Günde kaç tel dökülmesi normaldir

Aslında dökülme kelimesini kullandığımızda tabiî ki normali sıfırdır ancak her kılın belli bir düzen içinde yaşamı vardır,çıkar, büyür, uzar ve yenisi çıkmak üzere dökülür yani buradaki olay dökülme değil değişimdir.Bu durumu süt dişinin yerine yeni diş çıkmasına benzetebiliriz,süt dişi bir defa değişirken normal şartlarda hayat boyu devam eden bir şekilde saçlar 12-20 defa değişir.

Saç çıkar anagen faz dediğimiz süre boyunca uzar bu dönem saç dökülme sorunu olmayan kişilerde 6-10 yıldır ve bu süre boyunca uzar değişmek üzere katagen denilen faza geçer,bu faz 1-2 ay sürer ve saç yeniden oluşmaya başlar bu yeniden oluşma dönemine telogen denir bu dönemde 1-2 ay sürer.İşte bu şekilde devam eden değişim sebebiyle günde 70 kadar saç teli vücuttan ayrılır.Bu sayı 70 i geçiyorsa saç dökülmesi açısından muayene olmakta yarar vardır.

Günde dökülen saç teli sayısının 100 e kadar normal olduğunu kabul eden görüşlerde vardır,50 den fazlaysa saçlar seyrelmeye başlamıştır diyen görüşlerde vardır ama en yaygın görüş 70 saç teline kadar normal olduğu yönündedir.Biotin (B7 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) kullanımın anagen fazı uzattığı ve bu yolla günde değişen saç sayısının azaldığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır.

günde kaç saç dökülür

8 comments

 1. Hocam bu evrelerin süresi ve günlük olağan dökülme sayısı niye her yerde farklı? Örneğin saç 2-3 yıl uzar diyen de var,6-10 yıl diyen de var, günlük 150 dökülme normal diyen de var, 50 çok diyen de var, bunların izahı ve doğrusu nedir? Teşekkürler.
  Op.Dr Atilla Kaya
  ortalama süreden bahsedilir.yaşla birlikte saçın değişim süresi kısalır.dökülme oranları yaşla birlikte farklılık gösterir

 2. Hocam saçlar 12-20 kere mi değişir yoksa 10-12 kere mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  10-12

 3. Onu biliyorum hocam,Ben iyileştirilip saç olmuş tüylerin de anageni 8-12 yıl mı olur diye sordum.
  Dr.Atilla Kaya
  kişisel cevap çok değişir, bu süreç biraz kısalabilir

 4. Teşekkürler hocam , bu süre minyatürizasyonu iyileştirilenler için de geçerli midir hocam ,yani onlar sağlıklı saç niteliğinde midirler?
  Dr.Atilla Kaya
  minyatürleşmiş kıllarda dökülme sıklığı artmış,anageni kısalmış kıllardır genetik dökülmeye etkili ilaçlar bu kılları etkiler

 5. Hocam 2-4 ay derken anlamadım,anagen faz 6-10 yıl demişsiniz ya onu sordum.
  Op Dr Atilla Kaya
  🙂 sağlıklı saçta 8-12 yıl arasında değişir

  • Murat sevgili

   İyi çalışmalar hocam ben doğal bakım ürün seti aldım kullanıyorum ama dökülme oldu saç dib bakım yağı keratin serumu şampuanı gibi firma sahibi yeni gelen saçlar eski saçları yeniliyor dedi dökülme olcak dedi siz nedersinix

 6. Anagen süresi doğru mu hocam ? 2-10 ,3-8 ,4-6 gibi farklı görüşler var da merak ettim.
  Op Dr Atilla Kaya
  Kişiye göre çok değişir ama sık süre 2-4 aylardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.