Saç kırıkları

Kılın üzerinde koruyucu keratin yapısında bir tabaka bulunmaktadır. Uçtan kırılımalar sadece sağlıksız görünmesine neden olmaz aynı zamanda sürekli uçlardan kestirmek zorunda kaldığınız için saçın  istediğiniz uzunluğa çok daha uzun sürede gelmesine neden olur.

Saç uçlarının kırılma nedenleri;

Saç kurutma makinesi

Saç düzleştirici ve maşasının kullanımı

Güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalma,

Kimyasal maddeler içeren boya, krem gibi saç bakım ürünlerinin sık kullanımı

Rüzgar,toz gibi doğal kirlilikler

Çok seyrek yıkamak

Çok sık yıkamak

Bu etkilerle saç teli üzerindeki koruyucu tabaka saç telinin ucuna doğru incelir ve saç uçlarını olumsuz dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Zaten kök ve telin orta bölümüne kıyasla daha zayıf olan uçlar güneşe, saç düzleştiriciye, boyaya ve diğer saç ürünlerine maruz kaldığında saç teli ikiye ayrılır, sağlıksız görünmeye başlar.

Saç kırıklarından nasıl korunulur

Kırıklar fazlaysa kalite artışı sağlayan ve uçtan kısılmaları önlediği bilimsel olarak kanıtlanmış L-Sistin içeren saç ilaçalrı kullanılmalı.

Saç uçlarını sürekli  nemli tutmak gerekir, bunun için hem saçları kurutan ürünlerden uzak durmalı hem de düzenli olarak doğal yağlarla saçınıza bakım yapmalısınız. Özellikle havuz, deniz tuzu ve güneş nedeniyle daha çok kuruyan saçlara yaz aylarında daha sık bakım yapılması gerekir.Havuz sonrası klor ve havuz kimyasallarından; denizden çıktıktan sonra tuzdan saçınızı arındırmak için tatlı suyla mutlaka duş alın.Uzun süre güneşte  kalacaksanız şapka takın.

 Saçların kurumasının bir diğer nedeni de saç derisinin kurumasıdır. Saç derisinin kurumasını önlemek için çok sıcak suyla duş almayın, saçlarınızı her gün şampuanlamayın. Saçlarınızı ıslakken fırçalamayın ve bulunduğunuz ortamdaki havanın yeterli miktarda nemli olmasına özen gösterin.

Badem yağı veya zeytinyağı kullanarak saçınızın nemini arttırabilirsiniz. Saçı nemlendirmek için haftada bir badem veya zeytinyağıyla saç derinize masaj yapın,daha sonra kökten uçlara kadar sürerek saçınızda en az yirmi dakika bekletin. Yağı saç uçlarına sürmeyi unutmayın. Eğer tüm saçınıza sürmek için vaktiniz yoksa sadece uçlarına da sürebilirsiniz. Yağı çıkarmak için ılık su ile hafifçe  şampuanlayın.

Şampuan seçiminde kalite artışı sağlayan sawpoo benzeri biotin içeren şampuanları tercih edin.

 saç kırılması neden olur

One comment

  1. Benim saçlarım dipten kırılıyor sebebi nedir ?
    Op.Dr.Atilla KAYA
    B7 vitamini eksikliği olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.