Fön çekmek dökülme yaparmı

Yaygın bir kanı olsa da aslında fön kafa derisini yakacak kadar sıcak değilse zarar vermez.Deriyi yakacak kadar sıcağa dayanmak mümkün değildir ve kişi buna müsaade etmez.Peki bu yanlış düşüncenin doğruluk payı nedir? Fönün çok sıcak uygulaması ve bunun yanı sıra fırça kullanımı sonucu saçlar zarar görür ama burada zarar gören saç kök değil saçın gövdesidir ve bu zarar saçta kırılmaya sebep olur.
Yani sıcak fön uygulamak saçı dökmez saçı kırarak yada saçı daha kırılgan hale getirerek kırılmayla dökülen saç miktarında artmaya sebep olur.Saç dökülmesi artar ama bu kökten dökülme değil kırılarak dökülmedir.Kırılarak olan saç kaybı kalıcı kayıp değildir,saç kökü sağlıklı olduğu için aynı saç tekrar çıkacaktır.Kırılma yanı sıra saçın dış kılıfı olan parlak keratin yapısı bozularak saç mat hale gelebilir,uçlardan çatallanma olabilir..
Peki bu zarardan korunmak için ne yapılmalıdır?
Öncelikle kurutma işlemini tümüyle föne bırakmamalı havluyla olabildiğince ıslaklığı alınmalıdır,özellikle dipleri havluyla kurutulmaya çalışılmalıdır.Hava çok sıcak değil ılık uygulanmalıdır,aynı anda fırça kullanılacaksa olabildiğince az travmatik kullanılmalıdır.tarak veya fırça ihtiyacını azaltmak ve saçın üzerinde rahat kaymasını sağlamak için mümkünse durulama öncesi krem kullanılmalıdır.Kaliteli fön makinesi tercih edilmelidir.
sıcak fön saça zarar verirmi

6 comments

 1. Hocam eskiden saç kremini diplere dahil olmak üzere sürüyordum bu yüzden saçım biraz seyreldi ve saç kremi kullanmaya korkuyorum saç kremini nasıl sürüp fön çekmeliyim Şimdiden teşekkürler

  • Düzenli hergün yapılan fön saça daha çok zarar verir, kremi daha çok saç uçlarına doğru uygulayın. Saçlarınızda seyrettik varsa günlük Xpecia tablet ve biotin 5mg tableti 6 ay kullanın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam benim saçta hafiften açılma var ve son 1 yıldır kepek oluşmaya başladı ve şuanda ciddi derecede kepeğim var ne yapmamı önerirsiniz?

  • Kepek zannettiğiniz durum seboreik dermatit gibi duruyor. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanın. Xpecia tablet günde iki tane ve HP biotin 10mglık tablet bir tane başlamalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam 19 yaşındayım fönü çok tutuyorum önlerde açılma vr saçımda seyrelme oldu ve çok solgun duruyo eski dolgun parlak saçlarıma nasıl kavuşabilirim lütfen yardım
  Dr.Atilla Kaya
  HPbiotin 10 mg başlayabilirsiniz.ısıl işlemlerden uzak durmalısınız

 4. hocam 22 yaşındaym benim de bu fön yüzünden dökülmelerim var açılmalar oldu ön tarafta ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fön kullanmayı bırakırsanız düzelmesi bekenir ama doğrusu fönün ciddi zarar vermesi beklenmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.