Ekim yapılan bölgedeki saçlar zarar görürmü ?

Eskiden ekim yapılan alandaki tüyleşmiş kılların canlanacağı ve dökülmenin duracağı söylenirdi aslında buna söyleyen de pek inanmazdı ama kişiyi ikna etmek için çok etkili bir yaklaşımdı, ancak internet gibi bilgi paylaşımının çok yüksek düzeylerde olduğu bir iletişim ağının oluşmasıyla bu sözün inandırıcılıktan uzak bir iddia olduğu herkes tarafından bilinir oldu ve soru tersine döndü “saç ekimi var olan saçlara zarar verir mi?” şeklini aldı.
Bu sorunun cevabı uygulanan tekniğe göre değişir ve kesin “zarar verir yada vermez” demek mümkün değildir.
Şöyle ki;
Kanal açılarak yapılan ekimlerde kanal küçük jilet benzeri kesici aletlerle açılır.Cildi keserek kanal açan bu alet cildi keserken cilt altındaki kılcal damarları ve o bölgede var olan saç köklerini de keserek ilerler.Gerek köklerin kesilerek hasar görmesi gerekse kökleri besleyen bu kılcal damarların kesilmesi sonucu köklerin yeterince iyi beslenememesi sebebiyle kökün ölebileceği ve o kökten saç çıkmayacağı konusunda şüpheler vardır.
Peki bu durumda ne yapılmalı?
Saçlar döküldükten sonramı ekim yapılmalı yoksa zarara katlanmalımı?
Her ikisi de değil köklere zarar vermeyecek tarzda ekim yapılmalı yani kesici aletle kanal açmak yerine iğne ile delerek ekim yapmak var olan köklere ve kökleri besleyen kılcal damarlara zarar vermez.
Bunu şöyle bir örnekle izah edebiliriz; elinize bir yumak ip alın ucu keskin bir aleti yumağın derinlerine kadar iti sonra bir başka yumak ip alın ve o yumağa da derinlerine kadar iğne batırın ve her iki ip yumağını açın.Şunu göreceksiniz kesici alet batırılan yumakta ipin onlarca yerden kesildiğini ama iğne batırılan yumakta hiçbir yerden kesilmediğini görürsünüz.
Pratikte bu durumu şu şekilde algılayabilirsiniz; iğne ile yapılan ekimde olan kanama miktarı kanal açılarak yapılan ekimde olan kanama miktarının onda birinden bile azdır bu damarların ne kadar az zedelendiğinin en tipik göstergesidir.
Özetle ;
Saç ekimi yapılırken ekim bölgesindeki kökler zarar görebilir bu zarar kalıcı olabileceği gibi şok dökülme şeklinde de olabilir, bu sebeple ekim yapılırken var olan köklere en az zarar verecek dikkatle çalışılmalıdır.

saç ekimi var olan saçları döker mi

One comment

  1. peki seyrek sacin arasina sizin dediginiz yontemle nereye yada hangi doktora yaptirabiliriz
    Op.Dr.Atilla KAYA
    araştırmalısın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.