Saç dökülmesi için şampuan

Dökülme problemi olan kişilerin aklına ilk gelen yaklaşım şampuan kullanarak tedavi etmektir,bunun en önemli sebebi reklamların yanıltıcı etkisidir.Bunun en tipik örneği Cüneyt ARKIN ın çıktığı reklamdır sanki saçlarının bu yaşa kadar kalmış olmasının sebebi birkaç yıl önce çıkmış olan şampuanmış gibi ifade etmektedir.Halbuki 70 yaşında birinin saçlarının dökülmemiş olmasının tek nedeni saç dökülme sorunu olmamasıdır şampuanlar değil.

Genel olarak değerlendirildiğinde şampuanların saç dökülmesinde ciddi bir etkisi olmayacağı yönündedir.Ciddi bir dökülme yoksa daha çok kırılma şeklinde dökülme varsa biotin içeren şampuan ve/veya B5 vitamini (pantotenik asit) içeren şampuan kullanmak bu sorunu düzeltebilir,genetik dökülme gibi dökülmelerde çok etkisi olmasa da dökülmeyi durdurduğu bilinen saw palmetto (daha etkilisi bu bitkinin özü olan LSSRE ) içeren şampuanlar tercih edilebilir.

İşin doğrusu saç dökülmesi sorununuz varsa destek amaçlı şampuan kullanabilirsiniz ama gerçek tedavi için ya ağızdan hap olarak yada sprey formunda bilimselliği kanıtlanmış ürünler kullanmalısınız.Sadece şampuanla saç dökülmesini tedavi etmeye çalışırsanız sonunuz kellik olur.

Şampuanların saç sorunlarında kullanıldığı diğer durumlar ise kepek ve seboreik dermatittir.

8 comments

 1. Doktor Bey, günlük kullanımda saç temizliği için ne önerirsiniz? Sawpoo gibi ürünler saç için az da olsa faydalı ancak ense ve boyunda fazla killanma yapabiliyor, diğer market şampuanları zaten onerilmiyor. Ayrıca ben yaklaşık 1 yıldır düzenli Hairforte ve düzensiz Xpecia kullanıyorum, saç dökülmesi bayağı azaldı bundan sonra bunların devamını nasıl getirmeliyim? Ömür boyu mu devam ve devam dozlari nelerdir? Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmeniz varsa saçınızın varolmasını istediğiniz sürece kullanmanız gerekir.

 2. Hocam Merhabalar,
  İlk önce erkek ya da kadın için önemli bir sorun olan bu konuda yardımcı olduğunuz için size sonra da böyle bir sitenin hazırlanmasında emek veren herkese teşekkür ederim. Son 1,5 yılda yaşadığım vefat ve üzüntülerden kaynaklı saç dökülme ve zayıflama problemi yaşıyorum. Saçlarımda aşırı derecede zayıflama, seyrelme, dökülme ve saç tellerimde incelme görülmekte. Konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ederim. Aynı zamanda xpecia tabletin cinsellik üzerinde olumsuz yan etkisi var mıdır ?

  Teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  hayır yok.

 3. Hocam saçı hergün şampuanlamanin ( medikal yada market ) saça zararı veya faydası varmıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçlı deriyi kurutur

 4. Hocam bende alin boysinde sac çıkıyor bende sac fazligimi var acaba ..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  alın çizgisi genetik olarak bellidir

 5. hocam erken tedavi edilirse dökülen saçlar tekrar çıkarmı
  dökülmeyi engellemek için nsl bir tedavi önerirsiniz

  şimdiden teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedaviye erken başlanırsa kökler ölmeden müdahale edildiği için çıkma ihtimali daha fazladır, ben procapil içeren spreylerden biri yanı sıra xpecia tablet yazıyorum

 6. hocam ben 22 yaşındayim bu yaştan kafamda saç kalmadı
  sık sık yağlanıp dökülüyor acaba yağlanmayı engellemek için ne tedavi önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlanma için en etkili şampuan climbazol içeren şampuanlardır alın birini kullanın düzelir

 7. hocam ben 20 yaşımdayım ve bugün bir cildiyeye gittim. vücudumda aşırı yağlanma ve sivilce oluyo bununla birlikte saçlarımda çok kısa sürede yağlanıyor.. ve günlük 40-50 telden fazla döküldüğünü düşünüyorum. bu şikayetimide doktora bildirdim bu yağlanmayla alakalı olabilir mi saç dökülmesi diye evet dedi şampuan ve duş jeli kesinlikle kullanmamamı söyledi. ve hiç bir test yapmadam bi sürü yiyeceği yasakladı tek bir krem verdi ismi benzamycın. yani yasaklanan hiç bir yiyiceği çok fazla tüketmiyorum zaten normalde. benim şampuan kullanmamam ve o yiyecekleri asla yememem bu problemleri ortadan kaldırır mı? özellikle saç dökülmemi engeller mi? eger engellicekse ben şampuan yerine ne kullanmalıyım sabun saçları çok sert yapıyor 🙂 ilgilendiğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aslında aşırı yağlanmayla gıdaların çok ilişkisi yok akntrent benzeri ilaçları araştırın

 8. hocam bu nizoral şampuan nasıl işe yarıyor mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmeye hiç etkisi olmaz mantar varsa onu tedavi eder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.