Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Nedir, Ne Yapılmalıdır?

Saç, sakal, bıyık ve kaş ekimi gibi kök nakilleri kök için mikro travma etkisi yapar. Köke uygulanan bu travma ve diğer sebepler kılın yaşam döngüsünde değişime neden olur. Normalde anagen 6-12 yıl sürer ve kök katagen dönemine geçer, katagen birkaç ay sürer ve telogen dönemi başlar. Ketogen dönemi de birkaç ay sürer ve yeniden anagen dönemi başlar. Telogen dönemin exogen dönemi de olduğunu kabule den ekoller vardır.

Travma ile anagende ki köklerin önemli bir kısmı bir sonraki döneme geçer ki bu dönem değişimi topluca olduğu için buna “çok hızlı” anlamına gelen “şok dökülme” adı verilmiştir.

saç ekimi sonrası şok dökülme

Saç Ekiminden Sonra Şok Dökülme Neden Olur?

Bunun en önemli nedeni alırken motorun yaptığı sarsıntı ve ekerken penset denilen cımbız benzeri aletin sıkmasıyla oluşan mikro travma yanı sıra şunlar da geçici dökülmenin diğer nedenleridir.

 • Köklerin fazla soğutulması
 • Köklerin yetersiz soğutularak metabolizmasının yüksek kalması
 • Köklerin uzun süre vücut dışında bırakılması
 • Uygun sıvıda ve uygun ıslaklıkta bekletilmemesi
 • Fazla havalanarak kuruması
 • Köke gelen kan miktarını arttıran ilaç kullanılmaması
 • Ekimden sonraki saatlerde fazla sigara içilmesi
 • İlk yıkamaların uygun temizlik ürünü ile yapılmaması

Şok Dökülme Herkeste Olur mu?

Evet az veya çok her ekimden sonra olması beklenir. “bende olmadı” diyenler bunu fark edemedikleri için olmadığını sanırlar.. Tamamının dökülmesi ve önlem alınmadığı halde fark edilmeyecek kadar az dökülmesi seyrek rastlanan durumlardır. Ekilenlerin % 70-80 gibi büyük çoğunluğunun dökülmesi en sık karşılaşılan durumdur. Ancak kullanılacak ilaçlar ve önlemlerle şok dökülme büyük oranda azaltılabilir.

Şok Dökülmeyi Azaltmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda yazılan sebeplerden ekibin kontrolünde olan işler için hastanın yapabileceği fazla bir şey yoktur ama ekim yaptıran kişi şunlara dikkat etmelidir.

Sigara İçilmemelidir

Tercihen bir önceki akşamdan itibaren sigara içilmemeli ve bu ekimden sonra üç gün devam etmelidir. Zaten stresli bir dönem geçiren hastaya şöyle bir ara çözüm önerilebilir; Sigaranın bağımlılık yapan ama köke zarar vermeyen nikotinini alıp zararlı olan karbon monoxit ve karbondioksitin kan düzeyini yükseltmemek için dudak tiryakileri gibi akciğere çekilmeden ağızdan geri üflenerek sigara içilebilir. Bu şekilde nikotinin rahatlatıcı etkisi karşılanırken köke zararlı maddeler alınmamış olur. Tabii ki doğru olan hiçbir zaman sigara içmemektir. (1)

B7 Vitamini Kullanılmalıdır

Biotin ve H vitamini olarak da bilinir. 10 mg’lık tabletlerden günde bir tane almak yeterlidir, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve şok dökülmeyi azaltıp kaliteyi arttırdığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır. Saç ürünleri üretimi konusunda tecrübeli, güvenilir markaların ürettiği ürünler tercih edilmelidir. (2)

Ginkgo Biloba İçeren Tablet Kullanılabilir

En etkili damar genişletici bitki özüdür (3). Beyin kan dolaşım bozukluklarının çözümünde ilk tercihtir ve bu konuda en yaygın kullanılan ginkgo biloba içeren ilaç Tebokan Tablet’tir. Tebokan gibi sadece ginkgo biloba içeren diğer ilaçlar Gigobil, Bilokan, Gingus ve Serebil Rablet de aynı şekilde kan dolaşımını arttırmak için kullanılmaktadır. Eskiden tüm saç ekim merkezleri şok dökülmeyi azaltmak için bu ilaçları yazarlardı ancak son yıllarda ginkgö biloba yanı sıra biotin, keratin, L sistin gibi saçla ilgili maddeler de içeren Xpecia Tablet daha çok tercih edilmektedir. Xpecia Tablet içerdiği ek maddeler diğer ginkgo biloba içeren ilaçlara üstünlük sağlamaktadır ve gerek Türkiye’de gerekse diğer ülkelerde en fazla reçete edilen ilaçtır. (4)

 • Hastanın alacağı bu önlemelere yanı sıra ekimi yapan ekip de şunlara dikkat etmelidir.
 • Köklerin fazla soğutulma, buzun üstünde değil +4 derece ıslak zeminde bekletilmelidir.
 • Köklerin sıcak ortamda kalmamalıdır, sıcak ortamda kökün oksijen ihtiyacı artar.
 • Kökler alındıktan sonra en kısa sürede yeniden ekimleri ve bir an önce kanlanması sağlanmalıdır, sıkça yapılan kökleri aldıktan sonra yemek yiyip, çay kahve içip zaman kaybetmek yanlış bir yaklaşımdır.
 • Kökler uygun sıvı ve uygun ıslak ortamda bekletilmelidir.
 • Kurumaması için ele alınan kök sayısı az olmalıdır.
 • Şok dökülme üzerine etkili değildir ama kökü yerinden oynatmamak için İlk yıkamalar sıradan nemlendirici ve sıradan şampuanla değil bu işe özel olarak geliştirilmiş temizlik ürünleriyle yapılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter?

Başlangıcı yukarıdaki sebeplerin engellenmesine bağlı olarak 6.-7. Günlerde olabileceği gibi 12.- 15. Günlerde hara daha da geç dönemde olabilir. 6 günde başlaması sizi tedirgin etmemeli, 15 günde başlamamış olması da sizi sevindirmemelidir. Ne zaman başlarsa başlasın 6. Haftanın sonundan sonra artık şok dökülmeyle kayıp olması beklenmez, bu kadar süre boyunda uzayan saçlar artık dökülmez, sevinebilirsiniz. Seyrek olarak bazen hasta kafasına hiç dokunmaz, temizlikte aşırı dikkat eder ve saçlar haftalarca ekildiği gibi kalır, dökülmez ama uzamaz da. İşte dökülmeden kalan ama uzamayan bu saçlar da zaman içinde şok dökülmeyle kaybedilecek demektir.

Şok Dökülme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aslında işlemi yapan ekip yukarıdaki dikkat edilmesi gerekenlere dikkat ettiyse, hasta yukarıda yazan ilaçları işlemden hemen sonra başladıysa, 3-4 gün sigara içmediyse ek bir şeye gerek yoktur ama ekilenlere zarar vermemek için doktorun söylediklerine dikkat edilmeli özellikle ilk yıkamalar bu işe özel olarak formüle edilmiş ürünlerle, örneğin Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti ile yapıldıysa dikkat edilmesi gereken ek bir şey yok denebilir.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Olmadı Sorun Olur mu?

Özellikle gençlerde bazen minimal olmaktadır, bunun dışında sigara içilmediyse ve yukarıdaki önerilen ilaçlar düzenli alındıysa şok dökülme genellikle minimal düzeylerde kalmaktadır. Bu son derece önemli bir avantajdır çünkü fazla dökülme yaşayan hastaların hepsi “acaba geri çıkacak mı?”, “acaba hepsi çıkacak mı?” gibi tedirginlikler yaşamaktadır. Her ne kadar gereksiz bir tedirginlik olsa da ne yazık ki hastayı rahatsız etmektedir.

Diğer taraftan şok dökülme az olursa ekimin 2. Haftasında ekimle ilgili görsel rahatsızlıklar (kızarıklık, şişlik, delikler olması) minimal olmaktadır ve hastanın hoşuna gitmektedir.

Kaynak

1- Corbett, C., Armstrong, M. J., & Neuberger, J. (2012). Tobacco smoking and solid organ transplantation. Transplantation94(10), 979-987.

2- Cotterill, P. C. (2012). Hair Transplantation. In Advanced Surgical Facial Rejuvenation (pp. 129-167). Springer, Berlin, Heidelberg.

3- Roenigk, R. K., Ratz, J. L., & Roenigk, H. H. (2016). Hair Restoration/Dow B. Stough. In Roenigk’s Dermatologic Surgery (pp. 789-794). CRC Press.

4- Wu, Y., Li, S., Cui, W., Zu, X., Du, J., & Wang, F. (2008). Ginkgo biloba extract improves coronary blood flow in healthy elderly adults: role of endothelium-dependent vasodilation. Phytomedicine15(3), 164-169.

23 comments

 1. Xpecia sabah akşam ve aynı gün içerisinde biotin 5000 mg lik kullanabiliyormuyuz

 2. Hocam, 20 yaşındayım telojen effluvium 2 yılda bir başıma geliyor. Hergün saç masajı yapıyorum ama şu 2-3 aydır çok fazla sacım dökülüyor. Görüyorum küçük küçük saçlar çıkıyor diplerden ama açıklıklar belli olmaya başladı. Geçen sene aralıkta çok saçım vardı ama şuan yarısı gitmiş durumda. Saçlar inceldi ve seyrekleşti. Ne yapmalıyım ?

  • Yoğun tedavi olmalısınız bu dönemde, xpecia tablet günde iki tane, hairforte sprey günde iki defa, günlük 10mg bittin tablet başlayın

 3. hocam ben 54. gündeyim 3. haftanın sonlarında başladı şok dökülme ancak 54.günde saçların sanki 1/5 i dökülmüş gibi duruyor ve duşta elime geliyorlar bu normal mi

 4. Hocam ekimin ikinci haftasındayım saçlarımda dökülmeler var tek tek dökülüyor bu şok dökülme mi yoksa başka şey mi ne olabilir

 5. hocam merhaba. ekimin 2. ayını tamamlıyorum. çoğunluğu baston şeklinde dökülmem oldu ardından durdu. hairforteye başladım ve ok şeklinde diplere doğru yada uçlara bilemeiyorum dökülmem başladı 7 8 haftalarda normal mi bu? hairforte spreyle ilgili olabilir mi?

  • Elimle ilgili sorun olmaz. Ama kalite kaybetmiş minyatürleşmiş saçlarınız sprey başladıktan sonra alttan teni sağlıklı kıllar geldiği için dökülür. Normal. Daha iyi ve hızlı sonuç almak için xpecia tablet de başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. hocam merhaba saç ekimimin üstünden 1 ay geçti şok dökülme bitti gibi ama bazı kısımlar dökülmedi bu normal mi ve saç ekilen bölgede karıncalanma oluyor sıklıkla bu köklerin gelişiminden mi kaynaklanıyor acaba?

  • Merhaba,
   Karıncalanmanın olması saç ekimine bağlı oluşan travmanın hala iyileşme sürecinde olmasıdır. Normal.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. hocam merhaba şok dökülmeyle dökülen saçların kökleri kafada görünmez mi sanki hiç ekim yapılmamış gibi mi görünür

 8. İyi günler hocam saç Ektirdim ve alım bölgelerinde de şok dökülme olduğu söylendi saçlarımın yan kısmında bazı yerler kırık gibi duruyor acaba böyle bir durum söz konusu mudur yoksa fazla bir alım oldu da bana mı öyle söyleniyor diye şüphelerim var yardımcı olursanız sevinirim.

  • Motorla alım da veya ekilmek istenen rakam yüksek ise bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor. Donör alan da kökler hasar görmemişse saçlarınız tekrar çıkacaktır. Keşke ekimdem önce iyi araştırsaydınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam Merhaba
  3 gun once ekim yaptirdim. Bu gun 2nci yikama gunum xpecia tablet kullanabilirmiyim? Ekim yapan doktorum 15-20 gun sonra kullanmalisin dedigi icin urunu aldim bekliyorum. Size sorulan sorulara yanit olarak §ok dökülmenin en aza inmesi ve cabuk toparlanmak icin önerilerinizi okudum. Bir de gunde önerilen ölcude sabah 1 aksam 1 olmak uzere 2 tane mi yoksa 1 yeterli mi?
  Tesekkurler

 10. ekimin 52. günündeyim ve şok dökülme hiç olmadı gibi birşey %20 civarında oldu. sanki 4. aya girmişimde saçlar uzuyor gibi. bu durum iyimidir kötümüdür hocam? lütfen bu konuda kafam rahat değil yorumunuzu merakla bekliyorum şimdiden tşkler

 11. Bu arada Hocam antibiyotik ilaç yazmıştı doktor onları bitirip vitamin veya saw palmetto ya gecebilirmiyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  geçebilirsin

 12. Tekrar merhabalar kıymetli Hocam.Ben malesef saç ektirdiğim yerden çok pisman oldum ve samimiyetlerine inanmıyorum bazı konularda.Size bu yüzden muhtac bir haldeyim.Şok dökülme daha başlamadı bende. Bugün 5.günüm ve biotin icerikli eczaneden aldığım sampuanla yikamaya devam ediyorum.Şok dökülmeyi engellemek icin önerdiğiniz ilacları kullanmak herhangi bir zarar verirmi saçıma?Şok dökülmeyi engellemesek arada ne gibi farklar olur teşekkürler hocam?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçlarınız dökülür ve 3. aydan itibaren gelmeye başlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.