Şok dökülme

Şok dökülme ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen geçici bir dökülmedir. Ekim yapılan kişilerin büyük çoğunluğunda yoğun bir şekilde yaşanır. Dökülenlerin tamamı normal şartlarda 4-8 ay sonra çıkmaya başlar ve 1 yılın sonunda tamama yakını çıkmış olur, az bir kısmın çıkışı daha uzun sürebilir ancak 1 yıldan sonraki değişim algılanabilecek düzeyde değildir.

Şok Dökülme

şok dökülme

Şok Dökülme Neden Olur ?

– Saçın döngü değiştirmesi (normal şartlarda saç sürekli değişim halindedir anagen, katagen, telogen dönemleri halinde sürekli dökülüp yenisi çıkar
– Mikro travma; saçın alınması, yerleştirirken pensle tutulması kökte travma yapar
– Oksijensiz kalma; Kök kafadan alındıktan sonra kaplara alınır ve bir süre sonra ekilir işte bu sürenin uzunluğu kökü oksijensiz bırakır. Bu oksijensiz süre 3-4 saati geçerse köklerde ölüm oranı giderek artar.
– Besinsiz kalma; yine kök dışarda dururken kan ve besin alamaz ancak bu oksijen kadar önemli değildir.
– Köklerin beklediği yerin ısısı; Kökler ılık ortamda bekletilirse kökler çok daha kısa srede olabilir bu sebeple donmasına sebep olmayacak en soğuk ortamda bekletilmelidir.

şok dökülme nasıl engellenir

 

Şok Dökülme Ne Zaman Biter

Şok dökülmenin süresi için net bir süre vermek mümkün değildir ama genellikle ikinci haftanın sonunda başlar ve 4 hafta devam eder yani bir buçuk ayın sonuna kadar sürer. Ancak bu her zaman böyle değildir bazen 8.gün başlar ve 1-2 haftada tamamı dökülür. Bazen de 1 aydan sonra başlar.Seyrek olarak şok dökülme olmayabilmektedir ve çeşitli ilaçlarla şok dökülme azaltılabilmektedir.
Ben saç ekimi yaptığım herkese var olan tüyleşmiş kılların kalitesini artırmak, dökülmeyi durdurmak ve şok dökülme oranını azaltmak için 10 mg lık B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane veya xpecia tablet bunlardan biri yanı sıra % 3 procapil içeren spreylerden birini öneriyorum.
Saç ekiminden 4-8 ay sonra görülen dökülmeler şok dökülme değildir hızlanmış dönem değişimidir.Saçlar hızlı bir şekilde anagenden telogene geçerler.
Gerek şok dökülme gerekse dönem değişimi normal süreçlerdir ve tedirgin olmaya gerek yoktur.Kurallara uyularak ekim yapıldıysa hepsi çıkacaktır.

şok dökülme ne kadar sürer

 

Şok Dökülmeyi Önlemek

Şok dökülme her ekimden sonra görülen kaçınılmaz bir süreçtir ancak bazı kişilerde % 100 dökülme olurken bazı kişilerde hiç olmadı diyecek kadar az olabilmektedir. Bu durumu izah etmek mümkün değildir ama çeşitli ilaçlar kullanan kişilerde şok dökülmenin daha az olduğu bilinmektedir.
Tamamen engellenemese de şok dökülmeyi azaltmak için şunlar kullanılabilir;
B7 vitamini (H vitamini – biotin); Günlük 10 mg (10 000 mcg) kullanan kişilerde şok dökülmenin daha az olduğu, geri çıkışın daha çabuk ve kaliteli olduğu gözlenmiştir. Biotine tercihen ekim yapıldığı gün başlanması önerilmektedir.
Biotin yerine aynı amaçla çoklu aktif madde içeren saç dökülmesi tedavisi için üretilmiş xpecia, pan plus veya priorin benzeri haplarda kullanılabilir.
Ben ekim yaptığım kişilere bilinen en iyi damar genişletici gingko biloba da içeren xpecia tablet öneriyorum. Kliniğimde bulundurduğum bir kutudan ekime başlamadan önce bir tablet veriyorum, sonra devam etmesi için 6 tablet eline tutuşturuyorum yine isterse devam etmesi için reçete de yazıyorum.
Yenilikleri izleyen saç ekim merkezleri sadece ginkgo biloba içeren ilaçlar da kullanmaktadır. Bunun en bilineni Alzheimer hastalığında beyin damarlarını genişleten Trental Tablet adlı ilaçtı ancak Xpecia üretiminden sonra Trental yerine Xpecia önerilmektedir çünkü Xpecia’nın içeriğinde ginkgo biloba yanı sıra biotin ve diğer saçın beslenmesi ile ilgili maddeler (keratin, çinko , l sistin vs)vardır.
Tablet dışında bölgesel ürünlerde kullanılabilir, bölgesel ürün olarak procapil veya minoxidil kullanılabilir. Her ikisininde doku beslenmesine artıracak düzeyde damar genişletici etkisi vardır. Ben bunları 48 saat sonra yapılacak ilk banyodan kullanılmasını öneriyorum. Bazı saç ekim merkezleri 2 hafta sonra başlatmaktadır ama bence o zaman başlanması şok dökülmeyi engellemek konusunda etkisiz kalır.
Genellikle saç kanlanmasını artıran procapil ve minoxidil kullanımı işlem esnasında kanamayı artırabilir korkusuyla ekimden 3-5 gün önce kestirilir.Ben kanal açmadan ekim yaptığım için kanama olmuyor bu sayede ekim öncesi procapil veya minoxidili kullanımını kestirmiyorum ve bu güne kadar gördüğüm sonuç ekim öncesi bu ürünlere başlayan hastalarımda şok dökülme oranı kullanmayanlara kıyasla daha az oluyor. Hatta azımsanmayacak kadar hastamda hiç şok dökülme görmediğim de oluyor. Ekim sonrası bu tür şok dökülmeyi azaltan ve erken çıkış sağlayan ürünlerden sprey formunda olanı 48 saat sonraki ilk banyodan çıkışta kullanmaya başlanmasını,tablet formunda olanları ise ekim günü başlanmasını öneriyorum

 

23 comments

 1. Xpecia sabah akşam ve aynı gün içerisinde biotin 5000 mg lik kullanabiliyormuyuz

 2. Hocam, 20 yaşındayım telojen effluvium 2 yılda bir başıma geliyor. Hergün saç masajı yapıyorum ama şu 2-3 aydır çok fazla sacım dökülüyor. Görüyorum küçük küçük saçlar çıkıyor diplerden ama açıklıklar belli olmaya başladı. Geçen sene aralıkta çok saçım vardı ama şuan yarısı gitmiş durumda. Saçlar inceldi ve seyrekleşti. Ne yapmalıyım ?

  • Yoğun tedavi olmalısınız bu dönemde, xpecia tablet günde iki tane, hairforte sprey günde iki defa, günlük 10mg bittin tablet başlayın

 3. hocam ben 54. gündeyim 3. haftanın sonlarında başladı şok dökülme ancak 54.günde saçların sanki 1/5 i dökülmüş gibi duruyor ve duşta elime geliyorlar bu normal mi

 4. Hocam ekimin ikinci haftasındayım saçlarımda dökülmeler var tek tek dökülüyor bu şok dökülme mi yoksa başka şey mi ne olabilir

 5. hocam merhaba. ekimin 2. ayını tamamlıyorum. çoğunluğu baston şeklinde dökülmem oldu ardından durdu. hairforteye başladım ve ok şeklinde diplere doğru yada uçlara bilemeiyorum dökülmem başladı 7 8 haftalarda normal mi bu? hairforte spreyle ilgili olabilir mi?

  • Elimle ilgili sorun olmaz. Ama kalite kaybetmiş minyatürleşmiş saçlarınız sprey başladıktan sonra alttan teni sağlıklı kıllar geldiği için dökülür. Normal. Daha iyi ve hızlı sonuç almak için xpecia tablet de başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. hocam merhaba saç ekimimin üstünden 1 ay geçti şok dökülme bitti gibi ama bazı kısımlar dökülmedi bu normal mi ve saç ekilen bölgede karıncalanma oluyor sıklıkla bu köklerin gelişiminden mi kaynaklanıyor acaba?

  • Merhaba,
   Karıncalanmanın olması saç ekimine bağlı oluşan travmanın hala iyileşme sürecinde olmasıdır. Normal.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. hocam merhaba şok dökülmeyle dökülen saçların kökleri kafada görünmez mi sanki hiç ekim yapılmamış gibi mi görünür

 8. İyi günler hocam saç Ektirdim ve alım bölgelerinde de şok dökülme olduğu söylendi saçlarımın yan kısmında bazı yerler kırık gibi duruyor acaba böyle bir durum söz konusu mudur yoksa fazla bir alım oldu da bana mı öyle söyleniyor diye şüphelerim var yardımcı olursanız sevinirim.

  • Motorla alım da veya ekilmek istenen rakam yüksek ise bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor. Donör alan da kökler hasar görmemişse saçlarınız tekrar çıkacaktır. Keşke ekimdem önce iyi araştırsaydınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam Merhaba
  3 gun once ekim yaptirdim. Bu gun 2nci yikama gunum xpecia tablet kullanabilirmiyim? Ekim yapan doktorum 15-20 gun sonra kullanmalisin dedigi icin urunu aldim bekliyorum. Size sorulan sorulara yanit olarak §ok dökülmenin en aza inmesi ve cabuk toparlanmak icin önerilerinizi okudum. Bir de gunde önerilen ölcude sabah 1 aksam 1 olmak uzere 2 tane mi yoksa 1 yeterli mi?
  Tesekkurler

  • Kullanabilirsin,ilk 6 ay günde iki defa alman daha iyi olur, 6 aaydaan sonra tek doza düşebilirsin
   Op. Dr.. Atilla Kaya

 10. ekimin 52. günündeyim ve şok dökülme hiç olmadı gibi birşey %20 civarında oldu. sanki 4. aya girmişimde saçlar uzuyor gibi. bu durum iyimidir kötümüdür hocam? lütfen bu konuda kafam rahat değil yorumunuzu merakla bekliyorum şimdiden tşkler

 11. Bu arada Hocam antibiyotik ilaç yazmıştı doktor onları bitirip vitamin veya saw palmetto ya gecebilirmiyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  geçebilirsin

 12. Tekrar merhabalar kıymetli Hocam.Ben malesef saç ektirdiğim yerden çok pisman oldum ve samimiyetlerine inanmıyorum bazı konularda.Size bu yüzden muhtac bir haldeyim.Şok dökülme daha başlamadı bende. Bugün 5.günüm ve biotin icerikli eczaneden aldığım sampuanla yikamaya devam ediyorum.Şok dökülmeyi engellemek icin önerdiğiniz ilacları kullanmak herhangi bir zarar verirmi saçıma?Şok dökülmeyi engellemesek arada ne gibi farklar olur teşekkürler hocam?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçlarınız dökülür ve 3. aydan itibaren gelmeye başlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.