merhaba ben 25 senedir saçlarım için uğraşıyorum aklınıza gelebilecek her şeyi denedim şuan 53 yaşına geldim ve menopoza girdim genetik yatkınlık dediler ama cok psikolojim bozuk ne olur bana bi yol gösterir seniz size minnettar olurum cok umutsuz ve perişan haldeyim dökülme ve incelme yi durduramıyorum

  1. Yaşınız ve durumunuz nedeniyle menopecia tablet günde iki tane, biotin tablet 5mg ve hairforte sprey günde iki defa başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Haliyle kalınlaşanlar da incelir. Peki hocam uzun vadede kullanıp şuan dökülmeyenler korunur mu? Yoksa şuan dökülmeyenler bırakınca yine dökülecek mi?

  1. Merhaba,
   Genetik dökülmesin sınırları kişiden kişiye değişir. 30 lu yaşlardaki dökülme sınırları ile 40lı yaşlardaki dökülme sınırları aynı değildir. Yaş ilerledikçe genişler. Şu an dökülmeyenleri ancak ürün kullanırsan korursun, yaşı ve zamanı gelenler dökülür hatta 20 li yaşlarda ürüne başladığında iki cm açıklık varsa 30lu yaşlarda bıraktığında 4cm gibi bir açıklık oluşur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Saçlarımda dökülmeye bağlı incelme oldu. Hair forte biotin ve xpecia kullanımı yaparsam kalınlaşma olur mu? Ve ilaç tedavisi bitince tekrardan aynı şekile dönüp incelir mi?

  1. Tarifini genetik dökülme düşündürüyor. Tedaviye cevap alırsınız, Fakat genetik dökülme ise tedavi ile çıkan saçların hepsi dökülür.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. 22 yaşındayım, her geçen gün saçım gözle görünür dökülmekte. Ayrıca saç tellerim incelmektedir. Ciddi anlamda boşluklar meydana gelmiştir. Daha önce PRP yapmıştım, sonuç alamadım. Kullanmamı tavsiye ettiğiniz tablet ve spey var mıdır ? Bunları nasıl kullanmalıyım ?

  1. Merhaba,
   Pop hergün düzenli yapılmadığı için bundan kalıcı sonuç almanız beklenmez. Çünkü DHT vücudunuzda hergün salınıyor ve kıl köklerini olumsuz etkiliyor. Ancak hergün düzenli ürün kullanacaksanız ki bu etkiyi önleyebilesiniz. Xpecia tablet sabah akşam günde iki tane ve hairforte sprey sabah akşam günde iki defa açıklığa yada seyredip zayıflatan alana göre 5-6fıs şeklinde.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Merhaba,
  HP biotin tablet 10mg ve 18 yaşın üstünde iseniz xpecia tablet kullanabilirsiniz. Ayrıca saçkıran bölgesinde sadbe losyon kullanabilirsiniz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018