Saçta incelme

Canlı dokular sürekli beslenmesi gereken ve kalitesini korumak için bir çok madde ve vitamine ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur veya hücreler tarafından yapılır. Saç kökü de canlı bir doku olduğu için beslenmesi gerekir. Saça kalite veren bu maddelerin azalması kişide saç dökülmesi ve saçta kalite kaybı şeklinde ortaya çıkar. Kalite kaybının ilk belirtisi saçta incelme, çabuk kırılma, uzmama, saçta çökme, şekil verememe ve renk açılması gibi sorunlar görülür.

saç tellerinde incelme

Normal ve minyatürize saçlar

Saçta Kalite Artışı Sağlayan Maddeler;
Keratin
B7 vitamini (biotin)
L-Sistin
Methionin
Çinko
Magnezyum
B5 vitamini (Panthotenik asit )

Saçta İncelme Nedenleri; Bu maddelerin yetersiz alınması saçta incelme yapar, incelmenin bir diğer sık rastlanan sebebi ise saç dökülmesinin nedeni olan DHT hormonudur. DHT sebebiyle olan incelme tedavi edilmezse dökülme yani kellikle sonuçlanır bu sebeple yukarıdaki maddelere ek olarak DHT oluşumunu azaltan saw palmetto da alınması uygun olur saw palmetto gibi etki eden kimyasal madde finasterid (propecia, proscar, alofin ) vardır ancak cinsellik üzerinde ciddi yan etki yapar. Tüm bunlarla birlikte ginkgo biloba alınması köke gidecek kan miktarını artıracağından daha iyi beslenecektir. Gingko biloba özellikle beslenme ihtiyacının arttığı saç ekimi sonrasında da önemlidir.  Kansızlık varsa bunlara ek olarak demir alınması da gerekir.

Saç İncelmesi Tedavisi; Tüm bu maddelerin en etkili alma yolu ağızdan hap olarak almaktır, saç dökülmesi için kullanılan tabletler genel olarak değerlendirildiğinde bu içerikler açısından xpecia tablet öne geçmektedir. Tablete ek olarak bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış spreyler kullanmak başarıyı çok daha yukarılara taşır.

Saçın incelmesinin diğer önemli bir sebebi de dökülmenin başlamasıdır. Genetik yani ailesel dökülme incelerek kalite kaybı şeklinde olur bu dökülme şekline minyatürizasyon denir. Minyatürizasyon başşladıysa zaman kaybetmeden etkili tedavi başlanmalıdır çünkü ilaç kullanılmazsa minyatürizasyonun sonu mutlaka kelliktir. Doğru ilaç kullanımıyla % 95 ihtimalle minyatürizasyon geriler ve dökülme durur. Ne yazıkki hala % 100 etkili ürün bulunamamıştır. Bazı bitkisel adıyla çıkarılan işe yaramaz ürünler dökülmeyi % 100 durdurur, 3600 yeni saç teli çıkarır gibi akla, mantığa ve bilime aykırı sözler söylese de bunlar tuzak olmanın ötesinde değildir.

Saçı Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı;

Dışarıdan uygulanacak badem yağı, sarımsak gibi kürler önerilse de asılnda bunlar kök etkilemeyeceği için pek yararı olmaz. Sebep bulunabiliyorsa sebep ortadan kaldırılmalı veya ona göre önlem alınmalıdır, sebep bulunamıyorsa en akıllıca yaklaşım direk saçın kalitesi ile ilgili vitamin olan B7 vitamini (diğer adı biotin, H vitamini de denir) alınmalıdır. B7 vitamini kullana kişilerde kaybedilmiş saç kalitesi yeniden kazanılır. Biotin kullanıcılarının en çok aklına takılan soru “biotin vücut kıllarını kalınlaştırır mı” sorusudur. Biotin kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır kalitesi değişmemiş vücut kıllarını yada lazerle yok edilmiş vücut kıllarının kalitesini olumlu yada olumsuz etkilemez.

257 Comments

Add a Comment
 1. Hocam lise bire kadar çok kalın telli ve sayıca da fazla saçım vardı. Lise ikide ciddi bir dökülme yaşadım.Sonrasında yine dökülmeler oldu ama olması gerektiği düzeyde olduğunu düşündüm. Şimdi üniversite 4 öğrencisiyim.Karantina dönemi ciddi bir dökülmem oldu. Okul zamanları haftalık fön çektiriyordum. Fakülte kapandığından beri o sıklıkta fön çekmiyorum. En iyi olduğu döneme kıyasla baya inceldi ve döküldü çoğu zaman kökleri ağrıyor ama dökülme koparak oldu kökleri çoğu sağlam.Kan değerlerime baktırdım tiroid hormonu da dahil olmak üzere hepsi referans aralığında problem ne kaynaklıdır acaba?

  1. Biotin eksikliği gibi görünüyor. Günlük 10mg biotin başlayabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam benim saçlarım cok dökülmüyor ama 17-18 yaşındayken kalın telli sıkı yapıda saçlarım vardı suan 22 yaşındayım saçlarım fön tarzı işlemlerden dolayı ön taraflardan inceldi ve ön taraftaki sağ ve sol şakaklarımdaki saçlarda bayağı bir incelme gözüküyor ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Sadece fön gibi işlemlerin etkisi olmayabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Xpecia tablet ve hairforte sprey başla, saçın istediğin forma ulaşınca bırak. Ama ısıl işlemlerden uzak dur. Eğer ilaçları bıraktıktan bir süre sonra kalite kaybı ve dökülme olursa genetik dökülme var demektir ürünlere hemen geri başlamalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. İyi günler hocam. 33 yaşında bir bayanım. Üç senedir yoğun stres altındaydım ve bununla birlikte aşırı derece saç kaybım oldu yarısı seyrelerek döküldü diyebilirim. Ayrıca iştahsızlıkta oldu. Ş şu anda saçmarımın hepsi çok ince ve çektiğinde sanki hepsi gelecekmiş gibi duruyo. Pandemi dolayısıyla doktora da henüz gidemedim. Benim için bir vitamin ilaç vb Öneririzmisiniz rica etsem

  1. Merhaba,
   Sorunun araştırılması gerekir. Sistemik bir hastalık nedeniyle dökülüyor olabilir. Dökülmeye azaltmak için bu dönemde xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam Meraba ben askere gelemden önce saçlarım çok güzeldi burda seyrelim oldu ve incelme oldu özellikle saçımın orta kısmı seyerelme var ne yapmam gerek hocam yardımcı olurmuşun yaşımda 23 hocam

  1. Tepe bölgesinden olması genetik dökülme düşündürüyor. Askerlik bu süreci hızlandırmış olabilir.

 5. Hocam saçlarım sürekli inceliyor. Iki ay önce belime kadar olan saçlarımı daha sağlıklı olması için çene altında kestirdim ilk zamanlar güzeldi ama sonradan yine incelmeye başladı. Bahsettiğim incelme sadece saç uçlarında değil saç telinin tamamında.

  1. Troid ve yumurtalık hormonlarınıza baktırın, kan değerleriniz araştırılsın, bunların sonucuna göre tedavi başlayın. Fakat şimdilik xpecia tablet günde iki tane ve HP biotin 5mg lık tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Ben 19 yaşindayim ve saçlarim dipleri aşiri ince saçlarim kendine gelsin diye 2 numaraya vurdum ama bi düzelme olmadi ne kulanabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Saçlarınız hep mi ince idi, Yoksa sonradan mı incelemeye başladı. Sonradan inceleme başlamış ise genetik dökülme başlangıcı olabilir. Doğuştan ince ise xpecia tablet ve biotin 5mg tablet başlayın, bir miktar kalınlığı artacaktır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   1. Sonradan başladi ama bundan bi süre önce baya gür dü ben fön falan biraz fazla kulandim
    Şuan normal bakişta bi sorun yok ama işik altinda neyin ne oldugunu belli oluyor

    1. Merhaba,
     Sorun olan bölgelerin fotoğrafını yeterli ışı altında çekip @sachastaliklari instagram veya facebook hesabına gönderirmisiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Meraba benım saçlarım tepe bölgesinde kel görünecek sekilde inceldi ve diplerinde aşırı tatlı kaşıntıve kabarcıklar var sivilce gibi aynı şey sakallarımdada basladı daha sonra diplerde kaşıntı ve aralarda boşluk boşluk kaygan bölgeler oluşmaya basladı ne yapabilirim

  1. Saç dökülmesi genetik tip, Bu nedenle saçlarınızı kalite kazanmasını, sürdürmesini ve kalıcı olmasını istiyorsanız düzenli tedavi almanız gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhaba,
  Erkek tipi dökülme. Hairforte sprey ve Xpecia tablet kullanabilirsin. Her ikisini de günde iki defa almalısın. Düzenli kullanmalısınız.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018