Gençlerde dökülme

Yeni doğan ve bebeklik dönemindeki biotidinaz eksikliğine bağlı dökülmeler doğumsal bir problemdir ve tedavisi çok farklıdır.Biotidinaz eksikliği dışında çocukluk yaşlarında dökülme oldukça seyrektir ağır hastalık ve beslenme bozukluğundan kaynaklanır ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden çıkar.
16-17 yaşlarında genç erkeklerde başlayan dökülmelerse daha çok erkek tipi dökülme denilen genetik saç dökülmesi olarak karşımıza çıkar.Genellikle yirmili yaşlarda ortaya çıkar ama bazen daha erken yaşlarda da görülebilir.Bu tip dökülmeler AGA kabul edilir ve buna göre tedavi planlanır.
Bilindiği üzere hormonlardan kaynaklanan bu tür dökülmelerde 3 gurup ilaç vardır.Bu maddeler (farklı markalarla satılır);
Procapil % 3
Minoxidil % 5
Finasterid 1 mg tablet.
Bunlardan Procapil ve minoxidil her yaşta kullanılabilir ancak finasterid 19 yaşından sonra kullanılmalıdır daha erken kullanılması halinde sakal bıyık gibi erkeksi özelliklerin oluşması gecikebilir.
Yine 16-17 yaşlarında bayanlarda görülen dökülmeler seyrek görülür,erkeklerdeki dökülmelerden farklı olarak bunlarda genellikle dökülme sebebi tespit edilemez ve sıklıkla demir eksikliği ve guatr teşhisi konur.Gerçek dökülme sebebi bulunamadığı için dökülme de durdurulamaz.Bu gurup dökülmeler telogen effluvium olarak değerlendirilir ve içeriğinde bir çok saç dökülme sebebini tedavi eden çoklu içerikli xpecia veya benzeri ilaçlar kullanmak en etkili sonuç verir.

gençlerde saç dökülmesi

4 comments

 1. hocam benim sacim dokulmuyor fakat yikarken dipleri cok belli oluyor sizce bi sorun teskil edermi .
  Op Dr Atilla Kaya
  Dökülmüyorsa sorun olmaz

 2. Hocam cinsel ilişki ve boşalma sayısı ile saç dökülmesi ve kellik arasında bir ilişki varmıdır? Saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiçbir ilişki yok

 3. peki hocam ne önerirsiniz bölgesel olarak ne kullanmalıyım 🙁 cevabınız için şimdiden tşk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 3 procapil içeren spreylerden birini ekleyin

 4. merhaba hocam ben 24 yaşında bayanım sizin tavsiyenizle xpecia tablet ve takviye olarak biotin içeren hap kullanmaya başladım yaklaşık 2 ay oldu kullanmaya devam ediyorum ama dökülme hızla devam ediyor ve artık iyice seyrekleşti saçlarım inanın piskolojim bozuldu gün geçtikçe stresten daha çok mu dökülür oldu anlamadım lütfen yardımcı olun kadınlarda saç ekimi oluyor mu bunun bi çözümü yokmu ? şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  agresif saç dökülmesinde mutlaka bölgesel ürün de kullanılmalı
  enseniz sıksa ekim yapılabilir ora da seyrekse yapılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.