Şok dökülme

Şok dökülme ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen geçici bir dökülmedir. Ekim yapılan kişilerin büyük çoğunluğunda yoğun bir şekilde yaşanır. Dökülenlerin tamamı normal şartlarda 4-8 ay sonra çıkmaya başlar ve 1 yılın sonunda tamama yakını çıkmış olur, az bir kısmın çıkışı daha uzun sürebilir ancak 1 yıldan sonraki değişim algılanabilecek düzeyde değildir.
Saç ekimi sonrası şok dökülme neden olur ?
-Saçın döngü değiştirmesi (normal şartlarda saç sürekli değişim halindedir anagen, katagen, telogen dönemleri halinde sürekli dökülüp yenisi çıkar
-Mikro travma; saçın alınması, yerleştirirken pensle tutulması kökte travma yapar
-Oksijensiz kalma; Kök kafadan alındıktan sonra kaplara alınır ve bir süre sonra ekilir işte bu sürenin uzunluğu kökü oksijensiz bırakır.Bu oksijensiz süre 3-4 saati geçerse köklerde ölüm oranı giderek artar.
-Besinsiz kalma; yine kök dışarda dururken kan ve besin alamaz ancak bu oksijen kadar önemli değildir.
-Köklerin beklediği yerin ısısı; Kökler ılık ortamda bekletilirse kökler çok daha kısa srede olabilir bu sebeple donmasına sebep olmayacak en soğuk ortamda bekletilmelidir.
Şok dökülme önlenebilirmi ?
Bu sorunun cevabı hem evet hem hayırdır. Şöyle ki; Tam durdurmak mümkün olmayabilir ancak ekim sırasında ve sonrasında yapılacaklarla şok dökülme azaltılabilir.
Ekim sırasında kök fazla bekletilmemeli ve penslerle ezilmemelidir.
Ekim sonrası şu uygulamalar şok dökülmeyi azaltır.
B7 vitamini ; Ekim günü veya daha öncesi günlük 10 mg B7 vitamini almak şok dökülmede belirgin düzeyde azalma sağlar ayrıca erken ve daha kaliteli bir geri çıkış sağlar. Saç ekimi sonrası B7 vitamini günlük 10 mg olarak en az 6 ay kullanılmalı tercihen 1 yıla uzatılmalıdır.
İlk yıkama 48 saatten önce yapılmamalı ve olabildiğince yumuşak davranılmalıdır.
Saç ekildiği dönemde dökülme devam ediyorsa bu durumda B7 vitamini yerine içeriğinde çinko, keratin, l sistin, B7 vitamini gibi saç kalitesini artıran maddeler yanı sıra saw palmetto gibi dökülme sebebini önleyen ürün içeren xpecia tablet veya benzeri bir ürün alınmalıdır.

şok dökülme

Share

Bu haber 20 Temmuz 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 2 Yorum yapılmış

Şok dökülme için 2 yorum yapılmış


İsmail
05 Ağustos 2017

Bu arada Hocam antibiyotik ilaç yazmıştı doktor onları bitirip vitamin veya saw palmetto ya gecebilirmiyim
Op.Dr.Atilla Kaya
geçebilirsin

İsmail
05 Ağustos 2017

Tekrar merhabalar kıymetli Hocam.Ben malesef saç ektirdiğim yerden çok pisman oldum ve samimiyetlerine inanmıyorum bazı konularda.Size bu yüzden muhtac bir haldeyim.Şok dökülme daha başlamadı bende. Bugün 5.günüm ve biotin icerikli eczaneden aldığım sampuanla yikamaya devam ediyorum.Şok dökülmeyi engellemek icin önerdiğiniz ilacları kullanmak herhangi bir zarar verirmi saçıma?Şok dökülmeyi engellemesek arada ne gibi farklar olur teşekkürler hocam?
Op.Dr.Atilla Kaya
saçlarınız dökülür ve 3. aydan itibaren gelmeye başlar


Yorum yapın


tikus