Saçta incelme

Canlı dokular sürekli beslenmesi gereken ve kalitesini korumak için bir çok madde ve vitamine ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur veya hücreler tarafından yapılır. Saç kökü de canlı bir doku olduğu için beslenmesi gerekir. Saça kalite veren bu maddelerin azalması kişide saç dökülmesi ve saçta kalite kaybı şeklinde ortaya çıkar. Kalite kaybının ilk belirtisi saçta incelme, çabuk kırılma, uzmama, saçta çökme, şekil verememe ve renk açılması gibi sorunlar görülür.

saç tellerinde incelme

Normal ve minyatürize saçlar

Saçta Kalite Artışı Sağlayan Maddeler;
Keratin
B7 vitamini (biotin)
L-Sistin
Methionin
Çinko
Magnezyum
B5 vitamini (Panthotenik asit )

Saçta İncelme Nedenleri; Bu maddelerin yetersiz alınması saçta incelme yapar, incelmenin bir diğer sık rastlanan sebebi ise saç dökülmesinin nedeni olan DHT hormonudur. DHT sebebiyle olan incelme tedavi edilmezse dökülme yani kellikle sonuçlanır bu sebeple yukarıdaki maddelere ek olarak DHT oluşumunu azaltan saw palmetto da alınması uygun olur saw palmetto gibi etki eden kimyasal madde finasterid (propecia, proscar, alofin ) vardır ancak cinsellik üzerinde ciddi yan etki yapar. Tüm bunlarla birlikte ginkgo biloba alınması köke gidecek kan miktarını artıracağından daha iyi beslenecektir. Gingko biloba özellikle beslenme ihtiyacının arttığı saç ekimi sonrasında da önemlidir.  Kansızlık varsa bunlara ek olarak demir alınması da gerekir.

Saç İncelmesi Tedavisi; Tüm bu maddelerin en etkili alma yolu ağızdan hap olarak almaktır, saç dökülmesi için kullanılan tabletler genel olarak değerlendirildiğinde bu içerikler açısından xpecia tablet öne geçmektedir. Tablete ek olarak bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış spreyler kullanmak başarıyı çok daha yukarılara taşır.

Saçın incelmesinin diğer önemli bir sebebi de dökülmenin başlamasıdır. Genetik yani ailesel dökülme incelerek kalite kaybı şeklinde olur bu dökülme şekline minyatürizasyon denir. Minyatürizasyon başşladıysa zaman kaybetmeden etkili tedavi başlanmalıdır çünkü ilaç kullanılmazsa minyatürizasyonun sonu mutlaka kelliktir. Doğru ilaç kullanımıyla % 95 ihtimalle minyatürizasyon geriler ve dökülme durur. Ne yazıkki hala % 100 etkili ürün bulunamamıştır. Bazı bitkisel adıyla çıkarılan işe yaramaz ürünler dökülmeyi % 100 durdurur, 3600 yeni saç teli çıkarır gibi akla, mantığa ve bilime aykırı sözler söylese de bunlar tuzak olmanın ötesinde değildir.

Saçı Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı;

Dışarıdan uygulanacak badem yağı, sarımsak gibi kürler önerilse de asılnda bunlar kök etkilemeyeceği için pek yararı olmaz. Sebep bulunabiliyorsa sebep ortadan kaldırılmalı veya ona göre önlem alınmalıdır, sebep bulunamıyorsa en akıllıca yaklaşım direk saçın kalitesi ile ilgili vitamin olan B7 vitamini (diğer adı biotin, H vitamini de denir) alınmalıdır. B7 vitamini kullana kişilerde kaybedilmiş saç kalitesi yeniden kazanılır. Biotin kullanıcılarının en çok aklına takılan soru “biotin vücut kıllarını kalınlaştırır mı” sorusudur. Biotin kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır kalitesi değişmemiş vücut kıllarını yada lazerle yok edilmiş vücut kıllarının kalitesini olumlu yada olumsuz etkilemez.

153 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba,iyi günler.Benim 3 sorum olacak
  1-Normal yağlanan bir saç kaç günde bir yıkanmalı?
  2-Sigara ve alkol kullanımı saç dökülmesini tetikler mi?

  1. Iki günde bir yıkanabilir. Hayır tetiklemez
   Öp. Atilla Kaya

 2. Merhabalar,
  25 yaşındayım. Saçlarım 15 yaşımda dökülmeye başladı. Son 4 senedir çok fazla arttı. Her sene düzenli kan-hormon testleri yaptırırım, geçen ay tekrar yaptırdım tüm değerlerim normal.
  Zeytinyağı, badem yağı, hint yağı, e vitamini ampülü karıştırıp 2 haftada bir uyguluyorum saçlarıma ama pek bir fayda göremedim.
  Saçlarım çok gürdü. Abartısız söylüyorum, onda biri ancak kalmıştır şu anda kafamda.
  Çok fazla beyaz var saçlarımda, mecburen boyatıyorum ayda bir.
  Saç tellerim de çok kalındı, artık çok inceler ve çok kırılıyorlar.
  Lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Dökülmenin tipi önemli saçlı derinin Her yerinden dökülüyorsa sistemik hastalıklar nedeniyledir iyi araştırılmalı. Ama tepe bölgesinden dökülme varsa erkek tipi dökülmedir tedavisi için xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Öp, Dr, Atilla Kaya

 3. Merhabalar ben 25 yaşımdayım. 16-17 yaşından itibaren çok miktarda saçım dökülüyordu ama saçlarım gür olduğu için döküldüğü anlaşılmıyordu. Son yıllarda dökülme miktarı azaldı ama yan kısımlarda saçlarım inceldi kısa ve çok uzayamıyorlar. Adet düzensizliği problemim var bundan olabilir mi. Stresten uzak durmaya da çok dikkat ediyorum. Kan testi yaptırmıştım onda da problem çıkmamıştı ama kansızlık problemim var. Çok fazla et ve meyve yiyen biri değilim bu durumda ne yapmamı önerirsiniz

  1. Kansızlık varsa saç dökülmesine neden olur tedavi edilmeli. Adet düzensizliği ise yine hormonal dengeni bozuk olduğunu gösterir bir kadın-doğum uzmanına görünmelisiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Benim saçlarım aniden inceldi her tarafı
  Doktor b12 eksikliğinden dedi ama kullandım
  Hala ince incelemenin sebebi nedir veya saç
  Geri kalınlaşırmı mevsimseldir yardımcı
  Olursanız sevinirim … aniden olan bişey
  3buçyk ay oldu düzelme yok

  1. troid hormonları,anemi yada başka bir sistemik hastalık neden olabilir.araştırılmalı.xpecia tablet başlayabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Merhaba,ben 17 yaşımdayim saclarim bir bucuk senedir dokuluyor.Ciddi sekilde bir azalma var artik gozlenebiliyor ve psikolojim alt ust olmus durumda.Bir senedir kan ve hormon testleri yapıyorum,hepsine normal deniyor dermotologlar ise tekrardan hormon testine gonderiyorlar,kimse sacimi incelemiyor.Ne yapmaliyim ? Bahsettiginiz spreyleri denemeli miyim

  1. lokal olarak hairforte sprey ve biotin tablet başlayın
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Benim saçlarım 16 yaşımda dökülmeye baslabaşladı. şuan 17 yaşındayım tam 1 yıl oldu hala dökülüyor.Doktor bana erkek tipi sac dökülmesi dedi.Kan tahlilinden bişey çıkmadı.Bana dermoskin biotin shampoo önerdi. 6 ay kullan dedi. 7-8 ay kullandım.Bir etki görmedim.Biotini birakip marketten farklı markalar denedim.Şuan zeytin yağlı sabun ve tersan ısirgan otlu şampuan kullanıyorum.Ama biotini bıraktığım günden beri saç dökülmem 2 katına çıktı.Biotine tekrar başlıycam ancak o sadece 250 tel sac dökülüyorsa 150 dusurucek.Ayrıca biotini birakali sacimin ciddi seyreldigini hissediyorum.Bana baska ne önerebilirsiniz.henüz saç dökülmesinin ilk evresindeyim.Saclarim gitmeden önlem almak istiyorum.Şimdiden öneriniz için teşekkürler.

  1. biotin tablet 10 mg ve hairforte sprey başlayabilirsin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. merhaba Mehmet bey
  piyasadaki diğer ürünlerle xpecianın içeriğini,yeterliliğini,ekonomikliğini kıyaslayın farkı görünce bundan sonra sizde xpecia önereceksiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018