Bıyık Dökülmesi

Bıyık vücuttaki en sağlam ve kalın kıldır, normalde hiç dökülmeyen kıl yapısına sahiptir.Çoğu kişinin yaşı ilerledikçe saçı,kaşı ve vücut kılları dökülebilir ama ergenlikteki bıyık sayısı ne kadarsa ileri yaşlarda da korunur.

Bıyığının kaliteli olması genetik kodlarından kaynaklanır,bıyık kökü diğer kıl köklerinden daha kalındır.Bıyığın dökülmemesinin sebebi kökün kaliteli olmasından değil köke zarar veren hormonlardan etkilenmemesidir.Saçı döken hormon DHT tam tersi bir şekilde bıyığın ve sakalın çıkmasını sağlar.

Bıyık Dökülmesi

Dökülme sebepleri;

Saçkıran (allopecia areata) ;

Genel kelime saçkıran kullanılmaktadır ama bıyık kıran da denilebilir.Sebebi bilinmemektedir,vücutta bıyığın köküne zarar veren madde oluştuğu (oto immun hastalık) düşünülmektedir.En büyük özelliği bıyıklar kısa sürede yuvarlak daireler şeklinde dökülür.Dökülme alanında hiç kıl kalmaz,yani tüyleşerek dökülme değil birden dökülme olur.Tedavisinde bölgesel kortizon enjeksiyonu,kortizonlu merhem ve cildi tahriş eden uygulamalar (sarımsak sürmek gibi) yapılır.Hiçbir şey yapılmasa bile kendiliğinden çıkabilir.Bıyıklar çıktığında genellikle aynen eskisi gibi olur ama bazen daha kalitesiz kalır.

Bıyık çekme tiki (traksiyonel allopecia) ;

Kişide sakalının belirli bölgesini çekiştirme tiki olur.Bıyıkları çeke çeke zaman içinde kök ölümüne sebep olur.Tedavide öncelikle tik terk edilmelidir.Kesinlikle terk edildikten sonra eksilen alana bıyık ekimi yapılabilir.

Bıyık alanında yaralanma ;

Bütün kıllı alanlarda olduğu gibi bıyık bölgesinde de köke zarar verecek kadar büyük yaralanmalar sakal çıkmasını engelleyebilir.Bu yaralanma ergenlik öncesinde olursa bıyık hiç çıkamaz ,ergenlik sonrasında olursa dökülür ve çıkmaz.Kök ölümü ;yanık,kesilme,kimyasal yanık gibi derin yaralanmalar sonucu oluşur.Bu şekildeki eksikliklerin tek tedavi şekli bıyık ekme şeklinde yapılır.

İltihaplar (Enfeksiyonlar);

Bıyık bölgesinde köke zarar verecek kadar derin iltihaplar ve yoğun sivilceler olmasıda bıyık dökülmesine sebep olabilir.Bu İltihaplanma ergenlik öncesinde olursa o bölgede bıyık hiç çıkmaz.Bir tür yaralanma olduğu ve kök öldüğü için bıyık ekimiyle tedavi edilebilir.

Sedef hastalığı (proriasis);

Bu bölgede seyrek görülür.Erken dönemde sedef tedavi edilirse geri çıkar.

Sebore (seboreik dermatit);

Çok seyrek dkülmeye sebep olabilir,aşırı yağlanma, kepeklenme ve iltihap olabilir.

17 comments

 1. Hocam biyiklarimda seyrek bir şekilde beyazlar var ve bu beyaz kıllar kökünden hiç acitmadan kendiliğinden çıkıyor dokunsam elime geliyor dökülüyor aynı şekilde yeniden çıkıyor.

 2. Hocam 21 yaşındayım bıyıgımda yuvarlak şekilde 2-3 yerinde boşluk var ve bazı yerleri bazı yerlerine göre geç uzuyor. 3 ay öncesi hiç bir problemim yoktu normal eşit şekilde uzuyorlardı yardımcı olurmusunuz.

 3. Hocam Benin de bıyıklarım döküldü Bi tarafı da fidik büyüklü de birye tamamen döküldü hiç kıl kalmadı

  • Saçkıran benzeri bir durum. Ö dökülen yere ortadan ikide kesip sarmısak sorabilirsiniz. Squarik asit di butil ester içeren Sadbe losyon kullanın, beraberinde HP biotin 5mg tablet alın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Halil Atlıhan

  Bıyıklarım dökülüyor bir tarafı hep döküldü oysa bıyıklarım çok güzeldi kesmek zorunda kaldım ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 5. Hocam sakal biyigimi 2 aydir kesmiyorum, suan uzun yani ama son 2 haftadir dökülüyor bazi yerler, elimle oynarken yikarken vb. Sizce napmaliyim

  • Tüm kıllar uzar ve dökülür, değişim olur. Önemli olan çok sayıda dökülmesi ve kötü görüntülerin ortaya çıkması. Bunu da ancak sakalınızı keserek değerlendirebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhabalar Bıyık bırakan bir insanım 4 aydır bıyıklarım sık sık olmasada dökülüyor elimi yüzümü yıkarken bıyıklarımı düzeltirken tuhaf tarafı döküldüğünü görüyorum ama hissetmiyorum sebebi ne olabilir ne yapmam gerek teşekkürler

  • Tüm kıllar değişir,dökülür yeniden çıkar . Uzun olduğu için dökülmeyi farkediyor olabilirsiniz. Açıklık yoksa sorun etmenize gerek yok.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Celil yazıcı

  Rodyoterapi tedavi isi aldım bıyıklarım döküldü tekrar çıkarmı

 8. hocam bende bıyık çekme tiki var ve bıyıklarım sürekli dönüp burnuma dokunup kaşındırıyor. bunun için de çekiyorum. ayrıca kökleri çok cansız ve bir iki yerde hemen hemen hiç çıkmıyor. sizce ne yapmalıyım? bıyıklarımı nasıl gürleştirebilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapacak bişi yok.tikiniz nedeniyle bıyıklarınızı çeke çeke bir kılın yenilenme sürecini bitirmişsiniz.bu nedenle bıyıklarınız tekrar çıkmayacaktır.tek seçeneğinizi ekim yaptırmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.