Aşırı yağlanmada şampuan seçimi

Aşırı yağlanmada bakım ve şampuan seçimi; Gün içinde yağlanma sadece hoşa gitmeyen bir görünüm yaratmakla kalmaz aynı zamanda şekil vermeyide güçleştirir.Piyasada yağlı saçlar için şampuan, bakım kremleri, saç derisini temizleyen ve yağ üretimini dengeleyen farklı ürünleri bulabilirsiniz.

Genellikle saçı yağlı olanların nemlendirici etkili saç ürünlerine ihtiyaç duymadığı ve yağın saçı zaten nemlendirdiği düşünülür. Bu tam olarak doğru değil çünkü saç deriniz kuruduğunda yağ bezleri daha fazla çalışarak saçınızın daha fazla yağlanmasına neden olur. Fazla yağ salgılanmasını önlemek için saç derisinin nemli kalması gerekir. Saçı yumuşatan ve saç derisini nemlendiren  çay ağacı yağı içeren şampuanlar bu amaçla kullanılabilir.

Haftada bir  arındırıcı şampuanlar kullanılmalıdır.Bu şampuanlar saç derisini temizler, saç kökü gözeneklerini açar ve burada biriken ölü deri hücrelerini, saç spreyi, jöle gibi saç şekillendirici ürünlerin artıklarını ortadan kaldırır. Bu şampuanlar normal şampuanlara göre daha fazla temizleyici madde içerdiğinden haftada bir defadan fazla kullanılmamalıdır.Limonlu,elma özlü şampuanlar bu işlem için kullanılabilir.

Haftada bir saçlarınızı sirkeli suyla durulayarak saç derisinde derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra çok iyi durulamalısınız. Çünkü eğer saç derinizde şampuan artığı kalırsa saçınız gün içinde daha çok yağlanır. Üstelik bu artıklar kaşıntıya neden olur. Şampuandan sonra saç bakım kremi kullanıyorsanız bu kremlerin saç tellerine tutunarak saça ağrılık vererek  sönük görünmesine neden olanlardan seçmemeye dikkat edin. Saç kremini tüm saçınıza sürmeyin sadece uçlarına uygulayın.

Gün içinde saçlarınızı fazla taramayın veya fırçalamayın. Ayrıca ellerinizle saçlarınızı düzeltmeyin çünkü elinizdeki yağ saçınıza geçerek saçlarınızın daha çok yağlanmasına neden olur.

Saçlardaki yağdan tamamen kurtulmak saça yarardan çok zarar verir. Çünkü saç derisinde üretilen yağ saç tellerine ulaşarak çevresel faktörlere karşı koruma sağlar ve aynı zamanda saçı yumuşatır.Sık şampuan kullanmak saç derisini kurutur ve dolayısıyla saçları daha kırılgan hale getirir. Yağlı saçlara bakım yaparken dikkat edilecek  nokta aşırı yağlanmayı önlemek ama bunu yaparken saçları tamamen yağsız bırakmamaktır.

Şampuan ve saç kremini yağlı saçlar için özel olarak üretilenlerden seçiniz.Haftada bir derinlemesine temizleyen saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken saçın kendisinden çok saç derisine önem verin. Saç derisine iyice yedirdikten hemen sonra durulayabilirsiniz.

Nemlendirici bakım kremi kullanıyorsanız saç diplerine sürmeyin,sadece saç uçlarına bir miktar sürüp birkaç  dakika beklettikten sonra durulayın.

Eğer saç şekillendirici cihazlar kullanıyorsanız uygulamadan önce silikon bazlı şekillendirici serum kullanın. Bu tip ürünler saçınızı ısının olumsuz etkilerine karşı korurken verdiğiniz şeklin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Saçınızı soğuk suyla yıkayın çünkü sıcak su saç derisini kuruttuğu için vücudunuz buna tepki olarak aniden yağ üretimini arttıracaktır ve saçlarınız daha kısa sürede yağlanacaktır.Jöle, köpük ve saç spreyi gibi ürünleri saç derisine ve köklere yakın bölgelere sürmekten kaçının. Bu ürünler saçı olduğundan daha yağlı gösterir.Saçlarınızı çok fırçalamayın.

Yağlanma çok aşırı düzeydeyse mantar veya egzama olduğu akıldan çıkarılmamalı ve tercihen dermatologla görüşülerek ürün seçilmelidir,muayene olmak istenmiyorsa hem günlük kullanıma uygun hem de mantar ve egzama sorununu çözen seboderm veya benzeri içerikli şampuan kullanılmalıdır.

 saçta yağlanma için şampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.