Yağlanma Saçı Dökermi

Kafa derisinde aşırı yağlanmanın dökülme yapabileceği konusundaki görüşleri destekleyen bilimsel veri yoktur yani aşırı yağlanma dökülme sebebi değil denilebilir.Ancak saçı yağlı olan kişilerde dökülmenin fazla olması çok sık rastlanan bir durumdur.

aşırı yağ saçı dökermiYağlanma Saçı Döker mi? Aslında bu “yumurtamı tavuktan çıkar tavukmu yumurtadan çıkar” gibi bir soru oluyor. Bu durum şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur. Yani temel sorun yağlanmanın saçı dökmesi değil dökülme sebebiyle yağın fazla algılanmasıdır yoksa yağ vücudun salgısıdır ve zarar verici bir madde değildir.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken aşırı yağlanmanın yağlı egzama dan (seboreik dermatit) kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Seboreik dermatit bir tür cilt hastalığıdır ve çok şiddetli olabilir. Bu dermatit hali köklere zarar vererek ölümüne ve dökülmeye neden olabilir. Her ne kadar yağlanma abartılı düzeylerde olsa da asıl zarar veren dermatitin kendisidir.

Egzamayla Dökülen Saç Geri Çıkar mı? Evet zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilirse kökler ölmeden geri canlanması sağlanabilir. Önemli olan uzun süre tedavinin ertelenmemesi ve doğru ilaç kullanılmasıdır. Egzamada yaygın olarak kortizonlar kullanılır ve kortizonun kendisi de saça zarar verebilir. Bu sebeple en sık egzama sebebi olan mantarların tedavisi için climbazol içeren şampuan bunun yanı sıra bitkisel kortizon içeren dermotto benzeri solusyonlar kullanılmalıdır. Gözardı edilmemesi gereken bir durum da egzama saçı dökebilir ancak egzaması olan kişide olmayan kişilerde olduğu gibi başka bir dökülme sebebi de olabilir.

Saçta aşırı yağlanmanın tedavisinde yağlanmaya yönelik şampuanlar veya sabun kullanılabilir ancak seboreik dermatit denilen cilt hastalığının ilk dönemlerinde yağlanmada artış olabildiği için tedavi dermatoloji görüşü alınarak başlanmalıdır. Konu komşu önerisine göre değil bu işin bilimini yapmış doktorun önerisine kulak verilmelidir.

Tedavide yağlanmaya yönelik uygulamalar yanı sıra dökülme tedavisine yönelik bilimsel ilaçlar de alınmalıdır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

34 Comments

Add a Comment
 1. merhaba hocam benim 3 haftadır yoğun bir şekilde saç dökülmem arttı .kan testleri yaptırdım ve herşeyim normal çıktı. ayrıca dökülmeyle birlikte yağlanmamda arttı . dökülme ve yağlanmayı nasıl durdurabilirim?

  1. Saç dökülmeniz hangi bölgeden,eğer tepe ve üst kısıölardansa erkek tipi dökülme saçlı deeinin her yerinden dökülüyorsa sistemik bir hastalığa bağlıdır.tedavi dökülme tipine göre planlanır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam alah askina yardımcı olun lütfen derim yağlı 15 yaşından beri saçlarım dökülüyor şimdi 18 yaşındayım tepelerim kel heryerde seyrelme oluyor gittikçe kelesiyom

  1. Saç azaldıkça yaşlanma artar çünkü ciltte salgılanan yağ miktarı değişmez. Eğer saçınız genel olarak seyrek ise sistemik hastalıklar, demir eksikliği, vitamin ve mineral eksiklikleri, troid bezi hastalıkları olabilir, Bu nedenle araştırılması. 15 yaşında genetik dökülme başlamaz. Ciddiye alıp araştırmaların. Bu arada biotin 10 mg başlamanı öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam benim saçalarım hiç yağlanmıyor kendimi bildim bileli nemsiz kaldığı içinde kırılıyor çok kısa iken saç ailede bir ben böyleyim ne yapmalıyım

  1. Saç kırılmasını önlemek için BİOTİN 5mg başlayın,aynı zamanda bitkisel yağlarla saçlı deriye friksiyon yapabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam, belirli periyodlarla izellikle sonbaharda sacim dokuluyordu. Kuaforum nolmal demisti. Yalniz iki sene once saclarim sanki oldugu gibi avcuma gelmeye basladi. Sonra normale dondu. Sonyeniden takrarladi dr a gittim. Bi suru kan testi yapildi devletin ixin verdigi olcude. Hormonlara bakildi ama cinko vb testlere bakilmadi. Sac dokulmem hic durmadi. Kafamda ozellikle tepe kismimda resmen sac kalmadi. Bu arada kendimi bileli saclarim yagli. Sanki yaglanma oranida artti.Eczaneden sampuan aldim. Cunki dr bisey onermedi. Dokulme aylarca surdu. Hala asiri dokukuyo ancak orani daha az. N yapmaliyim.

  1. Dökülme ip önemli eğer tepe bölgesinden dökülüyorsa bu erkek tipi dökülmedır. Erkek tipi dökülmeye yönelik tedavi almanız gerekir
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam Bnm sac diplerim yagli..bebegim olduktan sonra saçlarım dökülmeye başladı eczaneci bana karışım sac yağı verdi iki kez uyguladım çok döküldü devam etmelimiyim bilemedim

  1. DoğÜmran sonra dökülmenin nedeni sıklıkla vitamin eksiklikleri ve anemidir, doktora görünen kan tahlilleriniz yapılsın, Ona göre ilaç başlayın
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. hocam merhaba benim saçımda çok aşırı ve gözle gözükürderecede yağlanıyor şanpuan deniyorum ama birkaçgünsonra yine eskisigibi yağlanıyor ve dökülüyor

  1. seboreik dermatitiniz var.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.aynı zamanda saç kalitenizi korumak ve dökülmeyi önlemek için günde 2 tablet xpecia başlayabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Hocam merhaba 22 yaşındayım saclarim cabuk yaglanip kepeklenebiliyor sacim ince telli ve suan cansız ve seyrek gözüküyor oyle bir aman aman dökülme durumu yok ama sacimdan hic verim alamiyorum ve pek memnun deilim sabun cesitleri kullandim zeytinyagli arap sabunu vs hic bir ise yaramadı ve sacimi cok kepeklendirdi suan sabun kullanimini bıraktım sampuan olarakta sarimsak ozlu bitkisel sampuan kullanmayi düşünüyorum şu durumda ne yapmam lazım ilac vs falan kullanmak istemiyorum baska cozumu nedir yardimci olursaniz sevinirim..

  1. saçınızdaki şikayetler seboreik dermtait düşündürüyor.uzun süre tedavi edilmeyen dermatit saç dökülmesine neden olur.tedavi için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.saç kalitenizi arttırmak içinde xpecia tablet kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018