Yumurtalık kisti saç dökermi

Poli kistik over ( PKO ) Türkçe adıyla yumurtalık kisti kadınlardaki erkek tipi dökülmelerinin en sık sebebi olarak teşhis edilir. Yumurtalık kistleri genç ve orta yaş kadınlarda en sık görülen hormon dengesi bozulması sebebidir. Yumurtalıklarda yumurtalar olgunlaşırken ve sonraki süreçte çeşitli homonlar salgılar ve salgılatır. Kist veya kistler (over cyst, poli kistik over yada diğer adıyla PKO çok sayıda kistin olduğunu ifade eder) olduğunda salgılanan hormonlar farklılaşabilir. Normalde östrojen denilen kadınlık hormonu salgılanırken kist oluşması durumunda bu kadınlık hormonu dışında erkeklik hormonu testosteron da salgılanır. Salgılanan bu erkeklik hormonu di hidro testosterona (DHT) dönüşerek kadında erkek tipi dökülme ( bu dökülme tipinde şakaklarda açılma, tepe ve üst kısımlarda seyrelme varken ensede saç kaybı olmaz) ortaya çıkar, buna ek olarak kadında sakal bıyık çıkması, vücut kıllarında artış, adet düzensizliği gibi sorunlarda eklenebilir. Kadın tipi dökülmeleri bundan farklıdır, kafanın her yerinden yaklaşık aynı oranda dökülme vardır yani tüm kafada seyrelme olur.
Yumurtalık kistine bağlı saç dökülmesi tedavisi;
İki şekilde yaklaşılmalıdır
Asıl sorun olan yumurtalık kistlerinin tedavisi
Saç dökülmesinin önlenmesi ve dökülenlerin geri kazanılması için ilaç kullanımı
* PKO tedavisi jinekoloji uzmanınca teşhis ve tedavi edilir, tedavide öncelikle çeşitli ilaçlar kullanılır, bunların en bilineni diana 35 tir ancak farklı ilaçlar da kullanılır. İlaçlara cevap alınamadığında ameliyatla tedavi planlanır. Yumurtalık kistine bağlı saç dökülmesi durabilir ancak daha önce dökülmeler geri çıkmayabilir. POK tedavisi başlanırken saç dökülmesi için de tedavi başlanmalıdır.
*Saç dökülmesine yönelik tedavi;
Normalde kadın tipi dökülmeler farklı şekilde tedavi edilir yumurtalık kistinden olan saç dökülmeleri erkek tipi saç dökülmesi gibi tedavi edilir. Tedavide procapil % 2 değil % 3 olan kullanılmalıdır çünkü DHT oluşumu ancak bu dozda kullanılarak azaltılabilir. Tablet şeklindeki ilaçlardan xpecia erkek veya benzeri içerikli bir ilaç kullanılmalıdır. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi yapılacakken kesinlikle hamile olunmamalı ve kalınmamalıdır, hamile kalma ihtimali varsa tedavi başlanmamalıdır.
Yumurtalık kistine bağlı dökülen saç geri çıkar mı ?
Tedaviye erken başlanırsa dökülenlerin tamama yakını geri çıkar ve dökülme durur, yumurtalıktaki kistler tedavi edilirse dökülme yeniden başlamaz. Alınacak cevap erkeklerde görülen saç dökülmesinden alınan cevaba yakındır.
Yumurtalık kisti saç dökülmesi yapıyorsa aynı hastada sakal, favori ve bıyık çıkması, bacak ve vücut kıllarında kalite artışı daha sık görülür bunun sebebi yine erkeklik hormonu yüksekliğidir. Hormon değerleri normale indirildiğinde kısmen kalite kaybetse de özellikle çene bölgesindeki sakallar ve bıyık kalıcı olabilmektedir.
Yumurtalık kisti saç dökülmesi yanı sıra kısırlığın da sebebi olabilmektedir.

PKO saç dökülmesi tedavisiPKO saç dökülmesi

 

Share

Bu haber 8 Kasım 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


naga