Yağlanma Saçı Dökermi

Kafa derisinde aşırı yağlanmanın dökülme yapabileceği konusundaki görüşleri destekleyen bilimsel veri yoktur yani aşırı yağlanma dökülme sebebi değil denilebilir.Ancak saçı yağlı olan kişilerde dökülmenin fazla olması çok sık rastlanan bir durumdur.

aşırı yağ saçı dökermiYağlanma Saçı Döker mi? Aslında bu “yumurtamı tavuktan çıkar tavukmu yumurtadan çıkar” gibi bir soru oluyor. Bu durum şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur. Yani temel sorun yağlanmanın saçı dökmesi değil dökülme sebebiyle yağın fazla algılanmasıdır yoksa yağ vücudun salgısıdır ve zarar verici bir madde değildir.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken aşırı yağlanmanın yağlı egzama dan (seboreik dermatit) kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Seboreik dermatit bir tür cilt hastalığıdır ve çok şiddetli olabilir. Bu dermatit hali köklere zarar vererek ölümüne ve dökülmeye neden olabilir. Her ne kadar yağlanma abartılı düzeylerde olsa da asıl zarar veren dermatitin kendisidir.

Egzamayla Dökülen Saç Geri Çıkar mı? Evet zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilirse kökler ölmeden geri canlanması sağlanabilir. Önemli olan uzun süre tedavinin ertelenmemesi ve doğru ilaç kullanılmasıdır. Egzamada yaygın olarak kortizonlar kullanılır ve kortizonun kendisi de saça zarar verebilir. Bu sebeple en sık egzama sebebi olan mantarların tedavisi için climbazol içeren şampuan bunun yanı sıra bitkisel kortizon içeren dermotto benzeri solusyonlar kullanılmalıdır. Gözardı edilmemesi gereken bir durum da egzama saçı dökebilir ancak egzaması olan kişide olmayan kişilerde olduğu gibi başka bir dökülme sebebi de olabilir.

Saçta aşırı yağlanmanın tedavisinde yağlanmaya yönelik şampuanlar veya sabun kullanılabilir ancak seboreik dermatit denilen cilt hastalığının ilk dönemlerinde yağlanmada artış olabildiği için tedavi dermatoloji görüşü alınarak başlanmalıdır. Konu komşu önerisine göre değil bu işin bilimini yapmış doktorun önerisine kulak verilmelidir.

Tedavide yağlanmaya yönelik uygulamalar yanı sıra dökülme tedavisine yönelik bilimsel ilaçlar de alınmalıdır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

62 Comments

Add a Comment
  1. Merhaba, ben 30 yaşında kadınım. 23 yaşımda seboreik dermatit teşhisi kondu, çok şiddetli değildi fakat hiç geçmedi. Seboreik dermatit sadece saçımın tepesinde ve yanlarda vardı. Aynı bölgede dökülmem yoğundu. 7 yılda döküle döküle saç çizgim iyice belirginleşti, saçım inceldi, kalitesi düştü. (D vitamini ve demir eksikliğim de var ama çok şiddetli düzeyde değil, hormon seviyeleri normal) En son gittiğim hekim seboreik dermatitin dökülmeyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi, şampuan bile önermedi. Sadece genetik dökülme diyerek Minoxil reçete etti ancak Minoxil dermatiti iyice azdırdı, 1 aydan fazla kullanamadım. Bir ay Vichy Dercos kullandım, şu an hali hazırda Trichos şampuan ve Medobiocomplex kullanmaya başladım. Seboreik ciddi ölçüde azaldı ama dökülme biraz azalmakla birlikte devam ediyor (günde 100-150 tel civarı). Sizce seboreik dermatit mi genetik mi? Durdurmak için başka ne yapabilirim? Teşekkürler.

    1. Hem erkek tipi dökülme ve sizinde egzamanız aynı bölgede olduğu için ayırt etmek zor. Ama uzun süren ve tedavi edilmeyen egzamalar saç dökülmesine neden olur. Saçınızı incelemek dökülmesi erkek tipi dökülme de düşündürüyor. Size Xpecia kadın tablet ve HP biotin 10 mglık tablet kullanmanızı öneririm. Asla sprey kullanmayın egzamayı aldırır. Egzama içinde dermotto losyon ve seboderm şampuan başlayın.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018