Yağlanma Saçı Dökermi

Kafa derisinde aşırı yağlanmanın dökülme yapabileceği konusundaki görüşleri destekleyen bilimsel veri yoktur yani aşırı yağlanma dökülme sebebi değil denilebilir.Ancak saçı yağlı olan kişilerde dökülmenin fazla olması çok sık rastlanan bir durumdur.

aşırı yağ saçı dökermiYağlanma Saçı Döker mi? Aslında bu “yumurtamı tavuktan çıkar tavukmu yumurtadan çıkar” gibi bir soru oluyor. Bu durum şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur. Yani temel sorun yağlanmanın saçı dökmesi değil dökülme sebebiyle yağın fazla algılanmasıdır yoksa yağ vücudun salgısıdır ve zarar verici bir madde değildir.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken aşırı yağlanmanın yağlı egzama dan (seboreik dermatit) kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Seboreik dermatit bir tür cilt hastalığıdır ve çok şiddetli olabilir. Bu dermatit hali köklere zarar vererek ölümüne ve dökülmeye neden olabilir. Her ne kadar yağlanma abartılı düzeylerde olsa da asıl zarar veren dermatitin kendisidir.

Egzamayla Dökülen Saç Geri Çıkar mı? Evet zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilirse kökler ölmeden geri canlanması sağlanabilir. Önemli olan uzun süre tedavinin ertelenmemesi ve doğru ilaç kullanılmasıdır. Egzamada yaygın olarak kortizonlar kullanılır ve kortizonun kendisi de saça zarar verebilir. Bu sebeple en sık egzama sebebi olan mantarların tedavisi için climbazol içeren şampuan bunun yanı sıra bitkisel kortizon içeren dermotto benzeri solusyonlar kullanılmalıdır. Gözardı edilmemesi gereken bir durum da egzama saçı dökebilir ancak egzaması olan kişide olmayan kişilerde olduğu gibi başka bir dökülme sebebi de olabilir.

Saçta aşırı yağlanmanın tedavisinde yağlanmaya yönelik şampuanlar veya sabun kullanılabilir ancak seboreik dermatit denilen cilt hastalığının ilk dönemlerinde yağlanmada artış olabildiği için tedavi dermatoloji görüşü alınarak başlanmalıdır. Konu komşu önerisine göre değil bu işin bilimini yapmış doktorun önerisine kulak verilmelidir.

Tedavide yağlanmaya yönelik uygulamalar yanı sıra dökülme tedavisine yönelik bilimsel ilaçlar de alınmalıdır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

74 Comments

Add a Comment
 1. Ben 15 yaşında yım saçlar im bir seneden belli dökülüyor ve şakaklar açılmaya başladı çok yaglaniyor ne yapmam lazım

  1. Kan değerlerine, demir, vitamin, mineral değerlerini baktır, troid hormonların araştırımalı.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Doktor bey 17 yaşındayım saclrım dökülüyor bide aşırı yağlanma var saç tellerim gittikçe inceliyor ve saç derimde kaşıntı var

  1. Egzama veya başka bir nedenle olabilir, dermatologa görünmelisin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba ben 30 yaşında kadınım yaklaşık 3 senedir saçlarım orta bazende şiddetli olarak dökülüyor ve kaşıntı eşlik ediyor hangi hekime danışsam çare olmadı belirli bir bölge değil her yerde dökülme var en son gittiğim kontrolde d vitamini tamamen bitmiş dedi bana ne önerirsiniz hocam

  1. Merhaba,
   Her alanda seyrelmeden bahsediyorsunuz bu genel vitamin, mineral eksikliklerini veya sistemik bir hastalık düşündürür. Öncelikle troid hormonlarınıza baktırın, troid hastalıkları çok etkiler. Eğer vitamin eksikliği varsa yerine koyun, Xpecia tablet günde iki tane ve biotin tablet 5mg başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba gerçekten büyük bir umutla yazıyorum saçlarım 20 yaşına kadar gayet gürdü ve 10 gün yıkamasam asla kirli görünmezdi sonrasında saçlarım yağlanmaya başladı yıkadığım günün ertesi günü sanki haftalardır yıkanmamış gibi duruyor, yağ dökülme sebebi değil demişsiniz ama saçlarımı yıkadığım gün dökülme olmuyor ertesi gün yağlandığında topak topak dökülüyor 32 yaşındayım ve tepem neredeyse kel kaldı 🙁 cildiye uzmanına gittim saçımı yıkayıp gittiğim için hiç yağlı değil dedi 😀 keşke ertesi gün gitseydim her neyse erkek tipi dökülme dedi, ne olursunuz benim saçımın yağını kuruyacak ve yeni saçlar çıkaracak bi öneri verin fiyat önemli değil yeter ki saçlarım yeniden çıksın, bir kadını güzel gösteren ilk şey saçlarıdır 🙁 yardımcı olursanız gerçekten minnettar olurum

  1. Yağlanma için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanın, beraberinde xpecia tablet günde iki tane biotin tablet 10mg başlayın. Jinekologa görünün, PCOS hastalığı da olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. sabah yıkadığım saçımda akşam olmadan 17 gibi tekrar yağlanıyor saat 22 civarı artık resmen yağ fışkırıyor ve yağlanmadan dolayı saç giderek cansızlaşıp dökülüyor ne yapmam gerekiyor

  1. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm. Beraberinde günlük HP biotin tablet 10mg da başlamalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Ben 35 yasinda evli 3 cocuk annesiyim..Saçlarım çocukluğumdan beri seyrek ve cansız evlendikten sonrada aşırı yağlanma oldu cildiyeciye göründüm bütün değerlerim normal çıktı bi şampuan yazdı kullandım hiçbirşey değişmedi şuanda kafamın tepe kısmı sayilacak kadar az sol tarafımda erkek tipi kellesme var ne kullanmamı onerirsiniz

  1. Hairforte sprey ve xpecia tablet başlamalırsınız. Günde iki defa düzenli kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Merhaba, ben 30 yaşında kadınım. 23 yaşımda seboreik dermatit teşhisi kondu, çok şiddetli değildi fakat hiç geçmedi. Seboreik dermatit sadece saçımın tepesinde ve yanlarda vardı. Aynı bölgede dökülmem yoğundu. 7 yılda döküle döküle saç çizgim iyice belirginleşti, saçım inceldi, kalitesi düştü. (D vitamini ve demir eksikliğim de var ama çok şiddetli düzeyde değil, hormon seviyeleri normal) En son gittiğim hekim seboreik dermatitin dökülmeyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi, şampuan bile önermedi. Sadece genetik dökülme diyerek Minoxil reçete etti ancak Minoxil dermatiti iyice azdırdı, 1 aydan fazla kullanamadım. Bir ay Vichy Dercos kullandım, şu an hali hazırda Trichos şampuan ve Medobiocomplex kullanmaya başladım. Seboreik ciddi ölçüde azaldı ama dökülme biraz azalmakla birlikte devam ediyor (günde 100-150 tel civarı). Sizce seboreik dermatit mi genetik mi? Durdurmak için başka ne yapabilirim? Teşekkürler.

  1. Hem erkek tipi dökülme ve sizinde egzamanız aynı bölgede olduğu için ayırt etmek zor. Ama uzun süren ve tedavi edilmeyen egzamalar saç dökülmesine neden olur. Saçınızı incelemek dökülmesi erkek tipi dökülme de düşündürüyor. Size Xpecia kadın tablet ve HP biotin 10 mglık tablet kullanmanızı öneririm. Asla sprey kullanmayın egzamayı aldırır. Egzama içinde dermotto losyon ve seboderm şampuan başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018