Yumurtalık kisti saç dökermi

Poli kistik over ( PKO ) Türkçe adıyla yumurtalık kisti kadınlardaki erkek tipi dökülmelerinin en sık sebebi olarak teşhis edilir. Yumurtalıklarda olan bu kistler genç ve orta yaş kadınlarda en sık görülen hormon dengesi bozulması sebebidir. Yumurtalıklarda yumurtalar olgunlaşırken ve sonraki süreçte çeşitli homonlar salgılar ve salgılatır. Kist veya kistler (over cyst, poli kistik over yada diğer adıyla PKO çok sayıda kistin olduğunu ifade eder) olduğunda salgılanan hormonlar farklılaşabilir. Normalde östrojen denilen kadınlık hormonu salgılanırken kist oluşması durumunda bu kadınlık hormonu dışında erkeklik hormonu testosteron da salgılanır. Salgılanan bu erkeklik hormonu di hidro testosterona (DHT) dönüşerek kadında erkek tipi dökülme ( bu dökülme tipinde şakaklarda açılma, tepe ve üst kısımlarda seyrelme varken ensede saç kaybı olmaz) ortaya çıkar, buna ek olarak kadında sakal, bıyık çıkması, vücut kıllarında kalite artışı, adet düzensizliği gibi sorunlarda eklenebilir. Kadın tipi dökülmeleri bundan farklıdır, kafanın her yerinden yaklaşık aynı oranda dökülme vardır yani tüm kafada seyrelme olur.

PKO saç dökülmesi tedavisi
Yumurtalık kistine bağlı saç dökülmesi tedavisi;

İki şekilde yaklaşılmalıdır
Asıl sorun olan yumurtalıklardaki kistlerin tedavisi yapılır
Saç dökülmesinin önlenmesi ve dökülenlerin geri kazanılması için ilaç kullanımı
* PKO tedavisi jinekoloji uzmanınca teşhis ve tedavi edilir, tedavide öncelikle çeşitli ilaçlar kullanılır, bunların en bilineni diana 35 tir ancak farklı ilaçlar da kullanılır. İlaçlara cevap alınamadığında ameliyatla tedavi planlanır. Yumurtalıktaki kiste bağlı dökülme durabilir ancak daha önce dökülmeler geri çıkmayabilir. POK tedavisi başlanırken dökülmeye yönelik de tedavi başlanmalıdır.PKO saç dökülmesi

PKO Saç Dökülmesi Tedavisi

Normalde kadın tipi dökülmeler farklı şekilde tedavi edilir yumurtalık kistinden olan saç dökülmeleri erkek tipi dökülme gibi tedavi edilir. Tedavide procapil % 2 değil % 3 olan kullanılmalıdır çünkü DHT oluşumu ancak bu dozda kullanılarak azaltılabilir. Tablet şeklindeki ilaçlardan xpecia erkek veya benzeri içerikli bir ilaç kullanılmalıdır. Erkek tipi dökülmenin tedavisi yapılacakken kesinlikle hamile olunmamalı ve kalınmamalıdır, hamile kalma ihtimali varsa tedavi başlanmamalıdır. Erkek tipi dökülme olduğu için ilaçlardan erkekler için olanlar daha etkili olur ancak kesinlikle hamile olunmamalıdır. Her ne kadar kist varlığında hamile kalma ihtimali düşse de bu risk asla göz ardı edilmemelidir.

Yumurtalık Kistinden Dökülen Saç Geri Çıkar mı ?
Tedaviye erken başlanırsa dökülenlerin tamama yakını geri çıkar ve dökülme durur, yumurtalıktaki kistler tedavi edilirse dökülme yeniden başlamaz. Alınacak cevap erkeklerde görülen dökülmesinde alınan cevaba yakındır.
Yumurtalık kistleri dökülme yapıyorsa aynı hastada sakal, favori ve bıyık çıkması, bacak ve vücut kıllarında kalite artışı daha sık görülür bunun sebebi yine erkeklik hormonu yüksekliğidir. Hormon değerleri normale indirildiğinde kısmen kalite kaybetse de özellikle çene bölgesindeki sakallar ve bıyık kalıcı olabilmektedir.
Yumurtalık kisti kısırlığın da sebebi olabilmektedir. Tedavinin tamamlanmasından sonra hamile kalmak mümkün olmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018