Beyaz Saç Dökülür mü ?

Beyaz saç dökülür mü sorusu aslında biraz “yumurtamı tavuktan çıkar yoksa tavukmu yumurtadan çıkar” sorusuna benziyor. Yani saçı beyazlayana kadar dökülmüş olur yada yaş ilerlediği için zaten o kişinin saçı dökülmeyecek demektir. Dökülme renkle yada beyazlaşmayla ilgili değildir. Köke zarar veren madde ile ilgilidir. DHT adlı madde kökte tutunacak yer bulursa köke zarar verir ve saç dökülür.

beyaz saç neden dökülür  Beyaz Saç Neden Dökülmez ?

Bal gibi de dökülür ama erkek tipi dökülme 18-27 yaşlarda olur ve kaybedilecekler kaybedilmiş olur, bu yaşa kadar dökülme olmadıysa o kişinin DHT ye hassasiyeti yok ve saçları dökülmeyecek anlamına gelir. 18-27 yaşlarında da beyaz saça çok az raslandığı için halk arasında böyle bir yanlış inanış yayılmıştır. Halbuki saçları ağarmadığı halde dökülme sorunu yaşamamış insanalr olduğu gibi sadece ensesinde beyazları kalmış insanlar da vardır.

Saça beyaz dışında rengi veren madde melanindir, melanin adlı maddeyi yapan melanosit hücreleridir ve ne melaninin ne de melanositlerin dökülme sorunuyla yakından uzaktan ilişkisi yoktur. Saçınızın renginden bağımsız bir şekilde 28 yaşınızı saçlı bir şekilde geçirdinizse rahat olun saçınız ağarsa da ağarmasa da artık saçınız dökülmeyecek demektir.

Saç Beyazlaması Önlenebilir mi ?

beyaz saç dökülürmü   Şu ana kadar olan tıbbi bilgilere göre halihazırda önlemenin yolu yoktur. Yeterince yaşayan her insanın saçı mutlaka beyazlaşabaktır, bu kaçınılmaz sondur. Bazılarının saçı otuzlu yaşlarda beyazlaşırken bazılarınınki doksanlı yaşlara kadar gecikebilmektedir, bu tamamen genetik yapıya bağlıdır. Biotin (B7 vitamini) günlük 10 mg alınırsa beyazlamayı geciktirebileceği (önleyebileceği değil) yönünde bilgiler vardır. Yine benzer şekilde methionin adlı aminoasitin de geciktirebileceği yönünde bilimsel çalışmalar vardır.

 

 

Saç Neden Beyazlar

Basitçe tarif edilmek istenirse şu şekilde yazılabilir ; renk veren melaninin pigmentinin giderek azalıp yok olmasındandır.Melanin pigmentini salgılayan melanosit adlı hücrelerinin ölerek sayısının azalmasıdır.Melanosit sayısı azaldıkça saça renk veren melanin salgısı azalmakta ve saç rengini kaybederek keratin rengi olan beyaza yaklaşmaktadır.Melanositlerin kaybı genellikle orta yaş üzerinde başlar ve giderek artar ancak genetik yapıya bağlı olarak daha erken yaşlarda da melanosit ölümü olup beyazlaşma görülmektedir.Erken saç beyazlaması ırsi bir durum olduğundan hastalık olarak değerlendirilmez.

saç neden beyazlaşır
Melanositlerin neden öldüğü bilimsel olarak net bir şekilde açıklanamamaktadır.Bu konuda çeşitli görüşler vardır
– En kabul edilen görüş erken yaşlarda da olsa melanositlerin erken yaşlanarak ölmesi.
– Yaşlanmaya bağlı olarak kılın ortasındaki sıvının azlaması ve bu sebeple üretilen boyanın saça karıştırılamaması.

Kabul edilir olan genetik kodlarda yazılan sürede melanositlerin ölerek yok olmasıdır.

 

 

beyaz saçbeyaz saç neden dökülmez

One comment

  1. Slm hocam, sitenizde 1 saattir birsürü bilgi okuyordum bu kısım özellikle ilgimi çekti. 27 yaşına kadar dökülmediyse o saçlar dökülmeyecek yazıyor yalnız bazı forumlarda 30+ yaşından sonra döküldü diyenler, dökülmede yaş sınırı yok diyenler var(ne kadar doğru bilmiyorum tabi) mesela burak özçivit ve kıvanç tatlıtuğ’a bile saçları dökülüyor kel kalacaklar falan diye yorumlar okudum halbuki bu adamların yaşı 33-34. Ne diyorsunuz hocam bu konuda? Şimdi doktorlar dururken tabiki kimin yazdığı belli olmayan her yoruma itibar edilmez ama işte insanın aklı karışıyor, mesela yine forumlardan birinde yanlış hatırlamıyorsam ya 30, ya 40’lı yaşlardan önce saç ektirenler pişman olacaklar o saçlar ilerleyen zamanda yine dökülcek yazmış biri böyle kendinden emin bir şekilde
    Op.Dr.Atilla Kaya
    DHT den etkilenen kıl kökü olup olmadığı 27 yaşına kadar belli olur.farklı nedenlerlede saç dökülmesi yaşanabilir,bu erkek tipi dökülme ile karıştırılmamalı.bunun yanı sıra yaşlılıkta (60lı yaşlardan sonra) sadece DHT değil testesteron da kıl köklerinin zayıflayıp dökülmesine neden olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.