Saç yağlanması

Aslında aşırı yağlanma deridedir.Vücudun her yerinde ter bezi ve bunlara eşlik eden yağ bezleri vardır,bu yağ bezleri kıl kökündedir ve salgısını kıl kökünün dibine yapar.Kafa derisi koltuk altı gibi alanlarda daha fazla kıl olması sebebiyle yağ bezi sayısı da diğer alanlardan fazladır.

Yağ salgısının amaçları

-Saçın doğal şartlara (rüzgar, toz, güneş ışını vs)  dayanma gücünü artırmak

-Saçın kayganlaşmasını sağlayarak kırılmasını güçleştirmek

-Deriyi zararlı olabilecek (mikrop, parazit) korumak

-İzolasyon sağlamak (soğuk ve sıcağın iletimini azaltır)

-Kişiye has koku vermek (insanlar arasında kullanılmasa da hayvanlarda önemlidir)

Normal şartlarda salgılanan yağın miktarı kişide rahatsızlık yaratacak düzeyde değildir ancak bazı kişilerde özellikle saç diplerindeki bezler fazla çalışarak salgı miktarını çok artırmaktadır.Bu hücrelerinin neden bu şekilde fazla yağ salgıladığı tam izah edilememiştir ancak çeşitli görüşler vardır.

Saçta aşırı yağYağ salgısını artıran sebepler;

 • Hormonlar; Ergenliğe geçiş döneminde cinsiyet hormonları devreye girer bu hormonların artışı kişide genel olarak salgıda artış yapar (muhtemel sebebi koku (feromen) artışının sağlanmasıdır)
 • Aşırı temizlik ; Cilt kuruduğunu algılar ve yeniden salgılar, cilt gereğinden sık ve fazla temizlenirse bezler sürekli uyardığı için salgı miktarı çok artar. Aşırı temizlik sebeplerinin en bilineni sabun kullanımıdır ve türünün önemi yoktur.
 • Uzun saç ; burada aslında salgı artmamıştır ama yağın tutunduğu alan arttığı için yağlanma fazla algılanır.
 • Krem kullanımı ; kesin olmamakla birlikte bu ürünler bezleri uyarabilir
 • Masaj ; saçlı deriye yapılan masaj bezleri uyarabilir.
 • Sabun genellikle kurutur ama yağlanmayı arttırabilir de
 • Mevsimler; yaz aylarında salgıda artış olması beklenebilir.

Kafada Kaşıntı ve Kızarıklık; Yağlanmayla birlikte görüldüğünde hastalık olduğu düşünülür ve seboreik dermatit yani egzama teşhisi konur. Bu şekilde yağlı egzama varsa daha ciddiye alınmalıdır çünkü tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Seboreik dermatit hastalarında % 60 lar düzeyinde malesezia furfur adlı manrtar görülür ki tedavisi climbazol adlı maddeyle yapılır ve climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır. Sebore şiddetliyse bu durumda şampuana ek olarak kortizon veya yan etkisi olmayan bitkisel kortizon içeren solusyonlar kullanılmalıdır. Kortizonların deriyi inceltmek ve daha bir çok yan etkileri vardır.

One comment

 1. merhaba, bende aşırı saç yağlanması var ama saç dökülmesi vede kepek hiç yok sadece yağlanma….climbazol içeren şampuan yeterlimidir, yanında dermotto losyon da gerekir mi yada bunların haricinde ne tür bir şey kullanmamı tavsiye edersiniz….
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yeterlidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.