Bir greftte kaç kök bulunur

Kelime olarak greft (graft) parça anlamına gelir,deriden kesilen bir parçaya da greft denir kemikten koparılan küçük parçaya da greft denir.Bunu ekmekten koparılan bir parçayı grefte benzetebilirsiniz.Bu örnekle gidersek bir parça ekmek grefttir o parçadan ısırılan her lokma saç telidir denilebilir.

Ense veya başka yerden kök alma amacıyla çıkarılan parça grefttir bu parçanın içinde bir kök yani bir saç teli olabileceği gibi 2 hatta sık olan yerden kalın uçla alındığında 4 kök bile olabilir.Yani kök alım yeri sıksa ve büyük alım ucu kullanıldıysa bir grefften 4 saç teli bile çıkabilir ama genel olarak enseden alımlarda 1 greftten ortalama 2.5 saç teli çıkar.Yani 1000 greft nakli yapılan kişiye ortalama 2500 saç teli nakli yapılmış olur.

Ense dışında alım yapılan yerlerden göğüsten alımların neredeyse hepsi tek kök içerir sakaldan alımlarda ise % 90 ı tekli % 10 kadarı iki kök içerir.Göğüs ve sakaldan alımlarda asla 3-4 tel içeren greft olmaz.

Kıyaslama yapıldığında en kazançlı ekim enseden yapılandır çünkü en fazla saç kökü buradan alınır ikinci sırada sakal gelir çünkü sakal kalın olduğundan dolgunluğu daha fazla olur.Karlılık açısından en az karlı olansa göğüs kıllarıdır çünkü hepsi teklidir ve saçtan bile incedir.

Sıkça bacak ve kol kılları akla gelir ancak bu kıllar göğüs kıllarından bile ince telli olduğu için emeği ve parayı karşılayamayacak kadar verimsiz olduğu için buralardan ekim akıllıca değildir.

Sonuç olarak verimlilik açısından bakıldığında donör alan kullanımı şu şekilde sıralanabilir;

Ense

Sakal

Göğüs

bir greftte kaç saç teli olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.