DHT hormonunu engelleme

DHT hormonu erkeklik hormonu olan testosteronun aktif hali olan di hidro testosteronudur ve ergenliğe kadar sakal çıkması,sesin kalınlaşması,kasların gelişmesi gibi erkeklik özelliklerini belirleyen en önemli hormondur bu sebeple engelleyici ilaçlar ergenlik yaşlarından sonra kullanılmalıdır.Zaten genetik (erkek tipi) saç dökülmesi de genellikle bu yaştan sonra başlar.

DHT yi engellediği yazan çok sayıda madde duyabilirsiniz bunların büyük çoğunluğu konuyu bilmeyenlerin internete yazmasından kaynaklanır.

DHT oluşumunu engelleyen maddeler

– Finasterid en bilinenidir, bilimsel çalışmalarda etkinliği kanıtlanmıştır ancak yan etkisi fazladır.(propecia, alofin )

– Dutasterid finasteridden türetilmiştir,saç formu yoktur.Sadece prostat büyümesi için üretilen 0.5 mg kapsülü vardır saç için kullanmak mümkündür ancak günlük dozu 0.1 mg ayarlanmalıdır.  (avodart 0.5 mg)

– Saw palmetto tablet veya bölgesel kullanılabilir,DHT yi engellediği konusunda çok sayıda bilimsel çalışma vardır.

– Procapil sadece bölgesel kullanım ürünleri vardır % 2 ve % 3 procapil spreyleri vardır ( floxia sprey, hairforte sprey ).Bölgesel olarak DHT oluşumunu en etkin şekilde durdurduğu ve bölgesel etkili olduğu için yan etki yapmadığı konusunda çok sayıda bilimsel çalışma sonuçları vardır.

Yukarda belirtildiği gibi DHT engelleyici ürün eğer hap şeklinde alınacaksa ergenlik yaşı olan 18-19 dan sonra alınmalıdır,bölgesel kullanımda yaşın önemi yoktur.

6 comments

 1. Hocam merhaba ben elli yaşında bir bayanım otuzlu yaşlarımdan itibaren saçlarımda incelmeye pıtırak gibi dökülme var altı sene önce Mezopotamya terapi. Ya prp yaptırdım blok sin serum sampı
  Yan ne varsa kullandım son bir senedir incelmem çok yoğun bir gün sizin yazılarınızı okurken x pediatrik ile tanıştım çok memnun kaldım üç Aydın kullanıyorum faydasını azda olsa gördüm yumurtalığımda kist ve milyonlarım da var babam abilerimde genetik keklik var benimde DHA tem önceki yıllarda yüksek çıkmıştı hayatımı saçlarımla uğraşmakla geçirdim psikolojimi çok bozdu çok mutsuzum bana yardımcı olurmusunuz Size minnettar kalırım yalvarırım hocam ne olur sevgi ve saygılarımla
  Op.Dr.Atilla Kaya
  elli yaşında olduğunuz için menopecia tablet kullanmanızı öneririm.beraberinde hairforte spreyde kullanırsanız daha kısa sürede daha iyi ssonuç alırsınız.şampuanların saç dökülmesi tedavisinde çok yeri yok

 2. Hocam DHT ve yaşlılıkta testosteron dışında diğer androjenlerin saç dökülmesinde rolü var mıdır? Varsa ne kadardır?
  Op Dr Atilla Kaya
  ileri yaşlarda androjenlerde etkiler

 3. Muhammed uysal

  Hocam kolay gelsin benim nisanlim semanin saçları sürekli olarak dökülüyor ve saçlarının çok sert olduğunu söylüyor bide çocukluktan beri saçları ensesine kadar uzuyor ve duruyor bayan olduğu icin bu konuyu çok kafaya takıyor lütfen bi yardımcı olabilir misiniz hocam ne gibi tedaviler uygulamamız gerekir
  Op Dr Atilla Kaya
  HP biotin 10 mg kullanabilir.bu arada kan değerlerine baktırsın

 4. Hocam Merhabalar kolay gelsin 21 yaşında yim dokulmem ve bunun sonucunda seyrelme var saçlarımda saw palmetto kullanabilir miyiz herhangi bir yan etkisi var mı dökülen saçları çıkarır mi bi de hocam B7 vitamini de dökülen saçları çıkarır mi sağolun tekrar kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanabilirsin

 5. Merhaba 16 yaşındayım galiba genetik dökülmem başladı saw palmetto hapı kullansam bir zararı olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kadınsanız gerek yok, bölgesel ürün kulalnın

 6. hocam merhaba acaba finasterid veya dutasterid içerikli ilaçların dhtyi blokladığı için androjen artışına sebep olup şakak ve saçın ön bölgesinde dökülmeyi arttırdığı doğru mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence yanlış
  saça etkili androjen DHT dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.