Saçkıran tedavisinde yeni bir madde SADBE

Alopecia areata sebebi hakkında bir çok şey söylense de bütün dünyada  kabul edilen görüş vücutta kökteki hücreleri öldüren madde üretildiği yönündedir. Oto immün yani vücudun kendi kendine zarar vermesi şeklindedir.

Sarımsak, procapil, minoxidil gibi maddeler daha çok saçkıran bölgesindeki kan dolaşımını artırır kortizon ise vücudun reaksiyonunu azaltır ve bunlar genel olarak tedavide yetersiz kalır çünkü temel sorun çözülmemektedir.

Saçkıran tedavisi için yeni geliştirilen madde SADBE (Squaric Acid Di Butyl Ester) vücudun oluşturduğu saç köküne zarar veren maddenin oluşumunu ve köke zararını engellemektedir. Yani sorunu kökünden çözmektedir.

Birçok bilimsel çalışmada SADBE nin % 100 lere yakın başarı elde etmeyi sağladığı yönündedir.

Saçkıran tedavisinde kullanılan uygulamalar ve başarı oranları şöyledir;

 • Kendiliğinden düzelme ; Burada hastanın inanışının etkili olduğu düşünülmektedir önemsenecek düzeyde bir kısmı % 20-30 kadarı kendiliğinden geri düzelip yaklaşık eskisi gibi olur.
 • Dışardan kortizon kullanımı; % 40-45; Çok etkili değildir yine hastanın inanışını güçlendirme etkisi olduğu düşünülmektedir.
 • Sarımsa Kullanımı; % 45-55, tek etkisi bölgeyi tahriş ederek gelen kan miktarını ve buna paralel kökün beslenmesiniş artırır. Son derece ucuz ve pratik bir tedavi olduğu için kullanılmalıdır ve çok yaygındır.
 • Minoxidil solusyonları; % 5 solusyonlarda % 50, % 15 solusyonlarda %60 lar düzeyinde olumlu sonuç alınır. Türkiye’de % 5 likten daha fazla yoğunlukta yoktur.
 • Dökülme bölgesine kortizon enjeksiyonu; en yaygın uygulananlardandır % 80-85 oranında başarılı sonuç vermesi beklenir. Çok fazla yapılırsa deride incelmeye (atrof) ve çökmeye neden olabilir. Dikkatli olunmalıdır.
 • DPCP (difen sipron – di phen ci piron) % 95-100 civarındadır. Mutajenik etkisi (vücuttaki gen yapısını bozma) gibi ciddi bir yan etkisi olduğu için doktorlar tercih etmemektedir.
 • SADBE (squaric acid di butyl ester) ; Başarısı DPCP gibi % 95-100 arasındadır, DPCP den sonra geliştirilmiş ve onun yan etkisinden arındırılmıştır. Güvenle kullanılabildiği için dermatologların en falz tercih ettiği ilaçtır.

Aynı üründe farklı sonuçlar çıkmasının sebebi farklı kliniklerce yapılmasından kaynaklanmaktadır. 01.05.2014

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere öncelikle tedavide başarılı olunacağına inanılmlaıdır, kişinin inancı son derece önemlidir, ilaçlar dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır, % 100 etkili bitkisel içerikli iddialarıyla satılan şarlatan ürünleriyle vakit kaybedilmemeli ve bir dermatoloji uzmanından yardım alınmalıdır.

Kişisel fikrim şöyle bir silsile izlenebileceği yönündedir;

Önce sarımsak kullanılmaya başlanmalı 2 ayda herhangi bir değpişim olmadıysa başka yönteme geçilmelidir. Az da olsa cevap alındıysa 1 ay daha devam edilmelidir. Bu 3 ayın sonunda anlamlı etki yoksa yine başka yönteme geçilmelidir.

İkinci sırada kortizonlu iğne yapılmasıdır ancak kortizonun kalıcı yan etkisi sebebiyle pahalı olsa da daha etkili yöntem olan S.A.D.B.E kullanmak daha mantıklı gelmektedir. Bu ilaç temin edilemiyorsa difen sipron kullanılabilir.

Saçkıranda DPCP tedavisi

Alopecia areata tedavisinde sarımsak sürme, merhem kullanma ve kortizon enjeksiyonu gibi klasik yaklaşımlarla cevap alınamadıysa çok daha etkili maddeler olan DPCP (Di Phen Ci Pron – difensipron diye okunur) ve SADBE ( suquarik asit di butil ester) kullanılmalıdır sebebe yönelik etki yapan bu iki madde nin tedavide başarıları yakındır ve % 90-95 ler düzeyindedir. DPCP nin en önemli sorunu mutajenik etkisidir yani kullanılan alanda gen yapısında değişiklik yapmasıdır. Genetik yapıyı bozduğu için çocuklarda asla kullnılmaz ama squarik asit di butil ester kullanılabilir. Mutajenik yani vücut gen yapısında değişiklik yapması (sonradan olacak çocuklarının sakat kalabileceği) sebebiyle DPCP adlı maddenin kullanımı SADBE ye göre daha azdır.squarik asit di butil ester
Saçkıran tedavisinde DPCP yurt dışında yaygın olarak hazır satışa sunulmuş paketli şekilde vardır ancak Türkiye de doktor reçetesi ile eczacılar tarafından hazırlanarak (majistral ilaç) hastalara verilmektedir. Aktif maddesi çok pahalı ( 5 gramı 1000 TL civarı) olduğu için sadece büyük şehirlerde ve az sayıda eczane tarafından yapılmaktadır, bu sebeple küçük şehirlerde temini mümkün olmamaktadır.saçkırana kesin çözüm
Difenspron (DPCP) adlı madde suquarik asit di butil ester (SADBE) gibi saçkıranın sebebi olan saç köküne karşı oluşan zararlı maddelerin köke vereceği zararı engellemektedir. Yani hastalığı kökünden tedavi etmektedir. Bu sayede sarımsak sürmek, tahriş etmek, kortizonlu merhem kullanmak ve kortizon enjeksiyonundan daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.Bu ilacın başarısını etkileyen en önemli faktör hastalığın yaşı ve yaygınlığıdır. Şöyle ki saçkıranla saçların dökülmesinin üzerinden 3 yıl veya daha fazla zaman geçtiyse sonuç başarısı düşük kalmaktadır benzer şekilde yaşı küçük insanlarda da başarı oranı yaşa paralel düşmektedir.saçkıranı yenenler
dpcp saçkıranSonuç olarak
Mutajenik etkisi bir tarafa bırakılırsa Difenspron (DPCP) temelden soruna yönelik bir tedavi seçeneği olduğu için başarı oranı klasik yaklaşımlardan daha yüksektir. Kortizonun sebep olduğu yan etkilere sebep olmaz. Kullanımı bölgesel olarak sürme şeklindedir.

 

20 comments

 1. İyi Günler Hocam Sadbe Nasıl Kullanmak Gerek Önce Sürüp Mesala Kaç gün Sonra Sacımızı Yikamalıyiz

  • Saçınızı istediğiniz zaman yıkayabilirsiniz fakat uygulamadan sonra en az 4 saat geçmeli, ve losyonu günde 2-3 defa uygulamanın gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Mrb bnm Saçım Saçkıran kel Olmuş nasıl Çıkarr

 3. Hocam 27 yaşındayım ilk basta saçımın arkasında çıktı kortizon tedavisi ile geçti şimdi sakal ve saçımın başka bölgesinde çıktı ne önerirsiniz?

  • Squarik asit di butil ester içeren sadbe losyon kullanmalısınız. Beraberinde de HP biotin 10 mglık tablet almalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam sadbe kullanıyorum 4 aydır bir etkisini görmedim devam etmelimiyim

  • Saçkıran oluşalı ne kadar süre olmuştu? Sadbe forte’a geçtiniz’mi? Beraberinde biotin tablet kullandınız mı?
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Atilla hocam
  Benim 10 yaşındaki kızım 3 senedir alopesi araeta hastası cerrah paşada tedavi görüyor haftaya 1 gün Sadbe %2 lık uygulanıyor. Sedbenin %2 liğini nerden bulabilirim.Cerrah paşaya her hafta gidemiyorum kocaelisen

 6. Hocam 31 yaşındayım 2 yıldır sebebi bulunamayan bir sac dokulmesi yaşıyorum açılan bölgelere sadbe kullanmak etkili olur mu ?

  • öncelikle hairforte spreyi deneyin,beraberinde xpecia tabletde başlayın.hairforte spreyle yeterli cevap alamazsanız ilk 3 ayda o zaman sadbeyi tedavinize ekleyin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Merhaba, 2 ay önce farkettiğim ve dermatoloğun saç kıran dediği 2 bölgeye kortizon iğnesi yapıldı. Kontrolde iyi görünüyor demesine rağmen saçlarımda genel bir seyreklik mevcut. Bunu belirttiğimde stresten uzak dur dedi ancak saçımı tekrar çoğaltacak eski haline gelmesini sağlayacak bir şey vermedi.Saçkıranların ne kadar süredir var olduğunu da açıkçası saç yoğunluğundan göremediğimden bilmiyorum. 2 senedir doğal sabun, son durulamada da elma sirkeli su kullanıyorum. Yanlış olan bir şey ve yapabileceğim şeyler için bir tavsiyeniz var mıdır? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçkıranlı alanlarda squarik asit du butil ester içeren Sadbe losyon kullanabilirsiniz.günlük 5 mg biotin başlayabilirsiniz

 8. Hocam bu sadbe’nin geri getirdiği kıllar yine stresli dönemlere girilirse tekrar dökülebilirler mi aynı yerden? Bide saçkıran sakalkıran gibi şeylere önlem için bağışıklık sistemini güçlendirmek için önereceğiniz bir multivitamin,hap,şurup farketmez birşey var mı güzel?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  aynı yerdende farklı yerlerdende dökülme olabilir,hiç olmayabilirde.immün sistemi güçlendiren ürünler kullanabilirsiniz.bu tür ürünleri doktor önerisiyle kullanmak gerekir.bir dermatologa görünün

 9. Hocam iyi gunler 1 buçuk senedir bnden saç kiran var bır sefer geldi tekrar gittii sadbe kullanıyor suan kaplan yerler var kaslrimada sürüyorlar kirpiklerim için bisy önere bilirmisinz sadbeyle birlikte xpeca kullanarak bisy olurmu
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia ile kullanmanızın sakıncası olmaz ama saçkıranda xpecia ya gerek yok bence.krpikler için ne yapılır bilmiyorum ama sadbe uygulanabilirmi acaba bir deneyebilirsiniz, diğer yerlerde etkili olduğu için krpikte de etkili olabilir

 10. Hocam doktor sackiran oldumu söyledi iki krem verdi iğne yaptı m furo ve acnelyse verdi başka bir şey yapmama gerek varmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  squarik asit di butil ester (SADBE) ve difensipron (DPCP) adlı maddeler en etkili olanlardır onlarla vakit kaybetmek yerine bunları araştırın

 11. Merhaba hocam kulak arkamda dokulme oluyor hafif acilma oldu sac kiran diye supheleniyorm ne kullanmam lazim ve dokulenler geri cikar mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yinede dermatologa görünmeni öneririm.saçkıran ise sadbe kullanabilirsin

 12. Hangi eczane yapıyor bu ilacı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cerrahpaşa civarındaki eczaneler yapıyormuş

 13. Hocam bu ilacı nasıl temin edebiliriz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım hazırı yok eczacı hazırlayıp veriyor

 14. Hocam bu madde sakaldada etkili olur nu acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saklada saçkıransa tabi en etkili ilaç budur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.