Saçta incelme

Canlı dokular sürekli beslenmesi gereken ve kalitesini korumak için bir çok madde ve vitamine ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur veya hücreler tarafından yapılır. Saç kökü de canlı bir doku olduğu için beslenmesi gerekir. Saça kalite veren bu maddelerin azalması kişide saç dökülmesi ve saçta kalite kaybı şeklinde ortaya çıkar. Kalite kaybının ilk belirtisi saçta incelme, çabuk kırılma, uzmama, saçta çökme, şekil verememe ve renk açılması gibi sorunlar görülür.

saç tellerinde incelme

Normal ve minyatürize saçlar

Saçta Kalite Artışı Sağlayan Maddeler;
Keratin
B7 vitamini (biotin)
L-Sistin
Methionin
Çinko
Magnezyum
B5 vitamini (Panthotenik asit )

Saçta İncelme Nedenleri; Bu maddelerin yetersiz alınması saçta incelme yapar, incelmenin bir diğer sık rastlanan sebebi ise saç dökülmesinin nedeni olan DHT hormonudur. DHT sebebiyle olan incelme tedavi edilmezse dökülme yani kellikle sonuçlanır bu sebeple yukarıdaki maddelere ek olarak DHT oluşumunu azaltan saw palmetto da alınması uygun olur saw palmetto gibi etki eden kimyasal madde finasterid (propecia, proscar, alofin ) vardır ancak cinsellik üzerinde ciddi yan etki yapar. Tüm bunlarla birlikte ginkgo biloba alınması köke gidecek kan miktarını artıracağından daha iyi beslenecektir. Gingko biloba özellikle beslenme ihtiyacının arttığı saç ekimi sonrasında da önemlidir.  Kansızlık varsa bunlara ek olarak demir alınması da gerekir.

Saç İncelmesi Tedavisi; Tüm bu maddelerin en etkili alma yolu ağızdan hap olarak almaktır, saç dökülmesi için kullanılan tabletler genel olarak değerlendirildiğinde bu içerikler açısından xpecia tablet öne geçmektedir. Tablete ek olarak bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış spreyler kullanmak başarıyı çok daha yukarılara taşır.

Saçın incelmesinin diğer önemli bir sebebi de dökülmenin başlamasıdır. Genetik yani ailesel dökülme incelerek kalite kaybı şeklinde olur bu dökülme şekline minyatürizasyon denir. Minyatürizasyon başşladıysa zaman kaybetmeden etkili tedavi başlanmalıdır çünkü ilaç kullanılmazsa minyatürizasyonun sonu mutlaka kelliktir. Doğru ilaç kullanımıyla % 95 ihtimalle minyatürizasyon geriler ve dökülme durur. Ne yazıkki hala % 100 etkili ürün bulunamamıştır. Bazı bitkisel adıyla çıkarılan işe yaramaz ürünler dökülmeyi % 100 durdurur, 3600 yeni saç teli çıkarır gibi akla, mantığa ve bilime aykırı sözler söylese de bunlar tuzak olmanın ötesinde değildir.

Saçı Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı;

Dışarıdan uygulanacak badem yağı, sarımsak gibi kürler önerilse de asılnda bunlar kök etkilemeyeceği için pek yararı olmaz. Sebep bulunabiliyorsa sebep ortadan kaldırılmalı veya ona göre önlem alınmalıdır, sebep bulunamıyorsa en akıllıca yaklaşım direk saçın kalitesi ile ilgili vitamin olan B7 vitamini (diğer adı biotin, H vitamini de denir) alınmalıdır. B7 vitamini kullana kişilerde kaybedilmiş saç kalitesi yeniden kazanılır. Biotin kullanıcılarının en çok aklına takılan soru “biotin vücut kıllarını kalınlaştırır mı” sorusudur. Biotin kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır kalitesi değişmemiş vücut kıllarını yada lazerle yok edilmiş vücut kıllarının kalitesini olumlu yada olumsuz etkilemez.

175 Comments

Add a Comment
 1. hocam bnde uzun zamandir saclarim boyle tiftik tiftik saclarimi parmak arasina alsigimda puruzlu halde oldugunu farkettigim gunden beri elimi saçlarımdan alamiyorum surekli kopuyor sacimin dibinin gurlugu guzel ama uclara dogru hic sac yokmus gibi doktora gittim demir eksikliği cikti ilac verdi kullaniyorum ama sacimin o pürüzlü hali hicbir şekilde duzelmedi surekli kopuyor ne yapmalıyım

  1. Saçınızdaki bu sorun gidermek için Biotin tablet kullanmalısınız.saçınız tekrar eski elastik haline kavuşacaktır.illk 3 ay gündde 10 mg kullanın.daha sonra 5 mg almanız yeterli.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam 27 yaşındaydım saçlarımda aşırı dökülme vardı dermatologa gittim testlerim yapıldı feritenin 7 çıktı ilaçları 3 ay kullandım tekrar testler yapıldı 10 oldu 3 ay gene kullandım şuan 22 ilaçları kestiler fakat hiç bir şekilde dökülme durmadı artma mevcut sac uçlarım ise kestirmeme rağmen sürekli incelme devam ediyo ne yapabilirim??

  1. Merhaba
   Saç dökülmesini nedenlerinden biri kansızlık olabilir. Fakat bunun yanısıra başka neden var mı araştırılması gerekir. Eğer sadece kansızlığa bağlı dökülme olsaydı tedavi sonrası dökülme dururdu. Troid hormonlarnıza, yumurtalıklarınıza da bakarız. Sistemik hastalıklar saç kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Eğer dökülme tepe bölgesinden ise genetik yani erkek tipi dökülme de olabilir. Siz saçınızı korumaya almak için hemen Xpecia tablet ve HP 5mg biotin tablet başlayın. Bu arada saç dökülme nexeninizi araştırın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba hocam saçlarım aşırı inceldi her tarsfi özellikle tepe ve ön kısımlarda açılma oldu. Doktora gittim çinko tablet kullandım yine aynı ne yapmam lazım hocam

  1. saçlarınız daki incelme saçlı derinin her bölgesindemi yoksa sadece tepe kısmındamı ?bu ayrıntıyı yazarsanız sorunuzu daha kolay yanıtlayabilirim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam saçlarım aşırı inceldi özellikle tepe ve ön kısımlarda açılma oldu.doktora gitim çinko tablet kullandım yine aynı ne yapmam lazım hocam

  1. incelme ve seyreklik ön ve tepe bölgesinde ise neden genetik yani erkek tipi dökülmedir.Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmanızı öneririm.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam 34 yaşındayım ailece sackarimiz gür ve sık benimde ayni sekilde gür ve sık sac tipi var lakin son 7 aydir saclarim döküldü inceldi uzamiyor ve sari renk oldu dipleri dr gittim skar yaomayan sac kaybi dedi ve test yapti d vitamini 12.46 cikti ve kansizsin dedi d vitamini verdi kan ilaci verdi yapmam gereken baska birsey varmi bu hizla kel kalacagim ve ilac tedavisinden sonra saclarim tekrar cikarmi ve kalinlasirmi

  1. Eksik vitaminleri yanısıra saç sağlığını desteklemek için xpecia tablette başlamalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam Androgenetik Alopesi tedavisinde masaj destek olarak kullanılmalı mı ne düşünüyorsunuz?

  1. özellikle sprey uygulamasından sonra eğilimi artırmak için masaj yapabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. sacım aniden dökülmeye basladı ve inceldi kac defa doktora gittim tahliller temiz çıktı özellikle önlerden kıl gibi bazı saçlarım ve aniden oldu ve baya seyreldi sebebi ne olabilir

  1. Dökülme önlerden ise genetik dökülmedir. Saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız tedavi başlamalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. özellikle saçının belli bir bölgesinde dökülme varsa ciltte bir sorun olabilir, dermatologa görünmeni öneririm. Ama saçlı derinin tepe bölgesinde dökülme varsa ve bazı alanlarda daha hızlı ise genetik dökülme de olabilir. Söylediğim gibi öncelikle dermatologa görün, neden tespit edilsin ona göre ilaç başlayalım.
  Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018