Xpecia Kadın ve Erkek Tablet Nedir?

Kısmi içerik farklarıyla daha doğrusu cinsiyete göre ihtiyaçlara göre formüle edilmiş, ağızdan alınan tablet formunda saç dökülmesi tedavisi ilacıdır. Her iki form da saçta yaşanan sorunların çözümüne göre içerikle üretilmektedir. Bilindiği gibi erkeklerde görülen dökülmelerin % 95 i genetik yani hormonlardan dolayı olurken kadınlarda görülen dökülmelerin % 50 si genetiktir geride kalan % 50 diğer sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Xpecia Erkek ve Xpecia Kadın olarak iki formda üretilmektedir.

xpecia tablet ne işe yarar

Ne İşe Yarar?

Geniş spektrumu ile dökülme yanı sıra saçtaki bir çok sorunu çözer. Bunların en başında geleni içeriğindeki saw palmetto ve soya isoflavonu etkisiyle ailesel dökülmeyi (ailesel saç dökülmesi ayrıca genetik, hormonal, AGA, andro genetik alopecia ve ırsi isimleri ile de bilinmektedir) durdurur.

Bölgesel ürün kullanmadan tek başına günde iki tablet alındığında % 70-75 ihtimalle dökülme durur. Ailesel dökülme denilen tip dökülme çeşidi erkeklerde % 95 kadınlarda % 50 oranında görülür, tek başına tablet kullanımıyla, yanında sprey gibi bölgesel ürün kullanmadan bile bir çok hastanın sorunu düzelmektedir.

Dökülme yanı sıra, içeriğindeki keratin, L sistin (sistein), methionin, biotin, çinko etkisiyle

 • Saçın kalitesi artar
 • Kırılmalar biter
 • Uçtan çatallanma azalır
 • Saça parlaklık gelir
 • Sönüklük varsa düzelir
 • Saçla aynı yapıya sahip tırnak sorunlarının da çözümünde etkilidir. Tırnakta beyaz çizgiler oluşumu, yumuşama, çabuk kırılma gibi kalitesizlik belirtilerini düzeltir.

Xpecia Tablet Cinselliği Etkiliyor mu?

Saç dökülmesinin önemli bir kısmı erkeklik hormonu testosteronun metaboliti DHT (di hidro testosteron) sebebiyle olduğu için özellikle erkeklerde bu konuda tedirginlik olmaktadır. Hatta şampuan seçerken bile bunu düşünen kişiler vardır. Kısmen haklılık payı da vardır çünkü saç dökülmesi tedavisinde kullanılan Propecia Tablet cinsellik üzerinde olumsuz etkileri olan bir ilaçtır. Bir ilacın bu yan etkiyi yapmasından kaynaklanan tedirginlik olması normaldir ama Propecia dışında bu tedirginliği yaşamak anlamsızdır. Propecia ile ortak olan pecia kelimesi dökülme anlamına gelmektedir, bunun dışında içerik açısından hiçbir benzerliği yoktur.

Xpecia Tablet içeriğinde cinsellik üzerinde olumsuz etki yapabilecek madde bulunmamaktadır. Bu güne kadar olumsuz etkisi olduğu yönünde bulguya rastlanmamıştır.

Xpecia Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Bu güne kadar önemli bir  yan etki tespit edilen kullanıcı olmamıştır. Seyrek olarak sindirim sisteminde rahatsızlık görülebilmektedir, bu daha çok içeriğindeki maddelerden birine karşı intolerans olan kişilerde olabilmektedir.

Her ne kadar alerji gelişebilir yazsa da doğal maddeler içerdiği için alerji olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bazı kişilerin aklına vücut kıllarında kalite artışı sağlar mı gibi soru gelebilmektedir, böyle bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Xpecia İçeriği Hangi Maddelerden Oluşuyor?

Kadın ve erkek formlarında madde ve miktar olarak değişiklikler olmakla birlikte büyük oranda yakın içeriğe sahiptir.

Xpecia Tablet Erkek İçeriği

Serenoa repens ekstresi (saw palmetto Türkçesi Cüce Palmiye) (1),  keratin (2), L-sistin  (sistein), Çinko  Sülfat (3), biotin (4),  methiyonin, ginkgo biloba ekstresi (mabet ağacı), kalsiyum pantotenat, soya isoflavonu,  folik asit.

Xpecia Tablet Kadın İçeriği

Serenoa repens ekstresi (Saw Palmetto), ginkgo biloba ekstresi, çinko sülfat, biotin, folik asit (5), L- sistin, keratin, methiyonin, ferro glukonat (5), pantotenat (6), Bu vitamin, mineral ve bitkisel aktifler yanı sıra her iki formda da maltodextrin,mikrokristalin selüloz,laktoz monohidrat ve mısır nişastası gibi dolgu maddeleri bulunmaktadır.

Saç Çıkarır mı?

İnternette veya reklamlarda ürün tanıtımlarında sıkça “yeni saç oluşumu sağlar” gibi akla, bilime aykırı iddialar duyabilirsiniz, sakın inanmayın dünyada hiçbir şey yeni saç oluşturamaz. Yeni saç oluşturmak diç sayısını 40 a çıkarmak kadar imkansızdır.

Doğal olarak Xpecia da yeni saç çıkarmaz ama koldaki kıllar kadar kalite kaybetmiş yani tüyleşmiş saçlarda kalite artışı sağlayarak eski haline yaklaştırır. Yani saç çıkarmaz ama tüyleşmişlerin kalitesini arttırarak saç çıkarıyormuş gibi sonuç alınmasını sağlar. Özellikle genetik dökülmesinin bir dönemi olan minyatürizasyon dönemindeki saçın renginde gelişen soluklaşarak açık renk halini alma durumu da büyük oranda düzelir.

Xpecia Tabletin Faydaları Nelerdir?

 • Erkek tipi saç dökülmelerinin (AGA) % 70-75 kadarını durdurur, sprey formunda ek ilaçlarla birlikte kullanılırsa bu oran % 95’ler düzeyine çıkmaktadır.
 • Kadın tipi saç dökülmelerinin (telogen effluvium) içeriğindeki maddelerin eksikliğinden kaynaklananlarında etkin çözüm sağlar.
 • Kalite kaybetmiş saçta kalite artışı sağlar.
 • Biotin, çinko vs gibi madde kayıplarından veya keratin sentezinin yavaşlamasından kaynaklanan saçta solma sorununda saçın parlaklığını arttırır.
 • Uzaması hızlanır.
 • Uçtan çatallanmalar azalır.
 • Saçlar kuaförlük hizmetlerine daha dayanıklı hale gelir.
 • Keratin içerdiği ve keratin sentezini arttırdığı için tırnaklardaki yumuşama, kırılma, beyaz çizgiler oluşumu gibi kalite sorunlarını çözer.

Xpecia Nasıl Kullanılır?

Sabah, akşam birer tablet alınır. Tabletlerin ikisi aynı anda da alınabilir. Tok karnına alınması daha iyidir ancak aç alınmasının sakıncası yoktur.

Erkek tipi dökülmelerde 6 ay günde iki tablet kullanıldıktan sonra günde bir tablet olarak devam edilmelidir. Bilindiği üzere erkek tipi saç dökülmeleri şeker veya tansiyon hastalığı gibi kronik bir sorundur ve tedavi aralıksız devam etmelidir. Bu bütün ilaçlar için geçerli bir durumdur.

Kadın tipi saç dökülmelerinde altı ay günde iki defa kullanmak yeterlidir. Sonraki dönemde kesilebilir ancak elde edilen kaliteyi korumak için haftada 2-3 tablet alımına devam edilebilir.

Kilo Aldırır mı?

Bu grup ilaçları kullanan kişilerin en büyük korkusundan biri de kilo yapması veya iştah arttırarak kilo alınmasına neden olmasıdır. Xpecianın içeriği oluşturulurken buna özellikle dikkat edilmiştir, B 12 vitamini gibi saçla hiçbir ilişkisi olmayan ama iştahı açarak kilo alınmasına neden olan vitaminler konulmamıştır ve buna bağlı olarak kilo yapma etkisi yoktur, yüzbinlerce kullanıcıdan bu güne kadar böyle bir şikayet yansımamıştır.

Kaynak:

1- Lourith, N., & Kanlayavattanakul, M. (2013). Hair loss and herbs for treatment. Journal of cosmetic dermatology12(3), 210-222.

2- Nabahin, A., Abou Eloun, A., & Abu Naser, S. S. (2017). Expert system for hair loss diagnosis and treatment. International Journal of Engineering and Information Systems (IJEAIS).

3- Almohanna, H. M., Ahmed, A. A., Tsatalis, J. P., & Tosti, A. (2019). The role of vitamins and minerals in hair loss: a review. Dermatology and therapy9(1), 51-70.

4- Patel, D. P., Swink, S. M., & Castelo-Soccio, L. (2017). A review of the use of biotin for hair loss. Skin appendage disorders3(3), 166-169.

5- Ertug, E. Y., & Yilmaz, R. A. (2018). Research Article Reduced ferritin, folate, and vitamin B12 levels in female patients diagnosed with telogen effluvium. Int J Med Biochem1(3), 111-4.

6- Hosking, A. M., Juhasz, M., & Mesinkovska, N. A. (2019). Complementary and alternative treatments for alopecia: a comprehensive review. Skin appendage disorders5(2), 72-89.

7- Xpecia Resmi Sitesi https://www.xpecia.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.