En iyi saç ilacı

Tüketiciyi yönlendirmemek için ilaçlarla ilgili verilen bilgiler mümkün olduğunca marka ile değil aktif maddenin adıyla yazılmıştır. Araştırıp sonuçta kendiniz karar vermelisiniz. Dünyada en fazla ilaç ve destekleyici ürün sanırım dökülme sorunu için üretilmektedir ve sayıları bini bulmaktadır ama ne yazık ki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış madde sayısı oldukça azdır, bunun dışındakiler beklentileri karşılamaktan çok uzaktır. Saç dökülmesi sorununun yaygın olması da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü uyanıkların  iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır.

En İyi Saç İlacı

Saç ilacı dendiğinde tabiî ki saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir, ancak saçlı deri sorunlarından yağlı egzama (seboreik dermatit) kepek (dandruf) gibi sorunlar da çok yaygındır ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Dökülmeyi önlemeye yönelik dünnyada 3 hammadde vardır.

Procapil
Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidil gibi kök beslenmesini arttırıp kökü uyarırken bölgesel olarak DHT yi bloke ederek finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır.Bölgesel kullanıldığı için hormonlar ve cinsellik üzerine yan etki yapmaz. Kadınlar için % 2 v erkekler için % 3 lük formlar şeklinde üretilmektedir. Piyasada farklı şekillerde abartılı oranlarda yada içinde ne kadar procapil olduğu belli olmayan ürünler vardır üretici ve satış kanalları güvenilir ürünler alınmalıdır.

Minoxidil
İlk üretimi yüksek tansiyon hapı şeklindedir ama kıllanma şeklinde yan etkisi görülünce hap toplatılmı ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanımı başlamıştır.Kadınlar için % 2 erkekler için % 5 lik formları vardır. Piyasada rogain, rogan, kirkland adlı spreyler olarak satılır. Satın alınırken üretici ve satış kanallarının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rogain üçlü spreyi 180 TL ye alabildiğiniz gibi 6 TL ye de alabiliyorsunuz yine benzer şekilde aynı maddeyi içeren minoxil spreyin satış fiyatı 72 TL iken 32 TL ye satan yerler de vardır bu fiyat farkı şüphe uyandırmaktadır.

Finasterid
Prostat büyümesi tedavisi için üretilmiştir kullanıcılarında saç çıktığı gözlenince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır,cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır. Menopoz yaşındaki kadınlar dışında doğurgan yaşta kadınlarda asla kullanılmamalıdır. Piyasada propecia (1 mg) ve proscar (5 mg) diye tabletler olarak satılmaktadır. Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarı daha yüksektir. Benzer ürün dutasterid adlı madde de vardır.

en etkili saç ilacı
Doğru tedaviyle bu mümkünmü 🙂

Şampuan seçimi
Saç dökülmesini durdurduğu söylenen şampuanların dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yok diyecek kadar azdır,doğrusu dökülmeye yönelik ürün kullanmaktır illa sadece şampuan kullanılacaksa bu durumda saw palmetto,  biotin ve provitamin B5 içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Formülasyon tabletler
Formülasyon şeklinde yani saça etkili bir çok maddenin bir tablette bir araya getirildiği haplar da vardır.Bölgesel ürün kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenektir.Doğru ürün seçimiyle saç dökülmesi konusunda başarılı sonuçlar almak mümkündür.Bu gurubun en çok bilinenleri xpecia tablet, shen min tablet, pantogar (yeni adı pan plus) kapsül ,telovium kapsül, perfectil tablettir.İçerikleri incelendiğinde gerek içerik çeşitliliği gerekse maddelerin miktarı açısından xpecia tablet öne çıkmaktadır, özellikle dökülmeye etkili saw palmetto en etkili düzeylerde etkilenmiştir bunun yanı sıra keratin ve L sistin en yüksek düzeyde xpecia tablettedir. Bunlardan sadece xpecia ve shenmin, Panplus ve Priorin tabletlerin tek formu vardır diğerleri unisex olarak üretilir, doğal olarak etkinliği de özgün olmayacaktır.

Farklı Saç Dökülmeleri;

Menopoza bağlı saç dökülmesi
Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına bağlıdır,en ideal tedavisi östrojen eksikliğinin giderilmesidir bunun yanı sıra saç besleyici maddeler, saç kalitesini artıran vitaminler ve mineraller içeren ürün kullanımıdır.Menopoz dönemi saç dökülmelerinin tedavisi için geliştirilen menopecia tablet tüm bu içerikler açısından zengin bir ilaçtır ve sınıfındaki tek üründür.Özellikle bitkisel östrojen isoflavon diğer menopoz şikayetlerinin düzelmesine de katkı sağlar.

DUPA (sebebi bulunamayan dökülme)
Tüm kafadan yaygın dökülme vardır,sebebi bilinmediği için tedavisi de genellikle mümkün değildir.Bölgesel kullanılan procapil ve minoxidil kullanılabilir ancak uygulama zorluğu ve düşük başarısı sebebiyle pek önerilmez.Ağızdan çoklu madde içeren tabletler (xpecia, panplus, procerin vs) denenebilir ancak bunlar da çok yüz güldürücü olmamaktadır.

Saçkıran
Çok özel bir dökülme şekli olduğundan ayrı başlık altında incelenecektir, bu konuda en etkiili madde SADBE ( Squarik asit Di Butil Ester) dir. Türkiyede satışa hazır formu yoktur ancak eczanelere yaptırılabilir. Bu yazının yayınından sonra Türkiye’de de üretimi başlamıştır ve eczanelerde satılmaktadır. Benzer şekilde yani sorunun ana sebebini ortadan kaldıran bir diğer madde DPCP (di phen ci piron) sadece eczanelerde yapılarak satılmaktadır, hazır şekli yoktur.

Tedaviye başlamadan önce saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm saç ürünlerinin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesine bakmanızı öneririm

Tüm bunlara rağmen saç dökülmesi tedavisinin % 100 tedavisi mümkün değildir ancak doğru kombinasyonla % 90-95 ihtimalle dökülme durdurulup tüyleşmiş saçların kalitesini arttırmak mümkündür.

Yağlı Egzama İçin En İyi İlaç
Hastaların % 60 kadarında mantar olduğu için en etkili mantar ilacı climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır. Yağlı egzama çok şiddetliyse ek olarak dermotto losyon gibi bitkisel kortizon içeren ilaçlar tercih edilmelidir yoksa kortizonların yan etkileri daha ciddi sorun yaratabilir.

Aşırı Kepek İçin En İyi Şampuan
Hafif kepek çok yaygındır ve sıradan kepek şampuanlarıyla düzelir ancak ciddi olanlarda yine mantar olma ihtimali çok yüksek olduğu için climbazol içeren şampuanlardan biri kullanılmalıdır.

Saç İlacı Kombinleri
Onlarca ilaçtan yüzlerce kombin oluşturulabilir. Benim yazdığım kombin iki idi ve ikisinden de iyi geri dönüşler gördüm. Ayrıntılı istatistik tutmadım ama her iki kombinin birbirine yakın sonuç verdiğini gördüm.
Her ikisi yakın olan iki kombin
1- Hairforte Sprey + Xpecia Tablet
2- Minoxil + Finasterid

İkinci kombinde önerdiğim kişilerde önemsenmeyecek düzeylerde cinsel sorunlar görmem sebebiyle genellikle 2. tercih olarak reçete ediyorum.

72 comments

 1. Dhea hormonum verilen aralığın üstünde çıktı. Doktorum saç dökülmesi için geçerli bi sebep değil dedi. Doğum kontrol hapı yazdı. Tepe bölgemde seyrelme var çok mutsuzu. Ne yapabilirim

  • Tepe bölgesi dökülmesi erkek tipi dökülme belirtisidir. Yumurtalık ultrasona yaptırmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba rkek tipi saç dökülmesi var bende 2 aydır minoksil forte kulanıyorum bugün bana başka bir doktorum mie procapil verdi ikisinide aynı anda kulanabilirmiyim

 3. 22 yaşındayım saclarim ergenligimden beri dökülüyor tepelerde ve önlerde acilmalar oldu. Minoxilin erkek olanini kullanıyorum 3 aydir yanlis mi yapiyorum sizce? Birde yaninda xpecia kullansam nasil olur ve kadin olanini mi erkek olanini mi tavsiye edersiniz

  • Kan değerlerine, troid fonkssiyolarına ve yumurtalıklarınıza USG ve hormon değerlerine baktrmalısınız. Hem neden tespit edilmeli, ona yönelik tedavi ile birlikte saç dökülmesi tedavisi almalısınız. Xpecia tablette kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam Xpecia tablet cinsel fonksiyon problemi kilo alım problemi ve karaciğerlere bi zararı varmı

  • Hayır, Yok. Çünkü xpecia tabletin içeriği vitamin, mineral ve bitkisel extractlardan oluşur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam merhaba,

  Erkek tipi dökülmem mevcut ön kısım baya açıldı. Doktorum akşam için assos androvium sprey, sabah için erkek derinex sprey ayrıca xpecia tablet ve capicade collagen şampuan verdi. Bunların yanında takviye olarak biotin, çinko da alıyorum. Sizin de bir fikrinizi rica ediyorum.

  • Kombine bir tedavi olmuş. Ama sadece Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz, Aynı sonucu alırsınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam merhaba ben xpecia tablete başlamayı düşünüyorum. Aynı zamanda trichos şampuan kullanıyorum. Saçlarımın biraz inceldiğini düşünüyorum. Xpecia tablet iyi gelir mi? Ya da onu bırakınca eski haline veya daha kötü bir seviyeye gelir mi saçlarım? Ya da xpecia ilk başta bir şok dökülmeye sebep olabilir mi?

  • Saçınızın incelme nedeni minyatürleşme yani genetik dökülme ise daha planlı bir tedavi almalısınız. Incelme genetik dökülmenin ilk bulgularındandır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam merhaba..
  1 haftadır bioxinin forte (%5 minoksidil) ve Xpecia tablet (günde 2) kullanıyorum. Sizce bioxinin yerine hair forte sprey mi kullanmalıyım? Teşekkür ederim..

  • Memnunsanız ve alerjiniz yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz. Alerjiniz olursa ve minoxidile yeterli cevap alamazsınız hairforte spreye geçebilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhabalar, hairforte ve xpecia kullanırken saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmak için dermaroller kullanılabilir mi?

 9. 1 aydır perfectil kullanıyorum ancak xpecia ya geçmek istiyorum.Başladğım perfectil ile mi devam etmeli miyim yoksa xpecia ya geçebilir miyim.Bu ikisi arasında saçı besleme, saç çıkarma vs. anlamında çok fark var mıdır?

 10. Merhabalar ben halihazirda finasterid kullaniyorum finasteridle beraber hairforteyi kullansam 6 ay kadar fln sonra hairforteyi birakip finasteride devam etsem hairforte ile cikmiş olan saçlar yeniden dökülürmü

  • Yan etkiler göz önünde buludurulunca bence finasteride hiç başlamayın. Sadece hairforte sprey biotin yada Xpecia tablet kullanmanızı öneririm
   Op. Dr. Atilla Kaya

 11. Hocam merhaba 24 yaşındayım saç ektirdim 2 hafta önce minoxil sprey mi yoksa hair forte mi kullansam karar veremedim ekim sonrası sizce hangisi daha iyi olur yada dönüşümlü kullanabilirmiyim

 12. Hocam merhaba.

  Öncelikle hayırlı günler dilerim. hocam perfectil tablet ve zeytinyağlı sabun saç için iyimidir hocam.

  • Içeriğine bakarak karar verebilirsin. Yeterlimi, bilimsel mi…. Sabun kullanımı ben pek önermiyorum çünkü ne kadar durulansa da saçlı deriden rahat temizlenmiyor, mutlaka bir tabaka bırakıyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Doktor erkek tipi saç dökülmesi için Hairforte sprey ile minoxil birde xpecıa tablet önerdi bu ilaçların hepsini kullanmam doğru olur mu?
  Op. Dr. Atilla kaya
  Minoxili kullanmanıza gerek yok. Hairforte un içeriği yeterince zengin, xpecia tablet ile birlikte kullanabilirsiniz.

  • xpecia tabletin faydası nedir

   • Xpecia tablet saça yönelik tüm vitamin, mineral ve proteinleei içerir, bunuun yanısıraa içeriğinde DHT yi baskılayan Saw palmetto ve kanlamayı artıran gingko biloba vardır.
    Op. Dr. Atilla Kaya

 14. Saclarim.eskiden.uzardi.simdi 3 ayda 5 cm.anca.oluyor.neden.acaba
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçı oluştuablet başlayabilirsinsaçı oluşturan vitaminler,mineral ve diğer elementler eksik olabilir.xpecia tablet başlayabilirsin

  • Hocam.hemen hemen .1.bucuk.aydir.kullaniom.kalinlasti.sacim.ama.doktora. gitmstim.bi.zamanlar.dediki.ilerleyen.zamanda yanlardan.acilir.dedi.genetik.dedi bunu.onleye.bilirmiyiz.dokulmemesi.icin.hair forte ve xpecia kullaniom
   Op.Dr.Atilla Kaya
   hairforte sprey ve xpecia tablet düzenli kullanmaya devam etmeniz halinde saç dökülmenizi önler

 15. hocam merhaba eczanede yaptırdığım testte saç gözeneklerimin tıkalı olduğu söylendi. Xpecia tabete başladım. Sorunumu çözebilir mi

 16. hocam 20 gün önce doktorun tavsiyesiyle actipecia kullanmaya başladım ama internetteki yorumlardan etkilenerek minoxil aldım ve kullanmaya başlamak istiyorum ama minoxil in kullanma talimatında daha öce saç ilacı kullandıysanız doktorunuza başvurun deniliyor

  kısacası actipecia dan hemen sonra minoxil kullanmamın bir sıkıntısı olur mu?
  şimdiden teşekkürler.

 17. Hocam merhaba

  Egzamam vardı birkaç gün betasalic kullandım ve geçirdi. Hala kullanmaktayım betasalici ayrıca xpecia ve hairforte kullansam sakıncası olur mu? Daha çok hairforte ve betasalic sprey oldukları için çekincem var. Şimdiden teşekkür ederim

  • egzamanız varsa düzelinceye kadar hairforte sprey kullanmayın.spreyler egzamayı arttırabilir.günde iki tane xpecia tablet alın.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 18. Sayın hocam bende beş senedir artarak devam eden saç dökülmesi var artık o hale geldi ki iyice seyrekleşti ve aniden saç tellerim inceldi. Kendimi bildim bileli anemi var düzeltemiyorum. Üç sene önce yağlı egzama teşhisi konmuştu ve konazol kullandım uzun bir süre(3 sene kadar) ama geçmedi. Ense kökümde yara oluştu arada çok kaşınıyor. Sağ ve sol taraftan saçlarımda açılma oluştu bu sene ama saçlarım genel olarak seyrek sizce genetik bir sorun olabilir mi ne yapmalıyım. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hem anemi hemde seboreik dermatit saç dökülmesine neden olur.her ikisinide tedavi etmelisiniz.saçınızı desteklemek için xpecia tablet başlayabilirsiniz.aneminiz ağızdan tedavi ile düzelmiyorsa parenteral yollarla alınan ilaçlarla tedavi edilmeli

 19. Hocam saçınızı destekleyecek ürün demissiniz medohbiotin kullanabilirmiyim bu marka güvenilirmi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  biotin içeren ürünler kullanabilirsiniz

 20. Hocam merhaba saçlarım aşırı dökülüyordu doktora gittim demir eksikliği varmış devit ampul yazdı kullanıyorum birde panplus tablet yazdı pahalı olduğu için almadım panplus tableti almalımıyım ya da ne önerebilirsiniz ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anemide kansızlık tedavisinin yanısıra saçınızı destekleyecek üründe kullanmanız saç kalitenizin kısa sürede artmasını sağlar

 21. xpecia tablet ile perfectil ayni zamanda kullanilabilirmi.. Kullanilmaz ise genetik dokulme icin hangisini onerirsiniz..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanmanızı öneririm.içeriği daha zengin ve yeterli

 22. Hocam 19 yaşındayım yanlardan saçlarım seyrelmeye başladı sakallarım var ama tam olarak çıkmadı daha eger 1 mg finasterid kullansam sakallarımın çıkmasına engel olur mu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu grup ürünler doktor kontrolünde alınmalı

 23. Oncelikle selamun aleyküm
  Hocam ben 19 yaşındayım saçlarımin ön ve orta kısmında seyreklikler oluşmaya başladı genel olarak xpecia hap ve sprey öneriyorsunuz hanqisini kullanmaliyim ve son olarak diyelim ki uzun bi süre kullandım
  Yan etkisini gorurmuyüm yan etkisi war midir
  Simdiden Tşk ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  allerji dışında yan etkisi görülmez

 24. Hocam merhaba, 25 yaşındayım. Bende saç dökülmesi var. Saçım cansız ve ince telli. Bunun için check-up bile yaptırdım. Demir eksikliği çıkmıştı ve bunun için ilaç almaya başlamıştım. Fakat hiçbir gelişme olmadı. Saçım yine aynı şekilde dökülmeye devam ediyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çevremde Panplus gibi ilaçlar öneriliyor ama hangisi benim için doğru olur bilemedim. Hangisi benim için doğru bir ilaç olur yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kansızlık düzelmeden dökülme durmaz ve beraberinde saçınınızı destekleyici ürün kullanmalıısnız

 25. sayın hocam sabırla her soruyu cevapladığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim
  saç ektireli 2 hafta oldu ne zaman vucut geliştirme haraketlerine başlamamı önerirsiniz birde bende priorin kullanıyorum priorini bırakıp xpecia tablete mi geçsem kusura bakmayın cahilliğime verin sabah 1 adet priorin içsem akşamda 1 adet xpecia tablet sıkıntı olur mu ?
  Op Dr Atilla Kaya
  olmaz spora başlayabilirsin.xpecia ve priorinde kullanabilirsin

 26. saç ekimi yaptıralı 3 hafta oldu sayın hocam priorin tablet kullanıyorum aynı anda xpecia tabletde kullansam sakıncası olur mu? Bu aşamada önerebileceğiniz sprey var mı şimdiden teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  pr,orin bitince xpecia kullanmanızı öneririm

 27. Hocam merhaba benim şaçlarım iki senedir seyrelmeye başladı mezotarapi tedavisi oluyorum ayda bir birde perfectil tablet mi içeyim yoksa xpeciamı sizce hangisi daha yararlı olabilir şampuan olaraktan Vichy kullanıyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia alabilirsin

 28. Hocam xpecia tablet mi yoksa perfectil tablet mi hangisini kullanma mı önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içerik zengin ve yeterli miktarda içerdiği için xpecia tablet

 29. hocam kolay gelsin,2 ay kadar minoxil kullandım ve saçım birazcık kendine geldi kullanmayı bıraktım ve çıkanların geneli dökülmeye ve saçlarım aşırı derecede seylekleşmeye başladı ,elimi saçıma atmaya korkuyorum doktora gittim b12 ve çinko verdi birde konazol isimli şampuan verdi.bi işe yaramadı, minoxile devam mı edeyim yoksa,xpecia tablet ve hair forte sprey mi kullanayım bilgilendirirseniz sevinirim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik tip dökülmen olduğu için saçının varolmasını istediğin sürece ilaç kullanmak zorundasın.minoxidil yada hairforte yanında xpecia tablet kullanabilirsin

 30. http://www.eniyisacekimi.com/ bu site sizmi ait acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır değil

 31. Hocam d vitamini demir eksikliğim var. Ayrıca erkek tipi saç dökülmem var. D vitamini demir biotin pharmaton vitamin ve minoxil %5 kullanıyorum. Evzacı saw palmetto önerdi aldım ama kullanmadım. Saw palmetto kullanmamın bir sakıncası olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandıklarınız yeterli.

 32. Hocam xpecia tableti kullanırken multivitamin kullanırsam bir sıkıntı olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olmaz

 33. Merhaba op dr Atilla kaya beyefendi 18 eylül 2015
  benimde saçlarım 15 seneye kadar vardı.
  Ancak stresten mi nedendir yavaş yavaş dökülmeye başladı.
  ancak kafamda kollardaki tüylere benzer kıllar kafamda da mevcut ancak onlar kulak yanındaki saçlarım gibi uzamıyorlar. saç ekimi pahalı ve eskisi gibi uzayacağını garanti vermiyorlar kimileri de sözde hallederiz diyor ama güvenmiyorum.
  2015 dünyasında kafa derisinin altında uyuyan kıl köklerini uyandıracak bir sihirli serum veya bir hap üretilmedi mi? yoksa kimi uyanıklar 5000 liraya saç mezoterapi denen yöntemle acaip söz veriyorlar . Mezoterapi para tuzağı mı ?
  saçlarıma yeniden kavuşmak imkansız mı hocam ? cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum
  fakir hüso
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Eskisi gibi saçlar akvuşmak hayal ama doğru ilaçlarla ciddi kalite artışı ve sıklaşma sağlayabilirsiniz. Mezoterapinin modası geçti onun yerine yeni para tuzağı PRP çıktı son dönemde onunda işe yaramadığı anlaşılınca daha yeni bir tuzak kuruldu gariban kellere yeni tuzağın adı saç aşısı 🙂

 34. Hocam minoxil ve xpecia tablet kullanıyorum ama dökülmem durmadı başka bir sorun olabilir mi ? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanma süreciniz önemli.ilk 2 ay kadar dökülme normal.genetik tip dökülmede 3.aydan itibaren değişimi görmeye başlarsınız

 35. Hocam bu saç ilaçları (sprey hap vs ) dökülmeyi tamamen mi durdurur yoksa azaltır mi ( günde 10 20 tel gibi) ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde 10 20 saç teli dökülmesi için ilaç önerilmez

 36. Hocam iyi günler. Yazılarınızı okuyorum saç dökülmem var ön taraf biraz açıldı doktora gitmedim xpecia ve minoxidil kullanıyorum. Yavaş yavaş saçların çıktıgını görüyorum şunu merak ediyorum saçlarım uzun ilaçlarla çıkan saçlar kısa kalır mı yoksa onlarda zamanla normal saç şeklini alacaklar mı ? Daha 1 ay olmadı etki gösterdi sanırım bu iyi bir şey yazım uzun oldu. şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Dökülmeyen saçlar kadar kaliteli olması ve onlar kadar uzaması zor doğrusu ama canlanması da önemli bir kazanç

 37. Hocam benim 1senedir sac dokulme problemim vardi kan degetlerim normal cok ilac kullandim en son siz biotin onermistiniz sacim uzayip dokuluyo demistim sonra dokulme durdu 2 aydir dokulmuyodu simdi yine basladi sampuan degistirdim,ve cok stresliyim sizce neden olabilir bana ne onerirsiniz.?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kan değerlerinizi tekrar değerlendirp günde iki doz xpecia kullanmanızı öneririm

 38. Merhaba hocam;
  27 yaşındayım 2 yıldır önlerde bölgesel dökülme var biraz açılmalar oldu.Genetik dökülme teşhisi konuldu,expecia kullanmak istiyorum.Merak ettiğim bu ilacı ömür boyu mu kullanmalıyım bırakınca tekrar dökülr mü.Şimdiden teşekkürler…:)
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik dökülmeniz varsa ne yazıkki ömür boyu kullanmak zorundasınız

 39. hocam saçlarım aşırı şekilde erken yağlanıyor ve dökülüyor saç tipin ince telli ve yağlı saçlarım uzun süredir dökülüyor bazen çok seyrek duruyor bazende sıklaşıyor dökülen saçlarım geri çıkıyor fakat fazla uzamadan dökülüyor. şimdiye kadar bir çok sprey ve şampuan kullandım ama bazıları başta etki yapıyor fakat sonra dan tekrar dökülmeler hızlanıyor. bana ne tavsiye edersiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  haftada 2-3 kez dermotto losyon ve climbazol içeren seboderm şampuan kullanmanı öneririm.dökülme için şimdilik xpecia tablet başla.saçındaki sorun düzelince sprey başlayabilirsin

 40. Hocam benim 1 yıldır saçkıranım var kortizon yapıldı bi çok ürün kullandım ama fayda etmedi bi avuç içi büyüklüğünde bana önerebileceginiz bişe varmı yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  SADBE yaptırıp kullanın en iyi sonuç onda

 41. hocam minoxidil kullanıyorum 1,5 ay oldu ama hala inanılmaz bir dökülme var 6 ay da finasteride kulanıyorum bu dökülme bitmeyecek gibi saç forumlarında yorumlara bakıyorum şöyle diyolar ‘Dökülen saçlar zaten ölmek üzere olanlar minoxidil bu evreyi hızlandırıp yeniden güçlü bir şekilde çıkartıyor’ diyolar saçlarım şuanda çok kötü durumda ve hala dökülemeye devam ediyor.dökülen saçların hepsi karınca kadar minik minik,diğer dökülmeyenler ise dökülenlerin 10 katı filan büyüklükte dökülen saçlar geri gelirmi ne yapmam lazım hocam allah rızası için yardım edin yoksa kafayı yicem.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ara vermeden devam edin çıkabilir

 42. Hocam,Finasteride 5 mg %76 ,1 mg %71 bloke ediyor ve %24-%29 DHT hormonu salgılamayı sürdürüyor.Yani geriye kalan kısımdan hala saçlar zarar mı görüyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet geride kalan miktar 100 kişden 30 unda dökülmenin devam etmesine sebep oluyor, bu sebeple finasteridin başarısı % 70 ler düzeyinde kabul edilir.

 43. hulya karademir

  Merhabalar Atilla Bey;
  Ben yurt disinda yasiyorum.. Yasadigim yerde sac ile alakali her turlu ilac vs. bulmam mumkun ancak guvenilirlikleri konusunda bilgi sahibi degilim..Sac dokulmesi sorunum var cok fazla..Erkek tipi dokulme soz konusu..Asiri dokulme olduktan sonra bir sure dokulme duruyor ancak tekrar ayni seyleri yasiyorum…Gunluk kullanilan vitaminlerden icmeye basladim bilemiyorum nekadar yarari olur..Yazilarinizi okudum ve procapil iceren spreylerden almayi dusunuyorum..Sizden marka ismi ogrenmem mumkun mudur? Ayrica gebe kalma durumunda kullanilir mi bu tur spreyler? Simdiden cok tesekkurler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Yaşadığınız yerdeki markaları bilemiyorum, Türkiyede bir çok merdiven altı marka var sadece saç ilaçları üreten güvenilir firma ürünlerini terch edin

 44. Merhaba sayin hocam fulfix hakkinda ne dusunuyorsunuz sizce denemeye degermi goruslerinizi alabilirmiyim tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içeriği hakkında bilgim yok

 45. hocam,finasteride ve haftada bir avodart kullanıyorum.Saçlarım uzaması inanılmaz kısaldı eskisi gibi uzmayorlar yani bu bi yan etkimi yoksa ilacın etkili olduğunumu gösteriyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence etki yada yan eki değil

 46. hocam solgar biotin kullanmayı düşünüyorum ne dersiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  diğer biotinden tek farkı gereksi yere pahalı

 47. hocam 3 ay önce zinco 220 kullandım şimdi tekrar aldım aynı zamanda antidepresanda kullanıyorum 2sini aynı anda kullaanmak sorun olurmu bir de zinco fazla kullanıldıgında zehirliyomus dye duydum 2 .kutuya başlasam sorun olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz

 48. hocam rogaine foamı boş bi minoxil forte kutusunun içerisine boşaltıcam.etkisini yitirir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır etkisini kaybetmez ama eriyip buharlaştığı için yoğunluğu değişir

 49. hocam ben rogaine foam kullanıyorum fakat minoxildilde 5-6 aydan sonra döngü oluyor diyorlar bu doğru mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir ama ara vermezseniz farkedilmeden geçiştirirsiniz

 50. Merhaba hocam, saçlarım çok zayıfladı ve dökülmeler iyice belirginleşmeye başladı.aileme bakıp genetik olduğu görüşünü savunanlar var.sizce tedaviye nasıl ve hangi ilaçlarla başlamalıyım.daha önce hiçbirşey kullanmadım.teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sayfada ayrıntılı bir şekild eyazıyor kendiniz okuyup karar verin

 51. hocam iyi günler fulfix complex ürünü hakkında görüşünüzü alabilirmiyim tesekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bende bu kadar şarlatan sadece bizde var sanıyordum yabancılarda da varmış 🙂
  bence boşa para vermeyin

 52. hocam benim saçlarımda 4 yıldır dökülmeler var vve halen daha devam ediyor ısırgan otu sabunu kullanıyorum ama pek bir yararı olmadı çörek otu yağının iyi geldiğini duydum bi bilginz var mı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence bilimsel ürünler kullanın

 53. merhaba hocam ben 18 yaşındayım . kafamın arka tarafında dokulme basladı yaklasşık 2.5 yıldır bu boyle saçım gıttıkçe seyrekleşiyor . dokulen yerlerin çıkması için ne yapmam lazım ? yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben % 3 procapil içeren spreylerden biri yanı sıra 10 mg B7 vitamin tabletlerinden yada B7 vitamşnş yerine xpecia tablet öneriyorum.

 54. meraba hocam ben şimdi xpecia ve b complex vitamin tableti kullanıyorum bunun bi faydası varmıdır teşekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına xpecia yeterli olur ama birlikte almanızın sakıncası olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.