Kafada Mantar Hastalığı Neden Olur, Saçta Mantar Nasıl Geçer?

Normalde kafa derisinde zarar vermeyen mantarlar vardır. Çeşitli sebeplerle bu mantarların sayısı artıp hastalık düzeyine gelebilir. Bu durumu bağırsakta binlerce mikrop olmasına rağmen seyrek olarak mikrobik ishal olmamıza benzetebiliriz.

Mantar genellikle deri ve tırnak gibi dokulara yerleşen bir tür mikroptur. Seyrek olarak organlarda da hastalık yapabilir. Saçlı deride mantar karşımıza daha çok yağlanma, kepeklenme, kaşıntı, kırmızılık, ıslaklık hissi gibi şikayetler çıkar. Diğer vücut alanlarındaki mantar hastalıkları zor tedavi edilse de saçtaki mantarlar daha kolay tedavi edilebilir.

kafada mantar hastalığı

Bilimsel çalışmalarda tespit edilen mantar türü en sık pitriazis sporum’dur (malessezia furfur) ve bunun alt grupları da vardır.

Hastalık çeşitli şekillerde karşımıza çıkar; aşırı kepek ve yağlı egzamanın en önemli sebebi mantarlardır, kepek rahatlıkla tedavi edilebilirken yağlı egzama (seboreik dermatit) tekrarlama eğilimindedir. Her iki hastalıkta daha çok cildin yüzeyindedir. Bunların dışında bir de kıl köküne ilerleyen mantar hastalığı vardır hastalık ilerlediğinde mikroplarda eklenir ve kıl kökünde öldürücü hasar bırakır. Bir bölge tamamen boşalacağı gibi ciddi düzeyde seyrelmeye de sebep olabilir.

saçta mantar problemi
Saç Derisinde İlerleyen Mantar Görüntüsü

Kafada Mantar Nasıl Anlaşılır?

Saçta mantar mevcut olduğu taktirde en önemli belirtisi kaşıntı problemidir. Kaşıntı tek başına bir belirti değildir çünkü mantar dışında saç biti gibi bir soruna kafada kaşıntılara neden olabilir. Mantar probleminde kaşıntı şikayetinin yanı sıra kepeklenme, yağlanma, kızarıklık ve ıslaklık gibi belirtilerde görülebilir. Bu belirtilerden bir kaçını kombin olarak yaşıyorsanız mantar hastalığından şüphe etmeniz gerekmektedir.

Saç Derisinde Mantar Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın düzeyine göre tedavi planlanır, hafif yağlı egzama ve yoğun kepek varlığında % 1 climbazol içeren şampuanlar tedavide yeterli olmaktadır, bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olduğu için tedavi sonrası kullanıma devam edildiğinde hastalığın tekrarı engellenir.

Daha ağır yağlı egzama olgularında tek başına şampuan yeterli olmayabilir bu durumda ek olarak kortizon içeren krem yada bitkisel kortizon içeren dermotto benzeri ürünler kullanılabilir.

Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için uzun süre kullanılmaması gerekir. Dermotto bitkisel orijinli olması sebebiyle yan etki olması beklenmez.

Saçta Mantar Saç Dökülmesi Yapar mı?

Mantarlar canlı birer mikroptur ve vücudun her neresinde ortaya çıkmış olursa olsun mutlaka zararı olabilir. Sürekli olarak üreyerek çoğalan mantar ilk başlarda sadece kepeklenme ve kaşıntı şikayetlerine sebebiyet verirken önlem alınmayarak ilerleme gösterdiği taktirde saç köklerine zarar vererek iltihap oluşumuna ve saç dökülmesine yol açabilmektedir.

28 comments

 1. Mrb hocam.tam 8aydir benim 4 yaşındaki oğlumda mantar çıktı ilk günden beri gitmediğim.doktor kalmadı saçı tamamen yok oldu tekrar cikarmi

  • Merhaba,
   Mantar uzun süre tedavi edilmezse kıl köklerinin ölmesine neden olabilir. eğitim-araştırma hastanelerinin dermatoloji kliniklerinden yardım almalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • Merhaba kediden çocuklarıma mantar bulaştı kafalarında çıktı hiç bir ilaç fayda etmiyor ne yapmalıyım gitmediğimiz doktor kalmadı

 2. 14 yaşındayım 2 3 ay önce saç mantarı için ketoral ilacı verildi fakat hiçbir işe yaramadı hatta saçım dökülüp seyrekleşmeye başladı neden olmuş olabilir

  • Merhaba,
   tekrar dermatologa görünmelisin,mantar hem ilerleyen bir hastalıktır hemde saç dökülmesine neden olur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba hocam bendede aynı şekilde kafa derimde mantar oluştu çocukken fakat hastaneye goturmedikleri için oluşan yaralar kafa derimde çukurlu izler bıraktı şuan bu hastalığın herhangi belirtileri yok ama kafa derim çukurlu bı şekilde kaldı benim merak ettiğim tedavisi olur mu bu kadar zamandan sonra 10 yaşlarında çıkmıştı yaşım 26 şuan herhangi bi doktora görünmedim daha

  • çuğurlu alanlarda saç dökülmesi yoksa saçla kamufle olabilir. Tamamen döküldüyse ve saç ekimi şansınız yoksa çukurluklar dolgu ,yağ enjeksiyonu vb şekilde kamufle edilebilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam kardeşimin başında 7-8 yil önce mantar hastalığı oluştu ve tedaviden sonra geçti ama dökülen saçın bir kısmı geri gelmedi. Bize sarımsak sürün diye tavsiyede bulunanlar oldu ama uygulamadık. Bu konuda bize bir oneriniz var mı acaba?

 5. Merhaba saçkıran var iğne tedavisi oluyorum ama hala dökülüyor saçlarım daha ne yapmam gerek

 6. Merhaba benim ayak parmaklarımda mantar vardı ve orayı kaşıya kaşıya doğal olarak saçıma da gidiyordu elim ve 3 yıldır dökülüyor saçımı sola attığım için sağ tarafında dah çok dökülmüş şuan kaşıntı vb acaba mantar mı egzema mı

  • Dermatologa görünmelisin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Merhaba benimde saçımın diplerinde kaşıntı kepeklenme ve kaşıdığımda sarı bir su çıkıyor ayrıca saçım seyreldi dökülmekten bu kaşıntı terlediğim zaman şiddetleniyor kaşırsam acıyor bu zamanlarda saçım yağlı oluyor terleyince egzamadan şüpheleniyor doktorlar ben bulaşıcı olduğunu düşünüyorum çünkü kızımdada çıktı muhtemelen tarağımı kullanmış ordan olduğunu düşünüyorum bu saç hastalığının göğüs arasında kızarıklık kaşıntı çok sıcaklarda su kabarcığı şeklinde göğüs üzerinde de çıkması olabilirmi ben bütün vücudumda mantar hastalığı olduğunu düşünüyorum olabilirmi

 7. Kafamda aynı zamanda belli yerlerde topak topak şeyler oluyor. Tırnağımla sıyırıp atıyordum bu sefer saçıma dağıtıyordu. Ben kepek sanıyordum ama mantardan dolayı olduğu söylendi.

 8. Merhaba
  20 yaşındayım 4 yıldır saçımın arka kısmında iltihaplı dökülmeler oluyor. Doktorlar mantar diyor ama bi türlü tedavi edemiyolar.
  Lütfen yardımcı olun

  • Dermotto losyon ve seboderm şampuanı deneyin, etkili olabilir. Dökülmeye önlemek için Xpecia tablet günde iki tane hem cildin daha kolay iyileşmesi hem de saç kalitesi için HP biotin 10 mg lık tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Merhaba,
  20 yaşındayım ergenlik zamanı saçımın ön kısmında kızarıklık kaşıntı oldu. Sonra da o bölgede saçım seyreldi, kısaldı, normal saç gibi değil sağlıksız. O aralar el tırnağımın birinde de mantar oluşmuştu. O zaman gittiğim doktor ketoral vermişti. Ama işe yaramadı. Ne yapmam lazım, azalan saçım geri gelir mi, bozulan saçlarım düzelir mi?

  • Xpecia tablet ve biotin 5mg tablet başlayın. Saç kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. MErhaba saçlarımda 1aydır aşırı kaşıntı ve dayanılmaz bir acı var . Saçlarım traş edilmiş gibi bütün doktorları dolaştım stresten deyip geçtiler .yardımlarınızı rica ederim

  • Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. HP biotin 10 mglık tablette kullanın hem saç dökülmesini önler hemde cildin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Losyonu haftada 4 defa uygulayın, saçlı deride bone takarak 3-4 saat bekletin sonra seboderm şampuan ile yıkayın. Tableti günde bir tane almanız yeterli.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Merhabalar ayni hastalik eshimde de var kafasinda mantar enfifsionu ve turkiyeli olmadimiz iicin bi domtor vulamiyoruz eyyer bubrahatsizli biri gecirsiyse lutfen bize ulasin

  • Deri hastalıkları uzmanına muaye2ne olmalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

  • Merhaba 17 yaşındayım saçlarımın diplerinde çok aşırı pullanmalar var ama 1 yıldan beri geçti saçlarımı çok seyreltti şimdide pullanmalar oluyor ama çok sık deil 2 gün saçımı yıkamazsam oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.