Saçta İncelme Neden Olur, Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı?

Canlı dokuların çoğu sürekli değişir ve yenilenir bu sebeple  sürekli beslenmesi gereken ve kalitesini korumak için bir çok madde ve vitamine ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur veya hücreler tarafından yapılır. Saç kökü de canlı bir dokur ve en hızlı değişen yani en fazla hücre yenilemesi olan organdır doğal olarak tüm dokulardan daha iyi beslenmesi gerekir.

saçta incelme

Saç İncelmesi / Saçta Kalite Kaybı

Saça kalite veren maddelerin azalması kişide saç dökülmesi, kalite kaybı, incelme, çatallanma, uçlardan kırılma, sönükleşme, soluklaşma, yavaş uzama gibi bir çok sorun çıkmasına neden olabilir. Kalite kaybının ilk belirtisi saçta incelme olarak karşımıza çıkar, sebep devam ederse, çabuk kırılma, uzamama, saçta çökme, şekil verememe ve renk açılması gibi sorunlar da eklenir.

Yukarıda yazıldığı gibi çeşitli madde eksiklikleri yanı sıra bazı hastalık ve fizyolojik durumlar da saçta incelmeye neden olabilir.

Saçta Kalite Artışı Sağlayan Maddeler Nelerdir

 • Keratin
 • B7 vitamini (biotin) H vitamini de denir.
 • L-Sistin (sistein)
 • Methionin
 • Çinko
 • Magnezyum
 • Demir
 • B5 vitamini (Panthotenik asit )

Bu maddeler olması gereken düzeyde alındığında saçın da kalitesini koruması beklenir. Saçın kalitesi incelme veya başka bir şekilde bozuluyorsa bu maddelerin eksikliği olabileceği düşünülür. Bu maddelerin kandaki değerine bakarak ya da bakmadan bu maddeler tablet olarak başlanır.

Saçlarda İncelme Neden Olur?

Yukarıda sıralanan maddelerin yetersiz alınması saçı oluşturan keratinosid hücrelerinde çoğalma hızının yavaşlamasına, buna bağlı olarak da incelme yapar ve benzer kalite kayıplarına neden olabilir. Bu maddelerin eksikliğine bağlı olarak gelişen sorunlar kafanın her bölgesinde görülür. Erkek tipi dökülmede görülen minyatürizasyon dönemindeki incelmede sorun daha çok tepe , üst kısım ve şakaklarda görülür.

Bu madde eksiklikleri yanı sıra bazı hastalıklarda da saçlarda çeşitli sorunlar görülebilir (1)

 • Telogen effluvium
 • Zehirli guatr
 • Hipotiroidi (zehirli guatrın tersi)
 • Kansızlık (demir eksikliği anemisi)
 • Tüberküloz
 • Ağır stres oluşturan durumlar
 • Kanserler
 • Kanser tedavisi

Saçta İncelme ve Dökülme

İncelmenin bir diğer sık rastlanan sebebi de erkek tipi saç dökülmesidir (AGA, hormonal dökülme, ailesel dökülme, genetik dökülem isimleri de kullanılmaktadır) Erkek tipi dökülmenin temel sebebi DHT hormonudur. DHT hormonu saçı üreten keratinosit hücrelerini öldürerek incelme, soluklaşma, cansızlaşma gibi sorunlara neden olur, bu duruma minyatürizasyon denir.

Uygun zamanda ve uygun ilaçlarla tedavi edilmezse tam kelliğe giden bir dökülme süreci devam eder. Tedavisinde yukarıdaki maddelere ek olarak DHT oluşumunu azaltan saw palmetto da alınması uygun olur saw palmetto gibi etki eden kimyasal madde finasterid (propecia, proscar, alofin ) vardır ancak cinsellik üzerinde ciddi yan etki yapar. Tüm bunlarla birlikte ginkgo biloba alınması köke gidecek kan miktarını artıracağından daha iyi beslenecektir.

Gingko biloba özellikle beslenme ihtiyacının arttığı saç ekimi sonrasında da önemlidir.  Kansızlık varsa bunlara ek olarak demir alınması da gerekir. Bölgesel spreylere ek olarak Xpecia Tablet gibi zengin içerikli ilaç kullanılması alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Saç İncelmesi Tedavisi

Sebep olarak guatr, demir eksikliği anemisi, tüberküloz gibi hastalıklar varsa bunların tedavi edilmesi sorunun çözümünde etkili olur. Net bir hastalık ortaya konamadıysa yukarıda sıralanan maddelerden birinin veya daha fazlasının eksikliğinden kaynaklanabileceği düşünülerek  bu maddeleri içeren tablet almak sorunun en etkili çözümü olacaktır.  Tüm bu maddelerin en etkili alma yolu ağızdan hap olarak almaktır, saç dökülmesi için kullanılan tabletler genel olarak değerlendirildiğinde bu içerikler açısından xpecia tablet öne geçmektedir.

İncelerek dökülme varsa bu durumda tablete ek olarak bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış spreyler kullanmak başarıyı çok daha yukarılara taşır. Dökülme belirgin değilde sprey kullanmak çok anlamlı olmayabilir.

Saçı Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı?

Dışarıdan uygulanacak badem yağı, sarımsak gibi kürler önerilse de aslında bunlar kökleri etkilemeyeceği için pek yararı olmaz. Yukarıda yazılan sebeplerden bulunabiliyorsa sebep ortadan kaldırılmalı veya ona göre önlem alınmalıdır, sebep bulunamıyorsa en akıllıca yaklaşım direk saçın kalitesi ile ilgili vitamin olan B7 vitamini (diğer adı biotin, H vitamini de denir) alınmalıdır. B7 vitamini kullanan kişilerde kaybedilmiş saç kalitesi yeniden kazanılır. Biotine ek olarak saçın yapım maddeleri olan keratin, sistein ve methionin gibi maddelerin alınması da kalite artışı sağlar.

Biotin kullanıcılarının en çok aklına takılan soru “biotin vücut kıllarını kalınlaştırır mı” sorusudur. Biotin kalite kaybetmiş kılın kalitesini artırır kalitesi değişmemiş vücut kıllarını yada lazerle yok edilmiş vücut kıllarının kalitesini olumlu yada olumsuz etkilemez. (2)

Doğuştan İnce Telli Saçlar

Bebek yaşlardan beri saçlar ciddi düzeyde inceyse biotinidaz enzim eksikliği olabileceği düşünülerek bu enzimin kandaki değeri tespit edilip ona göre ilaç kullanılmalıdır. Özellikle çocukluk yaştaki saç sorunlarında mutlaka akla gelmesi gereken sorun biotinidaz enzim eksikliğidir ve akılda bulundurulmalıdır. Zamanla farklı sorunlara da neden olabileceğinden zamanında tedaviye başlanması önemlidir.

Bazı ailelerde genetik olarak saç telleri incedir yani zamanla incelme değil yapısal olarak incedir. Bu durumda yapılacakların çok etkisi olmayacaktır. Özellikle günde 10 mg B7 vitamini almak kalite artışı sağlayabilir ancak beklenti sınırlı olmalıdır. (3)

İnce saçlar İçin Şampuan

Ne yazık ki bu paragraf sizin düşündüğünüz gibi bir şampuan önerisinden çok işin bilimsel izahını içermektedir, bilmeniz gereken doğru bilgi de budur.

Saçın kalitesi kökünden belirlenir yani kalite artışı da kalite kaybı da kökle ilgili durumlardır. Saç kökü canlı bir organdır ama saç cansız bir organdır yani saç kökünde üretilip deride görünür hale geldiyse artık uç kısmının kalitesi değiştirilemez. Bu durumu bitkiler gibi düşünebilirsiniz.

İnterneti araştırdığınızda neredeyse hepsi aşırı pahalı çok sayıda şampuan önerisi görebilirsiniz ama bu şampuanların hiçbirisi saçın kalınlığını yani şaftını kalınlaştıramaz. Daha kaliteli, daha parlak, daha kabarık görünmesini sağlayabilir ama tel kalınlığı ancak kökten değiştirilebilir, dışarıdan uygulanan ürünlerle çap yani kalınlık değiştirilemez.

Saçınız ince telliyse bir sürü para verip şampuanla düzeltmeye çalışmak yerine düşük de olsa B7 vitamini almanız uzun vadede daha kaliteli saçlara sahip olmanızı sağlar.

Kaynak:

1-) https://www.jaad.org/article/S0190-9622(19)30008-8/fulltext

2- ) https://www.researchgate.net/profile/Vincenzo-Nobile/publication/322075517_Efficacy_and_Safety_of_a_Food_Supplement_Containing_L-cystine_Serenoa_repens_Extract_and_Biotin_for_Hair_Loss_in_Healthy_Males_and_Females_A_Prospective_Randomized_Double-blinded_Controlled_Clinical_T/links/5a54b7840f7e9b205de2e9d6/Efficacy-and-Safety-of-a-Food-Supplement-Containing-L-cystine-Serenoa-repens-Extract-and-Biotin-for-Hair-Loss-in-Healthy-Males-and-Females-A-Prospective-Randomized-Double-blinded-Controlled-Clinic.pdf

3-) https://www.karger.com/Article/Abstract/462981

285 comments

 1. Merhaba Hocam,45 yaşındayım.Genç yaşlarda biraz daha sık olsa da çok ince telli , kuru,şekil alması zor saç yapım vardı.Ancak bir iki senedir çok incelme ve seyrelme oldu.Henüz doktora gitmedim ancak araştırmalarım neticesinde Minoxil ve Hair Forte Procapil gibi ürünler önplana çıktı.Minoxidil ,xpecia tablet ve şampuan olarak da bioxcin quantum aldım ve 1 aydır kullanıyorum.Sitenize birkaçgün önce ulaştım.Siz Hairforte Procapil’i daha çok öneriyorsunuz.Minoxil bitmek üzere.Artık başladığım için aynı ürün Minoxil’le devam etmem mi daha doğru olur yoksa sprey olarak Hairforte Procapil’e geçsem daha iyi sonuç alır mıyım?Teşekkürler.

  • Şenol bey merhaba,
   Dökülmeniz erkek tipi dökülme ise hairforte’un orta ve uzun vadede etkisini kaybetmeme özelliği minoxil’de olmadığı için tercih edebilirsiniz, yine içinde bazı bitkisel aktiflerin de olması avantaj kabul edilebilir.

 2. Merhaba, 35 yaşındayım. Birçok kişide olduğu gibi benimde saçlarım kalin telli ve gürdü. Ancak son birkac senedir dökülme ile birlikte incelme meydana geldi. Rahatsız edici şekilde. Kan değerlerim normal. Özellikle saçlarımın ön tarafları inanılmaz azaldı. Hergun duzlestirici kullanıyorum maalesef. Ailede bir kellik durumu söz konusu değil. Cevaplarınızı okuduğumda ilaç kullanımından sonra genetik bir durumda çıkan saçlarınızda dökülür demişsiniz. Anlayamadım kusura bakmayın. Ne yapabilirim sıkıntılarım ile ilgili. Teşekkürler.

  • Merhaba,
   erkek yani genetik tip dökülmede saçlar zamanla incelerek ve kalite kaybederek dökülür bu olaya minyatürizasyon diyoruz.Ailede kellik olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez, taşınan bir gen vardır sizde dominant hale gelmiştir. İlaç kullanarak saçlarınızın çıkmasını sağlayabilirsiniz. yada dökülme alanı netleştiği için ekimde düşünebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba,19 yaşındayım saçlarım 3-4 sene öncesine kadar gürdü fakat sonradan kalıcı olarak azalmaya başladı ve şimdi eskiye göre saçlarım çok daha az. Aynı zamanda saçımın ön tarafında seyreklikler var aynı seyreklik halalarımda da var. Genetik olduğunu düşünüyorum. Eski haline getirmem mümkün müdür ? Neler yapmam gerekiyor ?

 4. Hocam merhaba saçlarımda 2gün den sonra ful yağlanma oluyor normalde asla sacim bu kadar incellemzdi ama oluyor gittikçe.her yıl boyuyorum ama düzenlese kesiyorum.ve saçım aşırı yağlı önleyemiyorum bunu.bu yüzden uzun saçlarımı hep kesiyorum bakımı çok zor oluyor okula gidiyorum bazen yetişmiyor bile.ısı yok denilecek kadar az kullanıyorum şuana kadar hiç bir ilaç kullanmadım sac icin

  • Saçta 48 saat sonra yaşlanma normal kabul edilebilir. Seboderm şampuan kullanabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam 19 yaşındayım saçımı her gün yıkıyorum ve dön çekiyorum yıkayınca dökülme görüyorum ama saça bakınca bir şey yok ve saçım inceldi ne yapmalıyım

  • Sürekli fön yapma. Destekleyici tedavi başlayabilirsin. XPECIA TABLET kullanabilirsiniz,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. 21 yaşındayım.saclarımın sag ve sol tarafında artan dökülmeler var ve saç dibinde incelmeler gorüyorum ,dökülen yerlerde gozle görülür açıklık var. Kan degerlerimde bir anormallik çıkmadı ,saç derisinde de hafif kizariklik var ama kasinti filan yok ,sebebi ne olabilir?

 7. Hocam 25 yaşindayim saçlarım çok inceldi bir ara dökülüyordu şimdi dökülme durdu ama açıklık var 2 yaşına kadar anne sütü içtim çok kuvvetli idi bir sene içersinde oldu her şey ne yapabilirim

  • Açıklık hangi bölgede? Eğer tepe bölgesinde ise genetik dökülmedir. Genetik dökülme tedavisi almanız gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Dr bey merhaba ben 25 senedir saçlarım için uğraşıyorum aklınıza gelebilecek her şeyi denedim şuan 53 yaşına geldim ve menopoza girdim genetik yatkınlık dediler ama cok psikolojim bozuk ne olur bana bi yol gösterir seniz size minnettar olurum cok umutsuz ve perişan haldeyim dökülme ve incelme yi durduramıyorum

  • Yaşınız ve durumunuz nedeniyle menopecia tablet günde iki tane, biotin tablet 5mg ve hairforte sprey günde iki defa başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Haliyle kalınlaşanlar da incelir. Peki hocam uzun vadede kullanıp şuan dökülmeyenler korunur mu? Yoksa şuan dökülmeyenler bırakınca yine dökülecek mi?

  • Merhaba,
   Genetik dökülmesin sınırları kişiden kişiye değişir. 30 lu yaşlardaki dökülme sınırları ile 40lı yaşlardaki dökülme sınırları aynı değildir. Yaş ilerledikçe genişler. Şu an dökülmeyenleri ancak ürün kullanırsan korursun, yaşı ve zamanı gelenler dökülür hatta 20 li yaşlarda ürüne başladığında iki cm açıklık varsa 30lu yaşlarda bıraktığında 4cm gibi bir açıklık oluşur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Saçlarımda dökülmeye bağlı incelme oldu. Hair forte biotin ve xpecia kullanımı yaparsam kalınlaşma olur mu? Ve ilaç tedavisi bitince tekrardan aynı şekile dönüp incelir mi?

  • Tarifini genetik dökülme düşündürüyor. Tedaviye cevap alırsınız, Fakat genetik dökülme ise tedavi ile çıkan saçların hepsi dökülür.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. 22 yaşındayım, her geçen gün saçım gözle görünür dökülmekte. Ayrıca saç tellerim incelmektedir. Ciddi anlamda boşluklar meydana gelmiştir. Daha önce PRP yapmıştım, sonuç alamadım. Kullanmamı tavsiye ettiğiniz tablet ve spey var mıdır ? Bunları nasıl kullanmalıyım ?

  • Merhaba,
   Pop hergün düzenli yapılmadığı için bundan kalıcı sonuç almanız beklenmez. Çünkü DHT vücudunuzda hergün salınıyor ve kıl köklerini olumsuz etkiliyor. Ancak hergün düzenli ürün kullanacaksanız ki bu etkiyi önleyebilesiniz. Xpecia tablet sabah akşam günde iki tane ve hairforte sprey sabah akşam günde iki defa açıklığa yada seyredip zayıflatan alana göre 5-6fıs şeklinde.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Merhaba hocam,
  Birkaç yıldır aşırı derecede saçlarım dökülüyordu. Okuldan dolayı stres altındaydım ve yoğun miktarda olmasa da saç egzaması oldu. Bunun tedavisi ile uğraşıyorum. Kan tahlilleri yaptırdım ve demir eksikliğim ile kansızlığımın olduğunu öğrendim. Demir eksikliğim sıfırdı ve bundan dolayı hala doktor kontrolü altındayım ama pandemiden dolayı gidemedim. Saçlarımın ön kısmında açılmalar olduğu gibi arka kısmında bozuk para büyüklüğünde açılmalar olmuştu. Demir eksikliğim için kullandığım serum sayesinde demirim yükseldi ve eskiye nazaran saç dökülmesinde azalma olmaya başladı; ön tarafım açıktı ve ince ince saçlar çıkmaya ve tepemdeki açıklık ise kapanmaya başladı. Eskiden saçlarım kalın telli değildi oldukça gür ve hafif dalgalıydı ancak şimdi saç tellerim daha ince oldu. Saçlarımı eski gürlüğüne kavuşturmak veya şimdikinden daha gür olması ve saç tellerimi kalınlaştırmak için ne yapabilirim?

  • Merhaba,
   HP biotin tablet 10mg ve 18 yaşın üstünde iseniz xpecia tablet kullanabilirsiniz. Ayrıca saçkıran bölgesinde sadbe losyon kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam benim saçlarım pandemi döneminde ön kısmında biraz seyrelme oldu daha önce oyle değildi bilmiyorum stresten olabilir elimi attığımda ön kısımda biraz boşluk oluşuyor sebebi nedir öğrenebilirmiyim

  • Stresten saçlı derinin her bölgesinde syrelme olur. Ön taraflardan seyretme varsa genetik dökülme yönünden takip etmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Hocam lise bire kadar çok kalın telli ve sayıca da fazla saçım vardı. Lise ikide ciddi bir dökülme yaşadım.Sonrasında yine dökülmeler oldu ama olması gerektiği düzeyde olduğunu düşündüm. Şimdi üniversite 4 öğrencisiyim.Karantina dönemi ciddi bir dökülmem oldu. Okul zamanları haftalık fön çektiriyordum. Fakülte kapandığından beri o sıklıkta fön çekmiyorum. En iyi olduğu döneme kıyasla baya inceldi ve döküldü çoğu zaman kökleri ağrıyor ama dökülme koparak oldu kökleri çoğu sağlam.Kan değerlerime baktırdım tiroid hormonu da dahil olmak üzere hepsi referans aralığında problem ne kaynaklıdır acaba?

 15. Hocam benim saçlarım cok dökülmüyor ama 17-18 yaşındayken kalın telli sıkı yapıda saçlarım vardı suan 22 yaşındayım saçlarım fön tarzı işlemlerden dolayı ön taraflardan inceldi ve ön taraftaki sağ ve sol şakaklarımdaki saçlarda bayağı bir incelme gözüküyor ne yapmamı önerirsiniz?

  • Sadece fön gibi işlemlerin etkisi olmayabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Xpecia tablet ve hairforte sprey başla, saçın istediğin forma ulaşınca bırak. Ama ısıl işlemlerden uzak dur. Eğer ilaçları bıraktıktan bir süre sonra kalite kaybı ve dökülme olursa genetik dökülme var demektir ürünlere hemen geri başlamalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 16. İyi günler hocam. 33 yaşında bir bayanım. Üç senedir yoğun stres altındaydım ve bununla birlikte aşırı derece saç kaybım oldu yarısı seyrelerek döküldü diyebilirim. Ayrıca iştahsızlıkta oldu. Ş şu anda saçmarımın hepsi çok ince ve çektiğinde sanki hepsi gelecekmiş gibi duruyo. Pandemi dolayısıyla doktora da henüz gidemedim. Benim için bir vitamin ilaç vb Öneririzmisiniz rica etsem

  • Merhaba,
   Sorunun araştırılması gerekir. Sistemik bir hastalık nedeniyle dökülüyor olabilir. Dökülmeye azaltmak için bu dönemde xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. Hocam Meraba ben askere gelemden önce saçlarım çok güzeldi burda seyrelim oldu ve incelme oldu özellikle saçımın orta kısmı seyerelme var ne yapmam gerek hocam yardımcı olurmuşun yaşımda 23 hocam

 18. Hocam saçlarım sürekli inceliyor. Iki ay önce belime kadar olan saçlarımı daha sağlıklı olması için çene altında kestirdim ilk zamanlar güzeldi ama sonradan yine incelmeye başladı. Bahsettiğim incelme sadece saç uçlarında değil saç telinin tamamında.

  • Troid ve yumurtalık hormonlarınıza baktırın, kan değerleriniz araştırılsın, bunların sonucuna göre tedavi başlayın. Fakat şimdilik xpecia tablet günde iki tane ve HP biotin 5mg lık tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Ben 19 yaşindayim ve saçlarim dipleri aşiri ince saçlarim kendine gelsin diye 2 numaraya vurdum ama bi düzelme olmadi ne kulanabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  • Saçlarınız hep mi ince idi, Yoksa sonradan mı incelemeye başladı. Sonradan inceleme başlamış ise genetik dökülme başlangıcı olabilir. Doğuştan ince ise xpecia tablet ve biotin 5mg tablet başlayın, bir miktar kalınlığı artacaktır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Sonradan başladi ama bundan bi süre önce baya gür dü ben fön falan biraz fazla kulandim
    Şuan normal bakişta bi sorun yok ama işik altinda neyin ne oldugunu belli oluyor

    • Merhaba,
     Sorun olan bölgelerin fotoğrafını yeterli ışı altında çekip @sachastaliklari instagram veya facebook hesabına gönderirmisiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 20. Meraba benım saçlarım tepe bölgesinde kel görünecek sekilde inceldi ve diplerinde aşırı tatlı kaşıntıve kabarcıklar var sivilce gibi aynı şey sakallarımdada basladı daha sonra diplerde kaşıntı ve aralarda boşluk boşluk kaygan bölgeler oluşmaya basladı ne yapabilirim

  • Saç dökülmesi genetik tip, Bu nedenle saçlarınızı kalite kazanmasını, sürdürmesini ve kalıcı olmasını istiyorsanız düzenli tedavi almanız gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 21. Hocam merhaba saçlarımın tepe bölgesin de sağ ve sol ön bölgede aşırı derece de seyrelme ler ve dökülmeler var dökülen saçlarıma baktığım da incelmeler var.kafam daki saçlarıma baktığım da kalın saçletterinin arasın da ince saç elleri de var.25 yaşındayım hocam lütfen yardımcı olun piskolojik ve öz güven düşüklüğüme neden oluyor. şididen size teşekür ederim.

  • Merhaba,
   Erkek tipi dökülme. Hairforte sprey ve Xpecia tablet kullanabilirsin. Her ikisini de günde iki defa almalısın. Düzenli kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 22. Iyi gunler hocam 34 yasindayim saclarimda incelme renk kaybi uzama yavasladi simdiden tesekkurler

  • Şikayetleeiniz tepe bölgesi ve yanlarda ise genetik dökülme nedeniyle olur. Tüm saçlı deride ise sistemik hastalık söz konusudur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 23. Hocam öncelikle kolay gelsin ben 36 yasindayim son bir kac yildir sacim çok hizli bir sekilde dökülme ve incelme oldu tepem kople seyremeye başladi pisikolojik olarak etkilenmeye başladim artik internetten argan yagi badem yagi çörek otu yagi cam terebenti yagi hepsinden aldim karisim yaptim saçlarima sürüyorum sarimsak özlü sampuan aldim dogal zeytinyagi ile masaj yaptim bazen denemedigim birsey kalmadi son olarakta sac roller var igneli onuda denedim degisen hic birsey olmuyor ne yapmam gerekiyor

  • Ne yazık ki sadece saç dökülmesine etkili olan ürün denememişsin. Bu yağların DHT yi engelleme gibi bir etkileri yok. Xpecia tablet günde iki defa ve hairforte sprey yine günde iki defa uygula ve düzenli kullan.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 24. Hocam hepsine balktırdım yumurtalıklarda sıkıntı yok tiroid de yok kan hapı baya kılllandım hiçbir sıkıntı yok dökülen saçlara bakıyorum uçları normalden çok ince gözüküyor

  • Size Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmanız öneririm, Cevap alabileceğinizı düşünüyorum.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 25. Merhabalar, lise 1. sinafa kadar saclarim belimde ve cok gurdu. Sonrasinda nedenini bilemedigim sekilde aniden dokulmeye basladi ve azicik sacim kaldi. 22 yasimdayim ve nispeten saclarimi toparladim fakat sadece kisayken gur ve saglikli duruyor. saclarim uzunken uclari kiriksiz vs olmasina ragmen cok ciliz ince duruyor. Artik kisa sac kullanmak istemiyorum. Saclarimin bastan uca saglikli durmasi icin ne yapabilirim ?

  • Kansızlık, troid fonksiyonları ve yumurtalık hastalıkları yönünden araştırılmalısınız. Kan biotin değerinize bakılmalı. Şimdilik saçınızı destekleyecek Xpecia tablet ve HP biotin 10 mglık tablet başlayın. Içinde bulunduğumuz enfeksiyon nedeniyle olan acil durum geçtiğinde tüm bu araştırmaları yaptırın, sonuçlarını çıkınca tekrar değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 26. Hocam 11 yaşında ki kız çocuğumda saçlarında gözle görülür derecede incelme oldu.halbuki çok kalın telliydi sebebi ne olabilir acaba

  • Kansızlık, troid hormonları düzensizliği, biotin eksikliği olabilir. Şimdilik saç sağlığını desteklemek için HP biotin 5mg lık tablet başlayın, enfeksyona bağlı bu sıkıntılı durum sona erince mutlaka doktora götürün araştırılması. Hastalıklar ilk belitilerini saçta verirler.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 27. Hocam 26 yaşındayim saçlarım son 6 7 yıldır oldukça fazla döküldü gayet sık olan saçlarım artık malesef çok seyrek ve ince telli oldu kansızlık problemi ve strese bagliyorum kansızlık tedavisi de gördüm şu an değerlerim normal stres de yok ancak olan o güzelim saclarima oldu lütfen yardımcı olun saçlarımı gurlestirmek istiyorum hiç bir model yapamıyorum tekrar gurlesmesi ve kalinlasmasi için ne onerirsiniz

  • Xpecia tablet günde iki tane ,HP biotin 10 mglık tablet 1 tane ve hairforte sprey başlayın. Saçınızda istediğiniz sonucu alıncaya kadar kullanın. Sonra bırakabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 28. Hocam merhaba yıllardır saç dökülme var fakat bu bir yıldır aşırı derecede arttı geçen kan değerlerine baktırdım az kansızlık B12 düşüklüğü vardı hap kullandım d vitamini B12 demir hapı ama halen aşırı dökülüyor saçım iyice seyreldi belli bölgeden değil her yerden dökülüyor lütfen yardım edin

  • Saçlı derinin Hee bölgesinden dökülmesi sistemik hastalık düşündürüyor. Kansızlık düzelmemeiş olabilir, troid ve yumurtalık fonksiyonlarınızada baktırmalısınız. Fakat enfeksiyon nedeniyle hastaneye girmek sorun olur bu dönemde şimdilik Xperia tablet günde iki tane ve HP biotin 10 mglık tablet başlayın. Bu ilaçların dökülmesini önlemek beklenir. Yaşam normale dönünce gidip araştırın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 29. Merhabalar hocam 3 ay önceye kadar saçlarım çok iyiydi dökülmeler normal düzeydeydi üniversite için trabzona gittikten 2 hafta sonra direk saçlarım da bir güçsüzleşme oldu kırılmalar dökülmeler başladı bu dökülmeler belli bir bölge de değil her yerden kırılma dökülme oluyordu elimi saçıma atmamla 10 15 tel elime geliyordu yıkarken de çok fazla elime saç geliyor doktora gittim kan değerlerim de b12 ve çinko eksikliği var denildi 1 ay ilaç kullandım fakat düzelme olmadı aile de saç dökülmesi yok her hangi bir hastalığım da yok tavsiyeniz nedir hocam ?

  • çevresel faktörlerden etkilenmiş olabilir. Bu gibi durumlarda hastalarıma HP biotin 10 mg lık tablet öneriyorum. Günde tek tablet yeterli
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam cevabınız için teşekkür ederim ama diğer yorumlarınıza bakarak ben xpecia sipariş ettim hp biotini de alıp beraber kullansam daha mı etkili olur yoksa xpecia ya başlamadan direk ho biotin e mi başlıyım ? Çok teşekkür ederim

 30. Merhaba hocam sizlere sorun şu olucak minoxil xpecia tablet ve alopecia procapil sprey aynı anda kullanılabilirmi?

  • Kullanılabilir. Spreyi birini sabah diğerini akşam ve günde iki defa Xpecia tablet şeklinde.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 31. bu anlattıklarınızdan kaşıntı var sadece hocam o da fazla olmuyor. Genetik olarak pek şanslı değilim. Anne-Baba tarafım kel. Babamın da sadece yanlarda ve arkada vardı vefat etti sizlere ömür. Erkek tipiyse eğer kullanmamda bir fayda olmaz mı dersiniz? Bir de bu arada xpecia tableti baya araştırdım. Kullananlarda bazı yan etkiler olabiliyormuş. Cinsel isteksizlik ve kullanmayı bıraktıktan sonra daha fazla dökülme gibi. Bu ilaç hakkında ne söyleyebilirsiniz hocam? teşekkür ederim.

  • Gelirseniz neti saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir, Nasıl şeker hastalığında insülin bırakacaksınız genetik dökülmeye neden olan faktör hergün vücudunuzda saçınızı zarar veren hormonu üretiyor bu etkiyi önlemek için düzenli ilaç kullanmanız gerekir. Bu da bırakınca dökmek anlamına gelmez, Zaten normalde dökülecek. Ayrıca cinselliği olumsuz etkilediği yöndeki yorumlar yalan haberler, Çünkü içerisindeki maddeler nedeniyle tam tersi etki yapması beklenir ve nitekim bu konuda çok sayıda olumlu geri dönüşüm aldık.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 32. Selamlar hocam 6 yasinda oglum var saclari incelerek dokuluyor tahlil yapildi birsey cikmadi ama dokulme yaklasik 2 aydir devam ediyor yatakta yastikta sac topluyorum dusta elime saclari geliyor ne yapabiliriz saygilar

  • HP biotin 10 mglık tablet başlayın. Enfeksiyon kısıtlamaları sona erince çocukta önce kansızlık, troid fonksiyonları ve kan Biotin düzeyine mutlaka baktırın. Saç dökülmesi ortalıkta bir neden yoksa sistemik bir hastalığın habercisidir. Hatta yaşadığınız yerde götürebileceğiniz enfeksiyon riski taşımayan bir hastane yaa klinik varsa beklemeyin ,Hemen götürmenizi öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 33. hocam merhaba. 19 yaşındayım kafamın tam bıngıldak kısmında biraz bir açılma var. Ve 1-2 tane sivilce var.Saçlarım genel anlamda ölü gibi ve aşırı incelmiş durumda bundan 2 sene öncesine göre. Şakaklarımda da açılma var hafif hafif. Erkek tipi dökülme başlangıcı mı hocam? Tedavi edilebilir mi? Veya kullanılacak herhangi bir şeyle dökülme azalıp gürleşebilir mi? Yardım edin hocam. teşekkürler.

  • şimdi seni çok yönlü değerlendirmek gerekir. Sevilmenin yanısıra ciltte kızarıklık, kaşıntı, kepek, kabuklanma ve yaşlanma var Mı? Yada ailede keklik var Mı? Fakat saçlarım ölü gibi dediğin için hemen Xpecia tablet başla günde 2 tane. Diğer sorularımada cevap alınca tam olarak seni aydınlatmaya çalışacağım.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 34. Hocam 52 yaşındayım ve menopoza yeni girdim .Saçlarım özellikle saon aylarda çok inceldi ve başımın üst kısımda azalma var ne yapmalıyım.
  Çok teşekkür ediyorum

  • Menopoz dönemi dökülmeleri için menopecia tablet kullanmalısınız,günde iki tablet almanız yereeli eğer dökülmeniz fazla ise hairforte sprey ile birlikte kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 35. Hocam saçlarım fazla döküldü ve elimi saçıma atıp kaşımamla ya da tutup cekmemle bir sürü sac elime geliyor. Dusta da aynı şekilde kopurttugum icin teller aşırı dökülüyor yani aşırı hassas hemen dökülüyor bir sürü elimde kalıyor neden olabilir ve ne yapmalıyım?

  • Merhaba,
   Yaşınızı,herhangi bir hastalığınız var mı,gebelik vb bir xurum var mı yazsaydınız daha kolay öneri de bulunabilirdim. Kadınlarda en sık görülen dökülme nedenleri kanzızlık,gebelik,emziklilik,hipotroidi,PCOS hastalığı. Eğer bu durumlar varsa tedavi almalısınız,hastalığınızı tedavi ederken beraberinde saçınızın kalitesini artırmak daha kısa sürede sağlığına kavuşturmak için Biotin tablet yada Xpecia tablet kullanabilirsiniz. eğer gebelik yada emziklilik durumu varsa sadece Biotin tablet kullanabilirsiniz.Eğer tepe bölgesinden dökülüyorsa erkek tipi dökülmeniz vardır o zaman size önerim hairforte spreyle birlikte Xpecia tablet kullanmanız olacaktır. eğer 45 yaşın üstünde iseniz xpecia tablet yerine Menopecia tablet kullanın.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 36. Hocam benim saçlarım aslında gür ama son birkaç senedir incelmeye başladı. Dökülme sorunum yok. Uzaması da normal. Sadece incelme sorunu yaşıyorum. Bunun için ne önerebilirsiniz? Önerileriniz hamilelik döneminde de kullanılabilir mi? Teşekkkür ederim.

 37. Merhaba hocam benim sacım tepesinde kaşınma saç incellemesi ve çekince elime en az 10 15 tane saç geliyo yannız saç kökü siyah yani saçımda 1 2 aydır bir sorun var çözemedim elimi her atışımda 10 15 tane ya kırılma yada kökten geliyo lakin siyah kök

  • Saçta incelme genetik dökülme deki minyatürleşmenin bulgusudur. Kaşıntının olduğu alanda kızarıklık kepeklenme sivilcelenme ve yağlanmada artış gibi durumlar var mı? Eğer varsa bu seboreik dermatit bulgusudur. uzun süren ve tedavi edilmeyen deematit saç kalitesinin düşmesine ve dökülmesine neden olur. Sadece kaşıntı anlamlı değil.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 38. Universiteye Erzuruma gittiğimden berri saçlarım sürekli dökülüyordu b12 demir ve d vitamini içtim ama durmadı beni de rahatsız etmiyordu çünkü çok çok fazla değildi. Bu yıl saçlarım aşırı dökülüyor elimle dokunuyorum avuç dolusu saç geliyor ve aşırı inceldi ve genel bir dökülme bir bölgede değil çok caresizim. Doktora gittim değerlerin yerinde gözüküyor stres ya da dönemsel olabilir dedi bir yağ karışımı verdi phyto isimli şampuan aldim eczaneden hala ve hala dökülüyor ve sac tellerim aşırı ince artık sinirlerim bozuldu kel kalıcam ben napicam lütfen yardım eder misiniz ? 20 yaşınsayım genel bir dökulme saçımın genelinde asiŕi azalma oldu .tirodimde sıkıntı yok yumurtalık da bilmiyorum hic batırmadım ama olsa bilirdim heralde

  • Yine de USG yaptırın.yalnız şu enfeksiyon riskinin yüksek olduğu dönemde saç sağlığınızı korumak dökülmeyi önlemek için Xpecia tablet ve HP 10 mg Biotin tablet başlayabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 39. Lütfen bakar mısınız 17 yaşındayım ve ne yapacağımı bilmiyorum. Saçlarım incelerek dökülüyor ama sadece bi bölgeden bozuk para gibi yerden (2tane 50 kuruşu yan yana koyunca öyle bi bölgeden ,tepebölgesi,) dökülüyor. Saçımı elime attığım gibi 2 3 tel geliyor köklerine bakıyorum incelmiş. Ve o bölge aşırı derecede kaşınıyor. Derisine baktığımda o bölgenin sivilce var. Şakaklarımdan dökülme yok. Sülalemin hiçbirinde yok dökülme. Eczaneye gitmiştim köklerine baktı. Kızarıklık göremiyorum dedi. Kızarıklık görsem egzama Yada saç mantarı olduğunu söyleyeceğim dedi. Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum sadece o bölge dökülüyor ve çok kaşınıyor. Seyrelmeye başladı yavaş yavaş. bu yüzden çok psikolojim bozuldu lütfen yardım edin çok mutlu olurum.(saçlarım kalın telli)

  • Dökülmenin olduğu alanda squarik asit di butil ester içeren SADBE losyon başlayın. Beraberinde HP Biotin tablet 10 mg başlayın,
   Op. Dr. Atilla Kaya

 40. Merhaba hocam 48 yaşında yim 5 yıldır belki daha fazla sac dökülmem var sac teli incelmesi ile birlikte ne yaptıysam dökülme durmuyor,doktora gittim hormonlar bakıldı troid bakıldı arada bir demir eksikliği ilacı aldım ama genelde normal sizin anlayacağınız durmuyor inceliyor ve dökülüyor alın üstü tepe bölgesi azalmaya başladı ne yapmalıyım saygılar yürekten teşekkür ederim

  • Erkek tipi dökülmeniz varmenopoz dönemine yakın ve menopozda kadınlarda görülebilen bir durum. Menopecia tablet başlayın.günde 2 doz alın,birlikte Hairforte spreyde kullanabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 41. Hocam merhaba,
  34yaşındayım.kadınım.tüm kan değerlerim normal fakat 25yaşımdan bu yana saçlarımda üç kere aşırı gürleşme ve aşırı dökülme oldu.Dökülme biranda başlıyor ve aylarca sürüyor.
  Her bölgeden dökülüyor. Xpecia erkek kullanıyorum azalıyor ama bıraktıktan bir süre sonra yine aşırı dökülme başlıyor. cok doktora gittim ama sonuç alamadım.sizce sebebi ne olabilir? Xpecia ömür boyu kullanılabilir mi?

  • Xpecia tablete cevap alıyorsanız erkek tipi dökülmedir. ömür boyu kullanabilirsiniz. Fakat yaşınız genç, hamilelik düşünürseniz 3 ay önce bırakın.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 42. Merhaba hocam son 4.5 aydın saçlarımda dükümle ve azalma oldu daha önce belli bir yerde para şeklinde dökülme oldu ve yeniden çıktı belli bir süre sonra belli tahliller yaptırdım ama sorun çıkmadı sizce be yapmalıyım hocam

  • Eğer tepe bölgesinden incelerek dökülüyorsa erkek tipi dökülmedir. Tedavisiin de Xpecia tablet ve Hairforte sprey kullanabilşrsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 43. merhaba hocam. benim saclarim gayet saglikliyken bir anda çok fazla dökulmeye başladılar. şuan saçım eski saçımın yarısından daha az durumda. doktora gittim kan değerlerin gayet normal dedi. saçım çok inceldi bu durumu nasıl düzeltirim yardımcı olur musunuz ?

  • Saçınız saçlı derinin her bölgesinden mi yoksa sadece tepe bölgesinden mi dökülüyor? Kaç yaşındasınız? Gebelik ve emzirme durumu varmı?
   Op. Dr. Atilla Kaya

 44. Hocam bende 28 yaşındayım saçlarım gür ve gözlü uzuyordu.
  Şimdi ise uzamasıda durdu ve saç tellerim inceldi kan değerlerim normal yani ne yapmalıyım

 45. Hocam 23 yaşındayım kan değerlerim normal ama bende liken planoplaris var. Bunun için tedavi görüyorum onun dışında saçlarım çok cansız dökülüyor. Vitamin ya da ek olarak ne önerirsiniz.

 46. Hocam merhaba, 20 yaşında erkeğim 2-3 senedir saç dökülmesi yaşıyorum başlarda bunu farketmemiştim fakat farkedince çok depresyona girdim sarımsaklar yağlar her türlü şeyi kullandım saçıma yaklaşık 1.5 sene önce sanki onları yaptıkça saçımın daha çok döküldüğünü farkediyordum(bana öyle geliyor olabilirdi) ardından 1 sene önce minoxile başladım yaklaşık 4 ay kullandım kullanırken etkiliydi dökülme azalmıştı saçımı bayağı bir de yumuşatmıştı sonra fiyatı artması vs. sebeplerden ötürü yaza girerken minoxili bıraktım. başlarda bi fark yoktu fakat yaz sonuna kadar neredeyse saçlarımın yarısı dökülmüştü. inanılmaz bi dökülme yaşadım ondan sonra doktora gittim doktor bana hairforte xpecia + rigenforte şampuan yazdı bunları kullandım ayrıca saçımda kabuklanma kızarıklık vs. oluyordu doktor egzama olduğunu söyledi bunun için betnovate losyon yazmıştı şampuanı hala kullanıyorum betnovate losyonuda bayağı kullandım fakat halen tamamen egzama geçmedi. hairforte azalan saçımı bayağı bir düzeltti saçlarım tekrar arttı fakat saçım asla şekil almamaya başladı yani bir sene önce minoxil kullanırken saçlarım daha canlı duruyordu şu an şekil almıyor. minoxile tekrar başlamalı mıyım 1 sene önceki saçlarımı çok özeniyorum ya da 1 sene önceki gibi canlanması için hairforte ekstradan ne yapabilirim saçıma? teşekkürler.

  • Seboreik dermatitiniz varsa sprey kullanmamalısınız.Spreyler egzamayı azdırır.Siz tedavi de Xpecia tablet günde 2 tablet ve HP Biotin tablet 10 mg kullanabilirsiniz.Egzama için de Dermotto losyon be Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 47. Hocam Merhaba 18 yaşındayım geçen seneye göre saçlarım daha inceleşmeye ve seyrekleşmeye ve dökülmeye başladı Kan tahlilinde b12 vitamini eksikliği çıktı 1 haftadır pharmaton ile benexol ve bioblas zeytinyağı ve ısırganotlu şampuanını kullanıyorum fakat bir faydasını görmedim saçımın genetik olarak döküldüğünden şüpheleniyorum ve genç yaşta bunun olması beni çok korkutuyor ne yapmalıyım ?

  • Genetik dökülmenin başlama yaşı ne yazıkki çok genç yaşlara kadar düştü.Saçlarınızın incelmesi,minyatürleşmedir ve genetik dökülmenin en önemli bulgularındandır.Dökülmeyi önlemek ve saç kalitenizi artırmak için Xpecia tablet ve Hairforte sprey kullanmanızı öneririm.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 48. Bülent ÇETİN

  Merhaba. Ben Bülent. 29 yaşındayım saçlarım yağlı ve ince telli ayrıca dökülme başladı.Kısa kestirince inceliği çok belli ve saçlar aynı derecede uzamiyor. Anne ve baba tarafımda kellik yok ama potansiyel aday benim Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Ailede genetik dökülme olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez, nesiller boyunca belirti vermeden , görülmeden taşınabilir. yağlanma için Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Saçlarınızın dökülmesini önlemek ve kalitesini artırmak için Xpecia tablet ve hairforte sprey başlamanızı öneeirim.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 49. Hocam merhaba ben 20 yaşında kızım. Beş aydın yoğun saç sökülmesi yaşıyorum vitaminlerim ve kan değerlerim düşülktü üç ay önce normale döndü fakat dökülmem geçmedi ve seborik dermatit oluştu. Testesteron testi yaptırdım. Serbest testesteron 1.51 dheas 299 total testesteron 11 ferritin 69. Saçlarım şok gür ve canlıydı fakat beş aydık ölü gibiler yeni çıkan saçlarda ince çıkıyor ve hemen dökülüyor. Elimi saçıma attığımda kopuyor. Saçlarımın arasında kopmuş bir sürü saç buluyorum. İki seans prp yaptırdım fakat hiçbir etkisi olması. Hatta seboraik dermatit oluştu. Televium biotin tablet ve blucap şampuan kullanıyorum ne yapmam gerekiyor önerebileceğiniz bir yol varmıdır? Teşekkürler.

  • Xpecia tablet günde 2 doz ve HP biotin tablet 10 mg başlamalısın. Seboreik dermatitide bir an önce tedavi etmelisin ,uzun süren egzama saç dökülmwsine neden olur.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 50. Hocam cildiyeye gittim kansızlık var dedi demir b vitamini ve folik asit ilaç yazdı. Şuan dökülme durdu ama saçlar çok seyrek duruyor. Seyreklik ön ve tepe bölgesinde diğer bölgelere göre fazla. Saçlarım eski haline döner mi? Tepe bölgemdeki fazla seyrelme fön yüzünden mi bu halde. Yaşım 22

  • Şimdi bayanmı erkek mi olduğunu tam ayırt edemediğim için birşey söyleyemiyorum.cinsiyetini belirtirmisin ?
   Op. Dr. Atilla Kaya

 51. Universiteye Erzuruma gittiğimden berri saçlarım sürekli dökülüyordu b12 demir ve d vitamini içtim ama durmadı beni de rahatsız etmiyordu çünkü çok çok fazla değildi. Bu yıl saçlarım aşırı dökülüyor elimle dokunuyorum avuç dolusu saç geliyor ve aşırı inceldi ve genel bir dökülme bir bölgede değil çok caresizim. Doktora gittim değerlerin yerinde gözüküyor stres ya da dönemsel olabilir dedi bir yağ karışımı verdi phyto isimli şampuan aldim eczaneden hala ve hala dökülüyor ve sac tellerim aşırı ince artık sinirlerim bozuldu kel kalıcam ben napicam lütfen yardım eder misiniz ?

  • Merhaba,
   kaç yaşındasınız ve dökülme hangi bölgeden, troid ve yumurtalık haztalıkları var mı bu konuda bilgi verirseniz sorularınızı daha kolay cevaplayabilirim.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 52. Merhaba hocam 22 yaşındayım ergenlikten beri saçlarım dökülüyor hep durur sandım ve saçlarım çok gür olduğu için seyreldiğini fark etmedim ancak son zamanlarda saçlarım o kadar azaldı ve inceldi ki ne yapacağımı bilemedim. Doktor vitamin eksikliği deyip gönderdi d vitamini b12 kullanıyorum hala dökülüyor. Bu arada önce yan taraflar seyrelmeye başladı sonra tepe kısmı ve ön kısım seyreldi. Çok çaresizim hormon tahlili yaptırdım sonuçları bekliyorum. Saçlarım düzelir mi hocam dökülen saçlarımın geri gelme ihtimali yok mu en azından bir kısmının

  • Tabiiki tahlil sonuçlarınız çıksın ama polikistik over sendromu yönünden dweğerlendirilmek üzere bir kadın hastalıkları uzmanına da gitmelisiniz. Erkek tipi dökülme tarif ediyorsunuz, sizin yaşınızda bunun en sık nedenlerinden biri PKO dur.Eğee varsa hem bu hastalığa yönelik hemde saç dökülmesine yönelik Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmanızı öneririm.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 53. hocam bnde uzun zamandir saclarim boyle tiftik tiftik saclarimi parmak arasina alsigimda puruzlu halde oldugunu farkettigim gunden beri elimi saçlarımdan alamiyorum surekli kopuyor sacimin dibinin gurlugu guzel ama uclara dogru hic sac yokmus gibi doktora gittim demir eksikliği cikti ilac verdi kullaniyorum ama sacimin o pürüzlü hali hicbir şekilde duzelmedi surekli kopuyor ne yapmalıyım

  • Saçınızdaki bu sorun gidermek için Biotin tablet kullanmalısınız.saçınız tekrar eski elastik haline kavuşacaktır.illk 3 ay gündde 10 mg kullanın.daha sonra 5 mg almanız yeterli.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 54. Hocam 27 yaşındaydım saçlarımda aşırı dökülme vardı dermatologa gittim testlerim yapıldı feritenin 7 çıktı ilaçları 3 ay kullandım tekrar testler yapıldı 10 oldu 3 ay gene kullandım şuan 22 ilaçları kestiler fakat hiç bir şekilde dökülme durmadı artma mevcut sac uçlarım ise kestirmeme rağmen sürekli incelme devam ediyo ne yapabilirim??

  • Merhaba
   Saç dökülmesini nedenlerinden biri kansızlık olabilir. Fakat bunun yanısıra başka neden var mı araştırılması gerekir. Eğer sadece kansızlığa bağlı dökülme olsaydı tedavi sonrası dökülme dururdu. Troid hormonlarnıza, yumurtalıklarınıza da bakarız. Sistemik hastalıklar saç kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Eğer dökülme tepe bölgesinden ise genetik yani erkek tipi dökülme de olabilir. Siz saçınızı korumaya almak için hemen Xpecia tablet ve HP 5mg biotin tablet başlayın. Bu arada saç dökülme nexeninizi araştırın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 55. Merhaba hocam saçlarım aşırı inceldi her tarsfi özellikle tepe ve ön kısımlarda açılma oldu. Doktora gittim çinko tablet kullandım yine aynı ne yapmam lazım hocam

  • saçlarınız daki incelme saçlı derinin her bölgesindemi yoksa sadece tepe kısmındamı ?bu ayrıntıyı yazarsanız sorunuzu daha kolay yanıtlayabilirim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 56. Merhaba hocam saçlarım aşırı inceldi özellikle tepe ve ön kısımlarda açılma oldu.doktora gitim çinko tablet kullandım yine aynı ne yapmam lazım hocam

  • incelme ve seyreklik ön ve tepe bölgesinde ise neden genetik yani erkek tipi dökülmedir.Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmanızı öneririm.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 57. Hocam 34 yaşındayım ailece sackarimiz gür ve sık benimde ayni sekilde gür ve sık sac tipi var lakin son 7 aydir saclarim döküldü inceldi uzamiyor ve sari renk oldu dipleri dr gittim skar yaomayan sac kaybi dedi ve test yapti d vitamini 12.46 cikti ve kansizsin dedi d vitamini verdi kan ilaci verdi yapmam gereken baska birsey varmi bu hizla kel kalacagim ve ilac tedavisinden sonra saclarim tekrar cikarmi ve kalinlasirmi

  • Eksik vitaminleri yanısıra saç sağlığını desteklemek için xpecia tablette başlamalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 58. Hocam Androgenetik Alopesi tedavisinde masaj destek olarak kullanılmalı mı ne düşünüyorsunuz?

 59. sacım aniden dökülmeye basladı ve inceldi kac defa doktora gittim tahliller temiz çıktı özellikle önlerden kıl gibi bazı saçlarım ve aniden oldu ve baya seyreldi sebebi ne olabilir

  • Dökülme önlerden ise genetik dökülmedir. Saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız tedavi başlamalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 60. 18 yaşımdayım 1-2 yıldır dökülme var saçımın sol tarafı iyice açıldı seyrekleşti zamanında çol uzatıyorsum 2-3 aydır kısaltım en sonunda 3 e vurdum 1 haftadır 2 günde bir sarımsak ve yağ tedavisi uyguluyorum fakat uygularken elim hep saç oluyoe yakıyordur düşüncesi ile sürmüyorm artık saçım çok ama çok ince ve yanlarda seyrekleşme var not ailede 40-50 yaştan sonra yanlarda seyrekleşme var.

  • özellikle saçının belli bir bölgesinde dökülme varsa ciltte bir sorun olabilir, dermatologa görünmeni öneririm. Ama saçlı derinin tepe bölgesinde dökülme varsa ve bazı alanlarda daha hızlı ise genetik dökülme de olabilir. Söylediğim gibi öncelikle dermatologa görün, neden tespit edilsin ona göre ilaç başlayalım.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 61. Selam Aleyküm Hocam Benim Şaçım Görseldeki Gibidir Birde Sivilcide çıkmıştır şaçım ortası Dökülmüştür bir de incelip Sarılasıp dökülüyor Saçım geç çıkıyor Şaçımda yağlanma oluyor Yardımcı olun yaşım yirmi ben

  • Hem seboreik dermatit hem de genetik dökülmeniz olabilir.uzun süre tedavi edilmeyen egzama saçın incelerek dökülmesine neden olur. Yalnız bu benzer durum genetik tip saç dökülmesinde de görülür.hem egzama tedavi edilmeli, hem de saç dökülmesi tedavisi başlanmalı. Dermatitiniz olduğu için tedavide sprey kullanamazsınız. Xpecia tablet başlayın,günde iki doz alın. Egzama içinde DermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanın. Saçlı derinin çabuk iyileşmesi ,saç kalitesinin artması için de HP biotin 10 mg tablet başlayabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla kaya

 62. 20 yaşındayım bir iki yıl öncesine kadar çok sık kalın ve güçlü saçlarım vardı , son 5/6 aydır saçlarım çok dökülüyor. iyice seyrekleştiler. ve yine 5/6 ay önce polikistik over teşhisi konuldu. bu sendrom saç dökülmesine sebep oluyormuş. sizce ne yapmalıyım biotin mi kullanmalıyım?

  • Mutlaka hastalık için tedavi almalısınız.Xpecia tablet başlayın,beraberinde biotin tabletde başlayabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 63. Bazen saç derim kaşınıyor ve acıyor, dipleri ellediğimde kum gibi yağ tanecikleri oluyor. çektiğimde minyatürize olmuş saç geliyor elime, ve kök kısmında kristalize olmuş yağ tabakası oluyor.nasıl bu durumu düzeltebilirim ve bunun sebebi nedir sizce

  • Seboreik dermatite bağlı saçınız kalite kaybederek dökülüyor. Öncelikle seboreik dermatiti tedavi etmelisiniz. Bunun için DermoTTO losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Saç kalitenizi arttırmak içinde Xpecia tablet başlayın,günde 2 doz alın.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 64. Merhaba,iyi günler.Benim 3 sorum olacak
  1-Normal yağlanan bir saç kaç günde bir yıkanmalı?
  2-Sigara ve alkol kullanımı saç dökülmesini tetikler mi?

 65. Merhabalar,
  25 yaşındayım. Saçlarım 15 yaşımda dökülmeye başladı. Son 4 senedir çok fazla arttı. Her sene düzenli kan-hormon testleri yaptırırım, geçen ay tekrar yaptırdım tüm değerlerim normal.
  Zeytinyağı, badem yağı, hint yağı, e vitamini ampülü karıştırıp 2 haftada bir uyguluyorum saçlarıma ama pek bir fayda göremedim.
  Saçlarım çok gürdü. Abartısız söylüyorum, onda biri ancak kalmıştır şu anda kafamda.
  Çok fazla beyaz var saçlarımda, mecburen boyatıyorum ayda bir.
  Saç tellerim de çok kalındı, artık çok inceler ve çok kırılıyorlar.
  Lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Dökülmenin tipi önemli saçlı derinin Her yerinden dökülüyorsa sistemik hastalıklar nedeniyledir iyi araştırılmalı. Ama tepe bölgesinden dökülme varsa erkek tipi dökülmedir tedavisi için xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Öp, Dr, Atilla Kaya

 66. Merhabalar ben 25 yaşımdayım. 16-17 yaşından itibaren çok miktarda saçım dökülüyordu ama saçlarım gür olduğu için döküldüğü anlaşılmıyordu. Son yıllarda dökülme miktarı azaldı ama yan kısımlarda saçlarım inceldi kısa ve çok uzayamıyorlar. Adet düzensizliği problemim var bundan olabilir mi. Stresten uzak durmaya da çok dikkat ediyorum. Kan testi yaptırmıştım onda da problem çıkmamıştı ama kansızlık problemim var. Çok fazla et ve meyve yiyen biri değilim bu durumda ne yapmamı önerirsiniz

  • Kansızlık varsa saç dökülmesine neden olur tedavi edilmeli. Adet düzensizliği ise yine hormonal dengeni bozuk olduğunu gösterir bir kadın-doğum uzmanına görünmelisiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 67. Benim saçlarım aniden inceldi her tarafı
  Doktor b12 eksikliğinden dedi ama kullandım
  Hala ince incelemenin sebebi nedir veya saç
  Geri kalınlaşırmı mevsimseldir yardımcı
  Olursanız sevinirim … aniden olan bişey
  3buçyk ay oldu düzelme yok

  • troid hormonları,anemi yada başka bir sistemik hastalık neden olabilir.araştırılmalı.xpecia tablet başlayabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 68. Merhaba,ben 17 yaşımdayim saclarim bir bucuk senedir dokuluyor.Ciddi sekilde bir azalma var artik gozlenebiliyor ve psikolojim alt ust olmus durumda.Bir senedir kan ve hormon testleri yapıyorum,hepsine normal deniyor dermotologlar ise tekrardan hormon testine gonderiyorlar,kimse sacimi incelemiyor.Ne yapmaliyim ? Bahsettiginiz spreyleri denemeli miyim

 69. Benim saçlarım 16 yaşımda dökülmeye baslabaşladı. şuan 17 yaşındayım tam 1 yıl oldu hala dökülüyor.Doktor bana erkek tipi sac dökülmesi dedi.Kan tahlilinden bişey çıkmadı.Bana dermoskin biotin shampoo önerdi. 6 ay kullan dedi. 7-8 ay kullandım.Bir etki görmedim.Biotini birakip marketten farklı markalar denedim.Şuan zeytin yağlı sabun ve tersan ısirgan otlu şampuan kullanıyorum.Ama biotini bıraktığım günden beri saç dökülmem 2 katına çıktı.Biotine tekrar başlıycam ancak o sadece 250 tel sac dökülüyorsa 150 dusurucek.Ayrıca biotini birakali sacimin ciddi seyreldigini hissediyorum.Bana baska ne önerebilirsiniz.henüz saç dökülmesinin ilk evresindeyim.Saclarim gitmeden önlem almak istiyorum.Şimdiden öneriniz için teşekkürler.

 70. Hocam siz ixpecia tabletten başka bişey önermiyorsunuz reklamını yapıyor sunuz gibi geldi bana

  • merhaba Mehmet bey
   piyasadaki diğer ürünlerle xpecianın içeriğini,yeterliliğini,ekonomikliğini kıyaslayın farkı görünce bundan sonra sizde xpecia önereceksiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 71. Hocam bende 1.5 2 ay kadar dökülme oldu şu an hafifledi,doktora testler yaptırdım herşeyim iyi durumda saçıma baktı ve gayet sağlıklı minyatürleşme de yok ilaç yazmaya gerek yok ama yazayım diyerek kepek için bir şampuan yazdı seyrekleşme göremedim,kalite kaybı ve ya uzama hızıda normal.Peki neden döküldü zamanında doktorum bir şey demedi saçların sağlıklı devam ederse gel tekrar bakarız vs. dedi.

  • merhaba Çınar bey
   doktor değerlendirip minyatürleşme ve dökülme tespit etmediyse,vitamin eksikliği vb durum yoksa endişe edecek bir şey yok
   Op.Dr.Atilla Kaya

 72. Selamın aleyküm hocam ailemdeki kişilerde kellik yok ama ben çokça fön kullanıyorum belki bundan olabilir saçlarım çok ince ve zayıfladı şekil alamıyor seyrekleşti ve dipleri görünüyor bu beni çok üzüyor lutfen yardımcı olun

  • merhaba Muhammed bey
   ısıl işlemler saç kalitesinin düşmesine neden olur.seyrekleşme ve cansızlaşma genel olarak tüm saçlı deride ise föne bağlı olabilir,bu durumda sadece xpecia tablet kullanmanız halinde saç sağlığınıza kavuşabilirsiniz ama fönden uzak durmalısınız. tepe kısmında ise genetik dökülme nedeni iledir o zaman tedaviye başka ürünlerinde eklenmesi gerekir.

 73. Merhaba yaklaşık 2-3 senedir saç dökülmesi yaşıyorum ailemde kel olan birisi yok defalarca dermatoloğa gittim ilk gittiğim yer doğru teşhis koyamadı ikinci yıl gittiğimde d vitamini çinko ve demir eksikliği görüldü 2-3 ay kullandım dökülme durunca bıraktım sonra tekrardan avuç avuç dökülmeye başladı en sonuncu kan tahlilimde d vitamini düşük çinko normal demir düşüğe yakın çıktı ve ilaçları son iki aydır kullanmama rağmen dökülme devam ediyor,doktorum mezoterapi önerdi ama başka bir çözüm yolu olamazmı yaşım 17 ve kel kalmaktan korkuyorum eski uzun gür saçlarım iki senedir kendine gelemiyor.Ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  demir eksikliği tedavi olmadan saçla ilgili ilaç kullansanızda tedavi başarılı olmaz.tedavi başarısını görmek için en az 3 ay beklemek gerekir,xpecia tablet kullanabilirsiniz

 74. Hocam ergenliğe girdiğimden beri çok gür, saç teli kalın saçlarım yoğun bir şekilde dökülmeye ve incelmeye başladı şuan 22 yaşındayım saçlarım yok denecek kadar az,genetik olmadığından eminim. Kansızlık var ama bu kadar ileri derecede dökülme ve incelmeye tek başına bu hastalık sebep olurmu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kansızlık vb hastalıklar ciddi dökülmelere neden olabilir.mutlaka tedavi alıp kan değerlerinizi normal değerlerine ulaştırmalısınız.beraberinde biotin tablet başlayabilirsiniz

 75. hocam bu xpecia’nın içine diğer vitaminleride koysalardı daha komple bir ürün olup, hem multivitamin hemde saç için kullanırdık ve daha güzel olmazmıydı? yada xpecianın yanına buna benzer başka ürün daha çıksarsa hairpharma bence iyi olurdu

  • xpecianın içeriğinde saça yönelik saçın yapısını oluşturan her tür vitamin,mineral ve diğer elementler var
   Op.Dr.Atilla Kaya

 76. yaşım 21 hocam genetik dökülmem başlamıs doktorum minoksil ve yanında medobyocomplex 6 ay kullanmamı önerdi sonra gel bakarız dedi sizce bunlar yeterli olurmu sizin önereceginiz etkili yanb etkisi az ilaçlar varmı

  • tablet olarak xpecia başlamanı öneririm.saça yönelik tüm vitamin,mineral ve diğer elementleri içeriyor
   Op.Dr.Atilla Kaya

 77. hocam genetik dökülmem başlamıs saçımda aşırı seyrekleşme ve tepede aşırı açıklık oluştu doktorum minoksil ve yanında medobyocomplex 6 ay kullanmamı önerdi sonra gel bakarız dedi sizce bunlar yeterli olurmu sizin önereceginiz ilaçlar varmı 21 yaşındayım hocam

 78. Hocam Aknetrent saç incelmesi yapıyor mu ypıyorsa neden ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yapıyor,çünkü iotin sentezini engelliyor

 79. Iyi günler hocam benim saçlarımda aşırı dökülme ve incelme var polikistik over sendromu olduğumu söylediler bunun için bana doğum kontrol hapı verdiler ama saçlarımda olumlu bi tepki görmedim hala dökülmeye devam ediyo bi hafta önce dermotolojiye gittim gerekli tahliller yapıldı bişey çıkmadı ne yapabilirim saçlarımın kalitesi çok bozuldu ince ve zayıf şekil almıyo bu durum beni çok üzüyo sizce ne yapmam gerekiyo

 80. Hocam genetik dökülme testlerlemi kesin belli olur yoksa göz teması ilede belli olurmu dermatologa gittim sadece bakıp erkek tipi dökülme başlamış dedi pek güvenemedim detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim

  • gözle muayene ile genetik dökülme anlaşılır.çünkü genetik dökülmede tepe bölgesindeki kıllar önce incelerek minyatürleşir ve sonra dökülür
   Op.Dr.Atilla Kaya

 81. Kolay gelsin hocam benim saçlarım elimle çok sert çeksem bile gelmez ama azıcık diplerinende gözükmeler başladı hocam bunun yaşım 25 herhangibi bir ürün kullanmam gerek mı

 82. Merhabalar hocam dün gittim kan tahlili yaptırdım bu gün sonuçları aldım demir eksikliğin var dedi coledan damla ve benexol hap verdi saç incelmemi durdura bilirmi aceba ?

  • neden anemi ise ve düzenli bir şekilde anemi tedavisi alırsanız fayda sağlayacaktır fakat genetik dökülme yönündende dikkatli olun temelde neden olabilir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 83. Hocam merhaba ben 23 yaşındayım saç dökülmemi çok erken fark ettim direk minoxil ve harnup pekmezi tedavisine başladım ilk iki ay baya etkisini gördüm ama saç inceliğim hala devam ediyordu sadece biraz canlanmıştı ama sonra bıraktım bir sebeple sonra tekrar baş gösterdi şimdi ben bu minoxil ile xpecia tableti beraber kullansam etkili bir fayda görürmüyüm

 84. Merhabalar hocam saçlarımda son 4 aydır incelme ve dökülme söz konusu dahiliye bölümünde kan testi yaptırdım ve anemi taşıyıcılığı olduğu söylendi saçlarım için nasıl bi önlem alabiliriz ? Teşekkürler.

  • xpecia tablet kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • hocam ben suan 21 yaşındayım 2015 yılında akut lenfoblastik lösemi hastalıgına yakalandım kemoterapi tedavisi gördüm tedaviden önce saçım siyah ve aşırı derecede sık bir yapıdaydı tedavi sonrası ilik nakli oldum nakilden sonra saç çıkmaya başladı zaman zaman saçım çogaldı suanki saçım açık kahverengi çok aşırı ince telli ve zayıf bir saçım var ve 1 gün içinde yaglanıyor ve eski saçım gibi degil yanlar biraz açık seyrekligin çogu tepede şöyleki su deyince çok net saç derisi belli oluyor ve kısa kestirincede aynı şekilde bilmek istedigim şuki mesela şuanki saçım 2017 deki saçıma göre daha iyi ve daha gür nakil olalım 2.5 yıl du sizce bu saaten sonra böylemi kalır yoksa aynı şekilde gürleşmeye dewam edermi veya benim gibi hastaların kullanması gereken ilaç vs birşeyler varmı ?

 85. Hocam merhabalar. Ben 2 yil once sac ektirdim 20 ay boyunca hairforte sprey kullandim. 4 ay once spreyi biraktim ve ekilen saclarim dahil tum saclarim inanilmaz inceldi. Psikolojim cok kotu hocam saclarim nasil tekrar dolgunlasir ? Ve ne kadar zaman alir hocam ? Sacta ektirsek sprey ve vitaminleri omur boyu birakmamamiz gerekiyor bunu anladim 🙁 cevaplarsaniz cok memnun olurum hocam. Iyi calismalar

  • sonuç gösteriyor ki ya DHT niz çok yüksek,ya genetik özellikleriniz nedeniyle ekim sizde yeterince başarılı olamamış bu nedenle ürü kullanmaya devam etmeniz gerekiyor
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • Saçlarımda incelme ve bitmek bilmeyen dökülme var kan değerlerim normal çıkıyor vitamin kullandım doktorun tavsiyesi ile şampuan kullandım ama etkisi olmadı hiç bir şey iyi gelmiyor bana bir neden de söylemiyor doktorlar devam et şampuana diyorlar ama etki göremiyorum ki devam edeyim. Ne yapmalıyım bana ürün tavsiyesinde bulunur musunuz ?

   • Merhaba,
    troid hormonlarınıza , yumurtalık USG yapılmalı.tedavi için mutlaka neden tespit edilmeli.
    Op.Dr.Atilla Kaya

 86. Merhaba hocam benim saçlarım ilk bahara girdiğimizden beri dökülüyor bende mevsimsel diyip geciştirdim Mayıs ayında kan testi yaptırdım temiz çıktı ama saç tellerim aşırı inceledi artık taramak bile istemiyorum çünkü tarayinca daha çok dökülüyor sizce ben ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedeniniz belirlenmeli,dermatologa gitmelisiniz

 87. hocam merhaba ben 19 yaşındayım saçlarım yaklaşık 3 ay önce birden günde 400 tel kadar döküldü ve kelliğin son noktasındayım sadece 3 ayda saçlarım her taraftan aşırı ama aşırı derecede inceldi hatta gözle görünmüyor dökülen saçların çoğu o kadar ki ince sizce sebebi nedir ne olursunuz yardım edin ne yaptıysam fayda etmedi.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tüm saçlı deride dökülme ve incelme olması sistemik bir hastalık bulgusudur,gecikmeden araştırmalısınız

 88. Hocam Doğum kontrol hapını bıraktım 3ay
  içinde saçım inceldi acayip dökülüyor azaldı saçlarım
  Saçlarım tekrar Doğum kontrol hapı içmeye karar verdim psikolojimde bozuldu doktora gittim sonuçları bekliyorum siz ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sonuçlarınız çıksın ona göre değerlendirme yapalım

 89. Iyi geceler hocam. Bu seneye kadar saçlarım gür ve canlıydı. Bu sene derslerimden dolayı stresli bi dönem geçirdim ve sonucunda saçlarım incelmeye ve dökülmeye başladi. Önceleri saçımı yıkarken 10 15 tane dökülürken şimdi 50 taneye kadar dökülüyorlar. Doktorum D vit. Biotin(biotin değerimin sonucu iyi çıkmasına rağmen kullanmaya devam ediyorum) ve %5minoxidil sprey verdi. 1 aydır kullanmama rağmen saçlarım hala dökülmeye devam ediyor. Dedelerim babam dayım hiçbiri kel değil. Ne yapnalıyım kel olmaktan korkuyorum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  strese bağlı dökülme ise takviye almanız halinde kısa sürede saçınız eski sağlığına kavuşacaktır.ama genetik dökülmeniz varsa bu ürünleri düzenli kullanmanız gerekir.ailede dökülme olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez

 90. Meraba bende 18 yaşındayım yaklaşık 6-7 aydan beri duş esnasında elime en az 30-40 tel saç geliyor , çinko vitamin hapı bioxcin bepanthen iğne denemediğim yol kalmadı doktora da cok gittim ama bu dökülmenin bi türlü önüne geçemiyorum çözüm varsa etkili yardımcı olursanız cok sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmeniz olabilir.hairforte sprey ve xpecia tablete başlamanızı öneririm

 91. Merhaba hocam yaklasik 3/4 ay badem yilan argan cam teribenti yaglarini karışımını hafta da iki gun kullandim ayrica clear sampuanin icine cok az cam teribenti katarak kullandim… arkadasimin tavsiyesyle 2 ay once de hp biotin 10 mg hap ve zigavus sarimsak sampuani kullanmaya basladm sacimda asiri dokulme oluyor ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedenin araştırılmalı,dermatologa görünmelisin

 92. Merhaba hocam saçlarım 7 8 aydır çok dökülüyor doktora gittim gerekli tahliller yapildi harmanlarım kan vitamin odeğerlerim normal çıktı panplus kapsül kullaniyorum ama hâlâ geçmedi napmaliymm
  Op.Dr.Atilla Kaya
  erkek tipi dökülme olabilir,dermatologa görünmelisin

 93. HOCAM bizde genetik yok babamın amcaların abim hepsinin de saçı war Bn 19yaşındayım saçlar acayip inceldi günde 200-250tel dökülüyor nie böyle oldu kendimi çok sıkıntıya sokuyorum kel olurmuyum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ailede hiç kimse de erkek tipi dökülme olmaması sizde genetik dökülme olmayacağı anlamına gelmez.diğerlerinde resesif olarak taşınan gen sizde aktif dominant hale geçmiş olabilir.

 94. iyi günler hocam, 21 yaşındayım saçlarım 2 yıldır dökülüyor çok gürdü aşırı inceldi ve dökülmem devam ediyor resmen tepe bölgemin derisi gözüküyor.Dermatoloğa gittim çok kez, önceden D-vitaminim ,Folikasit ve B-12 vitaminlerim düşüktü 6 ay önce ilaçlar iğneler kullandım değerlerim yerine geldi ama hala dökülüyor çok seyrek ve ince, aynı zamananda endokrinoloji bölümüne de gittim bir şey çıkmadı hocam.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmeniz başlamış olabilir.incelme ve dökülme bunu düşündürüyor.genetik tip saç dökülmesinin tedavisini araştırın,saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız düzenli tedaviye başlamanızı öneririm

 95. Iyi geceler hocam. Bu seneye kadar saçlarım gür ve canlıydı. Bu sene derslerimden dolayı stresli bi dönem geçirdim ve sonucunda saçlarım incelmeye ve dökülmeye başladi. Önceleri saçımı yıkarken 10 15 tane dökülürken şimdi 50 taneye kadar dökülüyorlar. Doktorum D vit. Biotin(biotin değerimin sonucu iyi çıkmasına rağmen kullanmaya devam ediyorum) ve %5minoxidil sprey verdi. 1 aydır kullanmama rağmen saçlarım hala dökülmeye devam ediyor. Dedelerim babam dayım hiçbiri kel değil. Ne yapnalıyım kel olmaktan korkuyorum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ailede erkek tipi dökülme olmaması sende olmayacağı anlamına gelmez.stres bu süreci hızlandırmış olabilir.spreye ek olarak xpecia tablet başlamanı düzenli kullanmanı öneririm

 96. Iyi geceler hocam biotin yalasik bir aydir 10 mg hp biotin hap ve alın bolgesine minioksil %5 deri spreyi kullaniyorum ancak kafamin orta kisminda cok dokulme oluyor neden olabilir veyahutta ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  minyatürleşen kılların dökülmesi normal,daha sonra daha sağlıklı olarak geri gelecektir

 97. Merhaba ben 19 yasindayim ve 2 sene once saçlarım dökülmeye başladı ve inceldi. Şu an sacım çok az ve hafif. Doktordan Demir ilaçı aldım fakat ise yaramadı. Napıçagımı bilmiyorum çok dert ediyorum bu gidişle kel olucam.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kansızlık varsa düzenli tedavi almalısınız.bunun yanı sıra saç dökülmesini önleyen ve saç kalitesini arttıran ürünler kullanmalısınız

 98. Hocam meraba bende polikistik over çıktı ama iyi huylu kistler birde kansızlık varmis benim saclarim aşırı kalındı biden döküldü ve inceldi cok ince su ann tepesi kalın ama alta doğru baya ince ne kullanmaliyim ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  polikistik over ve kansızlık saç dökülmesine neden olur,her ikiside tedavi edilmeli,bu tedavilerin yanı sıra saç kalitesini arttıran ürünler de kullanmalısınız

 99. Hocam merhaba.Saçlarım da normal bi dökülme var ve saçlarım 17-18 yaşıma göre daha az ve seyrekleşti.24 yaşındayım.Belirgin bir açıklık yok saçımda.Ve bu aralar beyazlamaua başladı.Anne tarafımda beyazlama var ve saç dökülmesi yok.Baba tarafımda ise kellik var.Sizce genetik dökülmemi yaşıyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme %50 ihtimalle olur,büyük olasılıkla genetiktir

 100. hocam benim saçlarımın ön tarafındaki saçlar inceldi ve tüy gibi oldular nerdeyse anlım açılcak diye korkuyorum ne yapmalıyım yada beslenmem etkilermi etkilerse ne yemeliyim ? şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ön bölgeden dökülme genetik tip dökülmenin göstergesidir.DHT ye etkili ve saçın kalitesini arttıran ürünle kullanmalısınız.hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsiniz

 101. Hocam merhaba 20 yasindayim. Dermotologa gittigimde uzman doktor ufak kepeklenme yani seboreikim oldugunu soyledi kepek ve climbazol, konazol sampuanlarini verdi ama hic bir ise yaramadi diger gittigim doktor kepegimin olmadigini soyledi sac diplerim cok kuru, kasiniyor ve gunluk 10 sac teli dokuluyor. Dokulme kuruluktan dolayi oluyor sanirim bunu nasil onleyebilirim. Kan tahlillerimde hormon, vitaminlerim cok iyi cikti. Biotin fazlaligim var hatta ama su siralar kasinti ve kucucuk sari nokta tarzinda kepek bile denilmicek seyler var kuruluktan oldugunu dusunuyorum ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kuruluk nedeniyle ise her yıkamada şampuan kullanmayın ve saçınızı çok iyi durulayın.sıcak su kullanmayın

 102. Hocamm saclarim baya inceldi şimdi şöyle bişey var jole kullanan biriyim ve jolesiz dişari cikmadim cikmayida düşünmüyorum kucuklugumden beri böyleydi şimdi bioxsin kullaniyorum başka şampuan kullanmadim saclarim duş sonrasi sertleşiyodu bicimsiz şekilsiz duruyodu gecen gün zivagus forte şampıan alip içerisine bitoin koydu ecz arkadaş bu şampuan da duş sonrasi saclari yumuşak yapti ayrica xpecia var kullandim ama birakip durdum sizce bu şampuanla beraber xpecia ile devam etsem faydasi olur mu.? Yada önericeginiz şampuan var mi.? Ayrica kerastase şampuan var miş ama yaramadi bana ayni sert yapiyodu ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim saçlarim incelip dökülmeye başladi.!!
  Op.Dr.Atilla Kaya
  istediğin şampuanı kullanıp saçına uygun bakım kremleri kullanırsan saçın yumuşak olur.saç kaliteni korumak ve arttırmak için xpecia kullanabilirsin

 103. Merhabalar. Saçlarım iki yıldır çok dökülüyor, son bir yılda ise saç köklerim çok inceldi defalarca kan testi yaptırdım önceden demir eksikliğinden dolayı kansızlık vardı fakat 6 aydır değerlerim normal, b vitamini eksikliği var şu anda ilacını kullanıyorum. Aynı zamanda saçlarımı yıkıyorum gün içinde çok çabuk yağlanıyor, saç diplerimde kaşıntı oluyor. Saçlarım kıvırcık olduğu için taramama rağmen avuç avuç saçlarım dökülüyor son bir yılda saçlarım dörtte biri kadar kaldı. Her geçen gün saçlarım daha da azalıyor. Dermatolağa saç testi yaptırdım saç diplerine bir cihazla baktı saçların yağlı ve kepekli bu şekilde saçların nefes alamıyor ve saç köklerin tutunamayıp inceliyor, bu sebeple çok dökülüyor dedi. Sizce ne yapmalıyım saç köklerini nasıl kalınlaştırıp, dökülmeyi durdurabilirim ? Saçlarımı eski gür ve sağlıklı haline döndürebilir miyim ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yağlanamyı azaltmak için climbazol içeren seboderm şampuan,saç dökülmesini önlemek ve kalitesini arttırmak içinde xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.

 104. Merhabalar Hocam Yaklaşık 2 3 aydır saçım dökülüyor ve incelme hissediyorum Doktora gittim Kozonal Şampuan ve saç losyonu verdi Fakat Saçımda kepek Yok Sadece Dökülme Ve İncelme var.Doktorun Verdiklerini kullandım Fakat hala Dokulmem geçmesi İlaç 2 hafta önce bitti Ne yapmalıyım sizce Genetik Dökülme Olabilir mi Eger öyle ise ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme tepe bölgesinde ve her iki kulağın üst kısmından geçen çizginin üstünde ise genetik tip dökülmedir.

 105. Hocam saçımda dökülme yok fakat saçımın ön kısmındaki saç telleri ensedeki saçıma göre ince bu normal mi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme nedeniyle minyatürleşme başlamış olabilir,dermatologa görünmelisin

 106. Hocam faul ve kulak tarafından saçlarım çok dökülüyor artık deri gözüküyor yani böyle bi çekiyorum hiç acıtmadan 4-5 tel geliyor elime aynı şekilde ensede de oluyor bu durum
  Tsh ve kan testi normal çıktı.
  Ama üst tepe kısımda böyle bi sorun yok
  Genetik mi bu dökülme
  Bu arada yaş 19
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmede iki kulak tepe noktasından bir çizgi çekersek onun üst kısmı dökülür.

 107. Procapil minoxidil ve finasterid 3 lusunden hangisini öncelikle önerirsiniz ? Vede bu ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda olunduğu söyleniyor yani kullanım bırakıldığında saçların tekrar eski haline döndüğü söyleniyor doğru mu ?
  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  neden genetik dökülme ise testisleriniz var olduğu sürece saçınız dökülecektir.bu nedenle saçınızın kalitesini korumak istediğiniz sürece ürün kullanmanız gerekir.

 108. Hocam benim sacimda erkek tipi dökülme var tepe ve ön bölgem tamamen açıldı çok kompleks yapıyorum lütfen bana yardımcı olun ayrıca 10 sene önce anafranil 75mg ilaç kullaliyordum ne olduysa saçıma o ilaçtan sonra oldu çok gür saçlarım vardı lütfen yardım edin
  Op.Dr.Atilla Kaya
  içeriği zengin ve yeterli olan xpecia tablet ve hairforte spreyi günde iki defa düzenli kullanmanızı öneririm

 109. Hocam merhaba 15 yaşındayım eskiden. 4 sene önce saçlarım normaldi ama sonra vitaminsizlikten dolayı inceldi ve şimdi ne yapsam eski haline kacuşturamadım yardımcı olurmusunuz hocam ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  HP biotin 10 mg kullanabilirsin

 110. Hocam doktor bana egzama teşhisi koydu ve 2 serum iki şampuan verdi kullanmaya başlayalı 4-5 gün falan oldu galiba serumu fazla mı sürdüm bilemiyorum ama saçlarımda incelme oluştu hayatımda ilk defa saçlarım pamuk gibi ,normalde serttir, böyle tarak hemen geçemez,bide sık yıkadığım halde yağlı şuan saçlarım egzama tam geçmedi ama kullanmak istemiyorum yaşım 20 (saçımın üstünün önünün sağ ve sol kısımlarıda hafif dökülmeler oluştu egzama olduğum dönemde.kafam 3-4 aydır kaşınıyodu delircek hale gelince gittim kaşıntıdan)
  Dr.Atilla Kaya
  Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin

 111. Hocam peki xpecia hapını 3 ay günde 2 tablet 3 aydan sonra 1 tablet seklinde mi almalıyım internette kullanim suresinde bi yerde oyle okumustum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet

 112. Merhaba hocam saclarim yaklasik 1 senedir dökülülür doktora gittim kan,b12,çinko,tiroit testleri yapıldı sadece demir eksikliği çıktı.kan ilaclarimi 3 aydir duzenli kullaniyorum bununla beraber tavsiye uzerine 2,5 aydır xpecia kadın ilacını kullaniyorum.Dökülme azaldı fakat saç tellerim aşırı inceldi 4 aydır bazıları ince tüy gibi dht hormonununda incelme yaptigini okudum yaptirmalimiyim sizce bide xpecia ilacini daha ne kadar kullanmaliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anemi tedavisi tamamalanmadan saç kalitenizde artış beklemeyin.bunun etkilerini görebilmeniz 6 ayı bulabilir

 113. selamlar hocam benim saçımda yaglanma ve tepe kısmında dökülme ve çok seyrek olmaya başladı yaş 20
  Dr.Atilla Kaya
  saçınız dökülüp seyreldiği için yağlanmayı çok hissediyor olabilirsiniz.saçınız azalsada cilt aynı miktarda yağ salgılamaya devam eder.dökülmenizin nedeni belirlenip tedavi almalısınız

 114. Merhabalar hocam çok uzun zamandır saçlarımda ciddi sorunlar yaşıyorum saçlarımda çatallaşma ve kırılma problemim var anlamadığım bi şekilde saçlarım gittikçe sertleşmeye başlıyor özellikle saçlarıma dikkatli baktığımda gittikçe esnekliğini kaybediyor çok ciddi bir dökülmem yok fakat hocam çok ciddi kırık problemi yaşıyorum beni üzen saçları yavaş yavaş daha çok sertleşmeye başlıyor ve sertleşen saçlarıma elimi vurduğumda oynamaya başladığımda dökülüyor saçlarıma ne yapmam lazım hocam bu çatallaşmaları nasıl düzeltebilirim bir yolu var mıdır aceba son olarak hocam bir de saçlarımı arada bir oldukca kısaltıyorum belki toparlar bir şey olur diye fark ettim kadarıyla çok geç uzuyorlar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  minyatürleşme ve genetik dökülmeniz yoksa saça esneklik kazandırmak,kırılmayı önlemek ve daha sağlıklı uzamasını sağlamak için HP10 mg biotin kullanabilirsiniz

 115. Hocam benim saçım 5,6 aydır aşiri derecede dökülüyor elimi her atmamda muhakkak 3-5 tel geliyo seyreldiği belli oluyo halada aşiri derecede dökülme devam ediyo aşırü derecede yağlanmada var kaşinti biraz doktora gittim kan tahlilinde bişey çikmadi hocam nedeni ne olabilir nasil durdurabilirim kendiliginde durma ihtimali varmi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme iki kulak kepçesinin tepesinden geçen bir çizgi varsaydığınızda üste tarafta kalıyorsa genetik dökülmedir.eğer saçlı deirinin her tarafından dökülüyorsa sistemik bir sorun vardır.yağlanma ve kaşıntı için seboderm şampuan kullanabilirsin ama dökülme nedenin tespit edilmeli

 116. Kendimi bildim bileli özellikle yazları uyurken , spor yaparken kafa derim terler.
  Saçlarım da ince tellidir. Eskiden saçlarımı yağ nedeniyle değil, normal duş alma rutinimde yıkardım.
  Ancak
  Hamilelik ve doğumla beraber saçlarım feci derecede yağlanmaya başladı. Hemen hemen hergün yıkama ihtiyacı duyuyorum, sık yıkama daha fazla yağlanmaya neden oluyor. Son bir yıldır düzenli olmamakla birlikte arada kuru şampuan ile yıkama süresini geciktirerek 2-3 güne çıkarmaya çalışıyorum.
  Özellikle son yıllarda saç tellerim çok inceldi. Özellikle alın üstümde tepemde kafa derim görülecek kadar seyrelme var. Oldukça canımı sıkmaya başlıyor.
  Herhangi bir doktora başvurmadım.
  Lütfen yardımcı olur musunuz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tepe bölgesinde seyrelme erkek tipi dökülme bulgusudur.dermatologa görünün.dökülme erkek tipi ise hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 117. Hocam ben kapalı bir bayanım ve kapandıktan sonra saçlarım inceldi ve çok dökülmeye başladı kansızlık ta var bende ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz? Ne önerebilir siniz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kansızlık kesinlikle tedavi edilmeli.temel neden bu.bunun yanısıra saç kalitenizi desteklemek için xpecia tablet başlayın.saçınızı kapattığınız içinde saçlı deri yeterince havalanamaz ve zamanla saç kalitesi düşer.bu sorunun önüne geçmek içinde saçınızı mümkün olan her zaman açık tutmaya çalışın.

 118. Merhabalar. Benim de saclarim bianda inceldiler fakat dokulme yok cok fazla normal sekilde dokuluyor. Ama gozle gorulur sekilde inceldi ozellikle on taraf. Ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu durum troid hormonlarına veya anemiye bağlı olabilir.kan değerlerine baktırmalısın.

 119. Hocam merhabalar Bende b12 ve demir eksikliği çıktı Benexol gynoferon folbiol kullanıyorum Yaklaşık 1 ay oldu ama hala saçım çok dökülüyor ne yapmalıyım psikolojik olarak da çok etkiliyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  demir eksikliği tedavisi genellikle 3 ayda kan değerlerini yükseltir.bu arada saç kalitenizi arttırmak ve dökülmeyi önlemek,dökülenlerin çıkmasını sağlamak için xpecia tablet başlayabilirsiniz.

 120. Recep Dörtköşe

  Merhaba hocam benim saclarım 1 yıl kadar döküldü doktor kansızlık ve b12 vitamin eksik dedi ikisinide tamamladım dökülmem durdu 1 yıl dökülmesine ragmen hiç bir açıklık yok saclarım uzun ama sacımı bir sirkeliyorum sacımdan cok kücük kalın saclar düşüyor toz kadar saçlar stresten filan olabilir mi gecici bir durum mudur ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanmanızı öneririm.vitamin eksikliklerinde saça destek tedavi uygulanırsa tedavinin başarısı artar

 121. Hocam merhaba saçlarım inanılmaz derecede çok dökülüyor ve saç diplerimde çok fazla açılmalar mevcut aynaya baktığımda ön kısımda açılmalar mevcut aynı durum arkalarda da devam ediyor Kan tahlillerini yaptırdım Her şey normal Hocam ne yapmam gerekiyor Bu durumdan dolayı çok üzgünüm Ayrıca Saçlarım çok kuru bu açılmalar için ne yapmam gerekiyor Bana yardımcı olur musunuz ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bir takım sistemik hastalıklar ve endokrin bozuklukların ilk bulgusu saçlarda ortaya çıkabilir,özellikle kadınlarda bu nedenle iyi araştırılması gerekir.çünkü gerçek neden tedavi edilemden dökülme tedavisi başarılı olamaz yada kalıcı olmaz.öncelikle bu araştırılmalı.dökülme içinde hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsiniz

 122. hocam 19 yaşındayım. saçlarımda incelme sorunu var geçen sene saçlarımı tararken pul pul yağsı bir tabaka dökülüyordu ama şimdi yok bazen kaşınma ve yağlanma oluyor sorun ne olabilir sizce ? çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  seboreik dermatit gibi görünüyr,dermatologa görünün

 123. Fatma gültepe

  Iyi günler hocam. Benimde şaçlarımda kepek var ama kaşıntı yok.saçlarım çok incelneye ve dökülneye başladı. Saçlarımın uzama oranı çok çok az. Bununla için neler oneririsiniz.
  Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme tarif ediyorsunuz ama yinede kan değerlerinize ,hormonlarınıza baktırmanızda fayda var.kepek kaşıntı için climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.dökülme incelme içinde xpecia tablet başlayabilirsiniz

 124. merhaba hocam ben 25 yaşındayım adım kaan genetiğimizde saç dökülmesi yok babamdada dedemde de saç dökülmesi yok ama benim saçlarım dökülmeye başlıyor cansızlaşmaya başladı çokta dökülmeye başladı ne yapmalıyım hocam
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ailede erkek tipi dökülme olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez.ailede olmasa bile sizde ortaya çıkabilir.mutlaka ailede taşınan gizli kalmış gen çekinik olarak vardır.saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız tedavi almalısınız

 125. Merhaba hocam ben 2 yil once dogum yaptim dogumdan sonra saclarim cok dokulmeye basladi inceldi kepekleniyor hypertyroid bezlerimi kontrol ettirdim demir eksikligimide hersey normal ama hala saclarim duzelmedi fransadaki doktorlar cok ilgisiz cozumu ne olabilir ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fazla kepeklenme egzama bulgusudur.climbazol içeren şampuan temin edip kullanın.doğum sonrası kadınlarda anemi sık görülür ve buna bağlı saç kaybı olabilir.araştırılmalı

 126. Hocam 2 yildir bel fitigim var ve sacim dokulmeye basladi 6ay once ameliyat oldum dokulmem cok asiri ve sacimda incelme ve kopma var ne onerirsiniz tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsiniz

 127. Hocam benim saclarim hem dokuluyor hemde ip ince oldu 🙁 romatizmaya bagli olabilirmi dokulmesi yaklasik 2 senedir cortison kullaniyorum romatizmam icin , fakat saclarim cok zayif simdi phyton diye hap kullaniyorum yaklasik 1 aydan beri cortisonlu ilaclarla kullanmak ne kadar dogrudur bilmiyorum eczaci bir sorun olmiycagini soyledi napicam bilmoyorum lutfen beni biraz aydinlatin simdiden cok tesekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sizi takip eden doktorunuzun önerilerini almalısınız

 128. Hocam saçlarım sürekli dökülmeye devam ediyor. Saç bakım yağı vb bir çok şey denedim ama hala dökülüyor ve saç tellerim de çok incelmeye başladı. Şu anda sarımsaklı şampuan deniyorum ama yine fayda etmiyor. Ben yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tek başına şampuan dökülme de etkili olamaz.bu nedenle bilimsel etkili tedavi yöntemlerini araştırmalısınız

 129. meraba hocam taha önce size saçim gunde 100 150 tel döküldü sikayetinde bulundum minoxil ve xpecia tablet ınerdiniz daha sonra size minoxil bende cok fazla kaşinti yapiyor dedim bana hairfirte kullan dediniz buda kaşintı yapiyor hocam geceleri deli gibi kaşinıyor yardim edin
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ilk 1 hafta 10 gün kaşıntı yapabilir.kanlanmanın artmasına bağlı.daha sonra kaşıntının azalması beklenir.sabırlı olun.devam ederse o zaman ilacı bırakabilirsiniz

 130. Hocam suan 19 yaşındayım 13-14 yaşlarında çok gür saçlara sahiptim 15 yaşından sonra dökülmeye basladı saçlarım suan çok seyrek içi görünüyor ve cok kuru günde 30 40 tel dökülüyor lütfen yardım edin
  Op.Dr.Atilla Kaya
  erken dökülme olduğu için öncelikle dermatologa görün extra bir sorun olabilir.kansızlık,hipotroidi,sistemik bir hastalık…

 131. Hocam benim saçlarım eskiden çok gürdü saçımı çok sıkı toplardım yapısına zarar verdim sanırım şu an diplerim gür ama uçları çok az ve uçlara doğru kırılıyor. Uzamıyorda böyle çok geç uzuyor. düzleştirici de kullanıyorum mecbur. saç telim de inceldi uçlarımında dipleri gibi olmasını istiyorum kestirmekte istemiyorum ne yapmam gerek lütfen yardımcı olur musunuz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  HP biotin 5mg kullanmanızı öneririm

 132. hocam saçım önceden seyrekti zaten 1-2 ay önce iyice seyrekleştigini farkettim ama son 4 gundur inanılmaz aniden seyrekleşti 14 yaşındayım saçlarımın altından kafam görünüyor ne yapabilirm dayım kel babm ve amcam kel
  Op.Dr.Atilla Kaya
  🙁 14 yaş genetik dökülme için erken.dermatologa görünmelisin

 133. Hocam merhaba, 29 yaşındayım son 1 sene içinde saçımın üst taraflarında incelme ve günlük 10 15 tel dökülme yaşıyorum, saçlarım inceldi ve dipleri azda olsa gözükmeye başladı, şekil almıyor ve çok ince ve güçsüz özellikle tepe bölgesi, ne gibi sprey ve ilaç önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme ve incelme tepe bölgesinden olduğu için erkek tipi dökülmeyi düşündürüyor.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpevia tablet kullanabilirsiniz

 134. Mrb hocam saçım son günlerde çok fazla dökülüyor 100 150 tel görüyorum banyoda birde sacimi eledikçe saç geliyor elime minoxil kullanıyordum inanılmaz kaşıntı yaptı varmı önerebileceğiniz sprey hocam birde biotin de kullanmak istiyorum sizin önerdiğiniz cinko magnezyum biotin gibi hepsini icinde bulunduran 1 hap varmi yazarsanız çok sevinirim çok solun tşkler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saça yönelik tüm vitamin,mineral ve diğer bileşenleri içeren xpecia tablet kullanabilirsiniz.spreyde hairforte u deneyin allerjisi minoxile oranla daha seyrek

 135. Hocam saçlarım önü diğer taraflar kadar sık değil ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ön tarafta incelme ve seyrelme varsa bu genetik dökülmenin varlığını gösterir.procapi yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet başlayabilirsiniz

 136. Hocam meraba benim saclarim ön taraftan dökülmeye
  Basladi ve üstler seyreldi baya bir dökuldu ve inceldi
  Saclarim önceden cok iyiydi bianda oldu bu yardimci olabilirmisiniz lutfen tesekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ön taraftan dökülme genetik dökülme bulgusudur.dökülme yeni olduğu için ilaçlara iyi cevap alırsınız.procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.genetik dökülme kronik bir hastalık gibidir.saçınızın varolmasını istediğiniz sürece ilaç kullanmak zorundasınız

 137. hocam benim saclarim coktandir seyrek kirilmaaya basladi cok sïkıntı haline getirdim herfunde yikiyorum sizce nedeni ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  biotin eksikliğinde saçta kırılma olur.HPbiotin 5 mg başlayabilirsin

 138. Merhaba hocam benim saclarim baya dökülüyordu saclarimi kestirdim ve doktora gittim bana ilac verdi hairforte bide hap verdi Xpecia sizce iyi ilaclar bunlar yani ozel oldugu icin disardan aldm bunlari demir eksikligim varmis ya bide hangi sampuan kullaniyorum ama ben onlarin zarari olurmu ne yapmaliyim hocam .
  Op.Dr.Atilla Kaya
  her ikiside içeriği zengin ve dozajlerı yeterli ürünler.kullanabilirsin.sawpoo şampuan alabilirsin

 139. Selamun aleykum hocam benim saçlarım çok sık ve gürdü istediğim sekle girerdi son 1.5 yıl içinde ön taraftan cok müthiş bir dökülme başladı ve sürekli yağlanıyor kafamı kazıttım care olmadı bir ara bioksin kullandım oda işe yaramadı saçlarım inceldi ve sürekli dökülüyor kel olmak istemiyorum yardımcı olurmusunuz simdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmede önce saçlar incelir ,dökülür biz buna minyatürleşme diyoruz.saç miktarı azaldığı için yağlanmada artış varmı gibi algılanır ama doğru değil,saç teline düşen yağ miktarı arttığı için siz öyle algılıyorsunuz.procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 140. Hocam önermi şolduğunuz bu xpecia tableti ne kadar süre kullanılmalı?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetnizin nedenine bağlı olarak süre değişir

 141. Hocam ben saclarimi boyattim oksijenli yandi saclar cansiz seyrelme var sekil almiyo ne kullanmaliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  biotin yada xpecia tablet kullanabilirsin

 142. Merhaba hocam Amerika’da yım ve yazınızı beğenerek okudum . Geçen senee bir çok ülkeye gittim ve ve denize girdim . Saçlarım güçsüz kepeklenme ve incelme var . Bu da saçlarımın dökülmesine yol açıyor . 1 senedir bir çok ilaç kullandım ve şampuan kullandık . Hiç biri yararlı olmadı . Sizden rica güçsüz saçlarım ve dökülen saçlarıma çözüm istiyorum . Geçen yıl saçlarımı kazıttım ve bir müddet çok iyi büyüdü giden saçlarım Aralık’lar ile kendine geliyor bazen zeytinyağı kullandığımda kendie geliyor ama her zaman değil . Yardımınızı rica ediyorum . Teşekkürler i hocam
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünüp tam olarak dökülme nedeniniz genetikmi yoksa egzamayamı bağlı ayırt edilmeli.ona göre ürün başlamalısınız

 143. Merhabalar Atilla Bey ben 21 yaşındayım bir sene önce Roacctune kullandım ama suan saçlarımda incelme ve dökülme var bir de saç tellerimin uçları düğüm düğüm sebebi nedir ve ne yapabilirim sizce?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin sentezini engelliyor.buda saç kalitesinin azalmasına ve dökülmeye neden oluyor.10 mg biotin başlamalısınız

 144. Merhabalar
  Yaşım 20 saçlarım dolgun gür ve kalındı bu zaman kadar ama son 1-2 haftadır ön üst kısımda sanki saclarım azaldı ve incelesti taradigimda deri ışıklı bir ortamda fazla dikkat çekmese görebiliyorum ve bu beni rahatsız ediyor anlamadığım şey dökülme olmadı aksine elimi atıp cektigimde 1-2 telden fazlası gelmiyor elime ve kepekte yok ama son zamanlarda.
  2 günde bir fön makinesi ve saç spreyini kullanmaya başladım ondan olabileceğini düsünüyorum oneriniz nedir ne yapmalıyım bu durumda daha fazla ilerlemeden ne denemeliyim. Lütfen mesajinizi bekliyor olucam.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  üst ön kısımda olması genetik dökülmeyi düşündürüyor ve bu kadar kısa sürede ortaya çıkmaz.dermatologa görünün

 145. Hocam saç kalitesini arttirici ürün ne onerirsiniz saç çok ince
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsiniz

 146. Hocam
  Benim saçlar kendimi bildim bileli ince şekil almıyo rüzgarda poşet gibi uçuyo
  Bu vitaminler veya diğer spreyler nerden bulunur ve sadece B7 mi gerek
  ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  eczaneden temin edebilirsiniz

 147. Hocam ben saçlarıma şekil veremiyorum 3 yıldır kuaförde fön cekiom ve sprey sıkıo saçıma ve saçı o spreyle 2 gün yikamadan kalio son zamanlarda saçlarım baya inceldi ve biraz seyreldi ne yapmalıyım. Uzmanami goruniyim? ?ve saçlarım çok fazla dökülmuo sadece inceldi bayağı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fön çekmeyi bırak,ısıl işlemlerden uzak dur.saç kalitesini arttırıcı ürünler kullan

 148. Hocam ben 16 yasindayim saclarimin inceldigini farkettim ve şekil almiyor kalinlastirmak istiyorum sacimi ne onerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kansızlık ve saç kalitesini etkileyen diğer sistemik hastalıklar yönünden araştırlmalı ve duruma göre tedavi almalısın

 149. Merhaba hocam 20 yaşındayım saçlarıma düzleştirici maşa gibi çok fazla ısı uygulaması yaptığım için saç tellerim çok inceldi ve dökülüyor ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ısıl uygulamaları bırakmalısınız.HP biotin 10mg kullanabilirsiniz

 150. Kafamda aşırı yağlanma ve kepek var sivilce için kullandığım acnegen kullanmakla birlikde aşırı yağlanmam azaldı ama kepek hala devam ediyor saçlarım çok dökülüyor sol şakakdan açılma var tüy gibi oldu ama sağ şakakdaki saçlarım sapa sağlam normalde 2 şakakdada dökülme olması gerekmiyor mu ? Ve vücut kıllarım çok dökülüyor biraz fazla kıllıyım ama azalma yok
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sivilce ilaçları biotin sentezini engelliyor.buda saç dökülmesine neden oluyor.HPbiotin 10mg kullanmanızı öneririm.kepek içinde climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsiniz

 151. Merhaba.28yasindayim.Önceden daha kalın telliydi.Saçlarimda boya yok.Neden böyle oldu bilmyrm.Aşırı dökülme yok.ne onerirsnz.Bir de balık yağı kullansam faydasını görürüm.tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kansızlık ve hormonal durumunuz değerlendirilmeli.neden tespit edilip ona yönelik tedavi almalısınız

 152. Hocam bir sene önce düzleştirici yaptırdım saçımda hiç dökülme olmadı ama son 4 aydır saçlarım seyrelmeye ve incelmeye başladı doktor b ve d vitamini eksikligi oldugunu söyledi aaçlarım eskisi gibi gür ve canlı değil çok kafama takılmaya başladı sizce napmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  seyrelme ve incelme başka nedenlede olabilir.HPbiotin 5mg kullanın takip edin

 153. Hocam saclarim incellesti ve dokuluyr cansiz ne onerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme tedavisini araştırmalısın

 154. hocam bende demir eksikliği vardı bir buçuk ay hap kullandım şuan normale döndü bırakabilirsin hap kullanmayı dedi doktor amaa saç dökülmem halaa durmadı elimee attıgımdaa 20 tane falan geliyo ne yapmalıyım 17 yaşındayım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  demir eksikliği ve saç dökülmesi tedavisi için 1,5 ay kısa bir süre.kan değerlerinize baktırıp tedaviye devam etmelisiniz

 155. Selamun aleykum hocam 22 yaşındayım cildiyeye gidip saçlarımı göstermiştim aşırı incelme olduğunu buna da sebeb demir çinko vitamin değerlerimin gereğinden fazla düşük çıkmasıymis. Bunun icin acil dahiliyeye yönlendirdi ve gittim tedavi oldum ilerleme kaydettim fakat saçlarım hala eskisi gibi. Bir değişme yok aşırı ince ve çok dökülüyor. Uzamasinda ise hic bir sıkıntı yok. Saclarima bakamaz oldum sayilabilecek kadar az ve cansız ne yapmamı önerirsiniz acil cevap verir misiniz
  Op.dr.Atilla Kaya
  6 ay kadar günde 2 doz xpecia tablet kullanmanızı öneririm

 156. 13 yaşındayım bitlendim ve gaz yağı yaptık şuan saçlarım inceldi ve tüm saçlarıme aldığımda aşağıya doğru döktüğümde 3-4 tel dökülüyo ailemizde 1 kişide saç incelmesi var . Yaşım küçük ve korkuyorum düzelir mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  düzelir.biotin alabilirsin.bit tedavisi için çok ilaç var.gaz yağı kullanmak riskli

 157. hocam ek olarak kaşlarımdada çok dökülme var ve tam emin olamıyorum ama sanırım kolumdaki kıllardada incelme ve zayıflama var
  Op.Dr Atilla Kaya
  troid fonksiyonlarınada baktırmalısın

 158. hocam yaşım 18 saçlarımda 2 senedir dökülme var ilk önce saçlarım aşırı kurudu dalgalanmaya başladı sonra yıpranmalar kırılmalar oldu eski sağlığını yitirdi yağlanmamaya başladı ve saç diplerimde ağrı oldu incelip dökülmeler başladı. saçlarım kuru ve kırılgan olduğundan artık 4-5 günde yıkamaya başladım çünkü saçım suyu tutmuyor ve sık yıkadığım zaman saç diplerim ağrıyor yüz ve saç derimde seboreik dermatit var saç köklerini tıkayıp beslenmesini önlediğini düşünüyorum sebebi bu hastalık olabilrmi ve ailemde kel olanlarda var genetik değildir inşallah saçlarımı geri kazanabileceğimi umuyorum çünkü yaşım daha çok küçük dökülenler tekrardan çıkabilirmi tabi deride kızarma ve kaşıntıda var lütfen yardımcı olunuz
  Op.Dr Atilla Kaya
  evet seboreik dermatit saç dökülmesine neden olur.fakat ailede kellikde olduğu için iki taraftanda risk altındasınız.dermatit nedeniyle sprey kullanamazsınız.saça yönelik tüm vitamin ,mineral ve diğer maddeleri içeren xpecia tableti kullanmanızı öneririm.günde iki doz almalısınız.seboreik dermatitide tedavi etmelieisniz

 159. Hocam benim saçlarim çok güzel ve sıktı ama dalgalı olduğu için saçma glat sürDüm yani saç duzlestirici glat sÜrdün ondan 3 ay sonrada sacimda aşırı şekilde dökülme başladı ve incelmeye başla şimdi ne yapmam lazım ACILL! !!!
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologa görünün,dökülme nedeniniz tam olarak tespit edilsin

 160. Hocam normalde 100 dökülme varsa benimki 150.Saçlarımı yıkadığım zaman çok dökülüyo elimi saçıma attığım zaman da koparak geliyo tek tek zaten inceldi saçım önceden daha kalındı ve kaşıntı kepek de var ne önerirsiniz.
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologa görünün.

 161. Hocam ben 21 yaşındayım saçlarım çok olmasa da biraz dökülüyor.Ayrıca kafam kaşınıyor az kepek var kafamda baktığında gözükmüyor fakat diplerinde var kaşıntı yapıyor..Ayrıca saçlarım biraz da incelmiş halde bunun için en iyi ne yapabilirim herkes farklı şeyler söylüyor sizin yorumunuz benim için çok değerli.Teşekkürler..
  Op Dr Atilla Kaya
  Az dökülme de az kepek te normalde olur. İncelme varsa o zaman dökülmeyi daha iyi değerlendirmek ve günlük sayı bulmaya çalışmak yada seyrelme varmı ona göre ilaç kullanmak lazım

 162. Merhaba hocam … Ben 28 yasindayim, yaklasik sekiz senedir saclarimi hep 3 numara olarak kullanmaktayim fakat buna ragmen sacimin ust tarafinda incelme basladi 5 numara yaptirsam bile kafa derim cok belli oluyor . Eskiden cok kalin ve parlak bi saca sahiptim , cevremdekiler saclarimin dokulme gibi bi ihtimalin olmayacagini soylerlerdi fakat simdi senin sacin nasil bu duruna geldi diye tebkiler aliyorum . Saclarim iyiken sacla ilgili konusma gectigi zaman dokulse kafama takmam diye soyluyordum ama su an takmaya basladim . Hic bir uygulama yapmadim simdiye kadar cok oneri verdiler ama uzman bi kisiden bilgi almak istiyorum rica etsem ne yapmam gerektigini bana soyleyebilirmisiniz. Simdiden tesekkur ederim . Saygilar !
  Dr Atilla Kaya
  bahsettiğin tipik genetik tip dökülme.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 163. Hocam öncelikle merhaba, 20 yaşındayım… 2 sene önce hızlı kilo verdim sıkı bir diyet ile 27 kilo belkide daha fazla..Saçlarım kilo kaybından sonra inceldi ve dökülmeye başladı ve güçsüzleşmedi beslenmemede dikkat ediyorum.Dermatologa göründüm kan değerlerim normal çıktı bi kaç b12 ve demir az çıkmıştı ilaç kullandım vitamin falan xpecia tablette kulladım ama hocam hala düzelmediler genetik olduğunu düşünmüyorum.Teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalı

 164. Hocam dün yorum atmıstim saclarım aşırı dökulüyor diye yağlanmayı onleyen şampuanlar kullanin demişsiniz ama çok döküluyor saçlarimı 3 numaraya kestirmeyi düsünuyorum sizce bi faydası olurmu önler çok inceldi elimi attıgimda ince geliyor saclrim ve onlarda çok gücsuz ne yapmaliyim dokulmeyi ve yaglanmayi onlemek için
  Op Dr Atilla Kaya
  en doğrusu bir dermatologa görünmeniz

 165. Mrb.yogun stres sonrasi telogen efilium teshisi konuldu anormal. İr sekilde saclarim dokuldu ve dokulme yaklasik 4 ay sonra durdu dokulme baslangici 8. 9 ay onceydi.ancak halen saclar ince gucsuz ve azda olsa tekrar bir dokulme soz konusu. Yorumunuz ne olur.tskler
  Op Dr Atilla Kaya
  Bu gibi durumlarda xpecia gibi geniş spektrumlu ilaçlar önerilir.

 166. Hocam 17 yaşindayım her sabah saçlarımı yikayip fön çekiyorum yıkamassam yağlanıyor ve saclarim çok dökülüyor elimi her attığimda 5 10 tel geliyor piskolojim bozulmaya başladı sürekli dokulen saclarımı düsunuyorum incelmeye başladilar
  Op Dr Atilla Kaya
  Bu kadar dökülme normal tedavi gerekmez, yağlanma için yağlı saçlara etkili şampuan kullanın

 167. mustafa yaşar genç

  Hocam son zamanlarda bazı serumlu şampuan(priorini) ve saç şampuanları kullandıktan sonra saçımda dökülme arttı Saçlarım yağlı olduğundan iki günde bir yıkamam gerek yoksa pul pul kepek çıkıyor Resmen şekilsiz saçlar ve kel kalmaktan korkuyorum yardımcı olurmusunuz
  Op Dr Atilla Kaya
  saçlı deride egzama var gibi görünüyor.dermatologa görünüp tedavi almalısınız

 168. saçlarımda özellikle tepede incelme sonucu deri gözükmesi var ancak dökülme yok yardım eder misiniz?
  Op Dr Atilla Kaya
  minyatürleşme başlamış.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmanızı öneririm

 169. Merhaba hocam ben 22 yasindayim askere gitmeden once cok iyi kalin sık sacim vardi askerden gelmeme yakin saclarim cok inceldi ve dokulmeye başladı ailemde sacla ilgili kellik vs vs hic bisey yok cogu jisi şampuan kullanma zeytinyağli sabun kullan dedi kullandim ama saclarim cok inceldi elimi attıkça geliyor ve aşırı kepek var bi yardimci olurmusunuz hocam ??
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Dökülme incelme olarak başlar ve dökülmeyle devam ederdökülmeye yönelik tedavi başlamalısınız

 170. Merhaba hocam yaşım 18 4 ay boyunca aknetrend adlı sivilce ilacı kulladım saçları aşrı incelldi ve seyrelmeler oldu ilacı bırakalı 2.5 ay oldu saçlarımda kalite artışı olmadı ve dökülme drvam ediyor çok sıkıntı yaptım bu konuyu lütfen yardımcı olun saçlarım eski halini alırmı yoksa böyle kalırmı şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  sivilce ilaçları biotin eksikliğine oda saç dökülmesine neden olur.HP 10mg biotin kullanabilirsin

 171. Hocam ben iki ay önce Roaccutane kullandım sivilcelerim için ilk ayda saclarım aşırı kurumaya basladı daha sonra sac tellerim inceldi.daha sonra koparak dökülmeye başladı. ilacı bırakalı iki ay on gün oluyor ve saçlarım aşırı seyreldi hala koparak dökülüyor. Kan tahlilime baktırdım. belirli bir düşme yok. Anlamıyorum hocam nasıl durdurucam saclarımda eskiden bir tane dökülme olmazdı. ailemdede bu sorunu yasıyan yok yardım edin lütfen
  Op Dr Atilla Kaya,
  biotin eksikliğine neden olmuştur.10 mg biotin başlamalısın

 172. Merhaba hocam benim sorunum saç incelmesi dökülme (dökülmeelimi saçıma attığım zaman yaklaşık 5, 10 tel arası dökülüyor) daha önce doktoruma c sadece stresten dedi daha önceden saçım kalın ve çok fazlaydı saçımın fön vs den böyle olduğunu düşünüyorum saçımı eski kalın görünümüne nasıl getiririm ve dökülmeyi nasıl önlerim zaten gidenleri kurtaramayiz artık teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nednein tespit edilmeli ve ona yönelik tedavi almalısın.incelerek dökülme genetik dökülmeyi düşündürüyor

 173. Hocam merhaba ben uzun saçlara sahibim ve son ve uzun zamandır sacmda aşırı dökülme incelme var ilk defa bu kadar çok dokuluyo cildiyeciye gittim test yapıldı demir v.s iyi bide benim kafamda sedef vardı ona ilac verdi daha sonra troit icin gittim nodül çıktı 2*1mm sanırım ama doktor fazla ilgilenmedi ilac falanda vermedi ama gerçekten çok dokuluyo baska bi doktora gitmeli miyim?
  Op Dr Atilla Kaya
  hem troide yönelik ilaç kullanmalısın.bunun yanısıra xpecia tablet başlayabilirsin

 174. hocam bende asırı dökülme ve incelme var.onceleri alt kısımlarında dalgalıydı ustlerı duz ve kalındı ama şimdi komple dalgalandılar.doktor kan tahlili yaptı ama bı sonuc elde edemedım.genetık dedı fakat ailemde yada akrabalarımda boyle bı sorunu olan yok.ne onerırsınız? hangı tahlıllerı yaptırmam gerekıyo dökülme nedenını bulabılmek için.
  Op Dr Atilla Kaya
  öncelikle anemi ve tiroid fonksiyonlarınız değerlendirilmeli

 175. Hocam saçta zayıflama incelme başladı ne yapmam gerekir
  Op Dr Atilla Kaya
  bu şikayetinizin nedeni tespit edilmeli.genetik tip dökülme ise buna yönelik ilaçlar kullanmalısınız.eğer anemi vb hastalıktan kaynaklanıyorsa hem bu hastalığın tedavisini hemde saç için destek tedavi alabilirsiniz

 176. hocam bnım saçım döküldü nemli hava şartlarından dolayı hemde aılede saç dökülmesi zerre yok olmasına rağmen saçlarımı bnde gıdıp kazıttım ve saçlarım çıkmaya başladığında ınce çıktı neden söyleyebılırmısınız bırde ne saçın yapısını kalınlaştırır söylersenız sevınırım bu arada çok saçma bır şekılde yazdım kusura bakmayın.. 🙂
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin yada xpecia tablet kullanabilirsiniz

 177. Merhabalar benim saçlarım kalın telliydi şimdi inceldi ve cok dökülüyor ne yapmam lazım
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerine baktırıp ,sistemik hastalık yönünden araştırmalısın

 178. hocam saclarim bu aralar sık dökülmeye incelmeye başladı spor yapiyom vitaminsizlik diyicem ama akşamlari duzenli meyve tüketiyorum acaba biotin kullanmamda saki,nca var mi? yada sac incelmesini önlemek kalinlaştirmak için önericeginiz takviye ilaçi tabletleriniz varmi?saclarim gür zaten de inceldi baya 1 hafta oldu baya strese girdim..uygun bi şey söylerseniz alim tabi etkisi yok ise ??
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nedeniniz belirlenmeli

 179. iyi günler Atilla bey benim saçlarım önceden gürdü fakat son yıllarda dökülme sonucu azaldı ve uçlara doğru inceldi dermotoloğa gittiğim de Feretin eksikliğim vardı sadece ilaç kullandım ve yerine geldi fakat saçlarımda açılma yok ama uzadıkça uçlarda incelemeler oluyor şuan ki kan değerlerim çok iyi ne yapmalıyım sizce teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  saç kalitenizi arttırmak için biotin yada xpecia tablet kullanabilirsiniz

 180. Hocam merhaba. Bendeki saç dökülmesi yaklaşık 4 yıldır var. Her sene Mayıs-Haziran aylarında daha da incelip dökülüyor ve her doktora gittiğimde de kansızlık için hap verip şampuan değişikliği yaptı. İlaç ve şampuanı kullandığımda dökülmedeki etkisi ilk 2 ayda belli oluyordu ama sonra tekrarlıyordu. İlk sene kansızlık ve bazı durumlardan sonra oluşan yoğun bir stres dönemi geçirdim, saçımda geniş açılmalar oldu. Ve erkek tipi dökülmeye karşı spray ve kansızlık için ilaç kullandım. İkinci sene de sadece şampuan değişikliği ve yine kansızlık ilacı kullandım. Ve şu ana kadar aynı yöntem. Sizin önerebileceğiniz bir tedavi var mı?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  erkek tipi dökülme varsa düzenli ürün kullanmanız gerekir.bu nedenle kullandığınız ürünleri bırakmamalısınız.anemi vb sorununuz varsa tedavi olmalısınız.erkek tipi saç dökülmeniz için minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 181. Merhaba arkadaşlar benim saçımda çok hızlı ve çok fazla dökülme ve incelmeler başladı bu konuda ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.TEŞEKKÜR EDERİM
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nedeninin belirlenmesi ve ona yönelik ürün kullanman gerekir

 182. Merhabalar,
  Yaklaşık 1 yıldır hashimoto tedavisi görüyorum, saçlarım 2 yıldır çok inceldi ve dökülüyor. Ne yapabilirim?
  Teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  B7 vitamini yada tercihen xpecia tablet kullanın

 183. Merhaba hocam benim saçlarım bi kac ay öncesine kadar çok gurdü cok guzeldi sonra bi anda dokulmeye başladı inceldi saclarm bi tuhaf geliyo gözüme gecen sene uçlarına sadece boya yaptırdım onun etkisi olur mu acaba çok morelim bozuluyo maskeler uyguluyorum eski haline dönmez diyolar lütfen yardım edin
  Op Dr Atilla Kaya

  Uçlardan boyama saçı dökmez, xpecia benzeri geniş spektrumlu ilaç kullanabilirsiniz.

 184. Serdar kızıltan

  Oncelikler merabalar hocam benim saclarimda incelme veya yumusama gibi bi takim sorunlar meydana geldi daha onceden cok gür ve sert saclarim vardi ama suan saclarim yine cok fakat cok yumusak sekil veremiyorum zorlaniyorum isim geregi hergün araliksuz dus almam gerek sampuanla sk sk dus aliyorum bunun bi etkisi olabilirmi sac sorunumda simdiden tesekkurler
  Op.Dr Atilla KAYA
  Şampuan saçı inceltmez kökün beslenmesiyle ilgili bir sorun olabilir dökülme yoksa 10 mg lık B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane alın

 185. hocam benim sorum 4ay önce saçlarım çok kaşınmaya başladılar sonra üzerimde küçük ama kepeğe benzeyen böcek yürümeye başladı annem bit olmadığını söyladi doktora gittim ordada bit yok dediler ama vucudumda özelliklede kafamda bir şeylerin gezdiğini hissediyorum ve bazende saçlarımı sanki çekiyorlar ve en önemliside saçlarımın kendiliğinden oynuyor olması herkes elektiriklenmeden taramadan rüzgardan havadan diyor ama hocam onlardan değil hiç bir neden yokken aynada baktığımda saç tellerinin çoğu kendiliğinden hareket ediyor sanki diplerinde bir şey geziyor hocam biraz inceledim acaba kılkurdundan olabilirmi çünkü bende demir eksikliğinden dolayı 7,8yıl evdeki toprak gibi şeyler yemiştim acaba kurtlardan olabilirmi birde hocam yüzümde ve vucudumdada birşeyler geziyor gibi hocam doktorlarada söyledim ama kimse inanmadı psikatriye yönlendirdiler çok acillllllllll cevap verirseniz çok sevinirim kafayı yiyeceğim lütfen hocam şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  Valla bişi anlamadım, kıl kurdu bağırsakta olur saçla işi olmaz, takıntı olabilir.

 186. saç tellerim çok ince ve aşırı derecede dökülüyor bana yardımcı olabilir misiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme nedenin saptanmalı.bunun için dermatologa muayene olmalısın.

 187. teşekkürler 🙂

 188. dönek yerim saçımın kirlenmesiyle acımaya başlıyo saçım bir gün bile geçmeden yağlanmış oluyo elektirikleniyo doğal sabunlar dahi işe yaramıyor ?
  Op Dr Atilla KAYA
  seboderm şampuan kullanabilirsiniz.ılık suyla yıkayın saçınızı ve ısıl işlemlerden uzak durun

 189. Ben son bir yılda çok kilo verdm 80 kiloydum şimdi 65 kiloyum sigara kullanıyorum son onbeş gündür saclarım inceldi dökülmeye başladı saçlarım dökülmeden çok fön cektiriyodum bununda bir zararı varmıdır ayilemde kellik yok lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kansızlık,vitamin ve mineral eksikliği varmı?bu nedenle gerekli kan tahlillerini yaptırmalısın.ısıl işlemlerden uzak durmalısın

 190. Saçlarım kaşınıyor ve yaglı dökülüyor ince bide artık bıktım şampuan Flan hiç fayda etmedi ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle kaşınma ve yağlanmayı tedavi etmelisiniz.dökülerek azalan saç daha çabuk yağlanır.şikayetinizin durumuna göre seboderm şampuan ve dermotto losyon kullanabilirsiniz.bu arada dökülme nedeniniz belirlenmeli ve ona yönelik tedavi almalısınız

 191. Hocam benim saclarim bi anda zayifladi ve dokuluyor bunun sebebi ne olabilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sistemik bir hastalık olabilir.doktora görünmelisin

 192. merhaba.bundan 1 sene önce protein diyeti yapıp hızlı kilo verdim.birkaç ay sonra saçlarımda dökülmeler başladı doktora gittim demir eksikliği anemisi ve çinko eksikliği tanısı konuldu.5aya yakın bir süre ilaçdtedavisi gördüm ve demir,çinko değerlerim yükseldi normal değerlere ulaştı fakat dökülmem durmamıştı farklı doktorlara göründüm şimdi prominoxil şampuan ve creastim sprey kullanıyorum saç dökülmemde azalma var fakat benim sorum şu.saçlarım kalın telli ve gürdü.şimdi yeni çıkan saçlar çok ince sağlıksız gözüküyor.kellik yok ailemde saçlarım hala da epey var ama çıkan saçlar sağlıksız.nasıl kalınlaştırabilirim?bu ince saçlar da dökülürse yerine tekrar çıkar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA

 193. Merhabalar benim sorunum kardeşiyle ilgili kardeşimin sac tellerinde yara gibi ve sonrada sac tellrindibinde kepek gibi oluyor sonrada kepekler patlıyor diyor kaşıntı var sonrakayboluyor tekrar cçıkıyor sitrezden dediler kepek gibi oluyor sonra kayboluyor ne yapmamamiz gerek lütfen yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlı egzamadır dermotto losyon ve % 3 lük climbazol içeren şampuan kullansın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.