Saç Uzatma

Uzama hızı kişiden kişiye az çok değişiklik gösterse de ortalama  ayda 1 cm civarıdır. Çeşitli vitaminler ve diğer saçın yapım maddeleri olan keratin, L-Sistin, methionin gibi protein yapı taşları, magnezyum ve çinko gibi elementler, biotin pantotenik asit gibi vitamin destek ürünleriyle uzama hızı % 20-30 daha yükseklere taşınabilir. Uzama hızını arttırmak için alınan ürünler aynı zamanda kalite artışı da sağlar.

 Saç uzama ve kalitesini en çok etkileyen iki vitamin B7 vitamini (biotin) ve B5 vitamini (pantotenik asit) dir. Gerek B7 vitamini (vitamin H de denilmektedir) gerekse B5 vitamini hem ağızdan hap olarak alınabilir hemde şampuan, sprey gibi ürünlerle bölgesel olarak kullanılabilir. B5 vitamini bölgesel olarak ancak provitamin B5 olarak kullanılabilir çünkü malekülü büyüktür.

saç uzatıcıSaç Uzamasını Hızlandıran Maddeler;

Keratin; saçın yapı taşıdır

L-Sistin; Keratin yapımında kullanılır

Çinko; Keratin yapımında rol alır

Methionin; L sis ile birleşerek keratini oluşturur.

Biotin: Keratin üretme hızını artırır.

Bu vitamin ve ürünlerin eksik alınması saç dökülmesi ve saçta kalite kaybına sebep olur.Bunların fazla alınması kişide vücudumda kıllanma olurmu gibi bir soru işareti doğurabilir ancak fazla alım sorun yaratmaz.

Bunu şu şekilde izah edebiliriz;

Çimlere gübre ve su verilmezse kalite kaybeder ,incelir ve daha sonra kurur, çok fazla gübre ve su verilirse canlanır kalitesi artar ancak hiçbir zaman kavak kadar büyüyemez.Yani kol kılı canlanıp kalınlaşamaz genetik yapısındaki gibi kalır. Saç kalitesini arttıran ürünlerini aynı zamanda dökülme varsa onun tedavisini de yapmış olur.

Saç Uzamama Nedenleri; Akla ilk olarak yukarıdaki besleyici madde ve vitaminlerin eksikliği gelir ancak erkek tipi dökülmenin bir döneminde saçın uzama hızı çok yavaşlar hastalar “2-3 cm den fazla uzamıyor” şikayetiyle gelir. aslında burada uzamakla ilgili sorun değil uzayamadan dökülme sorunu vardır yani 2-3 cm uzar ve dökülür yenisi çıkar. hasta bunu yanlış değerlendirir. Bu dökülme şeklinde aynı zamanda incelme, çabuk kırılma, renginin açılması gibi ek bulgulara da rastlanır.

Saç Uzaması İçin Ne Yapılmalı? Tabiki temel soruna göre yaklaşılmalıdır. Dökülme yoksa tek başına B7 vitamini alınması yeterli olabilir ancak vitamin H yanı sıra yukarıda yazılan maddeleri de içeren xpecia tablet benzeri ilaç kullanmak olabilecek diğer eksiklikleri de tamamlar ve daha iyi sonuç alınır. Dökülme varsa bu durumda ek olarak sprey formunda ilaçlar da kullanılmalıdır.

Saçın Uzaması İçin Hangi Şampuan Kullanılmalı? Şampuanların bu anlamda bir etkisi olmaz çünkü saçın uzama hızı kökten belirlenir ve kökten beslenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.